Twoje wsparcie w rekrutacji

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?
Jesteś na etapie wybierania studiów? A może dopiero skończyłeś gimnazjum? Chcesz się przekwalifikować i uniknąć kosztownych błędów? Niezależnie od sytuacji, powinieneś zajrzeć do katalogu zawodów.

W Polsce kwalifikacją zawodów i specjalności zajmuje się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Na stronie internetowej wskazanego Ministerstwa można znaleźć spis zawodów. Dlaczego opłaca się do niego zajrzeć? Choćby dlatego, że przy każdym zawodzie został umieszczony szczegółowy opis zawodowych obowiązków osób, które dana profesję wykonują. Ponadto, można znaleźć rzadkie zawody nie cieszące się dużym zainteresowaniem przyszłych pracowników, a których to wykonywanie może być opłacalne. Przykłady? Czy wiesz, czym zajmuje się bandażysta ortopedyczny? Słyszałeś o cechowaczu skal i znaków na szkle? A może spotkałeś kiedyś taksatora lub trasera?


Wybór zawodu - pomyśl o swojej przyszłości
 

Podstawową sprawą, o której zapomina wiele osób poszukujących zawodu, który mogliby wykonywać, odnosi się do tego, że pracę w wyuczonym zawodzie rozpoczną dopiero za kilka lat. Jak rynek pracy będzie wyglądał w 2020 czy 2025 roku? Wybierając kierunek kształcenia, większość młodych ludzi kieruje się aktualnymi trendami, które wcale nie muszą być aktualne za kilka lat.

Podejmując decyzję o kierunku studiów czy kursach, warto zapoznać się z analizami przygotowanymi przez specjalistów. W takich dokładnie wskazuje się, jakie profesje będą poszukiwane przez pracodawców za kilka czy kilkanaście lat. Takie rozwiązanie jest praktyczne – pozwala wyeliminować sytuację, w której okaże się, że w danej branży jest już wystarczająco dużo specjalistów.


Katalog zawodów – wybierz świadomie
 

Są osoby, które po kilku latach żałują wybranego zawodu. By uniknąć takiej sytuacji, dobrze być świadomym przyszłego zakresu obowiązków. To kolejny powód, dla którego warto zajrzeć do katalogu zawodów. Zdarza się, że błędne przeświadczenie o danym zawodzie powoduje, że faktycznie marnujemy kilka czy nawet kilkanaście lat nauki.

Jeśli po zapoznaniu się z zakresem obowiązków nie jesteś w stanie określić, czy spełnisz się w danym zawodzie, to rozwiązaniem może być znalezienie firmy, która przyjmie Cię np. na bezpłatne praktyki. Z takiej możliwości korzysta niewielu uczniów czy studentów, bo większość uważa to za marnowanie czasu. Szkoda, bo to doskonała lekcja, z której można wyciągnąć wnioski.


Doradca zawodowy - pomoc w wyborze odpowiedniej ścieżki kariery
 

Nie zawsze, nawet po dokładnym zapoznaniu się z katalogiem zawodów, musisz wiedzieć, jaki zawód wybrać lub możesz nie być pewnym dokonanego wyboru. Podjęcie takiej decyzji musi być dokładnie przemyślane. Dobrze zatem zdecydować się na pomoc doradców. O jakiej pomocy mowa? Doradcy zawodowi to specjaliści, którzy na bieżąco zajmują się analizą rynku pracy. Stawiając na wizytę właśnie u doradcy zawodowego, możesz nie tylko przedyskutować swój wybór, lecz także upewnić się, że jest on trafny.

Doradca zawodowy wyda swoją opinię dopiero po dokładnym zapoznaniu się z twoją sytuacją, oceną predyspozycji. Prawdopodobnie już na pierwszym spotkaniu zostaniesz poproszony o wypełnienie tekstów i ankiet, które pozwolą wskazać twoje mocne i słabe strony. Inwestując w wizytę u doradcy zawodowego możesz tylko zyskać – to doskonałe rozwiązanie, jeżeli chcesz mieć pewność, że wybrany zawód będziesz wykonywał z przyjemnością.

Oceń ten wpis
Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?
Ocena: 4.8, liczba głosów: 33

Opinie

Zosia
2019-12-12, 11:21
Bardzo wiele nowych zawodów powstaje. Ta lista pewnie będzie coraz częściej aktualizowana. Dobrze jednak sprawdzić jak obecnie ona wygląda.
Irek s
2019-05-18, 15:29
Bardzo ważny jest wybór zawodu. Młody człowiek po zdaniu matury powinien wybrać studia takie, po ukończeniu których znajdzie taką pracę, z której będzie zadowolony. To samo dotyczy gimnazjalistów. Wybrać liceum czy już odpowiednie technikum. Warto czasami skorzystać z pomocy doradcy zawodowego.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.