Twoje wsparcie w rekrutacji

Przerwy w pracy. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Przerwy w pracy. Co powinieneś o nich wiedzieć?
Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają prawo do przerwy w ciągu dnia pracy. To jednak, ile czasu pracownik będzie mógł odpocząć, zależy zarówno od tego, ile godzin pracuje, jak i od innych czynników wskazanych w Kodeksie pracy.

Ustawowa przerwa w pracy

Przerwa w pracy została ustanowiona m.in. po to, by każdy pracownik mógł zregenerować siły. To jednak, na co pauzę przeznaczy pracownik, zależy od niego. Większość pracowników korzysta z przerwy, by zjeść śniadanie lub obiad, spalić papierosa, odpocząć czy nawet spotkać się ze znajomymi. Bo przerwa może trwać kwadrans, może trwać godzinę – to, jak będzie długa, zależy od pracodawcy. Jeżeli właśnie rozpocząłeś pierwszą pracę, to sprawdź, ile możesz odpoczywać w godzinach pracy.

Komu przysługuje przerwa w pracy?

Zacząć należy od tego, że zasadniczo nie każdej osobie wykonującej pracę przysługuje przerwa. Do pauzy w godzinach pracy mają prawo osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. W praktyce oznacza to, że z takiej nie mogą skorzystać osoby wykonujące pracę w oparciu o umowę cywilnoprawną. Rozwiązanie to ma swoje uzasadnienie – w przypadku np. umowy o dzieło zainteresowany sam określa, kiedy (w których godzinach) będzie pracował nad dziełem.

W przypadku pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, zastosowanie ma Kodeks pracy. Zgodnie z art. 134, pracownik ma prawo do przerwy wówczas, gdy jego dobowy wymiar czasu pracy trwa co najmniej 6 godzin. Oznacza to, że nie każdy zatrudniony może liczyć na pauzę – do takiej prawa nie będę miały osoby zatrudnione np. na pół etatu.

To Cię powinno też zainteresować: Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

Przerwa w pracy a kodeks pracy

To, ile będzie wypoczywać pracownik w czasie godzin pracy, zależy od pracodawcy i zapisów znajdujących się w Kodeksie pracy. Tradycyjna przerwa trwa 15 minut, jest wliczana do czasu pracy zatrudnionego i przysługuje tym pracownikom, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna możliwość.

Pracodawcy coraz częściej decydują się na wprowadzenie godzinnej przerwy od pracy. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne, bo pozwala np. na dostosowanie się do godzin pracy zagranicznych partnerów. Taka pauza nie jest jednak wliczana do czasu pracy, co oznacza, że faktycznie pracownik musi w pracy przebywać np. 9 zamiast 8 godzin (na godzinę może jednak opuścić zakład pracy i spotkać się np. ze znajomymi).

Poza wymienionymi przerwami, nie można zapomnieć, że prawo do dłuższego wypoczynku w ciągu godzin pracy mają również pracownicy młodociani i kobiety karmiące piersią.

Jak spędzić przerwy w pracy?

O ile przerwa trwająca kwadrans nie daje wiele możliwości, o tyle dłuższą, godziną przerwę można przeznaczyć nie tylko na odpoczynek. Jeżeli będziesz pracował w centrum miasta, to doskonały sposób, by – w czasie godzin pracy banków czy urzędów – załatwić np. swoje prywatne sprawy. Ponieważ centra miast najczęściej obfitują w restauracje i knajpki, dobrym rozwiązaniem może być też spotkanie się ze znajomymi. Możliwości na tym polu jest wiele.

Krótszą przerwę warto przeznaczyć przede wszystkim na zjedzenie śniadania, bo ma ono wpływ na naszą wydajność. Dobrze też pomyśleć o wygospodarowaniu kilku minut na ćwiczenia np. nóg, rąk czy kręgosłupa. To powinno być szczególnie istotne dla osób pracujących przy komputerze. Dobrze dobrany zestaw ćwiczeń wzmocni korpus i pozwoli odpocząć oczom.

Przerwa śniadaniowa w pracy

W większości firm jednak nie stosuje się jeszcze przerw lunchowych, w trakcie których pracownik może opuścić zakład pracy na przykład na godzinę. W Polsce nadal najpopularniejsze są przerwy śniadaniowe. Ustawowa przerwa w pracy dla osób pracujących przez więcej niż 6 godzin dziennie, wynosi 15 minut. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy pracujący w pewnych warunkach, mogą mieć prawo do dodatkowych przerw. Jest tak w przypadku np. pracowników biurowych, którzy cały czas pracują przed komputerem. Oni dodatkowo powinni otrzymać po 5 minut przerwy za każdą przepracowaną godzinę plus oczywiście ustawowe, wspomniane wyżej, 15 minut. I w ich przypadku jest to minimalny czas przerwy, jaki im przysługuje.

Długość przerwy w pracy może być też znacznie większa i coraz częściej pracodawcy się na to decydują. Jest to związane przede wszystkim z tym, że w ciągu 15 minut pracownik może zrobić naprawdę niewiele, nie wspominając już o jakimś większym odpoczynku. Zazwyczaj ten kwadrans to dla niego przerwa śniadaniowa, która pozwala jedynie na spożycie śniadania i skorzystanie z toalety.

Coraz więcej przedsiębiorców ma świadomość tego, że czas przerwy w pracy wpływa na jakość wykonywanej pracy. Dlatego bardziej opłaca im się dać pracownikom dłuższą przerwę, ponieważ po jej zakończeniu zaczynają pracować wydajniej i osiągają lepsze efekty, co przekłada się bezpośrednio na wzrost zadowolenia klientów i większą ilość zleceń, jakie firma otrzyma w przyszłości.

Wiele pracodawców ma też luźne przerwy w czasie pracy, czyli to pracownicy decydują ile i jak długie przerwy sobie zrobią. Zazwyczaj ma to miejsce w przypadku prac umysłowych i kreatywnych, gdzie odpoczynek jest niezwykle wskazany. Pracownicy mogą samodzielnie regulować czasem swojej pracy i przerwami, jeśli oczywiście wykonują swoje obowiązki bez zarzutów. Takie rozwiązanie dotyczące podejścia do przerw jest też dla pracowników bardzo dużą korzyścią wynikającą z pracy w danym przedsiębiorstwie, co przekłada się na zdecydowanie mniejszą rotację w zatrudnieniu.

Oceń ten wpis
Przerwy w pracy. Co powinieneś o nich wiedzieć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Leopold
2019-12-11, 14:12
Nigdy się nad tym nie zastanawiałem jak to jest. Są także firmy co jakąś przerwę w stylu angielskim nie wliczają ale człowiek jest np. 9h w pracy bo przerwa się nie liczy.
Zygmunt
2019-05-21, 15:53
Przydatny artykuł, z którego wszystko można wiedzieć.
Giekon
2019-05-07, 18:33
Pracownicy mają prawo do jednej nieprzerwanej 20-minutowej przerwy na odpoczynek w ciągu dnia pracy, jeśli pracują dłużej niż 6 godzin dziennie. To może być przerwa na herbatę lub lunch. W wielu firmach inaczej bywa też.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.