Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1116        SUBSKRYBUJE: 7289
Tematy, które interesują czytelników:  Windykacja, Jak napisać CV, Fundusz Pracy

Przerwy w pracy. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Przerwy w pracy. Co powinieneś o nich wiedzieć?
Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają prawo do przerwy w ciągu dnia pracy. To jednak, ile czasu pracownik będzie mógł odpocząć, zależy zarówno od tego, ile godzin pracuje, jak i od innych czynników wskazanych w Kodeksie pracy.

Przerwa w pracy została ustanowiona m.in. po to, by każdy pracownik mógł zregenerować siły. To jednak, na co pauzę przeznaczy pracownik, zależy od niego. Większość pracowników korzysta z przerwy, by zjeść śniadanie lub obiad, spalić papierosa, odpocząć czy nawet spotkać się ze znajomymi. Bo przerwa może trwać kwadrans, może trwać godzinę – to, jak będzie długa, zależy od pracodawcy. Jeżeli właśnie rozpocząłeś pierwszą pracę, to sprawdź, ile możesz odpoczywać w godzinach pracy.


Komu przysługuje przerwa?

Zacząć należy od tego, że zasadniczo nie każdej osobie wykonującej pracę przysługuje przerwa. Do pauzy w godzinach pracy mają prawo osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. W praktyce oznacza to, że z takiej nie mogą skorzystać osoby wykonujące pracę w oparciu o umowę cywilnoprawną. Rozwiązanie to ma swoje uzasadnienie – w przypadku np. umowy o dzieło zainteresowany sam określa, kiedy (w których godzinach) będzie pracował nad dziełem.

W przypadku pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, zastosowanie ma Kodeks pracy. Zgodnie z art. 134, pracownik ma prawo do przerwy wówczas, gdy jego dobowy wymiar czasu pracy trwa co najmniej 6 godzin. Oznacza to, że nie każdy zatrudniony może liczyć na pauzę – do takiej prawa nie będę miały osoby zatrudnione np. na pół etatu.

To Cię powinno też zainteresować: Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?


Kwadrans lub godzina relaksu

To, ile będzie wypoczywać pracownik w czasie godzin pracy, zależy od pracodawcy i zapisów znajdujących się w Kodeksie pracy. Tradycyjna przerwa trwa 15 minut, jest wliczana do czasu pracy zatrudnionego i przysługuje tym pracownikom, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna możliwość.

Pracodawcy coraz częściej decydują się na wprowadzenie godzinnej przerwy od pracy. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne, bo pozwala np. na dostosowanie się do godzin pracy zagranicznych partnerów. Taka pauza nie jest jednak wliczana do czasu pracy, co oznacza, że faktycznie pracownik musi w pracy przebywać np. 9 zamiast 8 godzin (na godzinę może jednak opuścić zakład pracy i spotkać się np. ze znajomymi).

Poza wymienionymi przerwami, nie można zapomnieć, że prawo do dłuższego wypoczynku w ciągu godzin pracy mają również pracownicy młodociani i kobiety karmiące piersią.


Jak spędzić przerwę?

O ile przerwa trwająca kwadrans nie daje wiele możliwości, o tyle dłuższą, godziną przerwę można przeznaczyć nie tylko na odpoczynek. Jeżeli będziesz pracował w centrum miasta, to doskonały sposób, by – w czasie godzin pracy banków czy urzędów – załatwić np. swoje prywatne sprawy. Ponieważ centra miast najczęściej obfitują w restauracje i knajpki, dobrym rozwiązaniem może być też spotkanie się ze znajomymi. Możliwości na tym polu jest wiele.

Krótszą przerwę warto przeznaczyć przede wszystkim na zjedzenie śniadania, bo ma ono wpływ na naszą wydajność. Dobrze też pomyśleć o wygospodarowaniu kilku minut na ćwiczenia np. nóg, rąk czy kręgosłupa. To powinno być szczególnie istotne dla osób pracujących przy komputerze. Dobrze dobrany zestaw ćwiczeń wzmocni korpus i pozwoli odpocząć oczom.

Oceń ten wpis
Przerwy w pracy. Co powinieneś o nich wiedzieć?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 30

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.