Twoje wsparcie w rekrutacji

Relaks w pracy? Wcale nie musi być krótki!

Relaks w pracy? Wcale nie musi być krótki!
Spędzamy w niej co najmniej 8 godzin dziennie. Zakład pracy jeszcze nie tak dawno nazywano drugim domem. By czuć się w nim dobrze przez cały dzień, trzeba pamiętać o wypoczynku. Czy wiesz, jak zorganizować przerwę sobie i swoim pracownikom?

Praca wiąże się z konkretnym wysiłkiem – fizycznym lub psychicznym. Jako pracodawca powinieneś zadbać o to, by twoi pracownicy mogli odpocząć w trakcie wykonywania poszczególnych czynności. Masz zresztą taki obowiązek. Ponieważ jednak ustawodawca przewidział elastyczne rozwiązania, wiele zależy od ciebie. Zadbaj o pracowników – sprawdź, co powinieneś wiedzieć o ustanawianiu przerw w pracy.


Wykorzystaj potencjał przerwy

Krótka czy dłuższa – każda przerwa jest dobra, by na chwilę oderwać się do pracowniczych obowiązków, wypić łyk kawy lub wody, spojrzeć za okno… Specjaliści od dawna podkreślają, że regularne przerwy mogą pomóc w rzetelnym wypełnieniu obowiązków. Właśnie dlatego przerw lekceważyć nie wolno – przeciwnie, warto wykorzystać ich potencjał.

Szczegółowe informacje na temat tego, ile czasu powinna trwać przerwa, znajdują się w Kodeksie pracy. Jako pracodawca masz dwie możliwości: możesz wprowadzić przerwę godzinną, możesz też pozostać przy krótszej, czyli trwającej kwadrans. Oprócz tego część twoich pracowników może mieć prawo do dodatkowych przerw. Takimi są np. przerwy dla pracowników wykonujących pracę przed monitorem czy matek karmiących piersią.


Kto zarządza o przerwie?

Przerwa pozwala zregenerować siły. Wielu pracodawców zastanawia się jednak, jak wprowadzić pauzę do zakładu pracy. Rozwiązania są dwa: odgórne ustalenie godziny, o której rozpocznie się przerwa lub pozostawienie decyzji każdemu pracownikowi. Które rozwiązanie sprawdza się lepiej w praktyce? Wiele zależy od zakładu pracy i sposobu pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

Przerwy ustalane odgórnie najczęściej mają miejsce w tych zakładach pracy, w których pracownicy pracują w zespole, a do wykonywania pracy wykorzystują m.in. maszyny i urządzenia produkcyjne. W takiej sytuacji przerwanie procesu produkcyjnego nie jest sprawą łatwo, trudno też wyobrazić sobie, by linia produkcyjna mogła pracować właściwie niezależnie od ilości osób obsługujących ją w danym momencie.

Inaczej sytuacja prezentuje się w tych zawodach, w których pracownicy mają większą swobodę, gdy mowa o wykonywaniu obowiązków (np. pracownicy biurowi). Wówczas przerwa nie musi być ogłaszana z góry – pracownicy mogą decydować o niej sami.


Godzinna przerwa coraz popularniejsza

Kwadrans to często zbyt krótka przerwa jak na 8 godzin pracy. Zauważa to coraz więcej pracodawców i pracowników. Właśnie z tego względu w wielu firmach można spotkać się z sytuacją, że zamiast krótkiej przerwy, osoby zatrudnione mają prawo aż do godzinnej przerwy. O ile jeszcze kilka lat temu na wdrożenie takiego rozwiązania decydowały się głównie oddziały zagranicznych firm działające w Polsce, o tyle współcześnie coraz więcej pracodawców zauważa korzyści płynące z wdrożenia takiego rozwiązania.

Niezależnie od tego, ile czasu jesteś pracodawcą, powinieneś wykorzystać przerwy, by zwiększyć wydajność zatrudnionych. Wypoczęty pracownik wykonuje swoje zadania nie tylko szybciej, lecz przede wszystkim bez znużenia. Postaw na przerwy i zadbaj o wypoczynek pracowników, by firma rozwijała się jeszcze dynamiczniej niż dotychczas.

Oceń ten wpis
Relaks w pracy? Wcale nie musi być krótki!
Ocena: 3.5, liczba głosów: 4

Opinie

Bartosz
2019-12-11, 13:49
To nie zawsze jest możliwe i nie zawsze da się zorganizować tak jak się pisze. jednak sposoby są na to by w sposób odpowiedni realizować się w tym zakresie.
Daria polecka
2019-05-21, 14:51
Prawie każdy przebywa w pracy 8 godzin dziennie. Średnio przygotowanie do pracy, dojazd tam i z powrotem to 2 godziny. Czyli już 10 godzin. Śpisz powiedzmy 7 godzin. Czyli masz 7 godzin dla siebie, rodziny czy bliskich. Dlatego w pracy wykorzystujcie właściwie przerwy, aby nie wychodzić tak zmęczonym, że wrócisz do domu padnięty(a).
Mister
2019-05-07, 17:57
U nas wszyscy idą w godzinie obiadowej na stołówkę i jest to dobra opcja, poza tym palący mogą sobie wyjść zapalić dymka i nikt nie robi tutaj jakiejś sprawy o takie rzeczy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.