Dokumenty rekrutacyjne

Poszukiwania pracy wymagają od kandydata odpowiedniego przygotowania. Nie tylko pod kątem merytorycznym, ale również organizacyjnym. Aby odpowiedzieć na ofertę pracy, w niemal każdym przypadku niezbędne jest sporządzenie dokumentów rekrutacyjnych, które dołączysz do swojej aplikacji. Ponadto, jeśli uda Ci się przejść przez pierwszy etap, możesz zostać poproszony o kolejne serie dokumentów. Sprawdź, co warto mieć w zanadrzu.

CV, czyli Curriculum Vitae

To podstawowy dokument, który jest opisem Twojej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Prezentuje Twoją sylwetkę jako potencjalnego pracownika i nakreśla posiadane kwalifikacje, umiejętności oraz doświadczenie zawodowe. Dzięki temu, osoba rekrutująca ma szansę sprawdzić, czy spełniasz podstawowe wymagania, aby otrzymać angaż w danej firmie.

List motywacyjny

Ważny dokument, który wskazuje istotne kwestie, które nie zostały umieszczone w CV. Stanowi więc jego uzupełnienie i rozszerzenie, a także jest okazją do umotywowania chęci podjęcia zatrudnienia w danej firmie. Powinien przedstawiać Twoje zalety, wskazywać, dlaczego to Ciebie pracodawca powinien zatrudnić i informować o tym, w jaki sposób wyróżniasz się na tle innych kandydatów. Warto go przygotować pod konkretną ofertę pracy – tak, aby precyzował informacje o Tobie, które są wymagane na danym stanowisku pracy.

Portfolio w CV

To specyficzny rodzaj dokumentów rekrutacyjnych, który ma zastosowanie w wielu branżach. O portfolio powinni zatroszczyć się graficy, architekci, projektanci, copywriterzy czy dziennikarze, a także wszyscy Ci, których efekty pracy i osiągnięcia można zaprezentować w postaci rysunków, zdjęć, tekstów czy projektów. Portfolio może być stworzone na wiele sposobów – teczka, płyta z pracami, link do galerii. W tym wypadku kreatywność może okazać się na wagę angażu w danej firmie. Jeśli więc możesz poszczycić się osiągnięciami zawodowymi, warto je dobrze opracować, aby móc złożyć podczas procesu rekrutacyjnego.

Referencje podczas rekrutacji

O te dokumenty rekrutacyjne warto troszczyć się na bieżąco. Kiedy odbywasz praktyki zawodowe, realizujesz staż albo odchodzisz z pracy, możesz poprosić swojego przełożonego o odpowiednie referencje. Jeśli właściwie wypełniałeś swoje obowiązki, a pracodawca był z Ciebie zadowolony, z pewnością otrzymasz pozytywną rekomendację. Może okazać się, że referencje będą ważnym punktem w staraniach o nową pracę.

Potwierdzenia kwalifikacji

Mogą to być certyfikaty, dyplomy albo papiery potwierdzające zdobyte uprawnienia. Najczęściej są to dokumenty rekrutacyjne, które określają Twoje kompetencje zawodowe i posiadane umiejętności. Warto mieć je skserowane, aby móc je przedstawić podczas starań o pracę, np. przy okazji rozmowy kwalifikacyjnej.