Niższy ZUS dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą

Niższy ZUS dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą
Osoby, które postanowią zostać własnym szefem, czyli zdecydują się na otworzenie firmy liczyć mogą na preferencyjne warunki jej prowadzenia. Jedno z ułatwień odnosi się do ulgi związanej z odprowadzaniem składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wszyscy, którzy zamierzają założyć firmę i działać na rynku na własny rachunek doskonale wiedzą, jak dużo środków finansowych potrzebnych jest na „rozkręcenie" biznesu. Na przeciw oczekiwaniom młodych przedsiębiorców wychodzi państwo. Jednym z ułatwień, które ma zachęcić młode osoby do otwierania firm, jest obniżenie wysokości składek odprowadzanych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na czym polega ulga? Jak długo trwa? I wreszcie, czy każda osoba otwierająca firmę może z niej skorzystać? 

Zadeklarowana kwota pracodawcy 

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą są zobowiązani opłacać składki na ubezpieczenie społeczne od zadeklarowanej kwoty. Istotną informacją jest tu jednak ta, która dotyczy faktu, że kwota ta nie może być niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, które przyjęte zostało do ustalenia rocznego limitu podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych w danym roku kalendarzowym. W bieżącym roku minimalna podstawa wynosi dokładnie 2247,60 zł. Osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą nie obowiązuje jednak ta kwota. Mogą one zadeklarować płacenie 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W praktyce płacą zatem o połowę mniej niż osoby, które prowadzą działalność powyżej 24 miesięcy. 

Dla kogo ulga?

Z punktu widzenia przedsiębiorców istotny powinien być fakt, że nie każdy będzie mógł opłacać składki w niższej kwocie. Zależy to wyłącznie od indywidualnej sytuacji osoby, która ma zamiar prowadzić działalność gospodarczą. Z przepisów jasno wynika, że z ulgi nie będą mogły skorzystać: 

  • osoby prowadzące inną działalność gospodarczą w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych i zakładające aktualnie nową działalność, 

  • osoby, które wykonują czynności na rzecz byłego pracodawcy, zaś czynności te są takie same, jak te, które wchodziły w ich zakres obowiązków, wykonywanych w ramach zawartego z podmiotem zatrudniającym stosunku pracy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Dodatkowo z ulgi nie będą mogli skorzystać wspólnicy spółek komandytowych czy jawnych i wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ile czasu można korzystać z ulgi? 

Z preferencyjnych warunków korzystać może każdy przedsiębiorca, która spełnia warunki, niemniej jednak tylko i wyłącznie przez ściśle określony czas. W tym przypadku mowa o 24 miesiącach kalendarzowych. Warto przy tym zauważyć, że okres ten liczy się od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Dalej, ponieważ ulgę liczy się biorąc pod uwagę pełne miesiące kalendarzowe, w praktyce możliwe jest opłacanie składek w preferencyjnej wysokości przez 25 miesięcy (wystarczy, że firma rozpocznie działalność od 2 dnia miesiąca a nie pierwszego). Dodatkowo należy też pamiętać, że do okresu korzystania z ulgi należy wliczyć te okresy, w których przedsiębiorca nie był zobowiązany do opłacania składek. Taka sytuacja ma miejsce choćby wówczas, gdy zawiesił on prowadzenie działalności gospodarczej na kilka miesięcy. 

Co z umowami cywilnoprawnymi?

W praktyce problemem może być ustalenie, czy ulga w zakresie opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje przedsiębiorcy, który przed rozpoczęciem prowadzenia własnej firmy wykonywał pracę na podstawie umów cywilnoprawnych dla swojego pracodawcy. Warto podkreślić, że w przepisach takich osób nie wymienia się jako tych, które nie mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Inaczej mówiąc, osoby, które świadczyły pracę wyłącznie na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie, mogą skorzystać z ulgi przewidzianej przez ustawodawcę dla osób rozpoczynających pracę na własny rachunek. Jest to niezależne od tego, czy będą wykonywać na rzecz byłego już pracodawcy ten sam rodzaj pracy, który wykonywali właśnie w oparciu o wcześniej podpisaną umowę cywilnoprawną. 

Oceń ten wpis
Niższy ZUS dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Galia
2019-12-06, 10:07
Fajnie by było jakby było to tak, że to nie wzrasta. Jak człowiek potem musi zarabiać potem 1500 na same składki to ile musi jego jednoosobowa firma zmieć zysków?
wł. firmy
2019-05-26, 21:56
Niższy ZUS dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą - bardzo to dobrze. Trwa on 2 lata. Ale i tak mały nie jest.
Kaziu
2019-05-07, 13:54
Ciekawe kiedy będą jakieś inne ulgi, bowiem dla nowych to owszem zaleta jak się zarabia jednak to zawsze duży koszt gdy trochę gorzej jakaś firma radzi sobie na rynku.
Dagmara Wolczyk
2019-04-09, 14:02
Teraz to jest około 520 złotych przez dwa lata. Każdy kto zaczyna pierwszą pracę na własny rachunek może liczyć na takie opłaty. oczywiście mowa o wypadkowym, społecznym i chorobowym.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.