Drobne prace - jaka umowa będzie najlepsza

Drobne prace - jaka umowa będzie najlepsza
W twoim, życiu możesz mieć bardzo dużo momentów w których będziesz potrzebować zastrzyku gotówki, abyś robił to legalnie potrzebujesz na to umów, aby rozliczyć się za oferowane przez Ciebie usługi. Każdy chciałby zarobić kilka groszy do swojej pensji, emerytury bądź po prostu na wakacje aby skutecznie móc się bawić. Należy robić to z głową, aby nie przysporzyć sobie jeszcze więcej problemów z urzędem skarbowym.

Umowa o dzieło

Najlepszą opcją dla Ciebie będzie umowa o dzieło, która jest przystosowana pod kątem krótkotrwałej pracy. Korzystać z niej mogą wszystkie osoby niezależnie czy są zatrudnione czy też nie posiadające pracy, zawiera w sobie wykonanie tylko i wyłącznie określonego dzieła, które musi być zrealizowane w ustalonym przez obie strony terminie. Może to być np.: stworzenie strony internetowej, zaprojektowanie nowoczesnego domu, stworzenie szkicu.

Umowa o dzieło cieszy się dużą popularnością ze względu na to, że jesteś sam odpowiedzialny za swoją prace i możesz ją ustalać dowolnie jak tylko chcesz, bez względu na to czy wolisz pracować wieczorem bądź rano, musisz tylko wywiązać się z określonego terminu i wszystko będzie dobrze.

Zawsze w przypadku umowy o dzieło będziesz mógł zlecić wykonanie tej pracy innej osobie, jeżeli w umowie nie zostało to przedstawione w postaci paragrafu typu: ,,Wykonawca nie może powierzyć wykonania dzieła innym osobom bez pisemnej zgody Zamawiającego.? Do niedawna większość osób uważała, że osoby pracujące na umowy o dzieło zarabiają o wiele więcej niż osoby mające swój własny etat, jednak jest to bardzo złudne. Pierwszym z elementów które mają tutaj znaczenie, jest brak pośredników, jednak musisz uważać na kwestie związane z liczbą zleceń, która może być różna i uzależniona od wielu czynników na rynku.

Gdybyśmy mieli zastanowić się nad tym głębiej to możemy zauważyć, że owa umowa nie daje w zasadzie żadnych dodatkowych przywilejów, które podczas innych omów możemy uzyskać. Nie posiadamy w tym przypadku ubezpieczenia społecznego, czyli nie możemy leczyć się bezpłatnie w Polsce czyli poprzez NFZ, który pobierałby od Ciebie comiesięczne składki, dodatkowo okres pracy na takich umowach nie wlicza się do emerytury, ponadto nie masz prawa do płatnego urlopu oraz wypłaty zasiłku. Nietrudno jest na pewno zauważyć, że w ostatnich latach coraz więcej podpisuje się takich umów i zostały one nazwane umowami śmieciowymi, choć nazwa nie do końca odpowiada ich długoletniej historii to doskonale świadczy o ich społecznym wybrzmieniu

Umowa zlecenie

Umowa zlecenia jest najlepszą opcją dla osób, które poszukują dodatkowego zajęcia. W ten sposób, dana osoba na gruncie przepisów Kodeksu Cywilnego, zobowiązuje się do wykonania pewnych czynności faktycznych.

Z tego też powodu, przepisy o umowie zlecenia odnosimy m.in. do prac polegających na: Zbieraniu owoców, tworzeniu ozdób choinkowych, czy też innych prac które zostały wyodrębnione ze względu na staranne działanie zleceniobiorcy. Dzięki tej umowie, będziesz zadowolony, jeżeli wynagrodzenie będzie dla Ciebie wystarczające, ponieważ masz możliwość pracy nawet w domu bądź w określonym miejscu przez twojego pracodawcę a dodatkowo będziesz miał płacone składki emerytalne oraz zdrowotne.

Umowa zlecenia jest zupełnie inna niż kontrakt, który może uwarunkować Ci tylko i wyłącznie jednego pracodawcę, tutaj możesz dowolnie zbierać zlecenia od kilku zleceniodawców ? tylko i wyłącznie to zależy od Ciebie czy dasz rade to zrealizować. Ta umowa w porównaniu z umową o dzieło jest niezwykle cenna, ponieważ będziesz mógł korzystać z publicznej służby zdrowia, ponieważ będziesz miał płacone składki zarówno zdrowotne jak i emerytalne czyli ten okres pracy będzie liczył się do emerytury.

Dla wielu z nas zasiłek chorobowy jest jednym z najważniejszych czynników, ponieważ nigdy nie wiadomo co może się stać w życiu, dlatego owa umowa niestety nie daje Ci tej gwarancji chyba, że sam odprowadzasz dobrowolnie składki do ZUS-u. Możesz wypełnić wniosek i twój pracodawca powinien taką składkę odprowadzić za Ciebie. Brak urlopu oraz zwolnień lekarskich w takich umowach to norma, jednak bardzo niekorzystną opcją dla Ciebie jest możliwość zwolnienia Ciebie z natychmiastowym terminem. W rzeczywistości możesz być zostawiony z dnia na dzień na lodzie, bez żadnych środków do życia. Podsumowując musisz zwracać uwagę na wszystkie cechy umów jakie podpisujesz, ponieważ w łatwy sposób będziesz mógł wprowadzić zamęt w swoim życiu.      

Oceń ten wpis
Drobne prace - jaka umowa będzie najlepsza
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Zygfryd
2019-12-17, 12:17
Różne są zasady i opłacalność dla jednej i drugiej strony. Ważne, że obie strony jak się na coś zgadzają top jest to wiążące.
Gocha
2019-12-05, 13:42
Kwestia matematyczna się kłania, nie jest trudno przemyśleć opłącalność danej umowy. To przecież znaczącego wpływu nie ma do jakichś przyszłych emerytur.
Joanna
2019-05-07, 16:13
Umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać każdy inny rodzaj umowy o pracę i może być zawarta tylko raz między danym pracownikiem a pracodawcą. Wiele jest jej form.
Michael
2019-03-30, 18:40
Chyba o dzieło może być dobra. Zależy także jak to wygląda w zakresie własnego ubezpieczenia czego np. nie musi płacić pracodawca. Tak mi się wydaje a wam?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.