Własna firma

Notarialna umowa najmu okazjonalnego - dlaczego warto?

9 września 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Notarialna umowa najmu okazjonalnego - dlaczego warto?
Wynajem mieszkań to od wielu lat chętnie wybierane źródło dochodu pasywnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest też szybsza spłata kredytu hipotecznego. Najczęściej najemcami mieszkań są studenci lub młode małżeństwa u progu kariery zawodowej. Jednak zawsze można trafić na nieuczciwego najemcę. Dlatego warto zawczasu zadbać o swoje prawa do lokalu.

Z tego artykułu dowiesz się: 

 • na czym polega najem okazjonalny; 
 • co charakteryzuje umowę najmu okazjonalnego; 
 • co sprawia, że umowa najmu okazjonalnego zyskuje na popularności; 
 • czy taką umowę odpiszesz tylko u notariusza; 
 • na jak długo może zostać zawarta umowa najmu okazjonalnego; 
 • kiedy taka umowa może zostać wypowiedziana. 

Czym jest najem okazjonalny?

Klasyczna umowa wynajmu mieszkania nie musi w zasadzie zawierać żadnych szczególnych zapisów. Dlatego ochrona wynajmującego jest w takiej sytuacji stosunkowo słaba i nietrudno o kłopoty. Do najczęstszych problemów z nieuczciwymi najemcami można zaliczyć brak opłaty lub opóźnienie w opłacie czynszu oraz znacznie poważniejszy problem - zajmowanie lokalu wbrew woli właściciela. W odpowiedzi na potrzeby właścicieli lokali mieszkalnych w zakresie ochrony prawa własności, powstał najem okazjonalny. Tu najemca musi wyrazić zgodę na dobrowolne poddanie się egzekucji. W razie problemów z wyprowadzką po wygaśnięciu umowy, wynajmujący ma prawo natychmiast podjąć działania w kierunku eksmisji nierzetelnych najemców. 

Umowa najmu okazjonalnego – czym się charakteryzuje?

Podstawową cechą najmu okazjonalnego jest to, że do umowy są dołączone dodatkowe dokumenty - odpowiednie oświadczenia woli najemcy. To one chronią wynajmującego w razie problemów z lokatorami. Ryzyko niepowodzenia eksmisji znacznie spada szczególnie, że wynajmujący nie ma obowiązku poszukiwania lokalu socjalnego najemcyNotarialna umowa najmu jest najsilniejszą prawnie formą pisemną. Dlaczego? Ponieważ notariusz jest funkcjonariuszem publicznym, co w praktyce oznacza, że sporządzone przez niego dokumenty trudno podważyć w razie sporu sądowego. Trzeba bowiem wykazać, że czynność notarialna w postaci sporządzenia aktu notarialnego, została dokonana z naruszeniem prawa. 

Video

Szukasz pracy?

Zbiór pomidorów w Holandii

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Dyrektor sieci salonów fryzjerskich

tarasfomenko

 • Kraków
 • 8 000-20 000 zł / mc
Dodana
Dodana
Dodana

TOP OFERTA – Praca przy produkcji części samochodowych

GRUPA CONTRAIN

 • Niemcy
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Dlaczego umowa najmu okazjonalnego jest coraz bardziej popularna?

Tego typu umowa zyskuje na popularności, ponieważ gwarantuje najwyższy poziom ochrony wynajmującego. Choć wymaga nieco więcej formalności, to zdecydowanie jest tego warta. Ty jako wynajmujący nie musisz bowiem szukać nieuczciwym najemcom mieszkania socjalnego, aby ich wyeksmitować. Chcesz mieć pełnię ochrony i spokojnie czerpać zyski z wynajmowanego mieszkania? W takim razie postaw na takie zestawienie - wynajem mieszkania - umowa notarialna. Wówczas zyskasz pewność, że wszelkie formalności zostaną dopełnione zgodnie z prawem i bez błędów. Te mogą mieć w niektórych przypadkach wpływ na ważność całej umowy. 

Czy umowa najmu okazjonalnego musi zostać podpisana u notariusza?

Umowa notarialna najmu mieszkania nie jest konieczna, aby móc najem nazwać okazjonalnym. Umowa ta musi jednak zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Niemniej nie obejdzie się tu bez pomocy notariusza. Dlaczego? Ponieważ do umowy konieczne jest dołączenie załączników, a jeden z nich wymaga formy aktu notarialnego. Są to oświadczenia najemcy w przedmiocie dobrowolnego poddania się egzekucji oraz wydania lokalu na żądanie właścicielaUmowa najmu u notariusza może też obejmować notarialne poświadczenie podpisów. Taka procedura ma związek z pozostałymi załącznikami. W drugim dokumencie najemca wskazuje bowiem lokal, do którego będzie mógł się wprowadzić w razie eksmisji. Trzeci załącznik to zgoda właściciela alternatywnego mieszkania na to, aby w razie eksmisji Twój najemca mógł z nim zamieszkać. Notarialne poświadczenie może obejmować podpis właściciela, który zobowiązuje się przyjąć Twojego najemcę pod swój dach. To bardzo ważny dokument, który de facto przesądza o skuteczności ewentualnej eksmisji. Nieuczciwy najemca musi się wyprowadzić, a osoba, która zobowiązała się to w takiej sytuacji przyjąć, musi to zrobić. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy to sam najemca zdecyduje się na przenosiny do innego lokalu. 

Video

Na jaki okres może zostać zawarta umowa najmu okazjonalnego?

Okazjonalny wynajem mieszkania - notariusz nie jest niezbędny dla ważności samej umowy, wystarczy jedynie wspomniany już załącznik w formie aktu notarialnego. Niemniej dla ważności tej umowy niezbędne jest określenie czasu, na jaki zostaje ona zawarta. Czas ten nie może przekroczyć 10 latBrak podania czasu, na jaki umowa ma być zawarta, powoduje jej nieważność. Podanie czasu trwania umowy jest korzystne dla obu stron. Ty jako wynajmujący wiesz, przez jaki okres Twoje mieszkanie będzie przynosiło  zyski. Z kolei najemca nie musi zaprzątać sobie głowy nagłym szukaniem nowego mieszkania.

Video

Kiedy umowa najmu okazjonalnego może zostać wypowiedziana?

Mimo zawarcia umowy najmu okazjonalnego na określony czas, może ona zostać wypowiedziana wcześniej

Kiedy umowę może wypowiedzieć wynajmujący? 

 • Gdy najemca korzysta z lokalu w sposób sprzeczny z umową, np. dokonuje przeróbek w mieszkaniu bez porozumienia z wynajmującym.
 • Gdy najemca zalega z opłatami na rzecz wynajmującego przez co najmniej 3 miesiące. Wynajmujący musi jednak jasno zadeklarować chęć wypowiedzenia umowy. 
 • Gdy najemca podnajął lokal innym osobom bez zgody wynajmującego albo oddał lokal w bezpłatne użytkowanie. 

A kiedy to najemca może zakończyć umowa najmu okazjonalnego? Tu możliwości są znacznie bardziej ograniczone, a w zasadzie zredukowane do jednej opcji. Najemca może wcześniej zakończyć umowę, gdy wady lokalu zagrażają jego zdrowiu lub życiu. Taką wadą może być niemożliwy do usunięcia grzyb, który powstał wskutek wysokiej wilgotności pomieszczenia. Dlatego umowa powinna w miarę dokładnie opisywać stan  techniczny lokali w starym budownictwie, które nie przeszły generalnego remontu. pozwoli to uniknąć późniejszych nieporozumień.  

Podsumowanie:
 • Najem okazjonalny to forma wynajmu mieszkań, która zapewnia najwyższy poziom ochrony wynajmującego.
 • Umowa najmu okazjonalnego charakteryzuje się dołączeniem dodatkowych dokumentów, które zabezpieczają wynajmującego w razie problemów z lokatorami.
 • Umowa najmu okazjonalnego musi zostać podpisana w formie pisemnej, a notarialna forma zapewnia największą ochronę praw wynajmującego.
 • Umowa najmu okazjonalnego musi zawierać określenie czasu, na który zostaje zawarta, jednak niewłaściwe korzystanie z mieszkania lub zaleganie z opłatami upoważniają wynajmującego do jej wypowiedzenia wcześniej.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego wcześniej jako najemca?

Tak, masz takie prawo, ale nie możesz tego zrobić bez powodu. Prawo pozwala na taki ruch, gdy Twój lokal jest wykorzystywany w sposób niezgodny z zawartą umową, najemca zalega Ci z opłatami przynajmniej od 3 miesięcy lub dokonał podnajęcia lokalu bez Twojej zgody i wiedzy.

Czy jako najemca muszę zgodzić się na zawarcie umowy najmu okazjonalnego przed notariuszem?

Nie, umowa notarialna najmu mieszkania nie jest konieczna. Możesz ją zawrzeć w zwykłej formie pisemnej. Niemniej jednak jeden z załączników do umowy wymaga formy aktu notarialnego. Dlatego warto rozważyć kompleksową skorzystania z usług notariusza, co jedynie podniesie Twoje bezpieczeństwo jako wynajmującego.

Czy najem okazjonalny jest niekorzystny dla najemcy?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Dla osoby uczciwej i świadomości kosztów wynajmowanego lokalu mieszkalnego, umowa jest w pełni bezpieczna. Co więcej, daje gwarancję spokojnego korzystania z mieszkania przez cały okres umowy. Umowa ta może jedynie pokrzyżować plany nieuczciwego najemcy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

hytris

hytris

To świetne, że powstają nowe formy ochrony praw właścicieli mieszkań. Osobiście uważam, że notarialna umowa najmu okazjonalnego jest dobrym rozwiązaniem dla wynajmujących. Daje większą pewność i bezpieczeństwo w przypadku problemów z najemcami.
Aga

Aga

Ciekawy tekst, zwłaszcza dla kogoś, kto myśli o wynajmowaniu mieszkania w przyszłości. Muszę przyznać, że zyski z takiej inwestycji wydają się kuszące, ale trzeba pamiętać o ryzykach, jakie zawsze wiążą się z wynajmem nieruchomości.
Gizela Juraszekl

Gizela Juraszekl

Z mojego punktu widzenia jako pracodawcy, najem okazjonalny wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Daje większą ochronę przed problemami z wynajmem i pozwala uniknąć nieuczciwych najemców. Jednak powinno się zwrócić szczególną uwagę na zapisy w umowie i dokładną procedurę jej zawarcia.
Adam

Adam

Bardzo interesujący artykuł. Wyjaśnia on nie tylko czym jest najem okazjonalny, ale również przedstawia jego zalety i wady. Myślę, że to dobre rozwiązanie dla obu stron - wynajmującego i najemcy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka