Praca za granicą

Przeniesienie firmy do Czech - fakty i mity na temat rezydencji podatkowej

27 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

5 komentarzy
Przeniesienie firmy do Czech - fakty i mity na temat rezydencji podatkowej
W związku z zapowiadaną przez rząd reformą o nazwie "Nowy Polski Ład", która według doniesień ma wiązać się ze zwiększeniem danin nakładanych na najbogatszych przedsiębiorców, wielu z nich zastanawia się nad przeniesieniem swojej działalności do innych krajów, przede wszystkim do Czech. Czy zmiana rezydencji podatkowej na czeską będzie korzystna? Jak wygląda system podatkowy u naszych południowych sąsiadów?

Zainteresowanie Polaków ekspansją na rynek czeski

Polscy przedsiębiorcy z roku na rok coraz częściej zastanawiają się nad możliwością ekspansji na inne rynki, zwłaszcza czeski. Jest to uwarunkowane różnymi przyczynami. Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą poszukuje po prostu nowych możliwości u naszego południowego sąsiada. Wielu przedsiębiorców myśli o przeniesieniu swojej działalności do Czech, ponieważ zależy im na optymalizacji podatkowej oraz ograniczeniu biurokracji.

To Cię powinno też zainteresować: Podatek dochodowy w Czechach - stawki podatkowe

 Największe obawy u biznesmenów pojawiły się po ogłoszeniu założeń programu partii rządzącej "Polski Ład", który zakładał zwiększenie danin publicznych dla najlepiej zarabiających. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre wyobrażenia polskich właścicieli firm na temat czeskiego systemu gospodarczego mają niewiele wspólnego ze stanem faktycznym. Wielu z nich sądzi, że Czechy to prawdziwy raj podatkowy porównywalny z Cyprem bądź Maltą, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

Czym jest rezydencja podatkowa?

Rezydencja podatkowa to miejsce, w którym podatnik zobowiązuje się wypełnić zobowiązanie podatkowe. Rezydentem podatkowym w Polsce może być obywatel dowolnego kraju. Podobnie sytuacja wygląda w Czechach - rezydentem podatkowym może być tam Polak. Gdy przedsiębiorca przenosi swoją działalność gospodarczą do Czech, zmienia także rezydencję podatkową na czeską.

To Cię powinno też zainteresować: Zwrot podatku z Czech - rozliczenie dochodów w Polsce

Jak wygląda firma w Czechach

Firma w Czechach? Co trzeba wiedzieć

Decydując się na przeniesienie działalności do Czech, trzeba pamiętać o wszystkich związanych z tym ograniczeniach oraz wymogach formalnych. Niektórzy sądzą, że przeniesienie działalności do Czech jest równoznaczne z tym, że zniknie konieczność płacenia podatków w Polsce. Niestety, jest to bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

To Cię powinno też zainteresować: Kalkulator zarobków brutto-netto Czechy

Sam fakt zarejestrowania spółki w Czechach nie jest jednoznaczny z tym, że przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do płacenia podatków w Polsce na zasadach przewidzianych przez polskie ustawy. Może zdarzyć się, że polski urząd skarbowy uzna, że zagraniczna firma ma w Polsce tzw. zakład, który powinien odprowadzać od swoich dochodów podatek w Polsce zgodnie z polskim prawem podatkowym. Oprócz tego, polskie przepisy wskazują, że polscy rezydenci podatkowi (osoby, które zamieszkują w Polsce bądź przebywają na terytorium kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym) będą musieli płacić w kraju rezydencji podatek dochodowy od całości uzyskanych dochodów, w tym także tych uzyskanych za granicą.

Fakty te dobitnie wskazują, że firma w Czechach wcale nie musi być tak korzystnym rozwiązaniem jak niektórym się wydaje.

Jak założyć firme w Czechach

Przeniesienie firmy do Czech - czy to się opłaca?

Po ogłoszeniu podstawowych założeń "Polskiego Ładu" wielu przedsiębiorców zaczęło zastanawiać się, czy przenieść swoje firmy do Czech. Do planów części przedsiębiorców odniósł się premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w dniu 25 maja 2021 roku. Prezes Rady Ministrów powiedział:

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV

Monter (wiązki kablowe)

RADIOTECHNIKA MARKETING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • Pietrzykowice
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana
Aplikuj bez CV

"My nadal po tych zmianach (podatkowych, które zaprezentowano w Polskim Ładzie - red.), po wdrożeniu tych zmian mamy w Polsce niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej niż na Słowacji, w Niemczech, w Zachodniej Europie i takie same jak w Czechach. Ten ruch się nie opłaca (przeniesienie firmy do Czech - red.)".

To Cię powinno też zainteresować: Zarobki Czechy - ile można zarobić w Czechach?

Szef rządu zapewnił wszystkich właścicieli polskich firm, że manewr z przeniesieniem działalności gospodarczej do Czech nie będzie się opłacał, ponieważ - w jego opinii - po wprowadzeniu "Polskiego Ładu" warunki prowadzenia firmy w Polsce będą identyczne jak u naszych południowych sąsiadów.

Premier dopytywany przez dziennikarzy o tę kwestię podkreślał też, że obecnie polscy przedsiębiorcy mogą rozliczać się na bardzo różnych zasadach, gdyż mamy do czynienia z mnogością skal podatkowych oraz systemów.

Video

Przypomnijmy: program "Polski Ład" zrealizował podwyższenie kwoty wolnej od podatku dla wszystkich Polaków do poziomu 30 tys. złotych oraz zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł a także zakaz odliczania składki zdrowotnej od podatku, co według krytyków tego rozwiązania ma uderzać w najlepiej zarabiających przedsiębiorców.

Formy przedsiębiorstw w Czechach

W Czechach można prowadzić firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej bądź założyć spółkę handlową. Podstawowe formy przedsiębiorstw jednoosobowych w Czechach to:

  • Działalność nieregulowana, wolna. Jest to rodzaj jednoosobowej działalności gospodarczej uważany za najprostszy oraz najtańszy. Aby założyć działalność wolną w Czechach, wystarczy być osobą pełnoletnią, mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz być osobą niekaraną (trzeba to potwierdzić przedstawiając wypis z rejestru karnego). Do założenia działalności nieregulowanej niezbędne jest także okazanie dowodu osobistego przez przyszłego przedsiębiorcę. Następnie trzeba wypełnić wszystkie formalności oraz wnioski i uiścić stosowną opłatę. W ramach działalności wolnej można wykonywać usługi handlowe (hurt, detal), pośrednictwo handlowe, usługi doradcze, tłumaczenia, usługi marketingowe, najem nieruchomości, produkcja maszyn, produkcja materiałów budowlanych. Proces rejestracji tego rodzaju działalności gospodarczej w Czechach zajmuje maksymalnie kilka dni.
  • Działalność rzemieślnicza. Oprócz powyżej wskazanych wymagań właściciel firmy musi tutaj jeszcze dostarczyć zaświadczenie lub świadectwo potwierdzające, że posiada on wykształcenie kierunkowe niezbędne do prowadzenia działalności w danej branży. Działalnością rzemieślniczą mogą wykonywać ślusarze, kowale, mechanicy samochodowi, fryzjerzy, stolarze, murarze, dekarze, malarze, kosmetyczki, fotografowie, kucharze, krawcowe itd.
  • Działalność koncesjonowana. Aby wykonywać ten rodzaj działalności, należy posiadać koncesję. Dotyczy to sprzedaży, produkcji i dystrybucji alkoholu, broni i materiałów wybuchowych, amunicji, materiałów pirotechnicznych oraz prowadzenia strzelnic i nauki strzelania a także świadczenia usług detektywistycznych.
  • Działalność wiązana. Aby prowadzić firmę w Czechach na zasadach działalności wiązanej, trzeba posiadać wykształcenie i doświadczenie powiązane z danym zawodem. W ramach działalności wiązanej można świadczyć prace geologiczne, produkować tytoń oraz wyroby tytoniowe, paliwa, substancje chemiczne czy odpady niebezpieczne, handlować zwierzętami, oferować doradztwo księgowe.

Druga z możliwości to założenie spółki handlowej w Czechach. Jak wskazują statystyki, zdecydowana większość polskich przedsiębiorców wybiera właśnie tę formę prowadzenia działalności gospodarczej u naszych południowych sąsiadów.

To Cię powinno też zainteresować: Agencje pracy Czechy - biura pracy w Czechach

Ile kosztuje założenie firmy w Czechach?

Założenie firmy w Czechach nie jest bezpłatne. Koszt utworzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Czechach to 1000 koron. Jeżeli zdecydujemy się na utworzenie spółki handlowej, wówczas koszt będzie znacznie wyższy, ponieważ wyniesie aż 10 000 koron.

Video

Ulga IP BOX i Polski Ład a składka zdrowotna

"Polski Ład" zakłada szereg zmian zarówno dla pracowników etatowych jak i dla właścicieli firm. Jedną z nich ma być połączenie ulgi IP box oraz ulgi badawczo-rozwojowej. Według przedstawicieli Ministerstwa Finansów, zmiany te będą korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ odliczenie tych ulg będzie łatwiejsze.

"Polski Ład" zakłada także zmiany w obliczaniu oraz odliczaniu od podatku składki zdrowotnej. Zgodnie z zapowiedziami członków rządu, mają zajść poważne zmiany w tym zakresie. Do tej pory przedsiębiorcy mogli odliczyć uiszczoną kwotę składki zdrowotnej od podatku. Ile dokładnie stracą właściciele firm?

To Cię powinno też zainteresować: Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Czechach?

W 2021 roku większość przedsiębiorców płaciła składkę zdrowotną w wysokości 381,81 zł miesięcznie (od podstawy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które wynosiło 4242,38 zł). Obecnie, w zeznaniu rocznym PIT za 2023 będziemy mogli zastosować odliczenie składki zdrowotnej z uwzględnieniem odpowiednich limitów, w zależności od tego, z jakiej formy opodatkowania korzystamy.

Otworzenie firmy za granicą nie uchroni przed polskimi kontrolami - przeniesienie firmy za granicę a podatek w Polsce

Specjaliści od polskiego prawa podatkowego podkreślają, że sam fakt przeniesienia działalności gospodarczej z Polski do Czech nie zwolni nas z uiszczania danin publicznych na rzecz polskiego budżetu państwa.

Kwestią najistotniejszą jest to, czy przeniesienie firmy pokrywa się ze stanem faktycznym. W przypadku, gdy przedsiębiorca rzeczywiście przeprowadził się do Czech, tam podpisuje kontrakty oraz współpracuje z innymi członkami życia gospodarczego, wtedy polskie urzędy nie będą mogły żądać od niego zapłaty podatku.

To Cię powinno też zainteresować: 3 sposoby, aby płacić niższe składki prowadząc firmę

Z kolei, gdy przedsiębiorca przenosi działalność do Czech, jednak planuje pozostać w Polsce, zachodzi ogromne ryzyko, że polskie organy podatkowe będą dochodziły od niego zapłaty należnych danin - podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Z tego względu decyzję na temat przeniesienia działalności do Czech trzeba bardzo dokładnie rozważyć.

Firma w Czechach dlaczego warto

Podatek od emigracji ochroną przed fikcyjnymi zmianami

Zmiana rezydencji podatkowej na czeską może być jednoznaczna z obowiązkiem uiszczenia dodatkowego podatku od emigracji w Polsce. Specjaliści określają tę daninę jako "exit tax". Jest to podatek od niezrealizowanych zysków, czyli podatek od emigracji.

Podatek od emigracji jest nakładany na polskiego przedsiębiorcę, gdy ten zdecyduje się na zmianę rezydencji podatkowej, zaś Polska w części bądź w całości traci prawo do opodatkowania jego dochodów. Podstawowym celem wprowadzenia exit tax jest ochrona przed procederem polegającym na fikcyjnym przeniesieniu firmy za granicę z jednoczesnym świadczeniem usług dla klientów w Polsce.

Podsumowanie:
  • Płacenie podatków w Czechach dla polskich przedsiębiorców może być bardziej skomplikowane, niż się wydaje. Polski urząd skarbowy może uznać, że zagraniczna firma ma w Polsce tzw. zakład, który wymaga płacenia podatków w Polsce zgodnie z polskim prawem podatkowym, a także polscy rezydenci podatkowi mogą być zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od uzyskanych dochodów, także tych uzyskanych za granicą.
  • Przeniesienie działalności gospodarczej do Czech może wiązać się z różnymi ograniczeniami i wymogami formalnymi. Decydując się na taką decyzję, przedsiębiorcy muszą zdawać sobie sprawę z faktu, że samo zarejestrowanie spółki w Czechach nie zwalnia ich z obowiązku płacenia podatków w Polsce.
  • Według premiera Mateusza Morawieckiego, przeniesienie firmy do Czech nie będzie się opłacać, ponieważ warunki prowadzenia firmy w Polsce po wprowadzeniu programu "Polski Ład" będą identyczne jak w Czechach, a koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce są niższe niż w Niemczech czy na Słowacji.
  • W Czechach istnieją różne formy prowadzenia działalności gospodarczej, w tym jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółki handlowe, jednak przedsiębiorcy przenoszący swoją działalność z Polski do Czech muszą wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym wymogi formalne oraz podatkowe.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Mała Mi

Mała Mi

Jako właściciel firmy zastanawiam się, jakie będą skutki prognozowanych zmian. Warto przemyśleć różne możliwości, zanim podejmie się decyzję o przeniesieniu biznesu do Czech.
Aktiwisten

Aktiwisten

Jako osoba poszukująca pracy, wcale nie jest mi przyjemnie słyszeć, że właściciele firm rozważają przeniesienie swojej działalności do Czech. To może oznaczać utratę miejsc pracy w Polsce.
Pracownik

Pracownik

Jako osoba bezrobotna ciągle szukam nowych informacji na temat rynku pracy i możliwości podjęcia działalności gospodarczej. Cieszę się, że natknęłam się na ten artykuł, dzięki niemu poznałam nowe aspekty dotyczące przeniesienia działalności do Czech.
Marek Koleczyński rts

Marek Koleczyński rts

Często słyszę od moich kolegów, że przeniesienie swojej działalności do Czech jest dobrym pomysłem. Teraz po przeczytaniu tego artykułu mam wątpliwości i myślę, że warto dobrze się zastanowić zanim podejmie się decyzję.
Sonia

Sonia

Dobre konkretnie dowiedzieć się na ten temat. Wielu mówi, że tam łatwiej prowadzi się działalność niż u nas. Podatki dla nich ale co jak nasi nam nie pozwalają na robienie u siebie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka