Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?
Jesteś na etapie wybierania studiów? A może dopiero skończyłeś gimnazjum? Chcesz się przekwalifikować i uniknąć kosztownych błędów? Niezależnie od sytuacji, powinieneś zajrzeć do katalogu zawodów.

W Polsce kwalifikacją zawodów i specjalności zajmuje się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Na stronie internetowej wskazanego Ministerstwa można znaleźć spis zawodów, który udostępniamy w tym artykule. Dlaczego opłaca się do niego zajrzeć? Choćby dlatego, że przy każdym zawodzie został umieszczony szczegółowy opis zawodowych obowiązków osób, które dana profesję wykonują.

Ponadto, można znaleźć rzadkie zawody niecieszące się dużym zainteresowaniem przyszłych pracowników, a których to wykonywanie może być opłacalne. Przykłady? Czy wiesz, czym zajmuje się bandażysta ortopedyczny? Słyszałeś o cechowaczu skal i znaków na szkle? A może spotkałeś kiedyś taksatora lub trasera?

Wybór zawodu – pomyśl o swojej przyszłości

Podstawową sprawą, pomijaną przez wiele osób poszukujących zawodu, który mogliby wykonywać, jest fakt, że pracę w wyuczonym zawodzie rozpoczną dopiero za kilka lat. Jak rynek pracy będzie wyglądał w 2020 czy 2025 roku? Wybierając kierunek kształcenia, większość młodych ludzi kieruje się aktualnymi trendami, które wcale nie muszą być aktualne za kilka lat.

Nie trzeba daleko szukać – w zorganizowanym przez Aplikuj.pl konkursie Mój Zawód Przyszłości młodzież opisywała swoją wymarzoną pracę roku 2030. Wśród licznych prac konkursowych wielu autorów wyrażało chęć wykonywania zawodów przyszłości związanych ściśle raczej z aktualnymi trendami: youtuber, tester gier itp. Choć istnieje szansa, że za dekadę te profesje nadal będą istniały, doświadczenie pokazuje, że 10 lat może wiele zmienić. To, co obecnie jest na topie i brzmi bardzo nowocześnie, za dekadę może być nieopłacalnym zajęciem, dzięki któremu można sobie co najwyżej dorobić. 

Podejmując decyzję o kierunku studiów czy kursach, warto zapoznać się z analizami przygotowanymi przez specjalistów. W zestawieniach o zawodach deficytowych i przewidywaniach odnośnie przyszłych problemów rynku pracy dokładnie wskazuje się, jakie profesje będą poszukiwane przez pracodawców za kilka czy kilkanaście lat. Takie rozwiązanie jest praktyczne – pozwala wyeliminować sytuację, w której okaże się, że w danej branży jest już wystarczająco dużo specjalistów. 

Katalog zawodów – wybierz świadomie

Są osoby, które po kilku latach żałują wybranego zawodu. By uniknąć takiej sytuacji, dobrze być świadomym przyszłego zakresu obowiązków. To kolejny powód, dla którego warto zajrzeć do katalogu zawodów. Zdarza się, że błędne przeświadczenie o danym zawodzie powoduje, że faktycznie marnujemy kilka czy nawet kilkanaście lat nauki.

Sama nazwa zawodu może mówić niewiele o wymogach i warunkach do spełnienia w takiej pracy. Poza przejrzeniem listy zawodów warto poczytać o kwalifikacjiach, jakie trzeba nabyć do pracy w danej profesji. Warto odwiedzić w tym celu oficjalną bazę: zintegrowany system kwalifikacji powstały w ramach państwowego projektu: www.kwalifikacje.gov.pl

Jeśli po zapoznaniu się z zakresem obowiązków nie jesteś w stanie określić, czy spełnisz się w danym zawodzie, to rozwiązaniem może być znalezienie firmy, która przyjmie Cię np. na bezpłatne praktyki lub staż. Z takiej możliwości korzysta niewielu uczniów czy studentów, bo większość uważa to za marnowanie czasu. Szkoda, bo to doskonała lekcja, z której można wyciągnąć wnioski.

Zobacz alfabetyczny indeks zawodów MRPiPSPobierz indeks

Doradca zawodowy – pomoc w wyborze odpowiedniej ścieżki kariery

Nie zawsze, nawet po dokładnym zapoznaniu się z katalogiem zawodów, musisz wiedzieć, jaki zawód wybrać lub możesz nie być pewnym dokonanego wyboru. Podjęcie takiej decyzji musi być dokładnie przemyślane. Dobrze zatem zdecydować się na pomoc doradcy zawodowego. O jakiej pomocy mowa? Doradcy zawodowi to specjaliści, którzy na bieżąco zajmują się analizą rynku pracy. Stawiając na wizytę właśnie u takiej osoby, możesz nie tylko przedyskutować swój wybór, lecz także upewnić się, że jest on trafny.

Gdzie szukać konsultacji? Możesz zarówno poszukać doradcy na własną rękę, np. w sieci, jak udać się do biura karier (studenci) bądź urzędu pracy, w którym często pracują tacy specjaliści. Istnieją już także serwisy internetowe, w których oferuje się poradnictwo zawodowe online. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas lub uniknąć konieczności oficjalnego, dla niektórych bardziej krępującego, spotkania na żywo. 

Doradca zawodowy wyda swoją opinię dopiero po dokładnym zapoznaniu się z Twoją sytuacją, oceną predyspozycji. Prawdopodobnie już na pierwszym spotkaniu zostaniesz poproszony o wypełnienie tekstów i ankiet, które pozwolą wskazać twoje mocne i słabe strony. Inwestując w wizytę u doradcy zawodowego możesz tylko zyskać – to doskonałe rozwiązanie, jeżeli chcesz mieć pewność, że wybrany zawód będziesz wykonywał z przyjemnością.

Oceń ten wpis
Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?
Ocena: 4.8, liczba głosów: 36

Opinie

Juro
2019-12-18, 15:47
Ja wybrałem studia medyczne, bo pragnę pracować w tym zawodzie. Jestem pewny, że pracę będę miał.
Romuald
2019-12-17, 06:29
Jak skończyło się maturę, to następuje bardzo ważny krok. Jaki kierunek studiów wybrać, aby po nim mieć wielką szansę na pracę. To działanie musi być przemyślane. Nie można wybierać kierunku studiów, jak się wie już teraz, że do tego się człowiek nie nadaje. Nie każdy może być programistą, lekarzem... Może warto się kogoś poradzić przed wyborem kierunku studiów. Może udać się do doradcy zawodowego???????
Zosia
2019-12-12, 11:21
Bardzo wiele nowych zawodów powstaje. Ta lista pewnie będzie coraz częściej aktualizowana. Dobrze jednak sprawdzić jak obecnie ona wygląda.
Irek s
2019-05-18, 15:29
Bardzo ważny jest wybór zawodu. Młody człowiek po zdaniu matury powinien wybrać studia takie, po ukończeniu których znajdzie taką pracę, z której będzie zadowolony. To samo dotyczy gimnazjalistów. Wybrać liceum czy już odpowiednie technikum. Warto czasami skorzystać z pomocy doradcy zawodowego.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.