Własna firma

Coworking - ile kosztuje wynajęcie biurka?

9 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

10 komentarzy
Coworking - ile kosztuje wynajęcie biurka?
W większych miastach Polski nie brakuje biur coworkingowych. Przeciwnie – coraz silniejsza konkurencja sprawia, że właściciele takich przestrzeni muszą zapewnić zainteresowanym naprawdę komfortowe warunki pracy. Jako osoba chcąca wynająć biurko na godziny lub cały miesiąc, powinieneś zorientować się w ofercie biur działających w twoim mieście. Z jakimi kosztami musisz się liczyć? Okazuje się, że te zależą od wielu czynników.

Co to jest coworking?

Zaczerpnięte z angielskiego określenie coworking oznacza indywidualną lub wspólną pracę na wynajmowanej powierzchni biurowej. Z takiego wynajmu często korzystają właściciele młodych firm, początkujący przedsiębiorcy, a także freelancerzy. Dla wielu jest to bardziej komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie niż praca z domu, a zarazem nie wymaga ponoszenia wysokich kosztów wynajmu całego lokalu.

Termin coworkingu często mylony jest z tzw. openspace, którego znaczenie jest nieco inne. Openspace odnosi się do typu biura, w którego otwartej przestrzeni mają swoje stanowiska pracy pracownicy różnych działów i branż. Takie zagospodarowanie miejsca pracy może być zastosowane zarówno w dużym biurze należącym do jednej firmy, jak i w biurach coworkingowych. 

Biurko czy biuro?

Właściciele przestrzeni coworkingowych bardzo dynamicznie reagują na potrzeby przedsiębiorców. Z tego względu zainteresowani mogą wynająć tylko biurko, ale mogą również otrzymać do swojej dyspozycji niewielkie, kompleksowo wyposażone biuro. Drugie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku właścicieli małych firm. W takiej sytuacji wynajem wydzielonej przestrzeni w biurze coworkingowym jest tańszym rozwiązaniem niż wynajem całego biura, może również ograniczyć chwilowe problemy finansowe firmy. Skoro można zaoszczędzić, to po co przepłacać?

Coworking - koszty wynajmu
Ceny wynajmu biura coworkingowego za metr kwadratowy są bardzo zróżnicowane. W zależności od adresu za miesiąc trzeba zapłacić od 200 do 600 zł za biuro. Droższe jest wynajęcie wydzielonej przestrzeni – ceny zaczynają się od ok. 400 zł (przykładowe oferty cenowe znajdziesz tutaj: Biurco.pl, Clockwork.com.pl czy Sobusy.pl).

Szukasz pracy?
Dodana

Order picker w Lidlu – NOWA OFERTA! Jedna zmiana

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • 13-15 € / h
  • Holandia
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji w Kędzierzyn Koźle

SGP APT Sp. z o.o.

  • 4 800-5 000 zł / mc
  • Kędzierzyn-Koźle
Dodana

Sortowanie pustych skrzynek - Bez angielskiego

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • 13-15 € / mc
  • Holandia
Dodana

Ceny wynajmu biura coworkingowego za metr kwadratowy są bardzo zróżnicowane. W zależności od adresu za miesiąc trzeba zapłacić od 400 do nawet 1000 zł za biuro. Droższe jest wynajęcie wydzielonej przestrzeni – ceny zaczynają się od ok. 600 zł (przykładowe oferty cenowe znajdziesz tutaj: Biurco.pl, Clockwork.com.pl czy Sobusy.pl).

Coworking – wybieraj z głową

Wynajem biurka w przestrzeni coworkingowej to tańsze rozwiązanie niż wynajem całego biura. Nie oznacza to jednak, że nie musisz zwracać uwagi na to, co dostajesz w cenie. Przeciwnie, duża konkurencja na rynku sprawia, że właściciele biur coworkingowych starają się zapewnić swoim klientom jak najlepsze warunki pracy, dlatego warto porównywać oferty, zanim zdecydujemy się na wynajem.

Standardem jest utrzymywanie sekretariatu. Osoby w nim zatrudnione mogą pomóc w różnych kłopotach organizacyjnych i formalnych, często zajmują się również obsługą concierge. Znaczenie ma też pomoc techniczna – najlepiej, aby biuro coworkingowe zatrudniało osobę, która będzie w stanie rozwiązać problemy techniczne wówczas, gdy się one pojawią.

Video

Cena wynajmu biurka jest uzależniona również od sprzętu, do którego dostęp otrzymują zainteresowani. Warto zatem zorientować się, co konkretnie w tej kwestii oferuje biuro coworkingowe. Poza drukarką na jego wyposażeniu może być kserokopiarka, tablety czy skanery. Nie brakuje takich przestrzeni coworkingowych, które zostały zaprojektowane z myślą o projektantach czy architektach, a więc posiadających na stanie ogromne biurka.

Coś dla małych firm, coś dla dużych firm

Być może dziś twoja firma jest niewielka lub nawet pracujesz jako freelancer. Pamiętaj jednak, że sytuacja ta może zmienić się w każdej chwili. Dobrze zatem, abyś sprawdził, czy wybrane przez ciebie biuro coworkingowe oferuje również sale konferencyjne lub wydzielone przestrzenie, w których można porozmawiać z potencjalnym klientem. Zwróć też uwagę, czy za korzystanie z nich będziesz musiał zapłacić dodatkowo, czy też cena za to jest już wliczona w miesięczną opłatę.

Czy wiesz, że...
Coraz częściej pojawiają się w Polsce bezpłatne przestrzenie coworkingowe. Oferują one miejsce do pracy z dostępem do internetu i można je znaleźć w niektórych galeriach handlowych.

Chcąc wybrać dobrze biuro coworkingowe, zbierz jak najwięcej informacji o ofertach i szczegółowo wypytuj o kwestie wątpliwe lub niedookreślone. Jeśli będziesz kierował się tylko wysokością opłat, nie uda ci się wybrać najlepszej oferty. Pamiętaj też, że takie rozwiązanie jest tańsze niż wynajem biura. W przypadku wynajmu przestrzeni coworkingowej odchodzi Ci bowiem m.in. wysiłek znalezienia firmy sprzątającej, która zadba o czystość w biurze.

To może Cię również zainteresować

Coworking - poszerz swoje biznesowe kontakty

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest coworking?

Coworking oznacza wspólną pracę, czyli przestrzeń biurową, w której mogą wykonywać swoją pracę różne osoby niebędące zatrudnione w jednej firmie.

Ile kosztuje wynajęcie przestrzeni coworkingowej?

Wynajęcie stanowiska pracy w przestrzeni coworkingowej kosztuje od 400-500 zł miesięcznie do ponad 1000 zł. Cena zależy od zakresu usług, które wchodzą w skład wynajmu (obsługa recepcyjna, dostęp do internetu, możliwość skorzystania z pokoju konferencyjnego, stołówki itp.).

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

10 komentarzy

Bila

Bila

Biura coworkingowe to świetne rozwiązanie dla osób poszukujących pracy. Dzięki nim można zaoszczędzić na wynajmie, a jednocześnie pracować w przyjaznym i dobrze wyposażonym środowisku. Warto szukać ofert i sprawdzić, co dany biuro coworkingowe może zaoferować.
Bartek

Bartek

Jako pracownik firmowy mogę polecić biura coworkingowe jako świetne miejsce do pracy. W takim środowisku zawsze można poczuć się motywowanym i zainspirowanym przez otaczających ludzi. Warto zdecydować się na wynajem biurka lub wydzielonej przestrzeni w biurze coworkingowym.
Uka

Uka

Jako osoba bezrobotna zainteresowana jestem wynajęciem biura coworkingowego dla mnie i mojego zespołu. Ceny są atrakcyjne, a jednocześnie oferują dobrze wyposażone stanowiska pracy. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć dobrą ofertę.
bibuła

bibuła

Jako pracodawca zawsze staram się znaleźć dla moich pracowników najlepsze warunki pracy. Biura coworkingowe to świetne rozwiązanie dla młodych, rozwijających się firm. Obniżają koszty, a jednocześnie zapewniają dobrze wyposażone i przyjazne środowisko pracy.
Sylwia Paduch

Sylwia Paduch

Wynajem pomieszczenia czy biurka dla wielu ludzi jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Niektórzy nie potrafią inaczej pracować.
Oliwier

Oliwier

Nie jest dla każdego ale faktycznie, jeżeli ktoś nie potrafi się skupić w pracy w domu to musi być motywowany tym by pójść do takiego biura.
Daria Geminska

Daria Geminska

W dużych miastach coraz częściej są takie możliwości. Jak pokazują przykłady w wielu przypadkach jest to bardzo opłacalna opcja dla przedsiębiorców mini.
Sylwia Sarna

Sylwia Sarna

Biur coworkingowych stale jest coraz większa ilość. Przy wyborze biura coworkingowego należy zwrócić uwagę na cenę. Można też wynająć tylko biurko i to rozwiązanie o wiele tańsze. Biurko czy biuro - wybór zależy od Was.
Kolendra

Kolendra

To dobra sprawa dla wszystkich, którzy chcą np. organizować spotkania biznesowe lub nie potrafią się zmotywować do pracowania codziennie we włąsnym mieszkaniu. Same plusy.
Lemur

Lemur

Biznes bez inwestycji w odsprzedaż towarów, które mogą być poszukiwane przez innych ludzi, jest prawdopodobnie u szczytu popularności. Coworking fajna sprawa jak wiedzę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.