Własna firma

Pomoc przy założeniu firmy. Dlaczego warto skorzystać?

14 lutego 2024

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

7 komentarzy
Pomoc przy założeniu firmy. Dlaczego warto skorzystać?
Moment założenia działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami. Osoby zainteresowane założeniem firmy, powinny pamiętać o możliwości skorzystania z pomocy specialistów.

Założenie działalności gospodarczej może być pierwszym krokiem do niezależności finansowej. By jednak przedsiębiorca rzeczywiście zarabiał na prowadzonej firmie, powinien przygotować się do jej założenia. Ponieważ zdecydowana większość osób fizycznych przekształcając się w przedsiębiorców, nie ma wiedzy z zakresu rachunkowości, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy biur rachunkowych.

Czym zajmują się biura rachunkowe? Zatrudnione w nich osoby specjalizują się w prowadzeniu ksiąg rachunkowych przedsiębiorstw i rozliczeń osób fizycznych. Część z nich proponuje klientom również pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej. Osoby takie mogą liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie m.in. podatkowym i kadrowym, jeżeli mają zamiar zatrudnić pracowników.

Forma prawna działalności i opodatkowanie

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą może wybierać wśród wielu form prawnych. Są to np.: spółki (cywilna, z ograniczoną działalnością), spółdzielnie, fundacje czy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Tych ostatnich jest zresztą w Polsce najwięcej.

Forma prawna działalności gospodarczej ma duże znaczenie dla prowadzenia firmy. Wybór między dostępnymi możliwościami, wpływa na sposób opodatkowania, wysokość składek ZUS, a także na kwestie odpowiedzialności za zobowiązania firmy. Dlatego, przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, aby wybrać najkorzystniejszą formę prowadzenia działalności dla twojego przyszłego biznesu.

Wybór formy prawnej działalności to nie wszystko. Istotne jest też opodatkowanie. Poza zasadami ogólnymi przyszli przedsiębiorcy mogą zdecydować się na podatek liniowy czy kartę podatkową. Również w tym zakresie przyda się pomoc specjalisty. Może on nie tylko wytłumaczyć, na czym polegają poszczególne formy opodatkowania, lecz także, po przeanalizowaniu sytuacji zainteresowanego, wskazać, które rozwiązanie będzie dla niego najkorzystniejsze.

Pomoc w wypełnieniu dokumentów

Rejestracja firmy nie jest czasochłonna, pod warunkiem jednak, że treści strony Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) nie widzi się po raz pierwszy na oczy. By nie marnować czasu, wypełnienie dokumentów w formie elektronicznej również można zlecić fachowcom, którzy zajmują się tym na co dzień.

Przygotuj się do zakładania działalności gospodarczej! Poznanie różnych form prawnych i opodatkowania pomoże Ci podjąć najlepsze decyzje dla Twojego przyszłego biznesu.

Osoby zastanawiające się nad powierzeniem tego zadania specjalistom, powinny pamiętać, że będą musiały wskazać m.in. kody działalności gospodarczej. Co to takiego? Pozwalają one na określenie działalności za pomocą specjalnych kodów (PKD) i najczęściej są wykorzystywane w celach statystycznych. I w tym przypadku mogą liczyć na pomoc – specjalista bez trudu wskaże właściwe.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Skorzystanie z usług biura rachunkowego przy zakładaniu działalności gospodarczej jest doskonałym rozwiązaniem, bo pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z takiej pomocy, mogą być pewne, że formalności nie opóźnią terminu rozpoczęcia działalności firmy. Co więcej, mogą zaoszczędzić pieniądze. Przykład?

Niewielu początkujących przedsiębiorców ma świadomość tego, że mogą niższe składki ZUS odprowadzać przez 25 miesięcy, nie przez 24 miesiące. O tym, dlaczego tak właśnie jest i którego dnia miesiąca warto otworzyć firmę, podpowiedzą właśnie pracownicy biura rachunkowego.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Szukasz pracy?

Kucharz / Kucharka

GastroAgency s.r.o.

 • 1 900-2 500 € / mc
 • Austria
Dodana

Elektryk w Canpack Netherlands w Helmond

OTTO Special Staffing

 • 21 € / h
 • Holandia
Dodana
Dodana

Kasjer

Golden Serwis Sp. z o. o.

 • 28-29 zł / h
 • Warszawa
Dodana

Operator CNC

Spółdzielnia SIP ZPCh

 • Krosno
Dodana

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnej firmy w Polsce. Przy jej zakładaniu warto skonsultować się z biurem rachunkowym, aby zapoznać się z wszelkimi wymaganiami i obowiązkami. To od Ciebie zależy, czy wybierzesz tę formę działalności gospodarczej, czy może zdecydujesz się na inną. Pamiętaj jednak, że każda z nich wiąże się z różnymi formami opodatkowania oraz obowiązkami, dlatego warto dokładnie zrozumieć, na czym one polegają, zanim zdecydujesz się na założenie działalności gospodarczej.

Video

Zarejestrowanie firmy

Proces rejestracji firmy może w niektórych przypadkach wydawać się skomplikowany, ale przy pomocy biura rachunkowego, może przebiegać sprawnie i bez przeszkód. Konieczne będzie określenie nazwy firmy, wybranie kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności dla oferowanych usług czy produktów, a także zgłoszenie firmy do odpowiednich urzędów i instytucji, takich jak ZUS czy Urząd Skarbowy. W tym procesie kluczowe jest zrozumienie, jakie obowiązki cię czekają po założeniu własnej działalności — to pomoże ci uniknąć niespodzianek i nieoczekiwanych kosztów.

Etapy zakładania firmy Opis
1. Wybór formy działalności Decyzja między jednoosobową działalnością gospodarczą a innymi formami, takimi jak spółki czy spółdzielnie.
2. Wybór formy opodatkowania Decyzja dotycząca formy opłacania podatków wobec państwa.
3. Rejestracja firmy Określenie nazwy firmy, wybór kodów PKD, zgłoszenie firmy do urzędów i instytucji.

Według raportu „DoingBussiness 2022” Polska zajęła 40. miejsce w rankingu oceniającym warunki rozwoju firm w różnych krajach na świecie. Zgodnie z przygotowanym raportem, wyprzedziły nas takie kraje, jak Słowenia, Chiny czy... Rwanda. Rgulacje obowiązujące w danym kraju oceniane są przez przedsiębiorców. A to często przydatniejsza ocena niż ta urzędnicza. Przynajmniej z perspektywy osoby, która planuje otworzyć działalność.

Osoby rozpoczynające prowadzenie firmy najczęściej skarżą się na zbyt dużą ilość formalności i konieczność odprowadzania składek do ZUS nawet w tych miesiącach, gdy przychodu faktycznie nie było. Największą bolączką początkujących jest jednak problem z pozyskaniem środków na start. I nad tym pochylimy się w niniejszym artykule.

Oferty banków dla firm stawiających pierwsze kroki

Najlepszą sytuacją wydaje się być posiadanie własnych środków na rozwój firmy. Wówczas przedsiębiorca nie musi martwić się koniecznością składania wniosków o kredyt czy dofinansowanie. Kapitałem nie mogą jednak pochwalić się wszyscy. Z tego względu część osób, jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, rozważa możliwość zapożyczenia się u znajomych. A jeżeli i to się nie udaje?

Aktualnie w ofercie banków znaleźć można produkty opracowane z myślą o początkujących przedsiębiorcach. Aby jednak wybrać korzystnie, właściciel firmy musi dokładnie zapoznać się z warunkami przyznania kredytu. Wszystko dlatego, że część banków próbuje np. wysokimi prowizjami zrekompensować fakt, że potencjalny kredytobiorca nie posiada zabezpieczenia. Zobacz też: Oszczędności, na które możesz liczyć, nawiązując współpracę z biurem rachunkowym.

Video

Program rządowy – Wsparcie w starcie

Ciekawą ofertę dla początkujących przedsiębiorców zaproponował Bank Gospodarstwa Krajowego. Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, bo to o nim mowa, obejmuje osoby, które chcą rozpocząć własną działalność. Skierowany jest przede wszystkim do:

 • osób bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędzie pracy,
 • opiekunów osób niepełnosprawnych,
 • studentów ostatnich lat studiów,
 • absolwentów, którzy ukończyli szkoły lub uzyskali tytuł zawodowy nie dawniej niż 4 lata temu.

Aktualnie maksymalna pula kredytu to 140 tys. zł. Co ważne, możesz starać się nie tylko o pożyczkę, która pozwoli Ci rozpocząć działalność, ale także o dofinansowanie na stworzenie miejsca pracy.

To nie jedyna możliwość, o jakiej powinni wiedzieć wszyscy początkujący biznesmeni. O środki na wyposażenie biura czy magazynu można wystąpić również do Funduszu pracy.

Dofinansowanie z urzędu pracy dla początkujących przedsiębiorców

Jeśli masz status osoby bezrobotnej i planujesz zostać przedsiębiorcą, z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że urzędy pracy dysponują pulą środków dedykowaną właśnie takim sytuacjom. Aktualnie możesz otrzymać maksymalnie 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Środki możesz przeznaczyć na zakup niezbędnego sprzętu czy oprogramowania. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest gwarancja bankowa, weksel lub poręczenie.

Co ważne: trzeba się spieszyć. Zainteresowanie jest tak duże, że środki na ogół kończą się już w kilka tygodni po ogłoszeniu dostępności transzy.

Fundusze unijne dla najciekawszych projektów

Masz innowacyjny pomysł? A może chcesz działać na rzecz ekologii lub edukacji? Warto przejrzeć dotacje finansowane z unijnych środków. Aby taką uzyskać, należy znaleźć odpowiednie ogłoszenie i wysłać dokumenty. Fundusze są przyznawane w trybie konkursowym. Najlepiej rokujące i rzetelnie opisane zgłoszenie ma największe szanse.

Video

Znajdź inwestora

Jeśli Twój pomysł jest nietuzinkowy, świetnie rokujący, a jedyne, czego mu brakuje, to pieniędzy na start – pomyśl o znalezieniu inwestora. Możesz zrobić to samodzielnie lub zgłosić się do firm i stowarzyszeń, które zajmują się networkingiem wśród rokujących przedsiębiorców i osób, które chciałyby zainwestować.

W zamian za środki, inwestor może oczekiwać możliwości partycypacji w podejmowaniu części decyzji i wypłat części zysków. Przemyśl to dobrze i skonsultuj się z prawnikiem, aby przygotować umowę, która zabezpieczy interesy obu stron.

Leasing, jeśli jesteś na rynku od 6 miesięcy

Być może to nie opcja pozyskania środków, ale znaczące ułatwienie. Początkujący przedsiębiorca, który nie ma możliwości zainwestowania dużego kapitału w swoją firmę, powinien zainteresować się opcją umowy leasingowej. Dzięki temu będzie dysponował niezbędnymi narzędziami, ale bez kosztów ich serwisu oraz zakupu. Może być to znaczące ułatwienie, zwłaszcza w pierwszych latach działalności.

Podsumowanie

Jak widzisz, dla początkujących przedsiębiorców w Polsce kluczowym problemem są nadmierne formalności i trudności w zdobyciu środków na rozpoczęcie działalności. Istnieją jednak różne sposoby finansowania, takie jak kredyty dostosowane do potrzeb przedsiębiorców, wsparcie rządowe, dofinansowania z urzędu pracy oraz fundusze unijne. Warto także rozważyć znalezienie inwestora lub korzystanie z umowy leasingowej, co może pomóc w uzyskaniu niezbędnych środków na rozwój firmy. 

5 ciekawostek o przedsiębiorstwach w Polsce

 • Według danych GUS na koniec 2022 roku, w Polsce było zarejestrowanych ponad 1,5 miliona jednoosobowych działalności gospodarczych, co stanowiło około 77% wszystkich aktywnych podmiotów gospodarczych. 
 • Prawie 40% przedsiębiorców wybiera podatek dochodowy na zasadach ogólnych (skala podatkowa) jako formę opodatkowania.
 • Podatek liniowy, wynoszący 19%, jest wybierany przez około 25% przedsiębiorców w Polsce. 
 • Minimalna składka ZUS dla przedsiębiorcy wynosi około 1300 zł (stan na rok 2024), ale w pierwszych 2 latach działalności przedsiębiorca może korzystać z tzw. małego ZUSu, który wynosi około 530 zł. 
 • Proces rejestracji firmy przez internet trwa średnio 15 minut, a cały proces (włącznie z otrzymaniem decyzji o wpisie do rejestru) jest zakończony w ciągu 24 godzin. 

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to forma prowadzenia własnej firmy, w której właścicielem i zarządzającym jest jedna osoba.

Jakie są kluczowe kroki przed założeniem działalności gospodarczej?

Kluczowe kroki to wybór formy działalności, formy opodatkowania, rejestracja firmy oraz konsultacja z biurem rachunkowym.

Czy biuro rachunkowe może pomóc mi przy założeniu własnej działalności?

Tak, biuro rachunkowe może świadczyć usługi doradcze dotyczące aspektów prawnych, finansowych i podatkowych założenia własnej działalności.

Czym jest podatek dochodowy w kontekście prowadzenia własnej działalności?

Podatek dochodowy to podatek od zysków uzyskanych z prowadzenia działalności gospodarczej.

Co powinienem wiedzieć o wysokości składek ZUS?

Wysokość składek ZUS zależy od formy prowadzenia działalności i wybranej formy opodatkowania. Początkujący przedsiębiorcy mogą korzystać z niższych składek przez 24 do 25 miesięcy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

7 komentarzy

Aleksandra Przybysz

Aleksandra Przybysz

Z różnymi problemami może spotkać się przedsiębiorca, więc jeżeli istnieją organy potrafiące mu w tym pomóc to trzeba je wykorzystać.
Dorota

Dorota

Postępowanie zgodnie z powyższymi wskazówkami biznesowymi sprawi, że rozpoczęcie nowej działalności będzie zarówno płynniejsze, mniej stresujące, jak i zaskoczone sukcesem.
Antek

Antek

Każda pomoc jest przydatna i wiele miejsc w kraju daje taką możliwość. Ogólnie wszystko także można samemu zrobić czytając co nieco w sieci.
Byrsla

Byrsla

Przy chęci utworzenia własnej firmy, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Ja skorzystałem z pomocy biura rachunkowego i tego posunięcia nie żąłuję.
Wiki

Wiki

Każda pomoc jest dobra jeżeli jej udzielenie spowoduje, że coś będzie lepsze. Trzeba się zastanowić nad tym co na rynku istnieje pod względem działań i finansowań.
Adka

Adka

Dzisiaj dość dużo jest poradników, które idealnie pozwalają nabyć wiedzę jednak także warto korzystać z takich innych pomocy. Wtedy jest pewność, że jeszcze lepiej człowiek wszystko wie.
Oskaros

Oskaros

Sam skorzystałem z pomocy biura rachunkowego mg-finanse zakładając działalność. Teoretycznie sama rejestracja nie jest skomplikowana, ale jednak pewne wybory już w moim przypadku były. Biuro doradziło, a przy okazji zaopiekowało się całą moją księgowością. Teoretycznie można wszystko załatwić samemu, ale ja przynajmniej nie martwiłem się o poprawność całego procesu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.