!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Indywidualna Interpretacja podatkowa - jak poprawnie przygotować i złożyć wniosek?

11 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

0 komentarzy

Indywidualna Interpretacja podatkowa - jak poprawnie przygotować i złożyć wniosek?
Zarówno przedsiębiorcy jak i osoby indywidualne mają prawo do złożenia wniosku o indywidualną interpretację podatkową. W poniższym artykule omawiamy, jak złożyć taki wniosek, ile czasu czeka się na odpowiedź oraz radzimy, jakich błędów nie należy popełniać.

Zobacz także: Podatek dochodowy - którą formę opodatkowania wybrać? Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy? 

Czym jest indywidualna interpretacja podatkowa?

Indywidualna interpretacja podatkowa jest wiążącą informacją, której udziela Krajowa Informacja Skarbowa. Dzięki niej podatnicy mogą dowiedzieć się, czy we właściwy sposób korzystają z ulg podatkowych bądź sprawdzić, z jakich atrakcyjnych możliwości opodatkowania mogliby skorzystać. 

Wyróżnia się dwa podstawowe typy interpretacji podatkowych. Mianowicie jest to:

 • interpretacja indywidualna,
 • interpretacja ogólna. 

Do 1 marca 2017 roku interpretacje podatkowe były wydawane tylko przez 5 uprawnionych organów, czyli dyrektorów izb skarbowych w następujących miastach: Warszawa, Poznań, Katowice, Bydgoszcz, Łódź. Obecnie, w związku z wejściem w życie Ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej prawa do wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych ma wyłącznie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. 

Zawiłości polskiego prawa podatkowego sprawiają, że indywidualne interpretacje podatkowe cieszą się dużym powodzeniem. Dzięki nim rośnie wiedza podatników na temat kwestii takich jak podatek progresywny czy podwójne opodatkowanie

Video

Jak napisać wniosek o indywidualną interpretację podatkową?

Wniosek o indywidualną interpretację podatkową składa się za pośrednictwem formularza o symbolu ORD-IN. W dokumencie należy dokładnie scharakteryzować swoją aktualną sytuację, zadać pytanie oraz określić własne stanowisko. 

Prawo do złożenia wniosku o indywidualną interpretację podatkową mają:

 • osoby fizyczne, 
 • osoby prawne - np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, 
 • inne podmioty - np. fundacje i stowarzyszenia. 

Podczas składania wniosku trzeba też wypełnić oświadczenie mówiące o tym, że omawiany problem nie jest obecnie objęty postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową. 

Wniosek powinien zostać sporządzony w sposób szczegółowy i staranny. Stan faktyczny, którego ma dotyczyć interpretacja podatkowa, musi być scharakteryzowany precyzyjnie. Nie powinno się pomijać żadnego z elementów stanu faktycznego. Dobrym rozwiązaniem jest także wyartykułowanie własnej oceny prawnej i poszerzenie jej o swoje pytania oraz własną argumentację. Bardzo ważne jest także wymienienie podstawy prawnej. 

Najczęściej popełniane błędy przy składaniu wniosku o indywidualną interpretację podatkową:

 • nieprecyzyjne określenie problemu,
 • nieokreślenie swojego stanowiska,
 • brak potrzebnych dokumentów,
 • inne braki formalne (np. źle zaadresowany wniosek),
 • zatajenie ważnych faktów,
 • brak odniesienia się do podstawy prawnej, 
 • nieopłacenie opłaty za złożenie wniosku.

Gdzie i kiedy należy złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową?

 

Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej można złożyć na 3 sposoby:<strong>&nbsp;</strong>

 • korespondencyjnie na adres Krajowej Informacji Skarbowej - ul. Teodora Sixta 17
  43-300 Bielsko-Biała,
 • online z wykorzystaniem profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego poprzez system e-PUAP,
 • osobiście w trakcie wizyty w urzędzie. 

Ile kosztuje wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej? 

Wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej kosztuje 40 złotych. Jest to opłata od pojedynczego problemu poruszanego we wniosku. Koszt wzrasta, gdy liczba opisanych problemów rośnie bądź gdy wniosek jest składany w kilka osób. Przykładowo: gdy we wniosku poruszone zostaną 4 problemy, opłata wyniesie 160 złotych. 

Opłatę należy uiścić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku na rachunek Krajowej Informacji Skarbowej: 25 1010 1212 0064 6422 3100 0000. 

Jak długo czeka się na wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej?

Czas oczekiwania na wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej wynosi maksymalnie 3 miesiące. Interpretacja jest przesyłana drogą online na konto ePUAP bądź pocztą na adres wskazany w papierowym wniosku. 

W przypadku, gdy indywidualna interpretacja podatkowa nie zostanie przesłana w terminie 3 miesięcy, wówczas stanowisko przedstawione we wniosku będzie uznane za prawidłowe. Nazywa się to tzw. interpretacją milczącą. 

Z kolei, gdy urzędnicy wykryją we wniosku braki formalne, prześlą wezwanie do jego uzupełnienia. Czas na to wyniesie 7 dni kalendarzowych. Jeżeli nie zrobimy tego we wskazanym terminie, wówczas urzędnicy mogą wydać postanowienie mówiące o braku rozpatrzenia wniosku. W takim wypadku można zdecydować się na ponowne złożenie kompletnego wniosku. 

Video

Jak i gdzie można się odwołać od indywidualnej interpretacji podatkowej?

Jeżeli uzyskana indywidualna interpretacja podatkowa nie jest dla nas satysfakcjonująca, w ciągu 30 dni możemy złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Należy to uczynić za pośrednictwem Krajowej Informacji Skarbowej. Później Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w terminie 30 dni może podjąć decyzję o zmianie wydanej interpretacji z urzędu, w której uwzględni wniesioną skargę.

W wyjątkowych przypadkach KIS może przesłać postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. Dzieje się tak, gdy we wniosku opisana została sprawa, która nie dotyczy nas bezpośrednio. Zdarza się także, że Krajowa Informacja Skarbowa dostarcza postanowienie o umorzeniu postępowania - może się tak stać, jeśli po złożeniu wniosku dany podmiot gospodarczy w międzyczasie zakończy działalność. W takich przypadkach mamy 7 dni na złożenie zażalenia na wydaną decyzję. 

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest indywidualna interpretacja podatkowa?

Jest to informacja o charakterze wiążącym udzielana podatnikom przez Krajową Informację Skarbową. Poprzez indywidualną interpretację podatkową można dowiedzieć się np., która z ulg podatkowych lub form opodatkowania będzie najbardziej korzystna i jednocześnie legalna w naszej sytuacji.

Jak złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową?

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej można złożyć online przez system ePUAP, korespondencyjnie bądź osobiście podczas wizyty w urzędzie.

Ile czeka się na wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej?

Czas oczekiwania na wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej wynosi do 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.