Praca za granicą

Zarobki Czechy - ile można zarobić w Czechach?

21 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

17 komentarzy
Zarobki Czechy - ile można zarobić w Czechach?
Myśląc o emigracji zarobkowej wiele osób ma przed oczyma życie na Wyspach Brytyjskich czy wśród tulipanów Holandii. Tymczasem bardzo dużo Polaków decyduje się na pracę w Czechach. Rynek pracy u naszych południowych sąsiadów jest naprawdę wyjątkowy i przy tym bardzo atrakcyjny dla polskich pracowników.

Czesi mogą się pochwalić najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej wynoszącym zaledwie 2% (stan na sierpień 2019 roku). W efekcie od dłuższego czasu na rynku czeskim znajduje się więcej wakatów niż bezrobotnych. To doprowadziło do swoistej walki o pracownika. Zarobki w Czechach co prawda nie są najwyższe w Europie, ale i tak zostawiają w tyle polski rynek. Co więcej, do Czech jest dość blisko, a i komunikacja bez znajomości języka nie jest wielkim problemem.

Co jest wyjątkowego w czeskim rynku pracy?

Nim przejdziemy do zarobków, zadajmy sobie pytanie, co jest takiego wyjątkowego w czeskim rynku pracy? Wiemy już, że Czechy są blisko, a komunikacja nie jest wielkim problemem. Bezrobocie jest niskie, więc o pracę nie jest trudno, ale jaka to praca? Czechy stoją produkcją.

Nasi południowi sąsiedzi już w XIX wieku byli prawdziwą ostoją przemysłu produkcyjnego. Czesi zawsze byli otwarci na inwestorów zagranicznych i zapewniali dogodne warunki do budowy fabryk. Obecnie przemysł czeski skupia się na produkcji wszelkiej maści z naciskiem na motoryzację oraz na przemyśle wydobywczym. Efekt jest taki, że rynek pracy chłonie niewykwalifikowanych pracowników.

Osoby bez wykształcenia i kwalifikacji zawodowych nie tylko mogą znaleźć szybko pracę, ale też ta praca będzie naprawdę dobrze płatna.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik fizyczny

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Gubin
Dodana
Dodana

Pracownik techniczny - logistyka produktów magazynowych

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

[dh] Pracownik produkcji Ruda Sląska

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • Świętochłowice
Dodana

Ile można zarobić w Czechach?

Czeski Urząd Statystyczny w raporcie za trzeci kwartał 2022 roku wykazał, że średnie zarobki brutto w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych wyniosły 39 858 koron, czyli 7877 zł. Różnica od razu rzuca się w oczy i choć nie jest duża, to jednak w Czechach znacznie więcej osób zarabia powyżej średniej.

Czeska płaca minimalna
Czeski rząd w 2023 roku podniósł minimalną stawkę miesięczną na 17 300 koron (CZK), co daje w przeliczeniu ponad 3000 złotych.

Pod względem stawki minimalnej nasi południowi sąsiedzi nie wypadają lepiej od Polski. Mimo to sytuacja na rynku pracy sprawia, że zakłady produkcyjne znacznie lepiej cenią sobie pracownika.

Obecnie to nie kwota minimalna kształtuje poziom wynagrodzeń w Czechach, a problem z dostępem do pracowników. Firmy w kolejnych branżach rozpoczęły prawdziwy wyścig o ludzi. Prawdziwy kij w mrowisko włożyła choćby sieć sklepów Lidl. Obecnie w zależności od stanowiska można zarobić w sklepach tej sieci od 29 000 koron do 40 000 koron brutto miesięcznie. To daje zarobek na poziomie nawet 6800 zł.

Praca w zakładach produkcyjnych dla niewykwalifikowanych pracowników wiąże się ze średnimi zarobkami około 21 300 koron, ale dodatkowe umiejętności czy szkolenia mogą podnieść wypłatę. W fabryce Skody w Mlada Boleslav operator wózka widłowego może liczyć na minimum 24 000 koron netto. Wspomnijmy, że czeskie prawo zakłada 40-godzinny tydzień pracy.

W Czechach istnieje również coś takiego, jak płaca gwarantowana. Dotyczy ona stanowisk, na których niezbędne są konkretne umiejętności czy uprawnienia. Poniższa tabela przedstawia, jak te zarobki wyglądają w 2023 roku:

Źródło: https://czechybiznes.expert/wpis/264

Jakie są realne zarobki w Czechach?

Wiemy, jak średnio klarują się zarobki u naszych południowych sąsiadów. Sprawdźmy jednak, na ile faktycznie można liczyć, szukając pracy w Czechach. Poniżej prezentujemy stawki miesięczne oferowane w wybranych zawodach na podstawie ogłoszeń znajdujących się w sieci.

  • Lakiernik - 29 997 koron (około 5695,40 zł)
  • Tokarz - 30 357 koron (około 5763,75 zł)
  • Ślusarz - 27 785 koron (5275,42 zł)
  • Elektryk - 32 444 korony (około 6160,00 zł)
  • Spawacz - 30 195 koron (około 5732,99 zł)
  • Kierowca ciężarówki - 33 309 koron (około 6324,23 zł)

Jak widać, zarobki na stanowiskach niższego szczebla znacząco przekraczają czeską kwotę minimalną. Taki stan rzeczy jest wynikiem wspomnianego niskiego bezrobocia. Czeskie firmy bardzo chętnie ściągają pracowników zza granicy. Wielu pracodawców oraz agencji pracy zapewnia zakwaterowanie, oraz darmowe dojazdy, a nawet wyżywienie.

Wiele firm oferuje także liczne premie uznaniowe i okazjonalne. Gdyby tego było, mało osoby nastawione głównie na zarobek nie będą miały problemu z wyrobieniem dodatkowych nadgodzin. Pracodawcy bardzo chętnie korzystają z pracowników chętnych do dłuższej pracy i odpowiednio za to płacą.

Czy opłaca się pracować w Czechach?

Mimo iż czeskie zarobki nie są najwyższe w Europie to i tak wygrywają z ofertami polskich przedsiębiorstw. Jeżeli do tego dodamy podobne koszta życia, to praca staje się naprawdę opłacalna. Co prawda na niektóre rzeczy będziemy musieli wydać więcej niż w Polsce, ale można zaoszczędzić na przykład na zakwaterowaniu.

Dużym plusem jest też sąsiedztwo Polski z Czechami. Nasi rodacy mimo pracy za granicą będą mieli tak naprawdę dość niedaleko do bliskich. Szczególnie mieszkańcy południowych województw mogą to uznać za duży plus. Kolejnym atutem jest komunikacja. Nawet nie znając języka czeskiego, można się dogadać z Czechami, a jego nauka nie powinna przysporzyć wielu problemów. Przynajmniej w stopniu komunikatywnym.

Rodacy pracujący w Czechach chwalą także jasne zasady podatkowe, minimum procedur urzędniczych oraz ogólnie pozytywne nastawienie Czechów do życia. Nasi południowi sąsiedzi są 20 najszczęśliwszym krajem, więc najwyraźniej lokalny klimat służy zadowoleniu z pracy.

To może Cię również zainteresować

Praca Czechy

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

17 komentarzy

maksi

maksi

Jako osoba bezrobotna uważam, że Czechy to dobry wybór. Rynek pracy jest stabilny i oferuje wiele możliwości dla ludzi bez wykształcenia i kwalifikacji. Z pewnością warto spróbować swoich sił i szukać pracy w Czechach.
Michał Szczecin

Michał Szczecin

Pracuję w Czechach od ponad roku i jestem bardzo zadowolony z mojego wynagrodzenia. Praca jest stabilna, a zarobki są naprawdę dobre. Co więcej, pracodawcy bardzo chętnie oferują premie i dodatkowe korzyści, co zwiększa motywację do pracy.
Łukasz

Łukasz

Jako osoba poszukująca pracy uważam, że Czechy to świetna opcja. Rynek pracy jest stabilny, a zarobki są znacznie wyższe niż w Polsce. Niemniej jednak, musimy pamiętać o własnych kwalifikacjach, które są niezbędne do uzyskania dobrej pracy.
Szopki

Szopki

Jako pracodawca muszę powiedzieć, że czeski rynek pracy jest naprawdę korzystny. Możemy liczyć na zatrudnienie niewykwalifikowanych pracowników, którzy potrafią dobrze pracować i są chętni do nauki. Wysokie zarobki to także atut, który przyciąga inwestorów zza granicy.
bacaa

bacaa

jeżeli Czesi zarabiają więcej od Polaków to naprawde niewiele może 10%,tymczasem prawie wszystko jest tam troche droższe,więc w sumie wychodzi na podobny poziom życia
jorzinwinny

jorzinwinny

ja pracuje w Czechach od 4 lat. jestem sam, stac mnie na mieszkanie, elektronike, agd itp. w polsce nie mialem takich mozliwosci przez cale zycie. jesli ma sie glowe na karku to jak najbardziej polecam czechy.
Marcin

Marcin

Ile trzeba zarobić zeby dobrze żyć w Czechach czy zarobek rzędu 35 tys koron wystarczy na wynajem w Pilzen mieszkania i godne życie proszę o kontakt
Czechofil

Czechofil

Mieszka i zyje sie tu -a potem pracuje.....Ostatni Wolný kraj w klatce Eu
Tom

Tom

Pracuje w CZ ponad rok. Dla tych co chcą wyjechać i się wahają. Standardowe zarobki podobne jak w PLN, życie dużo, dużo droższe (jedzenie, wynajem mieszkania itp), a socjal słabszy. Duzo czechow jeździ do PL na zakupy, wystarczy zobaczyć parkingi pod lidlem czy biedronka w przygranicznych miejscowościach. Opłaca się wyjechać jeśli naprawdę masz dobra ofertę pracy.
Polka w Czechach

Polka w Czechach

Mogę dodać z autopsji, że prawie w każdym zakładzie pracy dostaje się tutaj tzw. stravenky, czyli bony na lunch (nie wlicza się to do pensji). Pracownikowi często przysługuje 20 takich bonów na miesiąc, jeden o wartości ok. 20 złotych (wszyscy moi znajomi, którzy mają normalną umowę o pracę dostają takie bony). Oprócz tego popularne są tu dość duże premie, zazwyczaj raz na trzy miesiące, i inne korzyści, dopłata do elektryki za home office, Multisport, bardzo często firmy oferują służbowe laptopy, telefony, premię za znane języki obce, ogólnie z doświadczenia mogę powiedzieć, że nigdy nie znalazłabym takiej pracy jak w Czechach w Polsce, jako osoba świeżo po studiach. Pensja, którą zaoferowano mi na start to 3500 na rękę i oczywiście do tego wiele z tych korzyści, które wymieniłam.
Longmanus

Longmanus

Jeszcze jedną z ważnych (aczkolwiek pewnie pojawi się kilka głosów "to wcale nie prawda !!!"), jest fakt iż Republika Czeska w 2017 roku miała nadwyżkę budżetową. W następnych latach deficyt na poziomie 0,4% PKB, tymczasem w Polsce rok w rok, gdyby nie regularne emisje obligacji, to posypała by się świetnie zarządzana Bolanda już dawno.
Simon

Simon

Jestem z Bielska-Białej, bardzo dużo Czechów przyjeżdża tutaj na zakupy. I szczerze powiem ze nie wyglądają na zamożniejszych, wręcz przeciwnie. Jednakże są to tylko moje subiektywne obiekcje. Przypuszczam ze wszystko zależy od naszego regionu.
Stan

Stan

Ciekawe, że przy nieco wyższych średnich zarobkach w Czechach, zegarki 'made in Germany' są w reklamie po czesku droższe ca. 6 razy niż w Polsce. Czy to nie świadczy o małej tzw. stadnej odporności naszych pbratymców na reklamę?
Bob

Bob

No nie wiem czy jechać do Czech po tym artykule
Konrad

Konrad

Średnie zarobki w Polsce i Czechach w 2019 były identyczne. Koszty życia w Czechach są większe. Dużo nieprawdziwych informacji w artykule.
Donald

Donald

Sporo ludzi szczególnie z pogranicza ceni sobie rynek czeski nawet do zakładania własnej formy więc warto jest poznać informacje o tym jak w Czechach to wszystko funkcjonuje.
Julek

Julek

Osobiście nie radzę w celach zarobkowych jechać na własną rękę do Czech. Lepiej pojechać do Niemiec, tam wiadomo, że praca jest dobrze płatna w przeliczeniu na nasz złoty. Ale artykuł ok.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.