Własna firma

Praktyczne porady jak napisać skuteczny biznes plan w 10 krokach

24 marca 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

14 komentarzy
Praktyczne porady jak napisać skuteczny biznes plan w 10 krokach
Mówi się, że dobry plan to już połowa sukcesu. Nie inaczej jest w świecie biznesu, gdzie o tym, czy ktoś zrealizuje swoje cele często decydują detale. Każdy, kto ma dobry pomysł na biznes powinien jak najprędzej przenieść go na papier, a później konsekwentnie wprowadzać go w życie. Jak powinien wyglądać dobry biznesplan? Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę?

O czym pamiętać zakładając firmę - to często pojawiające się pytanie. Wielu przedsiębiorców zastanawia się na początku swojej drogi, czy biznesplan to konieczność. Oczywiście, nie ma obowiązku jego sporządzania, ale w praktyce lepiej go posiadać. Biznesplan pozwoli bowiem na zebranie wszystkich pomysłów na biznes w jednym miejscu, a właściciel firmy będzie mógł w każdej chwili do niego wracać i sprawdzać, czy realizuje wszystkie wcześniejsze założenia.

Biznesplan jak za niego się zabrać żeby skutecznie napisać?

Zarządzanie firmą nie należy do prostych zadań. Wyzwanie to jest związane ze sporą odpowiedzialnością, a także koniecznością myślenia o dwa kroki do przodu. Pamiętajmy, że każdy przedsiębiorca musi walczyć o przetrwanie i realizację swoich celów na wielu polach.

Kluczowe jest nie tylko zmierzenie się z własnymi słabościami, ale także z konkurencją. Dobry biznesplan powinien być spójny, a jednocześnie zawierać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące działalności gospodarczej i tego, w którym kierunku powinien zmierzać przedsiębiorca.

Własna firma od czego zacząć jej tworzenie? W wielu okolicznościach taką rzeczą będzie właśnie biznesplan?

Ile kosztuje profesjonalny biznesplan i ile stron powinien zawierać biznesplan?

Po co pisać biznesplan i ile zajmuje jego sporządzenie? Biznesplan powinien w jak największym stopniu być zbieżny z charakterem podejmowanych przez firmę działań. Dokument ten jest świetnym sposobem na to, aby przedsiębiorca spojrzał na swoje interesy obiektywnie. W wielu przypadkach stworzenie biznesplanu jest wręcz koniecznością. Mowa tutaj o sytuacjach, w których przedsiębiorca zamierza starać się o różnego typu dofinansowanie z urzędu pracy, urzędu miasta, banków czy też instytucji unijnych.

Biznesplan jest wówczas formalnym wymogiem, ponieważ dzięki niemu urzędnicy decydujący o przyznaniu wsparcia finansowego są w stanie ocenić potencjał danego projektu. Ile zajmuje stworzenie biznesplanu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ składa się na to wiele czynników, a każdy biznes jest nieco inny.

Video

Szukasz pracy?

Praca za granicą dla montera okien bez języka

In-Serv Team Sp. z o. o.

 • 16-18 € / h
 • Niemcy
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Struktura biznesplanu - 10 kroków

Nie ma jednego wzoru na dobry biznesplan. Wiele zależy od rodzaju działalności, wymagań, ambicji i potrzeb samego przedsiębiorcy. Nie bez znaczenia jest także przyjęty model biznesowy. Inaczej będzie wyglądać biznesplan firmy, która posiada już kapitał, a zupełnie inaczej takiej, która musi po środki dopiero sięgnąć, na przykład zaciągając kredyt w banku. Na potrzeby tekstu spróbujmy jednak wyróżnić:

10 najważniejszych kroków na drodze do stworzenia biznesplanu, a w dalszej części artykułu opisujemy szerzej niektóre z nich.

 1. Sporządzenie streszczenia biznesplanu
 2. Opis działalności przedsiębiorstwa oraz wskazanie jego charakterystycznych cech
 3. Charakterystyka branży oraz ocena konkurencji
 4. Określenie oferowanych usług lub produktów
 5. Harmonogram działań
 6. Struktura zatrudnienia
 7. Prognozy finansowe - przychody oraz koszty, źródła finansowania
 8. Marketing i reklama
 9. Podsumowanie i oceń ryzyko - analiza szans oraz zagrożeń
 10. Załączniki biznes planu

Biznesplan - fazy przygotowania - stwórz pismo przewodnie biznesplanu

Każdy biznesplan powinien tak naprawdę odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań: kto otwiera przedsiębiorstwo; co ma być przedmiotem działalności; jakie są cele funkcjonowania danego podmiotu; a także jak kształtują się koszty prowadzenia tego przedsięwzięcia. Dobry rozwiązaniem będzie stworzenie na samym początku pisma przewodniego, czyli swego rodzaju konspekt całego biznesplanu.

Streszczenie biznesplanu przykład - na jakie rzeczy zwrócić uwagę? Można w nim zawrzeć informacje o nazwie firmy, jej historii, wizji, przedmiocie działalności, wydatkach i źródłach finansowania. Poza tym warto pokusić się o krótką charakterystykę samej branży, w której firma ma się rozwijać.

Rynek i analiza konkurencji w biznesplanie

Przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że ich biznes nigdy nie będzie oderwany od uwarunkowań rynkowych i potencjału danej branży. To dlatego tak ważnym punktem biznesplanu jest analiza rynku oraz zestawienie swojej firmy z konkurencyjnymi przedsięwzięciami. Bardzo często tego typu zabieg pozwala na dostrzeżenie słabych i mocnych stron innych podmiotów, a tym samym szansy na wyróżnienie się na rynku ze swoim produktem czy usługą.

Omawianie i konsultacja biznes planu

Opis produktu lub usługi i analiza rynku

Kolejnym istotnym krokiem jest dokładne zastanowienie się nad tym, co właściwie firma będzie oferować. Ważnym czynnikiem jest tutaj to, w jaki sposób produkt czy usługa mogą zaspokoić potrzeby klientów. Pamiętajmy, że w biznesie wszystko zależy od popytu, a następnie zapewnienia odpowiedniego poziomu podaży.

Analiza finansowa: zakres inwestycji i źródła finansowania

Jednym z najistotniejszych elementów jest oczywiście plan finansowy. Biznes w dłuższej perspektywie czasu musi bowiem przynosić zysk, a z drugiej strony nie można przestać go doinwestowywać. Przy analizie finansowej należy wziąć pod uwagę także potencjalne źródła środków, które będzie można przeznaczyć na dodatkowe projekty biznesowe. Jeśli przedsiębiorca planuje starania o kredyty lub dofinansowania, informacja taka powinna znaleźć się w biznesplanie!

Video

Planowane koszty i przychody miesięczne

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej opiera się na rachunku zysków i strat. Przedsiębiorca musi umiejętnie balansować między wpływami, a kosztami firmy. Nie może zapominać o inwestowaniu, ale wszystko oczywiście w granicach rozsądku, a także w zgodzie z rzeczywistym stanem konta. Nie uda się to bez dokładnego planu i szczegółowych wyliczeń.

O ile nie zawsze da się dokładnie oszacować potencjalne miesięczne przychody, o tyle jest to możliwe jeśli chodzi o stałe koszty. W kwestiach finansowych należy posiadać zarówno krótkoterminowy, jak i długoterminowy plan działania.

Kadra pracownicza i zarządzająca oraz struktura zatrudnienia i wynagrodzenie brutto

Ściśle związana ze stałymi wydatkami firmy jest wysokość wynagrodzeń brutto zatrudnionych pracowników, a także współpracowników czy podwykonawców. W biznesplanie powinny znaleźć się informacje o tym, jak duża ma być załoga przedsiębiorstwa, czy planowane jest powołanie kadry zarządzającej, jak ma w przyszłości wyglądać struktura zatrudnienia i hierarchia między pracownikami.

Plany i harmonogram realizacji

Biznesplan nie jest oficjalnym i wiążącym dokumentem, lecz pewnego rodzaju drogowskazem dla samego przedsiębiorcy. Dzięki niemu może kontrolować rozwój firmy i co jakiś czas sprawdzać, czy działania przynoszą spodziewany efekt. Sukces jest możliwy wówczas, gdy plan jest ujęty w ramy czasowe. Ważnym elementem w biznesplanie jest więc harmonogram realizacji poszczególnych celów, który powinien być konkretnie wskazany.

Oczywiście najlepszym wyjściem będzie także wskazanie planu B, na wypadek, gdyby pierwotne założenia się nie sprawdziły. Biznesplan powinien charakteryzować się precyzją, ale jednocześnie sporą elastycznością. Przede wszystkim przedsiębiorca nie powinien za jego pomocą wiązać sobie rąk, lecz przeciwnie - ułatwiać prowadzenie biznesu, przewidując jak najwięcej zmiennych.

Najważniejsze pozycje w bizes planie

Przykładowy wzór biznes planu do pobrania

Biznesplan powinien być dopasowany indywidualnie do danego przedsięwzięcia. Najlepiej więc stworzyć go od podstaw, stosując oczywiście wymienione wyżej zasady i trzymając się uniwersalnych założeń. Krótki biznes plan gotowy - czy warto? Mimo to wielu przedsiębiorców poszukuje inspiracji lub nie chce poświęcać czasu na tworzenie dokumentu i decyduje się na gotowy wzór biznes planu. Przykładowy biznes plan PDF można znaleźć na wielu stronach w Internecie. Często darmowy biznes plan gotowy można edytować i dopasować do swoich wymogów.

Sprawdź także:

Podsumowanie:
 • Biznesplan jest kluczowy dla przedsiębiorców, którzy chcą odnieść sukces w prowadzeniu firmy.
 • Dokument ten umożliwia spojrzenie na interesy obiektywnie, a także pomaga w pozyskaniu finansowania.
 • Stworzenie biznesplanu jest zależne od wielu czynników, takich jak rodzaj działalności czy źródła finansowania.
 • Elementami biznesplanu są m.in.: pismo przewodnie, analiza rynku i konkurencji, opis produktu lub usługi, plan finansowy oraz struktura zatrudnienia i wynagrodzenia brutto.

Najczęściej zadawane pytania

Jak napisać biznes plan?

Najważniejszym składnikiem biznes planu jest prognoza finansowa danego projektu - a zatem ocena, czy poniesione nakłady się zwrócą.

Czym jest biznes plan i jak go poprawnie stworzyć?

Biznes plan jest to dokument, który bardzo szczegółowo i precyzyjnie opisuje przedsiębiorstwo pod kątem jego mocnych stron, zagrożeń

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

14 komentarzy

Barnaba

Barnaba

Biznesplan to nie tylko formalny wymóg, ale również bardzo przydatne narzędzie dla każdego przedsiębiorcy. Dzięki niemu można podejmować świadome decyzje i unikać niepotrzebnych ryzyk.
Mirek

Mirek

Jeśli myślisz o własnej firmie, warto napisac biznesplan, który pozwoli Ci na dokładną analizę rynku i konkurencji. To kluczowa rzecz w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Pauza

Pauza

Każdy dobry pomysł na biznes wymaga solidnego biznesplanu. To nie tylko formalność, ale również narzędzie, które pozwala na analizę rynku i konkurencji.
Grażyna

Grażyna

Biznesplan to klucz do sukcesu w prowadzeniu własnej firmy. Dzięki niemu przedsiębiorca może zapanować nad swoimi finansami, a także skutecznie zarządzać zespołem pracowników.
Zofia

Zofia

Jako pracodawca, uważam, że biznesplan to nie tylko formalny wymóg, ale również bardzo istotny element w zarządzaniu firmą. Dzięki niemu można podejmować świadome decyzje i osiągać wyznaczone cele.
Zona

Zona

Jeśli szukasz pracy, warto pomyśleć o stworzeniu własnej firmy i napisać biznesplan. To doskonała okazja, aby zrealizować swoje marzenia o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej i osiągnięciu sukcesu.
Adam

Adam

Jeśli jesteś bezrobotny i chcesz założyć własną firmę, to biznesplan jest Twoim najlepszym przyjacielem. Dzięki niemu będziesz miał jasne wytyczne, jak skutecznie zrealizować swoje cele.
Wargas

Wargas

Często w pracy brakuje nam czasu, by skupić się na stronach biznesowych, ale warto poświęcić czas i energię na napisanie dobrego biznesplanu, który pozwoli na realistyczne podejście do przyszłych wyzwań.
misza

misza

Jako pracodawca, uważam, że biznesplan to kluczowy dokument dla każdej firmy. Dzięki niemu można skutecznie zaplanować i zarządzać budżetem, a także udowodnić swojej konkurencyjności na rynku.
prac. Lucyna

prac. Lucyna

Jako osoba poszukująca pracy, uważam, że biznesplan powinien być szczegółowo opracowany, aby uniknąć niespodzianek i nieprzewidzianych sytuacji w przyszłości. To ważne, aby pamiętać o każdym aspekcie działalności firmy.
Froelich Patryk

Froelich Patryk

Jako osoba bezrobotna, uważam, że biznesplan to bardzo istotny element w procesie zakładania firmy. Dzięki niemu można skutecznie przedstawić swój projekt i przekonać instytucje dofinansowujące do udzielenia wsparcia finansowego.
Julia

Julia

Jak pracownik, uważam, że biznesplan to fundament każdej nowo powstającej firmy. Jest to cenny dokument, który pozwala przedsiębiorcy zapanować nad swoimi interesami i skutecznie wytyczyć ścieżkę do sukcesu.
Pezdra

Pezdra

Każdy to powie, że biznes plan jest kluczowy w rozpoczęciu działalności.
Norbert

Norbert

Uruchomienie nieudanego pomysłu na biznes to rzeczywistość dla wielu przedsiębiorców. Biznesplan to bardzo ważna kwestia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.