Pracownik - prawa i obowiązki

Sukces zawodowy - jak odnaleźć pasję i spełnienie w pracy?

27 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 3 głosy

3 głosy

4 komentarze
Sukces zawodowy - jak odnaleźć pasję i spełnienie w pracy?
Sprawdź, jak zmiana pracy, poszukiwanie rozwoju, oraz praca z pasją wpływa na sukces i satysfakcję zawodową. Znajdź spełnienie, które przekłada się na radość z życia.

Z badań przeprowadzonych przez firmę badawczą IPSOS na zlecenie Grupy Edenred wynika, że aż 32% pracowników w naszym kraju odczuwa spadek motywacji. Jednocześnie aż co trzeci ankietowany kojarzy czynności służbowe z obowiązkiem i rutyną. Tak pesymistyczne wyniki badań powinny zaniepokoić – to znak, że większość pracowników nie jest zadowolona ze swojego życia zawodowego, zaś pracę uznaje za przykry obowiązek, nie zaś za szansę spełnienia. Czy istnieje przepis na to, aby polubić zakres swoich służbowych obowiązków? Bo trudno przecież radzić, aby każdy niezadowolony porzucił pracę.

Presja i ograniczenia, czyli zawodowa codzienność

Większość pracowników w pracy czuje nie tylko presję czasu lub szefa, ale również liczne ograniczenia. Najczęściej osoby zatrudnione wykonują wyłącznie określone czynności, które do nich należą i to bez refleksji, że fragment ten składa się na większą całość. Oznacza to, że nie tylko brakuje nam w życiu zawodowym szerszej perspektywy, ale często nie interesujemy się tym, co robią nasi współpracownicy z działu obok. Wszystko to sprawia, że efekt końcowy nie jest satysfakcjonujący i większość z nas z chęcią porzuciłaby pracownicze biurko. Na taki krok jednak niewiele osób może sobie pozwolić. Rozwiązanie może zatem tkwić w sposobie organizowania pracy i rozdzielania zadań.

Szef, który rozdaje wyzwania

W europejskich krajach coraz modniejsze jest nie przydzielanie służbowych zadań, ale wyzwań. Dlaczego? Gdyż właśnie wówczas pracownicy wykorzystują pełniej swoją wiedzę, stawianie przed nimi problemów powoduje, że są bardziej kreatywni i przestają traktować swoje obowiązki w kategoriach żmudnych prac. Okazuje się, że zewnętrzne bodźce mogą skutecznie zabijać potencjał pracowników. Aby poczuli się oni odpowiedzialni za firmę, powinni stać się własnym szefem. Wielu specjalistów podkreśla, że rozwiązaniem może być nie tylko to, aby poszczególni zatrudnieni poznali zadania wykonywane przez swoich kolegów, ale również byli odpowiednio często doceniani przez szefa. Tylko w ten sposób rzeczywiście będą mieli okazję poczuć, że ich praca ma sens.

Szansa na rozwój, istotna kwestia

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na zadowolenie z pracy jest możliwość rozwoju. Jeśli pracujesz w miejscu, które nie pozwala Ci na naukę, zdobywanie nowych umiejętności, czy poszerzanie horyzontów, może to mieć negatywny wpływ na Twoją motywację. W pracy chcesz robić coś, co Cię naprawdę interesuje, coś, co z pasją możesz robić codziennie. Każdy pracownik, który chce odnieść sukces, powinien być w stanie rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia.

Szukasz pracy?

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych – praca w Holandii

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Zbieranie zamówień w Holandii.

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Praca w Holandii - Pielęgnacja kwiatów - Praca od zaraz

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Specjalista ds. logistyki – Customer Service (obsługa klienta)

Electrical Components International Sp. z o. o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Jeżeli czujesz, że Twoje obecne miejsce pracy nie daje Ci takiej możliwości, warto to poruszyć z przełożonym lub poszukać innej firmy, która pozwoli Ci rosnąć. Pamiętaj, że ludzie sukcesu to ci, którzy nigdy nie przestają się uczyć i rozwijać.

Kreatywność sprzyja zadowoleniu 

Z całą pewnością nowe zasady najłatwiej wprowadzić w tych firmach, w których liczy się kreatywność. Wówczas wystarczy, aby pracownicy mogli pracować bez ograniczeń, szef powinien dać im wolną rękę choćby w zakresie przygotowania projektu dla klienta. W takiej sytuacji zatrudnieni mogą wykazać się swoją pomysłowością, nieszablonowym myśleniem. A to sprawia, że w praktyce do głosu dochodzi ich wewnętrzna motywacja, która jest znacznie bardziej istotna niż zewnętrzna. Ewentualną nagrodą nie jest tu premia, ale zadowolenie szefa lub klienta. Liczy się też radość samego tworzenia, czyli brania udziału w pewnym procesie.

Jakie są przyczyny niskiej motywacji pracowników?

W praktyce często motywacja pracowników jest niska, gdy muszą oni wykonać jakieś zadania, czyli jest to nakaz z góry, polecenie służbowe. Słowo "powinienem" jest tu kluczowe – to właśnie pracownik powinien chcieć wykonać w prawidłowy sposób określone zadanie. Ewentualne narzucanie mu kolejnych zadań jest szybkim sposobem do tego, aby wykonywał on swoją pracę bez zaangażowania. W efekcie niechęć bierze się z kilku rzeczy, poza tym, że pracownik po prostu musi, warto wiedzieć, że wywołuje to w nim poczucie niechęci. A znacznie trudniej przemóc się nam, gdy nie chcemy.

Zmiana pracy, czyli szukanie radości w pracy

W obliczu malejącej motywacji, warto zadać sobie pytanie, czy obecna ścieżka kariery faktycznie jest tą, którą chcesz podążać. Czy realizuje Twoją pasję zawodową? Czy daje Ci satysfakcję zawodową? Jeżeli nie, to być może warto rozważyć zmianę pracy. Często takie kroki są trudne i wiążą się z niepewnością, ale przynależność do 32% pracowników, którzy nie lubią swojej pracy, również nie jest komfortowa. W rzeczywistości, niezależnie od branży czy profesji, każdy człowiek osiągnął sukces, kiedy to, co robi na co dzień, sprawia mu radość. To jest prawdziwy sukces.

Pamiętaj, że sukces zawodowy nie przychodzi z dnia na dzień, ale z pasją, satysfakcją i ciągłym rozwojem.

Co zrobić gdy praca nie daje satysfakcji?

Jeśli nie czujesz spełnienia w swojej obecnej pracy, prawdopodobnie robisz coś, czego nie lubisz. Twoja praca powinna być czymś więcej niż tylko źródłem zarobku. Powinna być miejscem, w którym możesz wyrazić swoją pasję, realizować swoje marzenia i dążyć do celu, którego pragniesz. Praca i wymarzony cel powinny iść w parze, a nie stanowić dwa oddzielne światy. Jeżeli nie uwielbiasz swojej pracy, prawdopodobnie trudno Ci będzie osiągnąć prawdziwego sukcesu.

Zrozumienie, co naprawdę sprawia, że czujesz spełnienie zawodowe, może pomóc Ci zidentyfikować, jakie zmiany są konieczne. Może to oznaczać zmianę stanowiska, przejście do innej firmy, a nawet całkowitą zmianę kariery. Pamiętaj, że osiągnięcie dużego sukcesu wymaga odwagi, ale nagroda w postaci satysfakcji i spełnienia jest tego warta.

Czy spełnienie w pracy wpływa na poziom zadowolenia w życiu?

Nie da się ukryć, że spełnienie zawodowe ma ogromny wpływ na ogólne poczucie szczęścia. Jeśli lubisz swoją pracę, jesteś zadowolony i szczęśliwy nie tylko w biurze, ale również poza nim. Twoje życie staje się bogatsze, a Ty masz więcej energii do osiągania swoich celów. Pamiętaj, że praca, którą kochasz, nie jest obowiązkiem, ale przyjemnością. Jest to klucz do osiągnięcia prawdziwego sukcesu, nie tylko zawodowego, ale również osobistego.

W końcu, niezależnie od tego, jak dobrze płatna jest praca, jeśli nie jesteś z niej zadowolony, nigdy nie będziesz naprawdę szczęśliwy. Niezależnie od tego, gdzie jesteś w swojej karierze, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na zmianę. Każdy krok, który podejmujesz w kierunku swojej pasji, jest krokiem w kierunku prawdziwego, trwałego sukcesu. Pamiętaj, że tylko Ty możesz decydować o swoim szczęściu i spełnieniu zawodowym.

Czy istnieje złoty środek?

Nie ma jednego, prostego rozwiązania. Każdy firma i pracownik jest inny. Z całą jednak pewnością możliwe jest wypracowanie takich rozwiązań, które przyniosą oczekiwane efekty. To zależy wyłącznie od podejścia, jeżeli pracownicy będą mogli w godzinach pracy się realizować, nie zaś jedynie wykonywać kolejne polecenia służbowe, to jest szansa, że do stawianych przed nimi zadań będą podchodzić w sposób kreatywny i przede wszystkim z pełnym zaangażowaniem. A to już sukces, zarówno dla osoby zatrudnionej, jak i całego przedsiębiorstwa. 

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o satysfakcji z pracy

 • Według badań psychologicznych, satysfakcja z pracy często zależy bardziej od percepcji i postaw pracowników niż od rzeczywistych warunków pracy.
 • Badanie przeprowadzone przez LinkedIn w 2019 roku wykazało, że 85,5% pracowników jest zadowolonych ze swojej pracy, choć tylko 49,5% uważa, że jest w swojej "wymarzonej karierze".
 • Wiele badań wskazuje, że relacje z kolegami z pracy mają duży wpływ na ogólną satysfakcję z pracy.
 • Z badań przeprowadzonych przez University of Chicago Press wynika, że pracownicy, którzy twierdzą, że "kochają" swoją pracę, mają 65% większą szansę na zadowolenie z życia w ogóle.
 • Satysfakcja z pracy jest silnie związana z ogólnym poziomem szczęścia – ludzie, którzy są zadowoleni z swojej pracy, często są też szczęśliwsi w życiu prywatnym.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Czy zmiana pracy może być dobrą decyzją?

Tak, jeśli obecna praca nie daje Ci satysfakcji lub możliwości rozwoju, zmiana pracy może być krokiem w stronę sukcesu zawodowego.

Co zrobić, gdy szef nie daje szansy na rozwój?

Możesz porozmawiać na ten temat z przełożonym lub poszukać nowej pracy, która da Ci możliwość rozwoju i zdobywania nowych umiejętności.

Co zrobić, gdy praca nie przynosi spełnienia?

Najpierw musisz zrozumieć, co daje Ci prawdziwe spełnienie. Może to oznaczać zmianę stanowiska, przejście do innej firmy, a nawet całkowitą zmianę kariery.

Czy spełnienie w pracy przekłada się na radość z życia?

Tak, spełnienie zawodowe ma ogromny wpływ na ogólne poczucie szczęścia i może przekładać się na radość z życia.

Jak mogę odnieść prawdziwy sukces zawodowy?

Prawdziwy sukces zawodowy wynika z ciągłego rozwoju, pracy, którą kochasz, i zrozumienia, co daje Ci prawdziwe spełnienie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

4 komentarze

Balbina

Balbina

Gdyby każdy tak mógł zrobić.... ech marzenia ściętej głowy....
Olek

Olek

Fajnie by tak było gdyby sprawdzało się to wszędzie i u każdego. Czasami to nie jest takie modelowe. No ale artykuł dość spoko napisany.
Zimion

Zimion

Każdy pragnąłby pracować w takiej firmie i wykonywać pracę taką, którą uwielbia. Rób to co lubisz - osiągniesz sukces - poczytajcie ten artykuł.
Marek

Marek

Każdy kto lubi swoją pracę i jest nastawiony pozytywnie do realizacji celów osiągnie sukces. Najlepsze zawsze jest pozytywne nastawienie i wtedy cel jest bliższy da się go zrealizować.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka