Pracownik - prawa i obowiązki

Zasady przerw w pracy - twoje prawa i nowe rozwiązania

26 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

6 komentarzy
Zasady przerw w pracy - twoje prawa i nowe rozwiązania
Poznaj zasady dotyczące przerw w pracy, dowiedz się o nowych rozwiązaniach dla pracowników, a także o długości płatnych i bezpłatnych przerw.

Z Zachodu przejmujemy wiele nowinek, nie tylko technologicznych. Wdrażamy również rozwiązania, które sprawdziły się w poszczególnych krajach. W zakresie organizacji czasu pracy coraz popularniejsze są godzinne przerwy. Takie rozwiązanie sprawdza się na wielu polach – pracownicy nie tylko mogą w tym czasie załatwić swoje prywatne sprawy, lecz także odpocząć, zjeść obiad czy spotkać się ze znajomymi. Z punktu widzenia firm wdrożenie takiego rozwiązania również jest korzystne, zwłaszcza jeżeli firma współpracuje z zachodnimi kontrahentami.

Co można znaleźć w Kodeksie pracy

Przerwa w ciągu dnia pracy została uregulowana w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 141 pracodawca ma możliwość wprowadzenia jednej przerwy w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut. Taką przerwę pracownik wykorzystuje zgodnie z własnymi potrzebami – na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.

Zmiany w zakresie przerw, na jakie zdecydował się ustawodawca, były podyktowane praktycznością. Do momentu, gdy nie funkcjonował art. 141, pracodawca miał problem z prawidłowym rozliczeniem czasu pracy swojego podwładnego wówczas, gdy musiał on opuścić zakład pracy wcześniej, by załatwić pilne dla siebie sprawy.

Pracodawca decyduje o długości przerw.

Wielu pracowników podkreśla, że 15 minutowa przerwa to za mało czasu, by odpocząć, zjeść śniadanie czy wykonać ćwiczenia relaksujące. Z tego względu coraz liczniejsza grupa pracodawców decyduje się na wdrożenie w swoich firmach rozwiązań z powodzeniem funkcjonujących za granicą, dokładniej w Zachodniej Europie. Mowa o godzinnej przerwie. Z powodzeniem pozwala ona na zjedzenie posiłku czy załatwienie prywatnych spraw.

O tym, czy z takiej pauzy pracownicy rzeczywiście będą mogli skorzystać, decyduje pracodawca. Ponieważ jednak taka przerwa nie jest wliczana do czasu pracy pracownika, coraz więcej szefów decyduje się na wprowadzenie takiego rozwiązania. Część dochodzi do takiego konsensu po rozmowie z podwładnymi. Trzeba przyznać, że dłuższa przerwa jest szczególnie istotna dla pracowników świadczących pracę w firmach zlokalizowanych w centrum miasta. Dzięki temu z powodzeniem mogą oni w godzinach pracy wyjść do miasta.

Długość płatnej przerwy w pracy.

Ciekawym rozwiązaniem są płatne przerwy w pracy. Takie przerwy, zazwyczaj krótsze niż standardowe, ale za to częstsze, pozwalają na zrelaksowanie się i odciążenie umysłu. Czas takiej przerwy wynosi zazwyczaj od 10 do 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. To rozwiązanie jest szczególnie popularne wśród pracowników biurowych, którzy dzięki temu mogą skorzystać z krótkiej przerwy na spożycie posiłku lub na krótki spacer. Długość płatnej przerwy w pracy zależy jednak od wielu czynników, takich jak charakter pracy, jej intensywność oraz indywidualne potrzeby pracownika.

Szukasz pracy?

Specjalista ds. IT

SEUNG SAN IND POLAND SP. Z O.O.

  • Ustroń
Dodana

Lakiernik praca w Eindhoven

Metaal Flex Poland Sp z. o.o.

  • Holandia
Dodana
Dodana

Górnik - CZECHY

PERMON SP Z O O

  • Czechy
Dodana
Aplikuj bez CV

MONTER ELEMENTÓW MEBLOWYCH

Beskidzkie Fabryki Mebli Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Rozwiązanie sprawdzające się w praktyce

Wprowadzenie godzinnej przerwy eliminuje nie tylko problemy z koniecznością rozliczania pracownika wówczas, gdy musi on poświęcić czas w ciągu dnia, by załatwić sprawy osobiste, lecz także ułatwia kontakt z partnerami z Zachodu. Trzeba pamiętać, że zdecydowana większość firm z Europy Zachodniej jest czynna od rana do późnego wieczora, ale w ciągu dnia, w godzinach np. między 13 a 15, pracownicy mogą korzystać z godzinnej przerwy. Wdrożenie takiego rozwiązania eliminuje problemy z kontaktem między firmami.

Wdrożenie godzinnej przerwy w przedsiębiorstwie oznacza tyle, że firma może dostosować się do stylu pracy swoich zachodnich partnerów. Warto jednak pamiętać, że zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że przerwa ta nie jest wliczana do czasu pracy. Oznacza to, że pracownik faktycznie musi zostać w pracy dłużej.

15 minut, gdy pracujesz co najmniej 6 godzin

Właśnie na tyle mogą liczyć pracownicy, którzy każdego dnia pracują co najmniej 6 godzin. W Kodeksie pracy pojawia się sformułowanie, że zatrudniony może odpoczywać „co najmniej” 15 minut, co oznacza, że pracodawca może zdecydować, że jego podwładni będą mieli prawo np. do 20 minut przerwy. Inną możliwością jest ustanowienie przez szefa dwóch przerw po 15 minut. To, na jakie rozwiązanie zdecyduje się pracodawca, zależy wyłącznie od niego. Jedynym ograniczeniem jest konieczność pamiętania o zagwarantowaniu pracownikowi wspomnianego min. kwadransa.

Wspomniany kwadrans pracownik może zagospodarować zgodnie z własnymi potrzebami. Najczęściej jednak zatrudnieni decydują się na spożycie w tym czasie śniadania czy odpoczynek. Tak krótka przerwa nie pozwala na wiele.

Bo solidny posiłek jest ważny

Nie można zapomnieć, że pracownicy są znacznie bardziej wydajniejsi wówczas, gdy są wypoczęci i najedzeni. Przerwa w wymiarze 15 minut nie zawsze jest wystarczająca, by zjeść śniadanie, skorzystać z toalety czy spokojnie wypić kawę. Firmy decydujące się na wprowadzenie powyższego rozwiązania najczęściej, poza wymienionymi powodami, mają też na uwadze to, by pracownik mógł się zregenerować w ciągu dnia.

Choć energię na cały dzień zapewnia śniadanie, to w ciągu dnia pracy, powinniśmy spożywać przynajmniej jeden posiłek. Dobrze, by był on odpowiednio zbilansowany i dostarczał nam wszystkich niezbędnych składników. Godzinna przerwa w zupełności pozwala na odgrzanie wcześniej przygotowanego posiłku lub wyjście na miasto w celu zamówienia takiego i spożycia go. A to kolejne powody, dla których pracownicy doceniają możliwość skorzystania z godzinnej przerwy w ciągu dnia pracy.

Przerwa w pracy wydaje się czymś naturalnym, bo trudno ukrywać, że jest ona najlepszy sposobem, by zregenerować siły. To jednak, ile minut będzie trwać zależy m.in. od wymiaru czasu osoby zatrudnionej. W praktyce część osób ma prawo do pauzy dłuższej niż inni. Dodatkowo nie można zapomnieć, że również pracodawca może zdecydować się na wdrożenie własnych rozwiązań w tym zakresie – wystarczy, że pozwoli pracownikom częściej korzystać z przerw niż zapewnia im to ustawodawca w Kodeksie pracy.

Pamiętaj, że jako pracownik masz prawo do przerw w pracy - dobrze jest znać swoje prawa i korzystać z nich w pełni dla swojego dobra i efektywności pracy.

Bezpłatna przerwa w pracy

Innym rozwiązaniem jest bezpłatna przerwa w pracy. Takie przerwy, które nie są wliczane do czasu pracy, mogą trwać nawet do godziny. Są one szczególnie cenione przez pracowników, ponieważ dają więcej czasu na odpoczynek i regenerację. Pracownicy mogą wówczas zjeść posiłek, pójść na krótki spacer lub po prostu odpocząć. Bezplatna przerwa na lunch jest coraz częściej wprowadzana przez pracodawców, którzy chcą poprawić komfort pracy swoich pracowników.

Gdy jesteś pracownikiem młodocianym

Jeszcze inaczej jest w przypadku pracowników młodocianych. Z uwagi na wiek, ta grupa pracowników ma specjalne uprawnienia w zakresie odpoczynku w ciągu godzin pracy. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, pracownicy młodociani mają prawo do wypoczynku trwającego 30 minut, jeżeli pracują 4,5 godziny.

Ustanowienie dłuższych przerw dla młodych pracowników, którzy uczą się zawodu, jest podyktowane przede wszystkim ich dobrem. Ta grupa to osoby objęte obowiązkiem szkolnym i jednocześnie uczące się praktycznych umiejętności w zakładach pracy. Ustawodawca czuwa zatem nad ich dobrem, stosując takie, nie inne rozwiązania. Pamiętać trzeba też, że poza dłuższymi przerwami, pracownicy młodociani mają szereg inych uprawień, np. nie mogą wykonywać wielu prac.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o przerwach w pracy

  • Ciekawostka: Przerwy w pracy są konieczne nie tylko z prawnego punktu widzenia, ale przede wszystkim dla utrzymania wydajności i koncentracji pracowników.
  • Statystyka: Według badań, średnio tylko 29% pracowników korzysta regularnie z przysługujących im przerw w pracy.
  • Ciekawostka: W Japonii wprowadzono pomysł "przerw na drzemkę" (inaczej "inemuri"), które są postrzegane jako oznaka ciężkiej pracy, a nie lenistwa.
  • Statystyka: Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Tork, 90% pracowników uważa, że regularne przerwy na lunch zwiększają ich wydajność w pracy.
  • Ciekawostka: Ciekawą praktyką jest tzw. "walking meeting" - spotkania odbywane podczas spaceru, które są formą przerwy, podczas której jednak dalej jest prowadzona praca.

To może Cię również zainteresować

Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są nowe przerwy dla pracowników?

Nowe przerwy dla pracowników to inicjatywy wprowadzane przez pracodawców, takie jak krótkie, kilkuminutowe przerwy na regenerację.

Ile trwa płatna przerwa w pracy?

Płatna przerwa w pracy trwa zazwyczaj od 10 do 15 minut.

Czy bezpłatna przerwa w pracy jest wliczana do czasu pracy?

Nie, bezpłatna przerwa w pracy nie jest wliczana do czasu pracy.

Jak długa jest standardowa przerwa w pracy?

Standardowa przerwa w pracy trwa 15 minut.

Czy 45-minutowa przerwa jest płatna?

To zależy od polityki firmy. Niekiedy przerwy dłuższe niż standardowe są bezpłatne, ale decyzję podejmuje pracodawca.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

6 komentarzy

Łukasz

Łukasz

co za głupoty
KAzimiera

KAzimiera

Zależy gdzie. Jeżeli firma działa tak, że jest istotna potrzeba tego rodzaju to przecież nie ma w tym nic złego.
Igor

Igor

A ja twierdzę, że przerwy w pracy powinny być. Ile tych przerw, to wiadomo pracodawca decyduje, ale fajnie by było, żeby pracodawca ustalił to z pracownikami.
Kandydat

Kandydat

Wiele ludzi by chciało mieć przerwę ale ja osobiście wolałbym nie mieć przerw i móc np. iść wcześniej do domu. W pracy człowiek przebywa za dużo i tak.
Grażyna

Grażyna

Artykuł przydatny - dużo się z niego można dowiedzieć.
Nikolas

Nikolas

Pracownicy domowi w prywatnym domu (np. Sprzątacz) nie są uprawnieni do przerw na odpoczynek ze względów zdrowotnych i bezpieczeństwa. W korporacjach mają inaczej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka