Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 33470        SUBSKRYBUJE: 7825
Tematy, które interesują czytelników:  Portfolio, Agencja pracy tymczasowej

Jak napisać CV - przyciągnij uwagę rekrutera

Jak napisać CV - przyciągnij uwagę rekrutera
Napisanie odpowiedniego CV z pewnością spędziło sen z powiek niejednej osobie. Niezależnie od tego, czy jesteś jeszcze uczniem, świeżo upieczonym absolwentem, czy doświadczonym pracownikiem, ponownie wkraczającym na rynek pracy – Twoje CV musi być napisane w sposób czytelny i rzetelny. Jeśli dodamy do tego kapkę kreatywności, przyszłe stanowisko pracy będzie od nas już o krok.

Oczywiście – ilu rekruterów, tyle upodobań. Niemniej jednak, w dzisiejszych czasach, kiedy większość firm na swoje działy HR albo korzysta z usług agencji pośredniczących w poszukiwaniu kandydatów, trzeba się wyróżnić. Do baz tych firm napływają bowiem setki, a nawet tysiące aplikacji na różne stanowiska. W celu zwiększenia szansy na zaprezentowanie swoich umiejętności zawodowych podczas rozmowy kwalifikacyjnej, warto swojemu curriculum vitae poświęcić nieco czasu, by skutecznie przyciągało wzrok. Aby zostać dostrzeżonym, warto dołożyć wszelkich starań, by nasza wizytówka, w postaci CV, była atrakcyjna dla zatrudniającego. Jak to uczynić? Należy wiedzieć jak napisać CV, aby spodobało się rekrutującemu.
 

Jak napisać dobre CV?
 

Zacznij od danych personalnych. Wpisz poprawnie swoje imię i nazwisko, numer telefonu, adres zamieszkania, adres e-mail. Pracodawca będzie się z Tobą kontaktował, dlatego są to bardzo ważne dane, które muszą być czytelne.

Najważniejsze – wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Oprócz wypisania w porządku chronologicznym nazw szkół i firm, w których pracowałeś, pokuś się aby, wyszczególnić swoje dokonania. Zainteresowanie pracodawcy wzbudzisz wówczas, jeśli napiszesz konkretne dane. Warto posługiwać się konkretnymi liczbami, np. zrealizowałem cele sprzedażowe na poziomie 120%, zoptymalizowałam czas produkcji o 15%, pozyskałem 7 kluczowych klientów etc.  Dane liczbowe i procentowe na pewno zainteresują osobę, która będzie czytała CV. Przedstawienie konkretnych osiągnięć za pomocą liczb (konkretnych faktów) umożliwi potencjalnemu pracodawcy oszacowanie korzyści, jakie odniesie, zatrudniając cię na to stanowisko.

Jeśli posiadasz wieloletnie doświadczenie zawodowe o zróżnicowanym charakterze, lepszym zastosowaniem będzie tzw. branżowe CV (funkcjonalne). Opisane w nim osiągnięcia i dorobek zawodowy powinny odnosić się do  aktualnie poszukiwanej pracy, zgodnej z określoną branżą. Wpisy dotyczyć powinny tylko konkretnie pełnionych funkcji i zakresu obowiązków w dotychczasowych miejscach pracy. Nie bez znaczenia są kluczowe kompetencje, które zdobyłeś podczas całego okresu zatrudnienia. Warto je zaznaczyć, gdyż stanowią dobry wyróżnik na tle innych kandydatów.

Stwórzw CV swój profil zawodowy. Poza opisem doświadczenia, zaznacz swój cel zawodowy. Sprecyzuj go oraz odnieś się do planów na niedaleką przyszłość. Najważniejsze jest to, żeby cel pasował do stanowiska, na które aplikujesz. Ta część CV, może stanowić podsumowanie najważniejszych twoich dokonań oraz przede wszystkim pokazać, że zostało napisane konkretnie pod ogłoszenie, na które aplikujesz. Pracodawcy doceniają zdecydowane osoby, które mają jasno sprecyzowane cele zawodowe.
 

Dobre CV musi intrygować
 

Pisz tylko prawdę – niezależnie od tego, jakie masz wykształcenie i doświadczenie – w CV zamieść tylko prawdziwe informacje. Nie ważne czy wiesz, jak napisać dobre CV. Jeśli zafałszujesz dane, możesz ponieść poważne konsekwencje prawne, a naciąganie faktów pracodawca prędko zweryfikuje. Nawet jeśli kandydat zostanie zatrudniony i jego braki wyjdą dopiero później to należy pamiętać, że pracodawca ma prawo zwolnić takiego pracownika, bądź nie przedłużyć z nim umowy. Jeśli dana osoba posłużyła się w czasie rekrutacji fałszywymi dokumentami, np. poświadczającymi ukończone studia lub szkolenia, wtedy taki czyn może świadczyć o popełnieniu wykroczenia, a nawet przestępstwa.

Nie popełniaj błędów – postaraj się, aby Twoje CV było napisane w staranny sposób. Bez błędów interpunkcyjnych, ortograficznych i językowych. Takie błędy potrafią zrobić naprawdę złe wrażenie. W każdym poradniku, który mówi jak napisać dobre CV, znajdziesz informację, że powinieneś uważać także na literówki. Spory minus może też stanowić brak formatowania, zwłaszcza przy aplikowaniu na stanowiska, na których ważna jest umiejętność obsługi aplikacji biurowych. Dla pewności możesz dać swoje CV do sprawdzenia komuś bliskiemu, aby poprawił ewentualne niedociągnięcia.

Pokaż swoją wyjątkowość – pracodawcy poszukują ciekawych kandydatów, którzy wniosą do firmy powiew świeżości. Bądź skromny, ale nie wstydliwy. To jak napiszesz CV, może wpływać na to, jak będziesz postrzegany przez przyszłego pracodawcę. Twoje zainteresowania i hobby mogą bowiem dużo powiedzieć pracodawcy o Tobie. Masz szansę przedstawić siebie, jako interesującą osobę, która ma pasje i ciekawie spędza wolny czas. Każda Twoja dodatkowa umiejętność, czy kwalifikacja albo zainteresowanie, mogą okazać się pożądane w firmie. Masz certyfikat pierwszej pomocy? Lubisz jazdę na nartach? Kilka lat temu do Twojego portfolio wpadł kurs z marketingu internetowego? Świetnie. Każda firma powinna się rozwijać, a Ty możesz jej w tym pomóc. Ważne, by napisać o tym, co naprawdę Cię kręci i co potrafisz. Może być to „wabikiem”, który zachęci rekrutera do poznania Cię osobiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Pamiętaj, że format nie jest wytyczną – powszechnie przyjęło się, aby CV zmieściło się na jednej stronie A4. Obecnie jednak, najważniejsze jest, aby w dokumencie znalazły się wszystkie najważniejsze informacje o Tobie i Twoich osiągnięciach. Jeśli nie zmieszczą się na jednej stronie, niech będą dwie. Postaraj się jednak nie pisać o rzeczach nieistotnych dla rekrutera, bo może okazać się, że zamiast CV powstanie mała autobiografia. Jeśli aplikujesz na posadę księgowego, nie jest szczególnie ważne to, że 13 lat temu pracowałeś przez miesiąc jako kelner w lokalnej knajpce. O tym możesz opowiedzieć już na rozmowie, jeśli uważasz, że to znacząco wpłynęło na to kim jesteś albo może przydać się w firmie. Jak się pisze CV, trzeba być zwięzłym, ale jednocześnie należy umieć się sprzedać.

Zamieść aktualne zdjęcie – jeśli Twoja ostatnia wizyta u fotografa odbyła się przed maturą, a ta miała miejsce kilka lat temu, dodanie do CV tego zdjęcia nie jest dobrym pomysłem. W takim wypadku lepiej ponownie udać się na sesję albo wybrać fotografię z własnej galerii. Śmieszne miny nie są wskazane, ale nadmierna powaga również może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Postaraj się więc by zdjęcie było schludne i naturalne, a wyraz twarzy jak najbardziej sympatyczny. Format zdjęcia nie musi być koniecznie „dyplomowy”. Mile widziane są również biznesowe zdjęcia szerzej ukazujące sylwetkę.

Postaw na estetyczną szatę graficzną – gołe dokumenty, prosto z edytora tekstu, odchodzą do lamusa. Warto wybrać ciekawy szablon przeznaczony specjalnie pod CV albo zdecydować się na spersonalizowaną oprawę. W sieci znajdziemy wiele programów, które pomogą nam stworzyć wyjątkowy i ciekawy wizualnie życiorys. Niektóre mają niestandardowy kształt, inne kolory, a jeszcze inne ozdobniki i grafiki. Warto zapamiętać, że informacje pogrubione przyciągają wzrok na dłużej. Możesz to wykorzystać, aby np. opisać swoje największe osiągnięcia na danym stanowisku. Dzięki temu, Twoje CV z pewnością będzie się wyróżniać.

Pamiętaj o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, bez zgody kandydata, pracodawca nie ma prawa przetwarzać danych osobowych i może z tak błahego powodu odrzucić Twoją aplikację już na wstępie.
 

Czego nie robić w CV?
 

O popularnych wpadkach kandydatów wysyłających swoje życiorysy, można byłoby napisać ciekawą książkę „Jak pisać CV, aby nie dostać pracy”. Jeśli nie chcesz, żeby znalazło się w niej studium Twojego przypadku, wystrzegaj się następujących błędów:

Nie baw się w komika – niektórzy pragną urzec rekruterów swoim poczuciem humoru. Owszem, jest to pożądana cecha, ale raczej po lepszym poznaniu, a nie w formalnym dokumencie. Dodawanie zdjęć z filtrem znanych aplikacji społecznościowych albo dopisków typu: język angielski – werygud, to nie jest najlepszy pomysł. Nienajlepszym rozwiązaniem jest też wysyłanie aplikacji z kontaktem na adres mailowy typu @buziaczek.pl, czy inne zabawne w stylu slicznotka@ itp. Tego typu dodatki do CV świadczą o braku profesjonalizmu.

Jak się pisze CV, należy unikać banałów w sekcji zainteresowania. Gdy wpiszesz, że interesujesz się filmem, książkami i podróżami, zginiesz w tłumie innych kandydatów. Lepiej podać ulubionych reżyserów, autorów, albo opisać kierunki swoich podróży. Nie warto też wpisywać zainteresowań, które mogą zostać uznane za kontrowersyjne np. myślistwo albo brydż. Nigdy nie wiesz, jaki stosunek do takich kwestii będzie miała osoba czytająca Twoje CV.

Nie przypisuj w CV sobie cudzych zasług. Często jesteśmy częścią zespołu w pracy. Opisując swoje osiągnięcia w CV, nie warto przypisywać sobie cudzych zasług. Lepiej napisać sformułowania typu “byłam zaangażowana w projekt” lub “wspomagałem zespół” niż cały rezultat, który zostanie szybko zweryfikowany przez rekrutera.

Stan cywilny i rodzinny – możesz być o nie zapytany podczas rozmowy. Jednakże zamieszczanie w CV tej informacji, a także tego ile masz dzieci i jakiego pupila jest zbędne, a wręcz rażące. Miejsce urodzenia, nazwisko panieńskie, obywatelstwo to też zbędne informacje. Zrezygnuj z nich, a zyskasz cenne miejsce w CV. Dla pracodawcy te szczegóły nie stanowią żadnej korzyści.

Wpadki fotograficzne – selfie, zdjęcia towarzyskie, fotografie z dzieciństwa albo półnagie z wakacji – tak, niektórzy naprawdę dodają do CV takie grafiki. Ucząc się na ich błędach, zdecyduj się na tradycyjną, skromną i schludną fotografię. A o wspomnieniach z wakacji opowiesz współpracownikom, gdy zdobędziesz upragnioną posadę.

Pamiętaj, że CV to dokument formalny. Nawet jeśli aplikujesz na kreatywne stanowisko, musisz zachować umiar. W sieci znajdziesz wiele poradników jak pisać CV, co w nim zamieścić i czego nie robić. Niemniej pamiętaj, że powinno być ono przede wszystkim w pełni informatywne i zachęcić osobę rekrutującą do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Oceń ten wpis
Jak napisać CV - przyciągnij uwagę rekrutera
Ocena: 5.0, liczba głosów: 21

Zobacz inne porady

Opinie

Bogna
2019-04-17, 13:39
Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać przy tworzeniu CV: zwięzłość, jasność, uczciwość, prostota w wypowiedziach. Bardzo ważne jest również przestrzeganie określonego porządku, a nie podawanie informacji losowo.
Lewy
2019-04-16, 17:07
Nie tylko cv ale i lm. List powinien być sporządzony tak, aby pracodawca zwrócił na niego uwagę, dlatego poprzez odwołanie musisz być w stanie przekazać swoje wielkie zainteresowanie konkretnym stanowiskiem!
Kanada
2019-04-05, 10:14
Jeżeli dana osoba odpowiedzialna za rekrutację ogląda w takim samym stylu formułki to z pewnością kandydat do pracy i jego cv zostanie niezauważone. Trzeba coś ponad zawrzeć.
Zablokowano
2018-12-21, 19:12
Komentarz został zablokowany przez administratora.
Zablokowano
2018-07-12, 09:15
Komentarz został zablokowany przez administratora.
Oskar
2018-03-15, 01:56
Ludzie w większości są wzrokowcami, więc nie zapomnij o formie graficznej! Możesz sobie bez wielkiej znajomości obsługi programów komputerowych takowe ogarnąć na przykłąd przez portal szybkieCV. Polecam zajrzeć :)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.