Działalność gospodarcza

Kiedy najlepiej założyć działalność gospodarczą?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

6 komentarzy
Kiedy najlepiej założyć działalność gospodarczą?
Dane z Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają wątpliwości - z roku na rok w Polsce rośnie liczba zakładanych przedsiębiorstw. Mowa tutaj zarówno o spółkach prawa handlowego, jak i przede wszystkim jednoosobowych działalnościach gospodarczych. Nie każdy, kto rejestruje nowy podmiot gospodarczy, od razu wie, co należy zrobić i na jakie kwestie zwrócić uwagę. Przyjrzyjmy się bliżej temu, kiedy najlepiej założyć firmę!

Zobacz także artykuł: Kiedy konieczne jest założenie działalności gospodarczej?

Kiedy najlepiej założyć działalność gospodarczą?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu w Polsce, z której korzystają już setki tysięcy przedsiębiorców. Własna firma to jednak nie tylko mnóstwo możliwości, ale również wyzwań oraz kosztów. Tymczasem, znajomość świata biznesu i przepisów polskiego prawa może być kluczem do sukcesu. O czym dokładnie mowa?

Kiedy jest odpowiedni moment na założenie działalności gospodarczej?

Dla jednych własna firma to spełnienie marzeń, dla innych konieczność. Zgodnie z Ustawą Prawo Przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku, przez działalność gospodarczą należy rozumieć zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły. Wszystkie te kryteria należy spełnić łącznie, a status przedsiębiorcy może uzyskać osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną. W tym celu trzeba złożyć we właściwym urzędzie gminy wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W dokumencie tym wskazuje się m.in. nazwę firmy, formę prawną przedsiębiorstwa, adres siedziby, rodzaj opodatkowania, charakter działalności i wiele innych ważnych aspektów.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana

Projektant / Projektantka - LEROY MERLIN - Zgorzelec

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • Zgorzelec
Dodana
Dodana

Kiedy ze względów podatkowych opłaca się założyć działalność gospodarczą?

W niektórych okolicznościach założenie własnej firmy jest nie tyle obowiązkiem, co rozwiązaniem, na którym można sporo zyskać. Oczywiście, do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie i przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba przeanalizować wszelkie plusy oraz minusy. Samo założenie firmy jest bowiem bezpłatne, ale już jej prowadzenie wiąże się z licznymi wydatkami. Mimo wszystko, założenie firmy może okazać się korzystne z podatkowego punktu widzenia. Sytuacja taka ma miejsce m.in. wówczas, gdy przedsiębiorca posiada wysokie koszty uzyskania przychodu, a dzięki temu jest w stanie zmniejszyć zobowiązania podatkowe wobec państwa. Z tego powodu założenie podmiotu gospodarczego jest niejednokrotnie lepszym wyjściem niż praca na etacie czy umowach cywilnoprawnych. 

Niepodzielność składki zdrowotnej, a dzień założenia działalności

Składka zdrowotna a założenie firmy - najważniejsze informacje. Jak się okazuje, istnieje wiele zasad, których warto trzymać się przy zakładaniu firmy. Jednym z ważniejszych pojęć w tej materii jest niepodzielna składka zdrowotna, a więc po prostu wysokość ubezpieczenia, którą przedsiębiorca opłaca każdego miesiąca. Niepodzielność składki zdrowotnej a założenie firmy - na co należy zwrócić uwagę w tym zakresie? Przede wszystkim nie warto rejestrować firmy pierwszego dnia miesiąca, ponieważ składka zdrowotna ma to do siebie, że jest równej wysokości, niezależnie od tego, ile dni przedsiębiorca prowadzi firmę. Ma to znaczenie także w kontekście preferencyjnych składek ZUS, a więc tzw. “małego ZUS-u”. Okres jego trwania wynosi bowiem 24 pełne miesiące. W praktyce więc, jeśli założy się działalność gospodarczą np. 2 kwietnia 2022 roku, pierwszy “duży” ZUS będzie trzeba zapłacić dopiero w czerwcu 2024 roku. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi można więc zyskać dodatkowy miesiąc niższych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne! 

Zwolnienie podmiotowe z VAT, a data założenia firmy

ZUS a założenie firmy to jeden z głównych tematów, ale nie można zapominać również o formalnościach związanych z podatkiem od towarów i usług, czyli popularnym VAT. Wiele firm jest zwolnionych z tego zobowiązania ze względu na wysokość obrotów osiąganych w ramach prowadzonej działalności. Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 złotych, przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Z klasyfikacją tego zwolnienia nie ma problemu jeśli firma została założona na początku roku, ale co zrobić, gdy dokonano tego w jego trakcie? Urząd Skarbowy tłumaczy, że obliczając limit należy przyjąć konkretną datę rozpoczęcia działalności, a nie termin, w którym miała miejsce pierwsza czynność opodatkowana podatkiem VAT. 

Video

Dotacje z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności

Osoby, które chcą zarejestrować przedsiębiorstwo, mogą liczyć na wiele form wsparcia finansowego i nie tylko. Jednym z rodzajów pomocy ze strony państwa jest dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy. Jest ono przyznawane po spełnieniu określonych warunków i musi być przeznaczone na cele, które wnioskodawca uwzględnił w biznesplanie. Dotacja ta jest jednorazowa i bezzwrotna, a jej dokładna wysokość jest ustalana każdego roku i nie może przekroczyć 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W ostatnich latach maksymalna pomoc wynosi nieco ponad 30 000 złotych. Wnioski można składać przez cały rok, ale najlepiej zrobić to już na początku roku, ponieważ urzędy dysponują ograniczonym budżetem. 

Podsumowanie:
  • Jednoosobowa działalność gospodarcza to najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu w Polsce, która wymaga znajomości świata biznesu i przepisów prawa.
  • Właściciele firm mogą skorzystać z preferencyjnych opłat ZUS dzięki odpowiedniemu doborowi daty rejestracji działalności gospodarczej.
  • Firmy mogą być zwolnione z podatku VAT, jeśli ich wartość sprzedaży nie przekroczyła 200 000 złotych w roku podatkowym, a wnioskodawcy mogą otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy najlepiej założyć działalność gospodarczą?

Własne przedsiębiorstwo powinny zarejestrować osoby, które we własnym imieniu prowadzą trwałą, zorganizowaną, zarobkową działalność. W wielu przypadkach założenie firmy jest nie tyle obowiązkiem, co wręcz korzystnym rozwiązaniem z podatkowego punktu widzenia.

Jak i gdzie zarejestrować własną firmę?

Rejestracja działalności gospodarczej w Polsce jest prosta i bezpłatna. Cała procedura może zamknąć się w jednym dniu. Wystarczy złożyć we właściwym urzędzie gminy wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, gdzie podaje się wszelkie niezbędne dane oraz informacje.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

jumbo jamm

jumbo jamm

Z powodu dużej odpowiedzialności i kosztów prowadzenia własnej firmy, nie zawsze opłaca się ją zakładać. Decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej należy więc podjąć po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich aspektów.
okom

okom

Niepodzielność składki zdrowotnej to ważna kwestia przy zakładaniu własnej firmy. Warto pamiętać, że lepiej nie rejestrować działalności pierwszego dnia miesiąca, aby uniknąć wyższych składek od początku działalności.
Ula

Ula

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy to świetna opcja dla osób poszukujących pracy. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj pomocy wymaga spełnienia określonych warunków i przeznaczenia na cel zgodny z biznesplanem.
Filip PO

Filip PO

Własna firma to nie tylko spełnienie marzeń, ale również duża odpowiedzialność i wyzwania. Dlatego przedsiębiorca musi być dobrze zaznajomiony z przepisami prawa oraz posiadać wiedzę na temat rynku.
Milena

Milena

Choć prowadzenie własnej firmy jest pełne wyzwań, to może okazać się bardziej opłacalne z podatkowego punktu widzenia. W takim wypadku trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie koszty i zalety.
Ameno

Ameno

Założenie własnej firmy może być dla niektórych osobami bezrobotnymi szansą na powrót na rynek pracy. Trzeba jednak pamiętać, że prowadzenie biznesu wiąże się z wysokimi kosztami i trzeba przeanalizować swoje możliwości finansowe.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.