Twoje wsparcie w rekrutacji

Okres próbny - jak nie przekroczyć 3 miesięcy?

Okres próbny - jak nie przekroczyć 3 miesięcy?
Zgodnie z przepisami prawa, umowa pracę o na czas próbny może być zawarta jedynie na 3 miesiące. W praktyce pracodawcy często muszą się natrudzić, aby nie złamać przepisów. W jaki sposób liczyć długość umowy? Co wziąć pod uwagę, aby pracownik nie żądał odszkodowania?

Umowa na 3 miesiące - różne interpretacje

Czy umowa powinna trwać od 2 stycznia do 2 kwietnia? A może ? dla bezpieczeństwa ? od 2 stycznia do 1 kwietnia? Przed takim problemem stoją ci wszyscy pracodawcy, którzy zdecydowali się na zatrudnienie kolejnego pracownika na okres próbny od stycznia. Warto wskazać, że te rozbieżności i przede wszystkim problem, wynika bezpośrednio z braku uregulowania tej kwestii wprost w przepisach prawa. W takim też przypadku podmioty zatrudniające są zmuszone zapoznać się z interpretacjami przedstawianymi przez ekspertów z zakresu prawa pracy. Tu jednak natrafiają na kolejną przeszkodę w postaci dwóch ? i to wzajemnie wykluczających się ? stanowisk.

Umowa na okres próbny - co mówią przepisy?

Zasada jest stosunkowo prosta. Zgodnie z art. 300 Kodeksu pracy: ?W sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy?. W związku z powyższym, pracodawca może w takim przypadku postąpić zgodnie z przepisami, które zawarte zostały w Kodeksie cywilnym. Mowa tu o tym, że termin oznaczony czy to w tygodniach, miesiącach czy też w latach kończy się zawsze z upływem dnia, który nazwą lub też datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Jeżeli takiego dnia jednak w danym miesiącu nie ma, to pod uwagę należy wziąć ostatni dzień tego miesiąca. I tak, zgodnie z powyżej wymienioną zasadą, można uznać, że w przypadku zawarcia umowy na okres próbny, stosownymi granicami czasowymi będą ? dla przykładu ? 3 marzec 2014 do 3 czerwca 2014 roku.

Jak liczyć okres próbny w bezpieczniejszy sposób?

Drugi ze sposobów jest tym, który określany jest jako bezpieczniejszy z punktu widzenia pracodawcy. W takim przypadku mowa o tym, że termin obliczany jest w sposób potoczny, czyli kalendarzowy. Zwolennicy takiego sposobu liczenia powołują się przy tym na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 grudnia 1996 roku (I PKN 47/96), który ? choć dotyczy liczenia nabycia uprawnień pracowniczych ? można odnieść do liczenia pozostałych terminów i jednocześnie do wykluczenia art. 112 Kodeksu cywilnego. Wówczas też, przy obliczaniu końca umowy zawartej na okres próbny, należy kierować się zasadą, że koniec terminu zawsze będzie przypadać w dniu poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada początkowi terminu. W takim też przypadku wiążącą umową będzie tak, która zawarta została ? dla przykładu ? od 2 stycznia do 1 kwietnia 2014 roku.

To Cię powinno też zainteresować: Umowa na okres próbny

Dlaczego to takie ważne?

Przekroczenie 3 miesięcznego okresu trwania umowy na czas próbny ? wbrew wszystkiemu ? nie wywołuje żadnych konsekwencji. Warto to podkreślić, gdyż w Kodeksie pracy zarówno pracownik, jak i podmiot zatrudniający, nie znajdą jakichkolwiek sankcji. Z drugiej jednak strony trzeba pod uwagę wziąć fakt, czy takie działanie jest kalkulacją pracodawcy, czy też to po prostu pomyłka w obliczeniu terminu. W praktyce przyjmuje się, że zawarcie umowy na okres próbny, która to przekracza ustawowy termin 3 miesięcy, powinna być uznana za zawarcie umowy na czas określony, zwłaszcza jeżeli nie wynika z niej próbny charakter. W takim przypadku konsekwencje dla pracodawcy będą już całkiem spore. Musi on liczyć się choćby z faktem, iż jest to pierwsza umowa na czas określony.

Jeden dzień czy kilka?

Z punktu widzenia pracodawcy, który obawia się ewentualnych konsekwencji, w tym zawarcia z pracownikiem umowy na czas określony, bezpieczniejszym wyjściem jest stosowanie obliczania terminów w sposób potoczny. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że 1-dniowe przekroczenie terminu nie jest powodem, dla którego umowa może być uznana za umowę zawartą na czas określony. I odwrotnie ? znaczące, kilku czy nawet kilkunastodniowe przekroczenie terminu nie może być traktowane jako błąd w obliczeniach ? w takim przypadku pracodawca musi liczyć się ze wszelkimi konsekwencjami, jeżeli umowa zostanie uznana za umowę podpisaną na czas określony.

Oceń ten wpis
Okres próbny - jak nie przekroczyć 3 miesięcy?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 13
Tematy, które interesują czytelników:  Praca w święta

Zobacz inne porady

Opinie

Maryla
2019-05-22, 13:57
Bardzo często pracodawca przyjmuje pracownika na 3 miesiące- umowa o pracę na okres próbny i potem go zwalnia. Przyjmuje następnych na takiej samej zasadzie i zaś zwalnia, Znam taką firmę. Brzydkie posuniecie pracodawcy. Pracownicy przez 3 miesiące wykonują prace solidnie i to nieraz lepiej, niż inni pracownicy, bo liczą na dalsze zatrudnienie.
Połabie
2019-05-08, 11:21
Takie zasady są znane pracodawcy i musi on wiedzieć jakie są działania związane z zatrudnieniem na okres trzech miesięcy pracownika i co następują po tym okresie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.