Pracownik - prawa i obowiązki

Relaks w pracy? Wcale nie musi być krótki!

7 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

9 komentarzy
Relaks w pracy? Wcale nie musi być krótki!
Spędzamy w niej co najmniej 8 godzin dziennie. Zakład pracy jeszcze nie tak dawno nazywano drugim domem. By czuć się w nim dobrze przez cały dzień, trzeba pamiętać o wypoczynku. Ile przerwy w pracy przysługuje zatrudnionym? Czy istnieje coś takiego, jak przerwa śniadaniowa w pracy? Dowiedz się, jak zorganizować krótki odpoczynek sobie i swoim pracownikom.

Praca wiąże się z konkretnym wysiłkiem – fizycznym lub psychicznym. Jako pracodawca powinieneś zadbać o to, by Twoi pracownicy mogli odpocząć w trakcie wykonywania poszczególnych czynności. Masz zresztą taki obowiązek. Ponieważ jednak ustawodawca przewidział elastyczne rozwiązania, wiele zależy od ciebie. Zadbaj o pracowników – sprawdź, co powinieneś wiedzieć o ustanawianiu przerw w pracy.

Przerwa a Kodeks pracy

Krótka czy dłuższa – każda przerwa jest dobra, by na chwilę oderwać się do pracowniczych obowiązków, wypić łyk kawy lub wody, spojrzeć za okno… Specjaliści od dawna podkreślają, że regularne przerwy w pracy mogą podnieść wydajność pracowników. Właśnie dlatego przerw lekceważyć nie wolno – przeciwnie, warto wykorzystać ich potencjał.

Szczegółowe informacje na temat tego, ile czasu powinna trwać przerwa, znajdują się w Kodeksie pracy. Według niego prawo do przerwy przysługuje osobom, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi min. 6 godzin (bez względu na ogólny wymiar etatu). Zgodnie z Art. 134 K.p. obowiązuje 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy. Tego przywileju pracodawca nie może pracownikowi odebrać, nawet na podstawie porozumienia. Zwykle ustawowy kwadrans przeznacza się na spożycie posiłku, dlatego potocznie mówi się o nim „przerwa śniadaniowa”.

Przerwy od pracy przy komputrze
Pracownikom biurowym spędzającym ponad połowę dobowego czasu pracy przy komputerze przysługuje 5 minut przerwy po każdej godzinie nieprzerwanej pracy przed monitorem (reguluje to rozporządzenie z Dz. U. z 1998 r., nr 148, poz. 973 z późn. zm.). Przerwa ta wliczana jest do czasu pracy i podczas niej pracownik powinien wykonywać zdania niewymagające obsługi komputera.

Szukasz pracy?

Psycholog dziecięcy

Centrum Wsparcia Psychologicznego

  • 100-120 zł / h
  • Wrocław
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • 4 500-5 500 zł / mc
  • Skierniewice
Dodana

Pracownik fizyczny do rozładunku kontenerów

Domino Polska Sp. z o. o.

  • Bieruń
Dodana
Dodana

Jednak to nie wszystko. Art. 141 § 1 k.p. daje pracodawcy możliwość wprowadzenia jednej przerwy, która nie jest wliczana do czasu pracy, a jej długość może wynieść maksymalnie 60 minut. Zapis o takiej godzinnej przerwie musi się wówczas znaleźć w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy bądź w umowie o pracę podpisywanej z zatrudnionymi.

Warto wspomnieć, że prawo do dodatkowych przerw mają osoby objęte wyjątkowymi przywilejami, np. matki karmiące piersią, pracownicy młodociani czy ci wykonujący obowiązki w szczególnych warunkach.

Kto zarządza o przerwie w pracy?

Przerwa pozwala zregenerować siły. Wielu pracodawców zastanawia się jednak, jak wprowadzić pauzę do zakładu pracy. Rozwiązania są dwa: odgórne ustalenie godziny, o której rozpocznie się przerwa, lub pozostawienie decyzji każdemu pracownikowi. Które rozwiązanie sprawdza się lepiej w praktyce? Wiele zależy od zakładu pracy i sposobu pracy. Inaczej będą wyglądały przerwy w pracy kierowcy, a inaczej w przypadku ekspedienta w sklepie.

Jak dbać o wydajność i odpoczynek pracowników - infografika

Źródło: Stampler.pl

Przerwy w pracy ustalane odgórnie najczęściej mają miejsce w tych zakładach pracy, w których pracownicy pracują w zespole, a do wykonywania pracy wykorzystują m.in. maszyny i urządzenia produkcyjne. W takiej sytuacji przerwanie procesu produkcyjnego nie jest sprawą łatwą, trudno też wyobrazić sobie, by linia produkcyjna mogła pracować właściwie niezależnie od liczby osób obsługujących ją w danym momencie.

Inaczej sytuacja prezentuje się w tych zawodach, w których pracownicy mają większą swobodę, gdy mowa o wykonywaniu obowiązków (np. pracownicy biurowi). Wówczas przerwa nie musi być ogłaszana z góry – pracownicy mogą decydować o niej sami.

Godzinna przerwa coraz popularniejsza

Kwadrans to często zbyt krótka przerwa jak na 8 godzin pracy. Zauważa to coraz więcej pracodawców i pracowników. Właśnie z tego względu w wielu firmach można spotkać się z sytuacją, że zamiast krótkiej przerwy, osoby zatrudnione mają prawo aż do godzinnej przerwy. O ile jeszcze kilka lat temu na wdrożenie takiego rozwiązania decydowały się głównie oddziały zagranicznych firm działające w Polsce, o tyle współcześnie coraz więcej pracodawców zauważa korzyści płynące z wdrożenia takiego rozwiązania.

Video

Niezależnie od tego, ile czasu jesteś pracodawcą, powinieneś wykorzystać przerwy, by zwiększyć wydajność zatrudnionych. Wypoczęty pracownik wykonuje swoje zadania nie tylko szybciej, lecz przede wszystkim bez znużenia. Postaw na przerwy i zadbaj o wypoczynek pracowników, by firma rozwijała się jeszcze dynamiczniej niż dotychczas.

To może Cię również zainteresować

Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

Najczęściej zadawane pytania

Ile przerwy od pracy przysługuje pracownikowi?

Według Kodeksu pracy (art. 134 K.p.) każdemu pracownikowi, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi powyżej 6 godzin, przysługuje przerwa w wymiarze co najmniej 15 min. Prawo do dodatkowych przerw mają natomiast m.in. matki karmiące piersią, pracownicy młodociani, a także osoby wykonujące pracę przy komputerze.

Ile przysługuje przerw od pracy przy komputerze?

Pracownik spędzający przy komputerze powyżej połowę dobowego czasu pracy ma prawo do 5 minut przerwy po każdej godzinie nieprzerwanej pracy przed monitorem. Pięciominutówki nie sumują się i nie można ich zgromadzić w celu wykorzystania później jako dłuższej przerwy.

Komu przysługuje godzinna przerwa od pracy?

Kodeks pracy (art. 141 § 1 k.p.) przewiduje możliwość ustalenia przez pracodawcę dodatkowej, maksymalnie godzinnej przerwy, która nie jest wliczana do czasu pracy. Trzeba w tym celu zawrzeć stosowny zapis w regulaminie, układzie zbiorowym pracy bądź umowie o pracę z pracownikami.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

9 komentarzy

kazik

kazik

Interesujący artykuł, pokazujący jak ważne są przerwy w pracy. Trochę zaskakujące dla mnie było to, że niektórzy pracodawcy pozwalają na godzinną przerwę i że ta przerwa nie jest wliczana do czasu pracy. Na pewno będą mieli to na uwadze, szukając nowej pracy.
Adam Gliński

Adam Gliński

Jako pracodawca w pełni popieram ideę regularnych przerw w pracy. Nikt nie jest w stanie przez 8 godzin pracować bez przerwy i być w pełni skoncentrowanym na zadaniach. Krótsze i dłuższe przerwy pomagają pracownikom odprężyć się, zebrać myśli i wrócić do pracy z nowymi siłami. Zawsze staram się organizować przerwy w taki sposób, by były one korzystne dla moich pracowników i dla firmy.
prac. Filip

prac. Filip

Przerwy w pracy to dla mnie kluczowe kryterium w wyborze nowej posady. Zawsze stawiam na pracodawcę, który jest przyjazny dla swoich pracowników i dba o ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Ładnie, że artykuł zwraca uwagę na to, że przerwa to nie tylko kwadrans na posiłek, ale też godzinna pauza w ciągu dnia. Mam nadzieję, że coraz więcej pracodawców będzie tego świadomych.
tentar

tentar

Ciekawy artykuł, nawet dla osoby z zewnątrz, która nie pracuje regularnie. Zwrócenie uwagi na przerwy w pracy pokazuje, że dla pracodawcy nie tylko liczy się zysk, ale też dobre traktowanie pracowników. To ważne dla mnie, bo wiem, że w przyszłości poszukując pracy będę zwracać uwagę na takie szczegóły.
elka

elka

W końcu artykuł, który podkreśla wagę przerw w pracy! Ja osobiście bardzo doceniam krótką przerwę na kawę czy spacer, bo pomaga mi odprężyć się i skupić na pracy. Godzinna przerwa byłaby dla mnie marzeniem, ale wiadomo, że zależy to od zakładu pracy. Dobra robota, żeby zwrócić uwagę na ten temat!
Iwona

Iwona

Ja wolę wcześniej wyjść niż np. mieć pół h czy więcej wolnego i przez to jestem dłużej w pracy.
Bartosz

Bartosz

To nie zawsze jest możliwe i nie zawsze da się zorganizować tak jak się pisze. jednak sposoby są na to by w sposób odpowiedni realizować się w tym zakresie.
Daria polecka

Daria polecka

Prawie każdy przebywa w pracy 8 godzin dziennie. Średnio przygotowanie do pracy, dojazd tam i z powrotem to 2 godziny. Czyli już 10 godzin. Śpisz powiedzmy 7 godzin. Czyli masz 7 godzin dla siebie, rodziny czy bliskich. Dlatego w pracy wykorzystujcie właściwie przerwy, aby nie wychodzić tak zmęczonym, że wrócisz do domu padnięty(a).
Mister

Mister

U nas wszyscy idą w godzinie obiadowej na stołówkę i jest to dobra opcja, poza tym palący mogą sobie wyjść zapalić dymka i nikt nie robi tutaj jakiejś sprawy o takie rzeczy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.