Coworking - ile kosztuje wynajęcie biurka?

Coworking - ile kosztuje wynajęcie biurka?
W większych miastach Polski nie brakuje biur coworkingowych. Przeciwnie – coraz silniejsza konkurencja sprawia, że właściciele takich przestrzeni muszą zapewnić zainteresowanym naprawdę komfortowe warunki pracy. Jako osoba chcąca wynająć biurko na godziny lub cały miesiąc, powinieneś zorientować się w ofercie biur działających w twoim mieście. Z jakimi kosztami musisz się liczyć? Okazuje się, że te zależą od wielu czynników.

Co to jest coworking?

Zaczerpnięte z angielskiego określenie coworking oznacza indywidualną lub wspólną pracę na wynajmowanej powierzchni biurowej. Z takiego wynajmu często korzystają właściciele młodych firm, początkujący przedsiębiorcy, a także freelancerzy. Dla wielu jest to bardziej komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie niż praca z domu, a zarazem nie wymaga ponoszenia wysokich kosztów wynajmu całego lokalu.

Termin coworkingu często mylony jest z tzw. openspace, którego znaczenie jest nieco inne. Openspace odnosi się do typu biura, w którego otwartej przestrzeni mają swoje stanowiska pracy pracownicy różnych działów i branż. Takie zagospodarowanie miejsca pracy może być zastosowane zarówno w dużym biurze należącym do jednej firmy, jak i w biurach coworkingowych. 

Biurko czy biuro?

Właściciele przestrzeni coworkingowych bardzo dynamicznie reagują na potrzeby przedsiębiorców. Z tego względu zainteresowani mogą wynająć tylko biurko, ale mogą również otrzymać do swojej dyspozycji niewielkie, kompleksowo wyposażone biuro. Drugie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku właścicieli małych firm. W takiej sytuacji wynajem wydzielonej przestrzeni w biurze coworkingowym jest tańszym rozwiązaniem niż wynajem całego biura, może również ograniczyć chwilowe problemy finansowe firmy. Skoro można zaoszczędzić, to po co przepłacać?

Coworking - koszty wynajmuCeny wynajmu biura coworkingowego za metr kwadratowy są bardzo zróżnicowane. W zależności od adresu za miesiąc trzeba zapłacić od 200 do 600 zł za biuro. Droższe jest wynajęcie wydzielonej przestrzeni – ceny zaczynają się od ok. 400 zł (przykładowe oferty cenowe znajdziesz tutaj: Biurco.pl, Clockwork.com.pl czy Sobusy.pl).

Ceny wynajmu biura coworkingowego za metr kwadratowy są bardzo zróżnicowane. W zależności od adresu za miesiąc trzeba zapłacić od 400 do nawet 1000 zł za biuro. Droższe jest wynajęcie wydzielonej przestrzeni – ceny zaczynają się od ok. 600 zł (przykładowe oferty cenowe znajdziesz tutaj: Biurco.pl, Clockwork.com.pl czy Sobusy.pl).

To Cię powinno też zainteresować: Coworking - poszerz swoje biznesowe kontakty

Coworking – wybieraj z głową

Wynajem biurka w przestrzeni coworkingowej to tańsze rozwiązanie niż wynajem całego biura. Nie oznacza to jednak, że nie musisz zwracać uwagi na to, co dostajesz w cenie. Przeciwnie, duża konkurencja na rynku sprawia, że właściciele biur coworkingowych starają się zapewnić swoim klientom jak najlepsze warunki pracy, dlatego warto porównywać oferty, zanim zdecydujemy się na wynajem.

Standardem jest utrzymywanie sekretariatu. Osoby w nim zatrudnione mogą pomóc w różnych kłopotach organizacyjnych i formalnych, często zajmują się również obsługą concierge. Znaczenie ma też pomoc techniczna – najlepiej, aby biuro coworkingowe zatrudniało osobę, która będzie w stanie rozwiązać problemy techniczne wówczas, gdy się one pojawią.

Cena wynajmu biurka jest uzależniona również od sprzętu, do którego dostęp otrzymują zainteresowani. Warto zatem zorientować się, co konkretnie w tej kwestii oferuje biuro coworkingowe. Poza drukarką na jego wyposażeniu może być kserokopiarka, tablety czy skanery. Nie brakuje takich przestrzeni coworkingowych, które zostały zaprojektowane z myślą o projektantach czy architektach, a więc posiadających na stanie ogromne biurka.

Coś dla małych firm, coś dla dużych firm

Być może dziś twoja firma jest niewielka lub nawet pracujesz jako freelancer. Pamiętaj jednak, że sytuacja ta może zmienić się w każdej chwili. Dobrze zatem, abyś sprawdził, czy wybrane przez ciebie biuro coworkingowe oferuje również sale konferencyjne lub wydzielone przestrzenie, w których można porozmawiać z potencjalnym klientem. Zwróć też uwagę, czy za korzystanie z nich będziesz musiał zapłacić dodatkowo, czy też cena za to jest już wliczona w miesięczną opłatę.

Czy wiesz, że...Coraz częściej pojawiają się w Polsce bezpłatne przestrzenie coworkingowe. Oferują one miejsce do pracy z dostępem do internetu i można je znaleźć w niektórych galeriach handlowych.

Chcąc wybrać dobrze biuro coworkingowe, zbierz jak najwięcej informacji o ofertach i szczegółowo wypytuj o kwestie wątpliwe lub niedookreślone. Jeśli będziesz kierował się tylko wysokością opłat, nie uda ci się wybrać najlepszej oferty. Pamiętaj też, że takie rozwiązanie jest tańsze niż wynajem biura. W przypadku wynajmu przestrzeni coworkingowej odchodzi Ci bowiem m.in. wysiłek znalezienia firmy sprzątającej, która zadba o czystość w biurze.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest coworking?

Coworking oznacza wspólną pracę, czyli przestrzeń biurową, w której mogą wykonywać swoją pracę różne osoby niebędące zatrudnione w jednej firmie.

Ile kosztuje wynajęcie przestrzeni coworkingowej?

Wynajęcie stanowiska pracy w przestrzeni coworkingowej kosztuje od 400-500 zł miesięcznie do ponad 1000 zł. Cena zależy od zakresu usług, które wchodzą w skład wynajmu (obsługa recepcyjna, dostęp do internetu, możliwość skorzystania z pokoju konferencyjnego, stołówki itp.).
Oceń ten wpis
Coworking - ile kosztuje wynajęcie biurka?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Michal
2021-04-08, 17:02
Według mnie wynajmowanie biura jest świetnym pomysłem dla osób pracujących w domu. Po kilku miesiącach praca w domu, gdzie ciężko oderwać się od codziennych zadań jest mega uciążliwa. Co prawda w biurze w którym pracuję jest dość głośno, ale lepsze to, niż skaczące nad głową dzieci :)
Polecam też ten wpis https://cvwork.pl/coworking-co-to-jest/ który fajnie wyjaśnia wady i zalety coworkingu.
Daria Geminska
2019-12-06, 11:44
W dużych miastach coraz częściej są takie możliwości. Jak pokazują przykłady w wielu przypadkach jest to bardzo opłacalna opcja dla przedsiębiorców mini.
Sylwia Sarna
2019-05-25, 07:39
Biur coworkingowych stale jest coraz większa ilość. Przy wyborze biura coworkingowego należy zwrócić uwagę na cenę. Można też wynająć tylko biurko i to rozwiązanie o wiele tańsze. Biurko czy biuro - wybór zależy od Was.
Kolendra
2019-05-03, 12:19
To dobra sprawa dla wszystkich, którzy chcą np. organizować spotkania biznesowe lub nie potrafią się zmotywować do pracowania codziennie we włąsnym mieszkaniu. Same plusy.
Lemur
2019-04-18, 18:42
Biznes bez inwestycji w odsprzedaż towarów, które mogą być poszukiwane przez innych ludzi, jest prawdopodobnie u szczytu popularności. Coworking fajna sprawa jak wiedzę.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.