Pracownik - prawa i obowiązki

8 efektywnych sposobów na przerwę w pracy

20 listopada 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 3 głosy

3 głosy

4 komentarze
8 efektywnych sposobów na przerwę w pracy
Odkryj 8 sprawdzonych sposobów na efektywną przerwę w pracy. Dowiedz się, jak zregenerować siły, zwiększyć produktywność i poprawić nastrój w pracy!

W dobie nowoczesnych technologii i zautomatyzowanych procesów pracownicy często borykają się z wyzwaniem samodzielnego zarządzania swoim czasem pracy. Szczególnie dotyczy to osób pracujących w środowisku umysłowym, gdzie przerwy, zamiast być narzucone przez harmonogram, stają się kwestią indywidualnej decyzji. Jak zatem najlepiej zorganizować sobie przerwę w pracy? Czy jest na to uniwersalna recepta? Poniższy artykuł proponuje kilka strategii, które mogą pomóc w efektywnym zarządzaniu czasem przerw.

Posprzątaj biurko

Nie wiesz, jak to się stało, że na Twoim biurku trudno znaleźć długopis? Gdzie jest to zestawienie za ostatni miesiąc?! Przerwa w pracy to świetny moment na uporządkowanie dokumentów, organizerów, karteczek samoprzylepnych i innych elementów, które często można spotkać na przeciętnym biurku. Po posprzątaniu powinny na nim pozostać wyłącznie te rzeczy, z których będziesz korzystał lub nad którymi będziesz pracował.

Sprzątanie biurka to również idealny moment na przeanalizowanie, co udało Ci się już zrobić, a co jeszcze czeka na Ciebie tego dnia. Specjaliści podkreślają, że takie podsumowanie jest ważne z psychologicznego punktu widzenia – gdy sami doceniamy się za wykonaną już pracę, to łatwiej nam się zabrać za zajęcia, które pozostały nam jeszcze do wykonania.

Video

Szukasz pracy?

Zbiór ogórków w Holandii

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Praca w Holandii przy kwiatach i cebulkach kwiatowych!

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Praca przy produkcji pisanek.

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Sortowanie cebulek kwiatowych w Holandii

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Wyjdź na zewnątrz

Osoby palące często spędzają swoją przerwę na zewnątrz, gdzie mogą zapalić papierosa. Jako osoba niepaląca powinieneś wziąć z nich… przykład. Zamiast jednak po papierosa, sięgnij po wodę lub pożywną przekąskę. Oddychając świeżym powietrzem, poczujesz się lepiej. Nie oszukujmy się również – pokonanie kilku lub kilkunastu metrów poprawi krążenie i wprawi cię w dobry nastrój.

Nie masz możliwości, aby wyjść na zewnątrz? W takim razie przejdź się chociaż po firmie. Możesz zajrzeć do koleżanek i kolegów pracujących w innym dziale, ale pamiętaj, aby się upewnić, że im nie przeszkadzasz.

A może drzemka w pracy?

Nie ukrywajmy – z pewnością nie każdy ma możliwość uciąć sobie krótką drzemkę w pracy. Na ten luksus mogą pozwolić sobie przede wszystkim osoby pracujące zdalnie. Jeżeli jednak możesz skorzystać z takiej regeneracji, to zrób to. Dzięki drzemce będziesz efektywniej pracował przez pozostałą część dnia, bo właśnie to gwarantuje Ci wypoczęty umysł. Wystarczy zaledwie kwadrans, abyś powrócił do pracy w pełni sił.

Prawo do przerwy jest zapisane w Kodeksie pracy i jest jednym z uprawnień pracowniczych. Nie oznacza to jednak, że z pauzy od zawodowych obowiązków może skorzystać każdy, kto przychodzi do zakładu pracy. Przepisy są bardzo precyzyjne w tym zakresie – prawo do odpoczynku w ciągu dnia pracy mają zatrudnieni pracujący co najmniej 6 godzin. 

Zjedz posiłek

Trudo ukrywać, że przerwa w pracy powstała po to, by pracownik mógł zregenerować nadwątlone siły. Często też pauza jest nazywana przerwą śniadaniową. Zamiast zatem uważać, że do końca dnia pracy obejdziesz się bez jedzenia, skorzystaj z rad specjalistów, którzy twierdzą, że posiłek w ciągu dnia pracy pozwala na bycie wydajniejszym.

Chcesz, by pracodawca docenił Twoją pracę? Na przerwie obowiązkowo sięgnij po śniadanie. Dobrze, by było ono prawidłowo zbilansowane i lekkie – po tłustym posiłku możesz nie mieć chęci i siły do pracy. Co zabrać ze sobą do pracy w ramach drugiego śniadania? Może być to kanapka, np. z sałatą, jajkiem i warzywami, mogą być orzechy czy słodkie owoce – zapakuj do swojej torby to, co lubisz. O tym, jak ważne jest śniadanie w pracy, przeczytasz w artykule: „Dzień zacznij od… śniadania. Co jadać w pracy?”.

Wykonaj kilka prostych ćwiczeń

Aktywność fizyczna jest w naszym życiu bardzo ważna, ale często o niej zapominamy. Tymczasem wystarczy tylko 10–15 min ruchu dziennie, by czuć się znacznie lepiej. I nie szukaj wymówek – siedzący tryb życia nie jest najzdrowszy. Stwórz sobie warunki, aby poczuć się lepiej i zrelaksować zarówno ciało, jak i umysł.

Video

Poczytaj – zapomnisz o obowiązkach

Jeżeli nie chcesz być statystycznym Polakiem, który czyta jedną książkę rocznie, to część przerwy możesz wykorzystać na czytanie. Takie rozwiązanie pozwoli Ci również oderwać się od pracy, zwłaszcza jeżeli książka jest wciągająca. Regularne sięganie po książki przyniesie Ci też szereg korzyści – dzięki lekturom możesz rozwijać wyobraźnię, słownictwo i wiedzę. Jeżeli czytasz w języku obcym, to doskonały sposób, by nauczyć się dodatkowych słówek i odświeżać już znane.

Efektywnie wykorzystaj przerwy w pracy, zaplanuj różne aktywności każdego dnia — poczytaj, spotkaj się ze znajomymi, zjedz posiłek czy wykonaj ćwiczenia, aby zregenerować ciało i umysł.

Spotkaj się ze znajomymi

Jeżeli możesz skorzystać z dłuższej przerwy, to doskonałym pomysłem jest spotkanie się ze znajomymi na mieście. Dzięki temu możesz z łatwością podtrzymać kontakty towarzyskie, spędzić przyjemnie czas i nie myśleć o czekających Cię obowiązkach. To idealne rozwiązanie, jeżeli Twoi znajomi pracują w innych godzinach niż Ty i trudno Wam spotkać się po pracy.

Nie daj się rutynie

Nie ma nic gorszego niż rutyna i ta maksyma świetnie sprawdza się również w przypadku przerw. Jeżeli chcesz odpocząć, to staraj się być kreatywnym – każdego dnia spędzaj pauzę w inny sposób. Poza wymienionymi możliwościami możesz też udać się na spacer, załatwić osobiste sprawy, zjeść na mieście, rozwiązać krzyżówkę, przejrzeć profile znajomych na najpopularniejszych portalach społecznościowych czy nawet obejrzeć odcinek ulubionego serialu. Możliwości jest całkiem sporo.

Wykorzystaj przerwy na swoją korzyść

Pamiętajmy, że zarządzanie czasem przerw jest integralną częścią naszej codziennej pracy. Czy to przez prostą, ale skuteczną czynność jak sprzątanie biurka, czy przez przeznaczenie czasu na naukę i rozwój, zrozumienie, kiedy i jak najlepiej zrobić przerwę, może znacznie poprawić naszą produktywność i dobre samopoczucie. Zawsze mamy możliwość wyboru — czy to między krótką przerwą na kawę, czy też wykorzystaniem tego czasu na krótką sesję medytacyjną.

Podsumowując, to, jak zarządzamy naszym czasem przerw, ma bezpośredni wpływ na naszą efektywność w pracy. Przerwy powinny być traktowane nie jako stracony czas, ale jako możliwość regeneracji, nauki, a nawet jako sposób na poprawę naszego zdrowia fizycznego przez włączenie aktywności fizycznej. W dobie zautomatyzowanych procesów pracy to właśnie zdrowie i dobre samopoczucie są kluczowe do efektywności i satysfakcji z pracy. Zrób coś dla siebie podczas przerw — Twoje ciało i umysł ci za to podziękują!

To może Cię również zainteresować

Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

Najczęściej zadawane pytania

Czy przerwa w pracy jest obowiązkowa?

Tak, prawo do przerwy jest zapisane w Kodeksie pracy i jest jednym z uprawnień pracowniczych. Pracownik pracujący co najmniej 6 godzin dziennie ma prawo do odpoczynku w ciągu dnia pracy.

Co zrobić, aby przerwa w pracy była efektywna?

Efektywna przerwa to taka, która pozwoli ci na regenerację. Możesz posprzątać biurko, wyjść na zewnątrz, zjeść posiłek, wykonaj kilka prostych ćwiczeń, poczytać lub spotkać się ze znajomymi. Unikaj rutyny, staraj się być kreatywnym i spędzać pauzę każdego dnia w inny sposób.

Czy podczas przerwy mogę spotkać się ze znajomymi?

Tak, jeżeli możesz skorzystać z dłuższej przerwy, spotkanie ze znajomymi na mieście może być doskonałym pomysłem. To idealne rozwiązanie, jeżeli twoi znajomi pracują w innych godzinach niż ty i trudno wam spotkać się po pracy.

Czy warto czytać podczas przerwy?

Tak, czytanie podczas przerwy pozwala ci oderwać się od pracy i relaksować umysł. Dzięki lekturom możesz rozwijać wyobraźnię, a jeżeli czytasz w języku obcym, to doskonały sposób, by nauczyć się dodatkowych słówek i odświeżać już znane.

Czy rutyna podczas przerwy jest zła?

Tak, rutyna może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeżeli chcesz odpocząć, to staraj się być kreatywnym i każdego dnia spędzaj przerwę w inny sposób.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

yeti

yeti

Pomysłów zapewne znalazło by się jeszcze więcej. Cóż każdy sobie jakoś radzi by przerwa była przyjemna. Nie zawsze jednak firma ma takie możliwości by móc to zrealizować.
Artur

Artur

Każdy ma swoje sposoby jak to robić jednak mowa tutaj o pracy biurowej. W przypadku wielu zakłqdów produkcyjnych to nie jest taka analogiczna sytuacja.
Aśka

Aśka

5 pomysłów na przerwę w pracy. Fajne rady, ale nie drzemka. Gdybym to zastosowała, może bym zasnęła na dobre. Warto okno otworzyć, przewietrzyć się, pomyśleć o czymś miłym..
Marika

Marika

Przede wszystkim warto jest robić przerwy na oczy, by patrzeć np. przez okno, przewietrzyć się, szczególnie taka sytuacja ma miejsce w przypadku pracy biurowej. Tak to wszystko wygląda.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka