Ustawodawca w kodeksie cywilnym uregulował umowę zlecenie i należy ona do umów cywilno-prawnych. Elastyczna forma zatrudnienia na tą umowę powoduje wielką popularność jej wykorzystywania przez pracodawców. Umowa zlecenie jest bardzo korzystna dla zleceniodawcy ze względu na koszty. Pracownik zatrudniony na tą umowę nie posiada wielu uprawnień, jakie przysługiwałyby mu w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę. Zleceniobiorca nie posiada prawa do urlopu czy uprawnień w zakresie zabezpieczenia społecznego i emerytalnego. Wielu pracodawców nadużywa tej formy umowy. Gdy charakter zatrudnienia nie różni się niczym od umowy o pracę, to pracownikowi przysługuje prawo do walki o swoje.
Stosunek pracy i jego charakter
Kodeks pracy opisuje stosunek pracy w ustawie. W myśl art. 22§1 Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca ? do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Biorąc pod uwagę te wytyczne możemy określić stosunek pracy, gdy istnieją następujące działania:
- praca wykonywana jest codziennie
- pracownik wykonuje pracę osobiście
- praca ma charakter odpłatny
- pracownik jest podporządkowany kierownictwu
- pracownik wykuje obowiązki z tytułu pracy w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę
- praca jest wykonywana na ?ryzyko? pracodawcy
Jeżeli powstaje stosunek pracy to muszą wystąpić wszystkie wymienione cechy i wtedy charakter pracy dotyczy zatrudnienia na umowę o pracę. Gdy powyższe cechy nie występują lub występują tylko niektóre to pracodawca ma prawo do zatrudnienia pracownika na umowę zlecenie lub umowę o dzieło.
Forma pracy na podstawie powyższych cech
Każdy na podstawie powyższych informacji może stwierdzić czy charakter jego pracy świadczy o tym, że powinien pracować na umowę o pracę lub umowy cywilno-prawne. W przypadku, gdy powinieneś pracować na umowę o pracę, to przez Kodeks pracy istnieje możliwość ubiegania się swoich praw. Trzeba wiedzieć, że gdy przedmiotem sporu jest umowa zlecenie, a Ty walczysz o zaległe wynagrodzenie to organem odpowiednim do rozstrzygania tych spraw jest Sąd Cywilny. Każdy, kto chce dowieść, że pracuje niezgodnie z przepisami, to powinien powołać się na art. 22§1?, w którym ustawodawca wskazał, że: Zatrudnienie w warunkach określonych w §1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
Przepisy Kodeksu pracy zabraniają zastępować umowę o pracę innymi umowami cywilno-prawnymi. Gdy charakter pracy posiada wszystkie wymienione wyżej cechy to można dochodzić swoich spraw przed Temidą. Zawsze można próbować dogadać się z pracodawcą, a ci z kolei wykorzystują powstałą lukę prawną i nie są zbytnio skłonni do przyznania umowy o pracę. Gdy dogadanie się z pracodawcą nie jest możliwe to trzeba zwrócić się o pomoc w sądzie.
Przedstawienie dokumentów w sądzie
Ustalenie istnienia stosunku o pracę na drodze sądowej przysługuje każdemu pracownikowi, którego charakter pracy spełnia wymienione w myśl art. 22§1 cechy i posiada umowę cywilnoprawną. Założenie sprawy związane jest z odpowiednim przygotowaniem pozwu wraz z dokumentacją i określonymi roszczeniami. Wzory pozwu można znaleźć na wielu stronach kancelarii adwokackich. Jednocześnie trzeba wskazać okres, za jaki domagasz się ustalenia istnienia stosunku pracy (pełne miesiące np. od 1 marca 2013 do 31 grudnia 2013 roku).
Sąd Pracy jest właściwym organem do rozstrzygania spraw o ustalenie stosunku pracy. Pracownik ubiegający się o swoje prawa ma opcje wyboru sądu, gdy siedziba firmy jest w innym miejscu niż miejsce wykonywania pracy dla tej firmy przez pracownika. Każdy pracownik w przypadku rozstrzygania tej sprawy w Sądzie Pracy jest zwolniony z ponoszenia kosztów.
Informacje do zapamiętania!
Często zadawane są pytania pracowników, za jaki okres wstecz mogą się oni domagać ustalenia istnienia stosunku pracy? Ustawodawca w tym zakresie nie ustalił żadnych ograniczeń, więc sprawa nie jest skomplikowana. W tym przypadku nie ma przepisów związanych z przedawnieniem. Ustawa przewiduje, że powództwo jest bardzo ważnym instrumentem prawnym dla podmiotów objętych szkodą.
Trochę inaczej wygląda dochodzenie dotyczące zaległego wynagrodzenia. Pracownik ma prawo wnieść pozew o zasądzenie sumy wynagrodzenia w okresie spornym, jednak ten okres nie może być dłuższy od roku. Wnioskowana kwota musi być kwotą brutto.
To może Cię również zainteresować