Czy praca tymczasowa jest opłacalna?

Czy praca tymczasowa jest opłacalna?
Pracownicy tymczasowi nie mogą być gorzej traktowani niż osoby zatrudnione w firmie na stałe. Mimo to praca tymczasowa nie cieszy się dużą popularnością wśród osób poszukujących zatrudnienia. Dlaczego?

Wykonywanie pracy tymczasowej jest w Polsce dokładnie uregulowane. Mimo solidnej podstawy prawnej, o pracowników tymczasowych stosunkowo trudno, bo praca ta nie cieszy się dużą popularnością. Głównym powodem jest chęć posiadania stabilnego zatrudnienia. Zdecydowana większość pracowników poszukuje firmy, która zatrudni ich na stałe. W przypadku pracy tymczasowej, jak sama nazwa wskazuje, osoba zainteresowana nie może liczyć na dłuższą współpracę. A to powoduje, że praca tymczasowa jest często uważana za gorszą. Czy słusznie?

Praca tymczasowa, choć z pewnością nie jest stabilnym rozwiązaniem, może być korzystna. Dużo zależy od wymagań osoby zainteresowanej, jej aktualnej sytuacji zawodowej i oczekiwań. Z tego też względu nie należy oczekiwać, że w najbliższych latach nastąpią zmiany w zakresie uregulowania tego zatrudnienia.


Brak doświadczenia? To nie przeszkoda!

Z punktu widzenia wielu osób poszukujących zatrudnienia największą przeszkodą jest brak doświadczenia. W przypadku pracy tymczasowej nie ma takiej obawy – agencje chętnie przyjmują również osoby bez doświadczenia zawodowego. Z tego też względu osoby, które nie miały dotychczas możliwości wypełnić swoje CV, mogą znaleźć pierwszą pracę. Wpis w CV o pracy trwającej np. 3 lub 4 miesiące powinien pomóc w znalezieniu kolejnego zatrudnienia.


Nie tylko praca fizyczna

Utarło się, że z agencji pracy tymczasowej najczęściej korzystają pracodawcy poszukujący pracowników fizycznych. Niekoniecznie. Trzeba pamiętać choćby o sezonie urlopowym. W trakcie tego wypoczywają również pracownicy umysłowi, których obowiązki nie zawsze mogą pozostać nietknięte przez kilka tygodni. Szczególnie w ostatnich latach pracownicy agencji tymczasowych podkreślają, że zauważają wzrost zainteresowania pracodawców działających w wąskich branżach i poszukujących wyspecjalizowanych pracowników np. na czas wakacji.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?


Elastycznie, czyli zaplanuj sam swój dzień

Praca tymczasowa ma jeszcze jedną niewątpliwą zaletę – jest elastyczna. W praktyce oznacza to, że większość osób zainteresowanych ma możliwość dostosować swój grafik do innych zajęć. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia tych osób, które się uczą, studiują lub posiadają małe dzieci i nie mogą poświęcić pracy całego dnia. Fakt, że praca tymczasowa jest elastyczna pozwala również na podreperowanie domowego budżetu osobom, które pracują, ale mają chwilowe braki w gotówce.


Tylko tymczasowe rozwiązanie?

Z całą pewnością nie można powiedzieć, że praca tymczasowa nie ma zalet. Z drugiej strony nie można zapominać o wadach – i takie można śmiało wypunktować. Główną jest fakt, że takie zatrudnienie nie daje pracownikowi żadnego zabezpieczenie – praca tymczasowa jest mniej stabilna, co przekłada się np. na niemożność zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Kwestia ta jest szczególnie istotna dla tych osób, które są zainteresowane zakupem choćby mieszkania, a nie posiadają możliwości nabycia go za gotówkę.
Choć praca tymczasowa nie zawsze musi być najlepszym rozwiązaniem, nie można zapominać, że może ona z powodzeniem zainteresować osoby, które poszukują dodatkowego zarobku. Z tego też względu śmiało można uznać, że dla pewnych osób i w pewnych sytuacjach jest ona opłacalna.

Oceń ten wpis
Czy praca tymczasowa jest opłacalna?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Jurek
2019-12-04, 11:14
Ludzie są w różnej sytuacji i tymczasowa praca jest lepsza niż przecież gdyby jej nie było. W końcu to normalna praca na jakiś tam czas określony gdyby w ten sposób popatrzyć.
Tola
2019-05-17, 20:45
Jak ktoś nie ma stałej pracy to niech się cieszy, że ma pracę tymczasową. W końcu zarobi kasę, a może i nawet dużą. Z pewnością nie może się starać np. o kredyt bankowy. Niech szuka w trakcie pracy stabilnej.
Ochnik
2019-05-02, 12:17
Programy motywacyjne są powszechną metodą motywowania sprzedawców i mogą obejmować prezenty bezgotówkowe, takie jak wycieczki lub programy wellness. Wiele firm oferuje kierownictwu zarówno środki pieniężne, jak i bezgotówkowe.
Eliza
2019-04-01, 17:43
Czy mógłby ktoś opisać jak w pracy tymczasowej, ile pracował i jak po doświadczeniu takim realnym -jakie ma odczucia? Wszystko zrozumiałem w teorii i dokumentach ale ciekawi mnie to jak to jest w prawdziwych historiach?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.