Własna firma

Spółka komandytowo-akcyjna powraca do łask za sprawą nowego ładu

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

4 komentarze
Spółka komandytowo-akcyjna powraca do łask za sprawą nowego ładu
Nowy Polski Ład odmienił nasz rodzimy rynek gospodarczy i zmusił wielu przedsiębiorców do poszukiwania rozwiązań, które będą dla nich korzystne. Do łask wróciło kilka nieco zapomnianych i mniej popularnych w ostatnich latach form prowadzenia własnego biznesu. Jedną z nich jest spółka komandytowo-akcyjna, która zyskuje “drugie życie”. O co dokładnie chodzi i czy jest ona opłacalna w nowej rzeczywistości prawnej?

Zobacz także artykuł: Działalność gospodarcza - wybierz odpowiednią formę prawną 

Spółka-komandytowo-akcyjna-powraca-do-łask-za-sprawą-nowego-ładu">Spółka komandytowo-akcyjna powraca do łask za sprawą nowego ładu

Nowy Ład wprowadził istną rewolucję i zmienił wszystko to, co dotychczas znaliśmy. Mowa tutaj głównie o sferze podatkowej, ale nie tylko, ponieważ nowelizacja objęła o wiele szerszy obszar. Do tej pory największym zainteresowaniem w naszym kraju cieszyły się jednoosobowe firmy, ale po zmianie przepisów, coraz więcej osób decyduje się na założenie spółki prawa handlowego. 

Czym jest spółka komandytowo-akcyjna?

W polskim porządku prawnym istnieje wiele form prowadzenia działalności gospodarczej. Spółki prawa handlowego można podzielić na kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna oraz prosta spółka akcyjna), a także osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i właśnie spółka komandytowo-akcyjna). Spółka komandytowa co to? Zgodnie z przyjętą definicją, spółka komandytowo-akcyjna ma na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, gdzie wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden ze wspólników odpowiada bez żadnych ograniczeń (tzw. komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Aby spółka powstała musi się w niej znaleźć minimum dwóch wspólników, którymi mogą być osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, ale legitymujące się pełną zdolnością prawną. 

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik Budowlany - Austria

Sachse Sp. z o.o.

  • 16 € / h
  • Austria
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik techniczny - logistyka produktów magazynowych

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

  • Bielsko-Biała
Dodana

Inżynier procesu w dziale baterii

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Jawor
Dodana

Opodatkowanie spółki komandytowo-akcyjnej

Spółka komandytowa wady i zalety - jakie można wymienić? Spółka komandytowa różni się od komandytowo-akcyjnej tym, że jeden ze wspólników odpowiada za jej zobowiązania bez ograniczeń (komplementariusz), odpowiedzialność drugiego natomiast jest ograniczona (komandytariusz). Spółka komandytowo akcyjna CIT - jakiemu opodatkowaniu podlega ten podmiot gospodarczy? W przypadku SKA mówimy o podatku dochodowym od osób prawnych, który wynosi 9% jeśli spółka posiada przychody do 2 mln euro lub 19% dla spółek z przychodami przekraczającymi tę kwotę. Osobną kwestią pozostaje oczywiście opodatkowanie dochodu wspólników z tytułu wypłaconej dywidendy. Stawka PIT wynosi wówczas 19%, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku wypłaty dla komplementariusza od podatku tego można odliczyć zapłacony przez spółkę CIT. W sytuacji, gdy SKA jest opodatkowana stawką 9% - PIT wynosi 10%, a jeśli 19% - podatku PIT się nie dopłaca. 

Odpowiedzialność w spółce komandytowo-akcyjnej

Spółka komandytowo-akcyjna może być zarówno jednoosobowa, jak i składać się ze wspólników. Komplementariusz może prowadzić sprawy spółki samodzielnie, a co więcej, ma prawo pobierania z tego tytułu wynagrodzenia. Jeśli mamy do czynienia ze spółką prowadzoną przez wspólników, co najmniej jeden bierze na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie zobowiązania podmiotu. Akcjonariusze z kolei są z odpowiedzialności zwolnieni. Każda SKA jest zobligowana z mocy prawa do prowadzenia tzw. rejestru akcjonariuszy, a zadaniem tym musi zająć się licencjonowany podmiot, co generuje dodatkowe koszty. 

Dlaczego spółka komandytowo-akcyjna staje się popularna?

Spółka komandytowo-akcyjna nowy ład - dlaczego stała się tak popularna w kontekście nowych przepisów? Działalność gospodarcza to nie tylko przychód, ale przede wszystkim koszty związane z prowadzeniem biznesu. W obliczu Nowego Ładu rozwiązanie to stało się bardzo atrakcyjną alternatywą dla innych podobnych form gospodarczych. Wszystko to z powodu kilku zasadniczych atutów SKA, w tym głównie tego, że nie ma konieczności opłacania składki zdrowotnej, a wspólnicy nie muszą płacić składek ZUS. Spółka komandytowo-akcyjna nie jest ponadto objęta daniną solidarnościową. Nie bez znaczenia jest również niska stawka CIT oraz możliwość pomniejszenia przez wspólników podatku dochodowego z tytułu wypłaconej dywidendy. Największą korzyścią z perspektywy Polskiego Ładu jest właśnie brak obowiązku opłacania ubezpieczenia zdrowotnego, którego wysokość jest wyliczana na podstawie uzyskanego w danym miesiącu dochodu. 

Video

Spółka komandytowo-akcyjna - czy warto założyć?

Prowadzenie spółki komandytowo-akcyjnej z jednej strony daje wiele możliwości i oszczędności, z drugiej natomiast wiąże się z szeregiem formalności oraz bardzo wysokimi kosztami. Na te ostatnie składa się wiele elementów takich jak konieczność prowadzenia pełnej księgowości, zlecania wielu zadań “na zewnątrz” oraz wydatki na pomoc prawną. Decyzja o założeniu SKA musi być więc poprzedzona dokładną analizą. Warto przyjrzeć się wszystkim aspektom, biorąc pod uwagę obecny, jak i możliwy stan prawny. Dobrym wyjściem będzie także sięgnięcie po wsparcie merytoryczne specjalistów w zakresie prawa spółek handlowych oraz rachunkowości. Jeśli interesują Cię tego typu tematy, warto przeczytać artykuł: Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych CRBR - kto powinien się zarejestrować i wiele innych dostępnych na stronie. 

Podsumowanie:
  • Nowy Ład wprowadził rewolucję w polskiej sferze podatkowej, co spowodowało wzrost zainteresowania zakładaniem spółek prawa handlowego, w tym spółek komandytowo-akcyjnych.
  • Spółka komandytowo-akcyjna to forma prowadzenia działalności gospodarczej, w której przynajmniej jeden ze wspólników odpowiada bez ograniczeń za zobowiązania spółki (komplementariusz), a co najmniej jeden jest akcjonariuszem.
  • Opodatkowanie spółki komandytowo-akcyjnej wynosi 9% lub 19%, w zależności od przychodów spółki, a PIT wynosi 19% z możliwością odliczenia zapłaconego CIT.
  • Zaletą spółki komandytowo-akcyjnej w kontekście Nowego Ładu jest m.in. brak obowiązku opłacania składek zdrowotnych i unikanie daniny solidarnościowej, jednak prowadzenie takiej spółki wiąże się z kosztami formalności i pomocy prawnika.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest spółka komandytowo-akcyjna?

Spółka komandytowo-akcyjna to osobowa spółka prawa handlowego, która nie posiada osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną i sądową. Dzięki temu może we własnym imieniu nabywać prawa oraz zaciągać zobowiązania. Może być jednoosobowa, ale jeżeli składa się z minimum dwóch wspólników, to co najmniej jeden bierze na siebie odpowiedzialność za jej zobowiązania (tj. komplementariusz), a drugi jest akcjonariuszem.

Spółka komandytowo-akcyjna - największe zalety

Spółka komandytowo-akcyjna posiada szereg atutów, a wśród nich można wymienić przede wszystkim brak konieczności opłacania składki zdrowotnej oraz składek ZUS przez wspólników, brak daniny solidarnościowej i stosunkowo niską stawkę CIT, a więc podatku dochodowego od osób prawnych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Zofia

Zofia

Nowy Ład to krok w dobrym kierunku dla polskiej gospodarki. Spółka komandytowo-akcyjna daje wiele korzyści, takich jak brak opłacania składek ZUS, obniżona stawka CIT i możliwość pomniejszenia podatku dochodowego z tytułu wypłaconej dywidendy. Warto przemyśleć decyzję o założeniu takiej spółki, ale trzeba być gotowym na wiele formalności i wydatków.
Hubert

Hubert

Spółka komandytowo-akcyjna to interesująca alternatywa dla innych form prowadzenia działalności gospodarczej. Nie muszę opłacać składek ZUS i ubezpieczenia zdrowotnego, co na pewno oszczędza sporo pieniędzy. Jednak koszty prowadzenia pełnej księgowości i pomoc prawną mogą być nie do przeskoczenia.
Truda

Truda

Ciekawe rozwiązanie, które może otworzyć nowe możliwości dla ludzi poszukujących pracy i chcących rozwijać swoje biznesy. Z jednej strony brak opłacania składek ZUS i ubezpieczenia zdrowotnego to oszczędności, z drugiej - wiele formalności i kosztów może być zniechęcające.
Marem Sara

Marem Sara

Nowy ład to radykalna zmiana, ale wydaje mi się, że wprowadzane rozwiązania są korzystne dla przeciętnego obywatela. Cieszy mnie zwłaszcza fakt, że spółka komandytowo-akcyjna staje się bardziej popularna i daje szansę na prowadzenie działalności bez konieczności opłacania składek ZUS i ubezpieczenia zdrowotnego.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.