Własna firma

Jak nowy ład wpłynie na podatki?

26 października 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

5 komentarzy
Jak nowy ład wpłynie na podatki?
Projekt ustawy, wprowadzający istotne zmiany w podatkach i ubezpieczeniach już niedługo mają wejść w życie pod nazwą "Polski Ład". Na czym polegają najważniejsze zmiany w ramach tego projektu i jak wpłyną na takie obszary jak kwota wolna od podatku, podatek przychodowy, składki zdrowotne czy estoński CIT? Przekonajmy się.

Zobacz także: Kalkulator b2b 

Nowy ład, a kwota wolna od podatku

Najważniejsza i najszerzej komentowana zmiana w ustawie, która stanowi flagowy punkt Nowego Ładu to podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Czym jest kwota wolna od podatku? To próg dochodów w skali roku, od którego podatnik rozliczający się w ramach tradycyjnego rozliczenia skali podatkowej nie musi regulować podatku dochodowego.

Obecnie wartość kwoty wolnej od podatku kształtuje się na poziomie 8,000 złotych. Nowy Ład natomiast podwyższa tę kwotę do standardów europejskich, jakimi jest 30 000 złotych. Dodatkowo podwyższona stawka 32% będzie obejmowała osoby, które osiągną roczne dochody w wysokości co najmniej 120 000 złotych, podczas gdy obecna wartość to 85 528 złotych. Można więc uznać, że jest to zmiana odczuwalna w sposób pozytywny dla osób zarabiających przeciętną wartość wynagrodzenia

Nowy ład – podatek przychodowy oraz jego wysokość

Nowy Ład to również zapowiedź nowego podatku przychodowego, który jednak zdaniem ekspertów dotknie jedynie największe firmy, które działając od lat na terenie Polski, skutecznie unikały płacenia podatków. Podatek dochodowy ma być płacony przez firmy, które ponoszą straty ze źródła przychodu innego niż zyski kapitałowe, a także wykazują bardzo niski wskaźnik dochodowości.

Podatek zgodnie z zapowiedziami ma wynieść 10% podstawy opodatkowania. Jakie podmioty będą wyłączone z obowiązku regulowania podatku przychodowego? Między innymi te firmy, które rozpoczęły działalność w danym roku lub na przestrzeni dwóch następnych lat, które są podmiotami z branży finansowej, które uzyskują przychody niższe o 30% w stosunku do roku poprzedniego, a także których udziałowcami są jedynie osoby fizyczne.

Szukasz pracy?

Pracownik działu kadr

MAJET

 • Bielsko-Biała
 • 5 000-6 000 zł / mc
Dodana

(dś) Pracownik produkcji - praca od zaraz!

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Bieruń
 • 6 020-6 400 zł / mc
Dodana

( PS ) Pracownik gospodarczy

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Sortowanie paczek - Praca od zaraz! - ZMIANY NOCNE

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Wałbrzych
 • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

(PS) Pracownik produkcji - gastronomia

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Video

Forma rozliczenia, a składka zdrowotna

Duże zmiany zapowiadane są w obszarze składek zdrowotnych. Przede wszystkim składka zdrowotna uiszczana przez przedsiębiorców będzie obliczana od dochodu, jeśli podatnik rozlicza PIT według zasad ogólnych lub według 19-procentowej stawki podatkowej. To zdaniem ekspertów stanowi podwyższenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Wcześniej przedsiębiorcy regulowali składkę zdrowotną w sposób ryczałtowy, co stanowiło mniej więcej 380 złotych wydatku miesięcznie. Obliczanie wartości należnej składki ubezpieczeniowej od dochodu jednak realnie uderzy w tych przedsiębiorców, którzy osiągają dochody w okolicach 5 tysięcy miesięcznie. To jednak niejedyna zmiana w sferze ubezpieczeń zdrowotnych. 

Na ten moment składka zdrowotna jest odliczana od podatku dochodowego. Od 1 stycznia 2022 roku składka ta nie będzie już odliczana od podatku dochodowego. To z kolei niweluje korzyści podatkowe dla osób zarabiających średnią krajową i jeszcze bardziej obciąży osoby zarabiające lepiej.

Zmiana dotycząca Estońskiego CIT

Począwszy od stycznia 2022 roku, wprowadzony również zostanie tak zwany estoński CIT. Na czym dokładnie polega ta nowelizacja? Jest to możliwość przesunięcia w czasie zobowiązania podatkowego pod warunkiem, że spółka poświęca zyski na dalsze inwestycje. Dopiero w momencie, gdy zyski są dystrybuowane, zachodzi potrzeba uregulowania stosownego podatku. 

Estoński CIT będzie mógł być stosowany przez spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, a także przez spółki kapitałowe pod warunkiem, że udziałowcami firmy będą osoby fizyczne, sam biznes, a zarazem i przychody z działalności operacyjnej będą generowane na terenie Polski, a także firma zatrudnia co najmniej trzech pracowników. Sam projekt ustawy przewiduje również znacznie łatwiejszy proces przechodzenia na CIT estoński. 

Rezydencja podatkowa - działalność gospodarcza, a wyprowadzka z a granicę

Kwestia rezydencji podatkowej osób prawnych stanowi obecnie przedmiot sporów i niedopowiedzeń. Dlatego też w ramach Nowego Ładu kwestia działalności gospodarczej i potencjalnej wyprowadzki za granicę ma być uregulowana. W jaki sposób? 

Nowość ma dotyczyć tych przedsiębiorstw, które są zarządzane przez właścicieli zamieszkujących Polskę, choć w istocie firma nie ma w Polsce siedziby. W tym momencie taka firma może być uznana za rezydenta polskiego. Ze względu na dwa różne rozumienia zasad ewidencjonowania rezydentów polskich, władza w ramach nowego ładu zdecyduje się uściślić tę kwestię, jednocześnie łagodząc przepisy, a także definiując kwestię tak zwanego faktycznego zarządu. 

Podsumowanie:
 • Najważniejszą zmianą w ramach Nowego Ładu jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do standardów europejskich, poprzez ustalenie jej na poziomie 30 000 złotych rocznie.
 • Nowy podatek przychodowy będzie dotyczył głównie dużych firm, które unikają płacenia podatków, i wyniesie on 10% podstawy opodatkowania.
 • W ramach Nowego Ładu planowane są duże zmiany w obszarze składek zdrowotnych, m.in. obliczanie składki zdrowotnej od dochodu dla przedsiębiorców regulujących PIT według zasad ogólnych lub według 19-procentowej stawki podatkowej.
 • Projekt ustawy zakłada wprowadzenie Estońskiego CIT, czyli możliwości przesunięcia w czasie zobowiązania podatkowego przez spółki poświęcające zyski na inwestycje, z uwzględnieniem określonych warunków.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest Nowy Ład?

Nowy Ład to propozycja rządu, która zgodnie z planem ma wejść w życie wraz z dniem 1 stycznia 2022 roku. To zbiór działań, mających wpłynąć na wiele obszarów, począwszy od zdrowia, życia społecznego, energetyki aż po uregulowanie kwestii prawnych spółek handlowych oraz podatki. Najważniejsze zmiany to między innymi podniesienie kwoty wolnej od podatku, wprowadzenie nowego podatku przychodowego, którym obarczone zostaną największe korporacje, zmiany w obszarze regulowania płatności świadczeń na ubezpieczenie zdrowotne, a także uregulowanie kwestii związanych z rezydencją podatkową.

Jakie kwestie reguluje Nowy Ład?

Już w maju tego roku mieliśmy okazję usłyszeć o nowej inicjatywie, nazwanej Nowym Ładem. Wprowadzony od 1 stycznia 2022 roku pakiet nowelizacji ustaw ureguluje i wprowadzi wiele nowości w pięciu głównych obszarach: systemie ochrony zdrowia, podatkach, emeryturach, inwestycjach oraz mieszkaniach. Zdaniem rządzących wszyscy skorzystają na wprowadzeniu nowego ładu. Czy jednak tak będzie w rzeczywistości, przekonamy się już za kilka miesięcy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Lost

Lost

Jestem bardzo zadowolony z wprowadzenia estońskiego CIT. Moja firma od lat unikała wysokich podatków, a teraz będziemy mieli szansę zainwestować więcej w rozwój firmy bez obaw o spore obciążenia podatkowe. To naprawdę dobra zmiana dla polskiego biznesu.
Zimko

Zimko

Jako pracownik, bardzo cieszę się z podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Wydaje mi się, że to pozytywny krok w kierunku zwiększenia poczucia sprawiedliwości w naszym kraju. Gates Rick, wydaje mi się jednak, że zwiększenie składek zdrowotnych dla przedsiębiorców jest nieco niesprawiedliwe wobec nich, zwłaszcza tych małych i średnich firm, które już teraz mają trudności finansowe.
Łobuz

Łobuz

Chociaż podnoszenie kwoty wolnej od podatku jest fajne, wydaje się, że to jest zbyt mało, aby pomóc osobom bez pracy w znalezieniu zatrudnienia. Zwiększenie opłat za ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców może wpłynąć na ich decyzję o zatrudnieniu więcej pracowników. Mam nadzieję, że rząd przemyśli te kwestie.
Kubus

Kubus

Jako pracodawca cieszy mnie fakt, że estoński CIT ma być dostępny dla mniejszych spółek, takich jak te, które prowadzę. To znaczy, że moja firma będzie mogła zainwestować w swoje rozwój bez obaw o wysokie podatki. Jednakże, zwiększenie obciążeń dla przedsiębiorców poprzez obliczanie składki zdrowotnej od dochodu jest nieco niekorzystne.
Gela1987

Gela1987

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku zdecydowanie jest krokiem w dobrą stronę dla przeciętnych Polaków, którzy czują się oszukiwani przez fiskusa. Jednakże, podnoszenie składek zdrowotnych uderzy w te osoby, które prowadzą działalność, ale zarabiają niewiele. To rozwiązanie sprawiedliwe dla nas wszystkich?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.