!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Wynagrodzenie - przepisy i rodzaje

Czy praca tymczasowa jest opłacalna?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

5 komentarzy

Czy praca tymczasowa jest opłacalna?
Pracownicy tymczasowi nie mogą być gorzej traktowani niż osoby zatrudnione w firmie na stałe. Mimo to praca tymczasowa nie cieszy się dużą popularnością wśród osób poszukujących zatrudnienia. Dlaczego?

Wykonywanie pracy tymczasowej jest w Polsce dokładnie uregulowane. Mimo solidnej podstawy prawnej, o pracowników tymczasowych stosunkowo trudno, bo praca ta nie cieszy się dużą popularnością. Głównym powodem jest chęć posiadania stabilnego zatrudnienia. Zdecydowana większość pracowników poszukuje firmy, która zatrudni ich na stałe. W przypadku pracy tymczasowej, jak sama nazwa wskazuje, osoba zainteresowana nie może liczyć na dłuższą współpracę. A to powoduje, że praca tymczasowa jest często uważana za gorszą. Czy słusznie?

Praca tymczasowa, choć z pewnością nie jest stabilnym rozwiązaniem, może być korzystna. Dużo zależy od wymagań osoby zainteresowanej, jej aktualnej sytuacji zawodowej i oczekiwań. Z tego też względu nie należy oczekiwać, że w najbliższych latach nastąpią zmiany w zakresie uregulowania tego zatrudnienia.


Brak doświadczenia? To nie przeszkoda!

Z punktu widzenia wielu osób poszukujących zatrudnienia największą przeszkodą jest brak doświadczenia. W przypadku pracy tymczasowej nie ma takiej obawy – agencje chętnie przyjmują również osoby bez doświadczenia zawodowego. Z tego też względu osoby, które nie miały dotychczas możliwości wypełnić swoje CV, mogą znaleźć pierwszą pracę. Wpis w CV o pracy trwającej np. 3 lub 4 miesiące powinien pomóc w znalezieniu kolejnego zatrudnienia.


Nie tylko praca fizyczna

Utarło się, że z agencji pracy tymczasowej najczęściej korzystają pracodawcy poszukujący pracowników fizycznych. Niekoniecznie. Trzeba pamiętać choćby o sezonie urlopowym. W trakcie tego wypoczywają również pracownicy umysłowi, których obowiązki nie zawsze mogą pozostać nietknięte przez kilka tygodni. Szczególnie w ostatnich latach pracownicy agencji tymczasowych podkreślają, że zauważają wzrost zainteresowania pracodawców działających w wąskich branżach i poszukujących wyspecjalizowanych pracowników np. na czas wakacji.


Elastycznie, czyli zaplanuj sam swój dzień

Praca tymczasowa ma jeszcze jedną niewątpliwą zaletę – jest elastyczna. W praktyce oznacza to, że większość osób zainteresowanych ma możliwość dostosować swój grafik do innych zajęć. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia tych osób, które się uczą, studiują lub posiadają małe dzieci i nie mogą poświęcić pracy całego dnia. Fakt, że praca tymczasowa jest elastyczna pozwala również na podreperowanie domowego budżetu osobom, które pracują, ale mają chwilowe braki w gotówce.


Tylko tymczasowe rozwiązanie?

Z całą pewnością nie można powiedzieć, że praca tymczasowa nie ma zalet. Z drugiej strony nie można zapominać o wadach – i takie można śmiało wypunktować. Główną jest fakt, że takie zatrudnienie nie daje pracownikowi żadnego zabezpieczenie – praca tymczasowa jest mniej stabilna, co przekłada się np. na niemożność zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Kwestia ta jest szczególnie istotna dla tych osób, które są zainteresowane zakupem choćby mieszkania, a nie posiadają możliwości nabycia go za gotówkę.
Choć praca tymczasowa nie zawsze musi być najlepszym rozwiązaniem, nie można zapominać, że może ona z powodzeniem zainteresować osoby, które poszukują dodatkowego zarobku. Z tego też względu śmiało można uznać, że dla pewnych osób i w pewnych sytuacjach jest ona opłacalna.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Podziel się

5 komentarzy

Ulek

Ulek

Pewnie tyle będzie opinii co ludzi. W końću ktoś pracuje tymczasowo i nie narzeka.
Jurek

Jurek

Ludzie są w różnej sytuacji i tymczasowa praca jest lepsza niż przecież gdyby jej nie było. W końcu to normalna praca na jakiś tam czas określony gdyby w ten sposób popatrzyć.
Tola

Tola

Jak ktoś nie ma stałej pracy to niech się cieszy, że ma pracę tymczasową. W końcu zarobi kasę, a może i nawet dużą. Z pewnością nie może się starać np. o kredyt bankowy. Niech szuka w trakcie pracy stabilnej.
Ochnik

Ochnik

Programy motywacyjne są powszechną metodą motywowania sprzedawców i mogą obejmować prezenty bezgotówkowe, takie jak wycieczki lub programy wellness. Wiele firm oferuje kierownictwu zarówno środki pieniężne, jak i bezgotówkowe.
Eliza

Eliza

Czy mógłby ktoś opisać jak w pracy tymczasowej, ile pracował i jak po doświadczeniu takim realnym -jakie ma odczucia? Wszystko zrozumiałem w teorii i dokumentach ale ciekawi mnie to jak to jest w prawdziwych historiach?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.