Szkolenia i rozwój

Praca w godzinach nocnych - jak nie tracić energii?

30 stycznia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

5 komentarzy
Praca w godzinach nocnych - jak nie tracić energii?
Istnieją takie branże i firmy, które muszą funkcjonować bez żadnych przerw. Dlatego takie zakłady pracy wymagają stworzenia warunków, w których pracownicy będą mogli realizować swoje zadania także w godzinach nocnych. Nasz naturalny cykl sprawia jednak, że noc bez snu może okazać się dla wielu osób poważnym problemem. Jak więc poradzić sobie z biologicznym zegarem, jakie metody stosować, by poradzić sobie z pracą w nocy i nie stracić zbyt wiele energii. W naszym artykule znajdziecie najważniejsze informacje na temat pracy w nocy, kiedy i jak się ją realizuje, a także na jakie wynagrodzenie można liczyć, realizując zadania zawodowe w porze nocnej. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, gdzie dowiecie się również, jak poradzić sobie z utratą energii w nocy i kto może liczyć na zwolnienie z pracy w godzinach nocnych.

Czy praca w godzinach nocnych jest szkodliwa dla zdrowia?

Bliższe poznanie tematyki związanej z pracą w godzinach nocnych wymaga od nas przede wszystkim zwrócenia uwagi na kwestie zdrowotne. Wiele osób zastanawia się bowiem, czy praca w godzinach nocnych jest szkodliwa dla zdrowia. Niestety dla tych, którzy pracują w godzinach nocnych, kluczowa będzie informacja, że praca zmianowa nie jest obojętna dla naszego zdrowia. Wytrąca nas bowiem z naturalnego rytmu, a to może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. W nocy mamy do czynienia z zaburzeniem naturalnego rytmu, dlatego prędzej czy później organizm zacznie się buntować i odczujemy skutki pracy w nocy. Przede wszystkim niebezpieczeństwo rośnie, jeśli chodzi o wystąpienie chorób układu krążenia i chorób metabolicznych, co wynika z tego, że zaburzamy naturalny rytm, ciśnienie tętnicze w nocy zostaje zaburzone, spożywamy posiłki, gdy organizm nie jest na to przygotowany. Tak doprowadza się do sytuacji, w której organizm zaczyna odczuwać zaburzenie normalnego funkcjonowania. Z drugiej strony są branże, w których praca w nocy jest konieczna. Dla niektórych firm taka praca w nocy ma być także sposobem na podnoszenie efektywności, zwiększenie produkcji. Wiele firm czerpie także z tego, że pora nocna to czas, gdy trudno o sytuacje, w których pracownik opuści stanowisko pracy w celu załatwienia spraw prywatnych, co w ciągu dnia oczywiście może się zdarzać. Dlatego praca w nocy zdarza się coraz częściej i szacuje się, że nawet około 20% Europejczyków pracuje w systemie zmianowym.

Czy lekarz może wypisać orzeczenie o przeciwwskazaniu do pracy w godzinach nocnych?

Oczywiście praca w godzinach nocnych nigdy nie będzie komfortowa dla osoby, która musi ją wykonywać. Trzeba jednak mieć świadomość, że w wielu sytuacjach trudno będzie o uniknięcie takiego zatrudnienia, jeśli w określonym zakładzie praca w godzinach nocnych jest przyjętym standardem. Można jednak mówić o pewnych przeciwskazaniach, które mogą pozwalać na uzyskanie lekarskiego zaświadczenia, które będzie informować o tym, że dany pracownik nie może wykonywać pracy w godzinach nocnych. W rzeczywistości nie będzie to wprost takie zaświadczenie, które stwierdza niezdolność do pracy w godzinach nocnych, ale dokument stwierdzający przeciwskazania do pracy na zajmowanym stanowisku. Taki dokument może jednak stanowić podstawę do rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę z okresem wypowiedzenia, jeśli ten nie będzie miał możliwości przenieść pracownika na inne stanowisko, gdzie przeciwskazania do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku nie będą występowały. 

Szukasz pracy?

(Do przyuczenia) Sprzedawca & Content Creator w Optical Christex

Optical Christex sp. z o.o.

  • 4 300-7 000 zł brutto / mc
  • Gdynia
Dodana
Dodana

Kasjer/Sprzedawca - Wrocław Ul. MAŚLICKA

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 29-29 zł brutto / mc
  • Wrocław
Dodana

Kurier/Przewoźnik

InPost

  • Goleniów
Dodana

PRACOWNIK LADY MIĘSNEJ - Wrocław Ul. SIELSKA

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 29-29 zł brutto / h
  • Wrocław
Dodana

Jak jest liczone wynagrodzenie z tytuły pracy w godzinach nocnych?

Pracownicy zobowiązania do pracy w godzinach nocnych powinni mieć świadomość, że w ich przypadku będzie w grę wchodził dodatek za pracę w godzinach nocnych, który powiększał będzie otrzymywane przez pracownika wynagrodzenie. Dość często można się spotkać z pytaniami o to, jak wygląda wynagrodzenie osób pracujących w godzinach nocnych. W tym celu warto przyjrzeć się temu, jak ustawodawca traktuje ten temat i jak dodatek nocny został przez niego ukonstytuowany. Możemy bowiem liczyć na dość precyzyjne określenie tej kwestii, dlatego nie powinno być problemu z określeniem tego, jakie dodatki za godziny nocne powinny być pracownikowi wypłacone. 

I tak osoba, która wykonuje pracę w porze nocnej, powinna otrzymać dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w nocy. Dodatek ten to 20% stawki godzinowej, która wynika z minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym. Jeśli chodzi o dodatek nocny 2023, to czeka nas jego zmiana w połowie roku, gdy ulegnie także zmianie wysokość wynagrodzenia minimalnego. Mówiąc o wynagrodzeniu w nocy, trzeba jeszcze określić co oznacza pora nocna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami praca w porze nocnej powinna być między godziną 21 a 7 rano i obejmować 8 godzin pracy.

Jakie są sposoby, aby zapewnić sobie energie przez całą noc w pracy?

Praca w porze nocnej nigdy nie będzie łatwa dla ludzkiego organizmu. Dlatego pojawia się pytanie, jak ją zaplanować i zorganizować taką pracę, by mieć energię przez całą noc. Warto sięgnąć między innymi pod wygodny kalendarz osobisty, gdzie będzie można zaplanować sobie zadania do wykonania w określonym dniu, co ułatwi też właściwe rozłożenie energii. 

Jak więc przetrwać w pracy w nocy - przede wszystkim należy zadbać o rozsądek i dobre planowanie. Nie każdy jest w stanie przed pracą się przespać, ale jeśli uda się zdrzemnąć, to taka regeneracja organizmu w ciągu dnia może dać pozytywne efekty w nocy. Do tego należy mieć świadomość, że dla naszego organizmu nie jest to czas pracy, dlatego trzeba obudzić mózg i zaktywizować się w możliwie najlepszy sposób. Dlatego o odpowiedni posiłek warto zadbać przed pracą, dostarczyć do organizmu odpowiednią dawkę energii. W trakcie pracy nie można zapominać o płynach, najlepiej wodzie, bez przesadzania z kawą. Jeśli wypije się jej zbyt dużo, potem po powrocie do domu może być problem z zasypianiem. Warto sięgnąć można po suplementy jak żeń-szeń, który poprawia koncentrację i wpływa na lepsze skupienie w pracy. Jeśli łapie nas zmęczenie trzeba obudzić mózg do pracy np. wykonując kilka zadań w nieszablonowy sposób, np. inną ręką niż standardowo, co zmusi mózg do skupienia. Jeśli będzie się pracowało w nocy w kilka osób, można także pomyśleć o wspólnym dojeździe do pracy, a w trakcie drogi zadbać o pobudzenie mózgów przez jakieś wspólne aktywności, zagadki, gry, które pobudzą organizm do pracy przez kilka kolejnych godzin. 

Praca w nocy nie jest łatwa dla naszego organizmu, natomiast jeśli się właściwie do niej przygotujemy, uda się ten czas przetrwać i będzie można w miarę możliwości, być jak najbardziej efektywnym, unikając sytuacji, w której praca w nocy będzie mogła spowodować np. zmęczenie pracą i wypalenie zawodowe

Czy kobiety w ciąży mogą pracować w godzinach nocnych?

Ostatnia kwestia, którą warto również poruszyć, a która jest bardzo często przedmiotem pytań, to kwestia pracy w porze nocnej kobiet w ciąży. Mimo, że pracodawcy niekiedy próbują unikać stosowania przepisów, w rzeczywistości należy zwrócić uwagę na to, że Kodeks pracy wyraźnie zabrania zatrudniania w porze nocnej kobiet w ciąży i jest to przepis bezwzględnie obowiązujący, który nie wymaga żadnych dodatkowych zaświadczeń od lekarza medycyny pracy. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czy praca w nocy pozwala uzyskać wyższe wynagrodzenie?

Za pracę w nocy pracownikowi przysługują dodatki nocne w określonej kwocie wypłacane w oparciu o minimalne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w porze nocnej.

Czy kobiety w ciąży mogą pracować w porze nocnej?

Istnieje bezwzględny zakaz zatrudniania kobiet w ciąży w porze nocnej, co wynika wprost z Kodeksu pracy.

Praca nocy - czy można się od niej uwolnić?

Istnieje możliwość uzyskania zaświadczenia od lekarza medycyny pracy o niemożliwości wykonywania zadań na zajmowanym stanowisku pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

AGa

AGa

Cieszę się, że Kodeks pracy stanowi wyraźnie, że kobiety w ciąży nie mogą pracować w godzinach nocnych. To bardzo ważna informacja dla kobiet, które muszą dbać o swoje zdrowie i zdrowie dziecka.
Katarzyna

Katarzyna

Z uwagi na rozkład produkcji w naszej firmie, musimy zatrudniać pracowników w godzinach nocnych. Jednak dbamy o ich zdrowie i zapewniamy im dodatek nocny oraz możliwość przeniesienia się na inne stanowisko, jeśli będą mieli przeciwwskazania do pracy nocnej
ślązak

ślązak

Chętnie podjęłabym pracę w godzinach nocnych, ale nie wiem, jak sobie poradzić z brakiem energii. Cieszę się, że artykuł daje kilka dobrych wskazówek, jak przetrwać taką pracę.
Ksenia

Ksenia

Sama myśl o pracy w godzinach nocnych mnie przerasta, nie wyobrażam sobie ciągłego zmęczenia i braku energii, którego doświadczałabym przez cały czas. Dlatego wolałabym poszukać innej pracy i wybrać godziny, które są dla mnie bardziej komfortowe.
Kaplan

Kaplan

Praca w godzinach nocnych to ciężkie wyzwanie, jednakże dzięki dodatkowi nocnemu wydaje mi się bardziej opłacalna. Warto więc przemyśleć, czy jest się w stanie sprostać takiej pracy i nie zrezygnować z niej na starcie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.