!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Podatek dochodowy w Czechach - stawki podatkowe

9 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 4 głosy

4 głosy

6 komentarzy

Podatek dochodowy w Czechach - stawki podatkowe
Czechy są coraz popularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej ze względu na kilka ważnych elementów. Zarobki są nieco wyższe niż w Polsce, komunikacja nie jest dużym problemem oraz niewielka odległość od kraju pozwala na częsty kontakt z rodziną. Jednak dla wielu ważną cechą jest dość przejrzyste prawo podatkowe.

Republika Czeska słynie z przyjaznego podejścia do obywatela. Tyczy się to także podatków, których pobieranie funkcjonuje na prostych zasadach. Przede wszystkim Czesi zdecydowali się uprościć prawo podatkowe wprowadzeniem podatku liniowego. Co więcej, przewidziano szereg ulg pozwalających podatnikom na obniżanie wysokości podatku.

System podatkowy u naszych południowych sąsiadów zdaje się być bardzo przejrzysty. Co więc powinniśmy o nim wiedzieć? Ile podatków płaci się w Czechach i jak je rozliczyć?

Ile wynosi podatek dochodowy w Czechach?

W Czechach obowiązuje podatek dochodowy od osób fizycznych, którego stawka wynosi 15% od podstawy opodatkowania. Obciążenia naliczamy nie od stricte zarobku brutto, ale od różnicy między przychodami oraz wydatkami, które można odliczyć od dochodu. Czeski system podatkowy pozwala na odliczenie licznych wydatków, co w efekcie obniża podstawę podatkową.

  • Czeski fiskus nie przewidział kwoty wolnej od podatku, ale zastąpił ją ulgą podatkową dla wszystkich obywateli. W efekcie od wyliczonego podatku przy rozliczeniu rocznym można odjąć 24 840 CZK. Jest to tylko jedna z ulg, jakie przewidziano.
  • W przypadku gdy współmałżonek nie zarobił kwoty podchodzącej pod opodatkowanie, to można odliczyć kolejne 24 840 CZK.
  • Podatnicy posiadający dzieci mogą skorzystać z ulg na dziecko wynoszących nawet 13 404 CZK na pierwsze dziecko, 19 404 CZK na drugie dziecko oraz 24 204 CZK na trzecie dziecko.
  • Odpisy można uzyskać także z tytułu kosztów wynajmu domu, kontynuowania nauki czy wysyłania dziecka do przedszkola.

Warto odnotować, że w Czechach obowiązuje także 22-procentowa stawka podatku dochodowego. Próg procentowy rośnie w przypadku przychodów rocznych przekraczających 48-krotność miesięcznego średniego wynagrodzenia. Taki zabieg jest potocznie nazywany solidarnościowym zwiększeniem podatku.

Podatnicy prowadzący działalność mają także możliwość ryczałtowego rozliczenia podatku. Taką formę mogą wybrać jeżeli nie zyskali dochodu z innych źródeł niż swoja działalność. Czeski urząd skarbowy (finanční úřad) wyznaczył cztery progi stawek kosztów ryczałtów: 80%, 60%, 40% oraz 30%. Zależą one od branży oraz rocznych dochodów.

Video

Jak się rozlicza podatki w Czechach?

Podobnie, jak w Polsce i innych krajach osoby zatrudnione na umowę o pracę otrzymują wypłatę po potrąceniu składek na podatek dochodowy oraz ubezpieczenia społeczne. Za odprowadzenie należnych obciążeń odpowiada pracodawca. Składki są pobierane w formie zaliczek, co oznacza, że dokładnego wyliczenia podatku dochodowego dokonujemy po zakończeniu roku podatkowego.

Składając deklarację podatkową, mamy szansę na zwrot podatku i to niemały. Czeskie prawo podatkowe pozwala na dokonanie sporych odpisów z tytułu różnych ulg. Kiedy się należy rozliczyć z czeskim fiskusem? Podobnie, jak w Polsce, tak i w Czechach rozliczamy się po zakończeniu roku podatkowego. U naszych południowych sąsiadów jest on tożsamy z rokiem kalendarzowym, czyli trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Deklaracje podatkowe należy składać do 31 marca następnego roku. Czeskie prawo pozwala na rozliczenie podatku nawet do 3 lat wstecz. W 2020 roku będzie można uzyskać zwrot podatku za lata 2019,2018 oraz 2017.

Przygotowując się do złożenia zeznania podatkowego, należy zadbać o odpowiednie dokumenty. Najważniejszy jest oczywiście czeski odpowiednik polskiego PIT-11. Dokument noszący nazwę POTVRZENI jest dostarczany przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego. W formularzu znajdują się informacje na temat dochodu oraz odprowadzonych składek. Niezbędne będzie zaświadczenie o osiągniętym dochodzie w Polsce, czyli formularz EU/EWR uzyskany w polskim urzędzie skarbowym. Listę dokumentów uzupełnia kserokopia dowodu osobistego oraz zaświadczenie o posiadaniu rachunku bankowego.

Ważne!
Obowiązkiem rocznego rozliczenia się objęto osoby, które w ciągu roku podatkowego zarobiły co najmniej 15 000 CZK.

Czy za dochód z Czech zapłacę podwójny podatek?

Podatnik zarabiający zarówno w Czechach, jak i Polsce musi się rozliczyć z fiskusami obu państw. Przy rozliczeniu w kraju konieczne jest wykazanie dochodów pochodzących z Czech. Na szczęście dzięki umowie między oboma państwami o unikaniu podwójnego opodatkowania nie musimy się bać konieczności opłacenia podatku dochodowego dwukrotnie.

W przypadku przychodów z pracy w Czechach stosuje się metodę wyłączenia z progresją. Oznacza to, że dochód zza granicy nie jest opodatkowany, ale zalicza się do ustalenia stawki procentowej podatku dochodowego w Polsce.

Jak widać, system podatkowy w Czechach jest stosunkowo prosty. Niewielka stopa procentowa oraz liczne ulgi sprawiły, że zarabianie u naszych południowych sąsiadów ma sporo plusów. Na wyjazdy decydują się nie tylko osoby szukające zatrudnienia na umowę o pracę. Czechy ze względu na atrakcyjne prawo podatkowe stały się celem emigracji firm. To doskonale pokazuje, z jak przyjaznym państwem mamy do czynienia.

To może Cię również zainteresować

Praca Czechy

Podziel się

6 komentarzy

ERRO

ERRO

PROSZE PANA ERRO
NIGA

NIGA

GIGA NIGA
Tomasz

Tomasz

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie poniższej sprzeczności. "Czeski fiskus nie przewidział kwoty wolnej od podatku" czy też jest możliwa sytuacja "gdy współmałżonek nie zarobił kwoty podchodzącej pod opodatkowanie". To w końcu jest jakaś kwota wolna od podatku = nie podchodząca pod opodatkowanie, czy jej nie ma?
Nijak

Nijak

Bardzo dobry artykuł, dowiedziałem się więcej niż chciałem :)
Rafalski

Rafalski

Stawki w Czechach ciekawe jak zestawić z naszymi rodzimymi. Lubię czytać przydatne informacje jakie można potem wykorzystać bez zbędnego goooglowania.
Roman

Roman

Ciekawy, przydatny artykuł. Podatek dochodowy w Czechach - stawki podatkowe- wszystko w tym artykule przejrzyście opisane. Czytałem w innym artykule, że ktoś odradza Cechy. Ja z kolei uważam, że w celach zarobkowych można udać się do Czech.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.