Własna firma

Najem okazjonalny - wszystko co powinieneś wiedzieć

25 października 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

13 komentarzy
Najem okazjonalny - wszystko co powinieneś wiedzieć
Dla wielu osób zakup mieszkania na wynajem to jedna z najbardziej opłacalnych i bezpiecznych inwestycji. Rynek nieruchomości od lat rozwija się w zawrotnym tempie, a ceny mieszkań czy domów szybują w górę. Przekłada się to również na wysokość stawek, za które można wynająć lokal. Niestety, co rusz słyszy się o nieuczciwych najemcach. Na szczęście, istnieje sposób, aby się skutecznie przed nimi zabezpieczyć. To najem okazjonalny - o czym dokładnie mowa?

Zobacz także artykuł: 10 kwestii, które warto wiedzieć o umowie najmu? Wzoru umów najmu pod działalność gospodarczą 

W obecnych, trudnych gospodarczo czasach, osoby posiadające kapitał finansowy decydują się na zakup nieruchomości pod wynajem. Sporą grupę wynajmujących stanowią również ci, którzy mieszkanie otrzymali w spadku lub sfinansowali jego zakup z kredytu. Jedno jest pewne - własna nieruchomość może się opłacać, ale pod warunkiem, że przy jej wynajęciu zachowa się najwyższy poziom ostrożności. 

Czym jest najem okazjonalny?

Najem okazjonalny co to? Z czym wiąże się wynajem okazjonalny mieszkania? Najem okazjonalny a meldunek? Tego rodzaju pytania zadają sobie właściciele nieruchomości, którzy chcieliby czerpać z niej korzyści. Najprościej tłumacząc, to szczególny rodzaj stosunku zobowiązaniowego, który został wprowadzony do polskich przepisów ustawą z dnia 17 grudnia 2009 roku o zmianie ustawy o ochronie prawa lokatorów. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie tego rodzaju konstrukcją prawną, ponieważ Umowa najmu okazjonalnego w pełni zabezpiecza interesy właściciela mieszkania. Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na okres nie dłuższy niż 10 lat, a najemca musi przekazać właścicielowi nieruchomości między innymi oświadczenie (w postaci aktu notarialnego), w którym dobrowolnie poddaje się egzekucji oraz zobowiązuje do opuszczenia i wydania lokalu w terminie wskazanym w żądaniu. Poza tym, konieczne jest przedstawienie oświadczenia właściciela innego lokalu mieszkalnego, w którym po eksmisji lokator będzie mógł się przenieść. 

Szukasz pracy?

Spawacz MAG

IK Hofmann GmbH

  • Niemcy
Dodana

[PS] Praca na magazynie - OD ZARAZ !

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • 4 500-5 000 zł / mc
  • Sady
Dodana

Spawacz TIG nierdzewka

IK Hofmann GmbH

  • Niemcy
Dodana
Dodana

Kierowca kat.C

Wutkowski Sp. z o.o.

  • Śliwice
Dodana

Najem okazjonalny – kiedy się opłaca i jakie korzyści z niego wynikają?

Wiemy już, co to jest najem okazjonalny, warto więc przyjrzeć się bliżej temu, kto może z niego skorzystać i jakie konkretnie korzyści to ze sobą niesie. Jeśli chodzi o samych najemców, rozwiązanie to jest adresowane wyłącznie do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej związanej z wynajmowaniem nieruchomości. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego wiąże się z o wiele większą liczbą formalności niż w przypadku standardowej umowy najmu, ale dzięki temu właściciel nieruchomości zabezpiecza się prawnie na wypadek konieczności zerwania umowy. Z najmu okazjonalnego warto skorzystać przede wszystkim wówczas, gdy chce się wynająć mieszkanie długoterminowo (np. na okres kilku lat).

Czym różni się najem okazjonalny od wynajmu?

Zwykły wynajem charakteryzuje się tym, że obie strony zawierają podstawową umowę, w której regulują takie kwestie jak okres wynajmu oraz wysokość kaucji, miesięcznej opłaty oraz dodatkowych kosztów. Najem okazjonalny zasady - z tym rodzajem stosunku prawnego wiąże się o wiele więcej formalności. Przede wszystkim, dokument taki może podpisać wyłącznie właściciel konkretnego lokalu mieszkalnego lub posiadacz własnościowego spółdzielczego prawa do niego. Umowa najmu okazjonalnego, w przeciwieństwie do standardowej umowy najmu, z reguły nie dopuszcza możliwości podnajmowania nieruchomości lub wydzielenia jej części, chyba że zgodę taką w sposób jednoznaczny i najlepiej w formie pisemnej pod rygorem nieważności wyraził sam wynajmujący. Poza tym, najem okazjonalny obejmuje tylko nieruchomości mieszkalne, nie można więc objąć nim np. lokali usługowych. W tym kontekście polecamy lekturę tekstu: Coworking - by nie czuć się samotnie

Jak rozliczyć najem okazjonalny?

Najem okazjonalny podatek? Zgłoszenie najmu okazjonalnego - czy jest konieczne? Jak się okazuje, polski ustawodawca nakłada na właściciela wynajmowanej nieruchomości obowiązek zgłoszenia tego faktu do naczelnika właściwego ze względu na adres urzędu skarbowego. Wynajmujący musi to zrobić w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy. Co ważne, jeśli czynność ta nie zostanie wykonana, umowa nie jest wiążąca dla żadnej ze stron, a jej zapisy zyskują w świetle prawa taki sam charakter jak umowa zwykłego najmu. Jedno zgłoszenie musi dotyczyć zawarcia umowy najmu okazjonalnego, a drugie wyboru sposobu opodatkowania zysków z tego najmu. Najbardziej opłacalną opcją jest opodatkowanie ryczałtem, które wynosi 8,5% (do kwoty 100 000 zł) oraz 12,5% (od nadwyżki ponad 100 000 zł) od przychodu. 

Umowa najmu okazjonalnego – okres wypowiedzenia
Umowa najmu okazjonalnego musi być zawsze zawarta na czas określony, z możliwością jej późniejszego przedłużenia. Przepisy nie regulują obowiązku uwzględnienia w niej zapisu o okresie wypowiedzenia, co oczywiście nie oznacza, że zerwanie umowy przed terminem nie jest możliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest naturalnie rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Ponadto, właściciel mieszkania może wypowiedzieć stosunek prawny nie później niż miesiąc naprzód jeśli: najemca używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub zaniedbuje swoje obowiązki wynikające z umowy m.in. w kwestii zapłaty czynszu. 

Umowa najmu okazjonalnego – wzór

Nie ma jednego idealnego wzoru umowy najmu okazjonalnego, ponieważ w tym obszarze strony mogą kierować się znaną z prawa cywilnego zasadą swobody zawierania umów. Oczywiście, muszą przy tym zachować przewidzianą w przepisach formę oraz wymagane zapisy, dzięki którym taki stosunek zobowiązaniowy może uzyskać moc prawną. Umowa może posiadać załączniki takie jak protokół zdawczo-odbiorczy lokalu mieszkalnego oraz różnego typu oświadczenia obu stron dotyczące stanu nieruchomości, planowanych prac remontowych itp. Im więcej spraw strony ustalą już na poziomie przygotowywania umowy, tym lepiej. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem: 5 powodów, dla których warto skorzystać z usług wirtualnego biura.

 

Podsumowanie:
  • Umowa najmu okazjonalnego jest szczególnym rodzajem stosunku zobowiązaniowego wprowadzonym przez polskie przepisy ustawą z 2009 roku.
  • Zawierając umowę najmu okazjonalnego, właściciel nieruchomości zabezpiecza się prawnie na wypadek konieczności zerwania umowy, co wiąże się z większą liczbą formalności niż w przypadku standardowej umowy najmu.
  • Najem okazjonalny jest dobrym rozwiązaniem dla osób chcących wynająć mieszkanie długoterminowo, np. na okres kilku lat.
  • Najem okazjonalny można opodatkować ryczałtem, który wynosi 8,5% (do kwoty 100 000 zł) oraz 12,5% (od nadwyżki ponad 100 000 zł) od przychodu.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest najem okazjonalny?

Jest to szczególny typ najmu nieruchomości mieszkalnej, który chroni właściciela lokalu przed nieuczciwymi najemcami. W praktyce umowa najmu okazjonalnego łagodzi bowiem wymogi narzucane przez Ustawę o ochronie praw lokatorów, nakładając na najemców obowiązek sporządzenia w formie aktu notarialnego oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w przypadku rozwiązania umowy.

Dlaczego najem okazjonalny jest korzystny?

Ten rodzaj stosunku prawnego o wiele mocniej niż zwykła umowa najmu zabezpiecza interesy właściciela nieruchomości. Zwiększa ona przede wszystkim jego prawa w zakresie szybszej egzekucji komorniczej oraz usunięcia najemcy z lokalu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

13 komentarzy

Patryk

Patryk

Odpowiednie zabezpieczenie prawne naszych nieruchomości jest dla naszej firmy kluczowe. Dlatego uważam, że najem okazjonalny może być dobrym rozwiązaniem, choć wiąże się z większą liczbą formalności.
Zarządca warszawa

Zarządca warszawa

Dla mnie, jako osoby szukającej mieszkania w dobrej cenie, najem okazjonalny wydaje się być za bardzo skomplikowany. Zdecydowałbym się raczej na standardową umowę najmu.
Talik Tomasz

Talik Tomasz

Zastosowanie najmu okazjonalnego jest korzystne dla właściciela nieruchomości, ponieważ daje większe zabezpieczenie prawnego na wypadek problemów ze złamaniami umowy przez najemcę.
Misiek

Misiek

Szukając mieszkania zastanawiałam się nad wynajmem okazjonalnym, ale teraz widzę, że jest to zbyt skomplikowane. Zdecydowałam się na standardowy wynajem.
Damian

Damian

Jako pracodawca, wiem jak istotne jest zabezpieczenie prawne naszych nieruchomości, dlatego uważam, że najem okazjonalny może być dobrym wyborem. Oczywiście, wymaga to większej ilości formalności, ale warto to zrobić.
and one

and one

Formalności związane z najmem okazjonalnym są dla mnie zbyt skomplikowane, ale doceniam, że taki rodzaj najmu może być korzystny dla właściciela nieruchomości.
Zenon

Zenon

Właściciele nieruchomości powinni zwrócić uwagę na najem okazjonalny jako opcję zabezpieczenia swoich interesów. Może to być szczególnie ważne w przypadku długoterminowego wynajmu.
Tala

Tala

Nie zdawałam sobie sprawy, że wynajem mieszkania może być tak skomplikowany! Dla mnie jako osoby bezrobotnej, szukającej taniego mieszkania, taki rodzaj najmu wydaje się być poza moim zasięgiem.
Celina

Celina

Jako pracodawca, uważam, że najem okazjonalny może być dobre rozwiązanie dla pracowników otrzymujących od nas mieszkanie socjalne na terenie firmy. W ten sposób unikniemy problemów z podnajmem, a prawnie zabezpieczymy swoje interesy.
Ben Cholik

Ben Cholik

Zastanawiałem się nad wynajmem mieszkania, ale nie sądziłem, że jest tyle formalności - włącznie z egzekucją! Dla mnie, jako osoby bez stałego zatrudnienia, wybór takiego rodzaju najmu byłby zbyt skomplikowany.
Klara F

Klara F

W moim odczuciu, najem okazjonalny jest korzystnym rozwiązaniem dla właściciela nieruchomości, jeśli chce on wynajmować ją długoterminowo. Formalności są bardziej skomplikowane niż w przypadku zwykłego najmu, ale wynajmujący zyskuje większe zabezpieczenie prawnego.
Andrzej Kruszyński

Andrzej Kruszyński

Brak informacji o obowiązkach właściciela mieszkania "rezerwowego". Jak długo ma obowiązek "gościć" usuniętego najemcę z lokalu zamieszkiwanego w ramach umowy- najmu okazjonalnego.
nnnn

nnnn

Mało konkretów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.