Praca za granicą

Zarobki Czechy - ile można zarobić w Czechach?

9 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

13 komentarzy
Zarobki Czechy - ile można zarobić w Czechach?
Myśląc o emigracji zarobkowej wiele osób ma przed oczyma życie na Wyspach Brytyjskich czy wśród tulipanów Holandii. Tymczasem bardzo dużo Polaków decyduje się na pracę w Czechach. Rynek pracy u naszych południowych sąsiadów jest naprawdę wyjątkowy i przy tym bardzo atrakcyjny dla polskich pracowników.

Czesi mogą się pochwalić najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej wynoszącym zaledwie 2% (stan na sierpień 2019 roku). W efekcie od dłuższego czasu na rynku czeskim znajduje się więcej wakatów niż bezrobotnych. To doprowadziło do swoistej walki o pracownika. Zarobki w Czechach co prawda nie są najwyższe w Europie, ale i tak zostawiają w tyle polski rynek. Co więcej, do Czech jest dość blisko, a i komunikacja bez znajomości języka nie jest wielkim problemem.

Co jest wyjątkowego w czeskim rynku pracy?

Nim przejdziemy do zarobków, zadajmy sobie pytanie, co jest takiego wyjątkowego w czeskim rynku pracy? Wiemy już, że Czechy są blisko, a komunikacja nie jest wielkim problemem. Bezrobocie jest niskie, więc o pracę nie jest trudno, ale jaka to praca? Czechy stoją produkcją.

Nasi południowi sąsiedzi już w XIX wieku byli prawdziwą ostoją przemysłu produkcyjnego. Czesi zawsze byli otwarci na inwestorów zagranicznych i zapewniali dogodne warunki do budowy fabryk. Obecnie przemysł czeski skupia się na produkcji wszelkiej maści z naciskiem na motoryzację oraz na przemyśle wydobywczym. Efekt jest taki, że rynek pracy chłonie niewykwalifikowanych pracowników.

Osoby bez wykształcenia i kwalifikacji zawodowych nie tylko mogą znaleźć szybko pracę, ale też ta praca będzie naprawdę dobrze płatna.

Video

Szukasz pracy?

Mechanik przemysłowy/ Slusarz maszynowy

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Monter klimatyzacji- Niemcy

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Spawacz

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Monter wentylacji i klimatyzacji- Niemcy

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Operator urządzeń montażowych

Flexider Poland Sp. z o.o.

 • Bieruń
Dodana

Ile można zarobić w Czechach?

Czeski Urząd Statystyczny w raporcie za trzeci kwartał 2019 roku wykazał, że średnie zarobki brutto w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych wyniosły 31 500 koron, czyli 5250 zł. Porównując według raportów GUS średnia pensja w Polsce wyniosła 4580 zł. Różnica od razu rzuca się w oczy i choć nie jest duża, to jednak w Czechach znacznie więcej osób zarabia powyżej średniej.

Czeska płaca minimalna
Czeski rząd w 2019 roku podniósł minimalną stawkę miesięczną z 12 200 koron na 13 400 koron (CZK), co daje w przeliczeniu 2 219 złotych.

Pod względem stawki minimalnej nasi południowi sąsiedzi nie wypadają lepiej od Polski. Mimo to sytuacja na rynku pracy sprawia, że zakłady produkcyjne znacznie lepiej cenią sobie pracownika.

Obecnie to nie kwota minimalna kształtuje poziom wynagrodzeń w Czechach, a problem z dostępem do pracowników. Firmy w kolejnych branżach rozpoczęły prawdziwy wyścig o ludzi. Prawdziwy kij w mrowisko włożyła choćby sieć sklepów Lidl. Obecnie w zależności od stanowiska można zarobić w sklepach tej sieci od 28 000 koron do 38 000 koron brutto miesięcznie. To daje zarobek na poziomie nawet 6000 zł.

Praca w zakładach produkcyjnych dla niewykwalifikowanych pracowników wiąże się ze średnimi zarobkami około 20 600 koron, ale dodatkowe umiejętności czy szkolenia mogą podnieść wypłatę. W fabryce Skody w Mlada Boleslav operator wózka widłowego może liczyć na minimum 23 000 koron netto. Wspomnijmy, że czeskie prawo zakłada 40-godzinny tydzień pracy.

Jakie są realne zarobki w Czechach?

Wiemy, jak średnio klarują się zarobki u naszych południowych sąsiadów. Sprawdźmy jednak, na ile faktycznie można liczyć, szukając pracy w Czechach. Poniżej prezentujemy stawki miesięczne oferowane w wybranych zawodach na podstawie ogłoszeń znajdujących się w sieci.

 • Monter elektroniki - 17 000-24 200 CZK netto
 • Monter układów wydechowych - 20 600 CZK netto
 • Operator wózka widłowego - 22 500-28 200 CZK netto
 • Operator koparki - 30 000-39 000 CZK netto
 • Cieśla budowlany - 30 000-39 000 CZK netto
 • Spawacz - 32 000-45000 CZK netto
 • Operator maszyn produkcyjnych - 25 000-30 000 CZK netto
 • Ręczne pakowanie słodyczy - 29 000-35000 CZK netto
 • Monter foteli samochodowych - 22 000 CZK netto
 • Operator maszyn CNC - 28 000-32500 CZK netto

Jak widać, zarobki na stanowiskach niższego szczebla znacząco przekraczają czeską kwotę minimalną. Taki stan rzeczy jest wynikiem wspomnianego niskiego bezrobocia. Czeskie firmy bardzo chętnie ściągają pracowników zza granicy. Wielu pracodawców oraz agencji pracy zapewnia zakwaterowanie, oraz darmowe dojazdy, a nawet wyżywienie.

Wiele firm oferuje także liczne premie uznaniowe i okazjonalne. Gdyby tego było, mało osoby nastawione głównie na zarobek nie będą miały problemu z wyrobieniem dodatkowych nadgodzin. Pracodawcy bardzo chętnie korzystają z pracowników chętnych do dłuższej pracy i odpowiednio za to płacą.

Czy opłaca się pracować w Czechach?

Mimo iż czeskie zarobki nie są najwyższe w Europie to i tak wygrywają z ofertami polskich przedsiębiorstw. Jeżeli do tego dodamy podobne koszta życia, to praca staje się naprawdę opłacalna. Co prawda na niektóre rzeczy będziemy musieli wydać więcej niż w Polsce, ale można zaoszczędzić na przykład na zakwaterowaniu.

Dużym plusem jest też sąsiedztwo Polski z Czechami. Nasi rodacy mimo pracy za granicą będą mieli tak naprawdę dość niedaleko do bliskich. Szczególnie mieszkańcy południowych województw mogą to uznać za duży plus. Kolejnym atutem jest komunikacja. Nawet nie znając języka czeskiego, można się dogadać z Czechami, a jego nauka nie powinna przysporzyć wielu problemów. Przynajmniej w stopniu komunikatywnym.

Rodacy pracujący w Czechach chwalą także jasne zasady podatkowe, minimum procedur urzędniczych oraz ogólnie pozytywne nastawienie Czechów do życia. Nasi południowi sąsiedzi są 20 najszczęśliwszym krajem, więc najwyraźniej lokalny klimat służy zadowoleniu z pracy.

To może Cię również zainteresować

Praca Czechy

13 komentarzy

bacaa

bacaa

jeżeli Czesi zarabiają więcej od Polaków to naprawde niewiele może 10%,tymczasem prawie wszystko jest tam troche droższe,więc w sumie wychodzi na podobny poziom życia
jorzinwinny

jorzinwinny

ja pracuje w Czechach od 4 lat. jestem sam, stac mnie na mieszkanie, elektronike, agd itp. w polsce nie mialem takich mozliwosci przez cale zycie. jesli ma sie glowe na karku to jak najbardziej polecam czechy.
Marcin

Marcin

Ile trzeba zarobić zeby dobrze żyć w Czechach czy zarobek rzędu 35 tys koron wystarczy na wynajem w Pilzen mieszkania i godne życie proszę o kontakt
Czechofil

Czechofil

Mieszka i zyje sie tu -a potem pracuje.....Ostatni Wolný kraj w klatce Eu
Tom

Tom

Pracuje w CZ ponad rok. Dla tych co chcą wyjechać i się wahają. Standardowe zarobki podobne jak w PLN, życie dużo, dużo droższe (jedzenie, wynajem mieszkania itp), a socjal słabszy. Duzo czechow jeździ do PL na zakupy, wystarczy zobaczyć parkingi pod lidlem czy biedronka w przygranicznych miejscowościach. Opłaca się wyjechać jeśli naprawdę masz dobra ofertę pracy.
Polka w Czechach

Polka w Czechach

Mogę dodać z autopsji, że prawie w każdym zakładzie pracy dostaje się tutaj tzw. stravenky, czyli bony na lunch (nie wlicza się to do pensji). Pracownikowi często przysługuje 20 takich bonów na miesiąc, jeden o wartości ok. 20 złotych (wszyscy moi znajomi, którzy mają normalną umowę o pracę dostają takie bony). Oprócz tego popularne są tu dość duże premie, zazwyczaj raz na trzy miesiące, i inne korzyści, dopłata do elektryki za home office, Multisport, bardzo często firmy oferują służbowe laptopy, telefony, premię za znane języki obce, ogólnie z doświadczenia mogę powiedzieć, że nigdy nie znalazłabym takiej pracy jak w Czechach w Polsce, jako osoba świeżo po studiach. Pensja, którą zaoferowano mi na start to 3500 na rękę i oczywiście do tego wiele z tych korzyści, które wymieniłam.
Longmanus

Longmanus

Jeszcze jedną z ważnych (aczkolwiek pewnie pojawi się kilka głosów "to wcale nie prawda !!!"), jest fakt iż Republika Czeska w 2017 roku miała nadwyżkę budżetową. W następnych latach deficyt na poziomie 0,4% PKB, tymczasem w Polsce rok w rok, gdyby nie regularne emisje obligacji, to posypała by się świetnie zarządzana Bolanda już dawno.
Simon

Simon

Jestem z Bielska-Białej, bardzo dużo Czechów przyjeżdża tutaj na zakupy. I szczerze powiem ze nie wyglądają na zamożniejszych, wręcz przeciwnie. Jednakże są to tylko moje subiektywne obiekcje. Przypuszczam ze wszystko zależy od naszego regionu.
Stan

Stan

Ciekawe, że przy nieco wyższych średnich zarobkach w Czechach, zegarki 'made in Germany' są w reklamie po czesku droższe ca. 6 razy niż w Polsce. Czy to nie świadczy o małej tzw. stadnej odporności naszych pbratymców na reklamę?
Bob

Bob

No nie wiem czy jechać do Czech po tym artykule
Konrad

Konrad

Średnie zarobki w Polsce i Czechach w 2019 były identyczne. Koszty życia w Czechach są większe. Dużo nieprawdziwych informacji w artykule.
Donald

Donald

Sporo ludzi szczególnie z pogranicza ceni sobie rynek czeski nawet do zakładania własnej formy więc warto jest poznać informacje o tym jak w Czechach to wszystko funkcjonuje.
Julek

Julek

Osobiście nie radzę w celach zarobkowych jechać na własną rękę do Czech. Lepiej pojechać do Niemiec, tam wiadomo, że praca jest dobrze płatna w przeliczeniu na nasz złoty. Ale artykuł ok.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka