Pracownik - prawa i obowiązki

Kalendarz tradycyjny kontra elektroniczny. A z jakiego ty korzystasz?

30 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 29 głosów

29 głosów

8 komentarzy
Kalendarz tradycyjny kontra elektroniczny. A z jakiego ty korzystasz?
Większość pracowników nie wyobraża sobie bez niego dnia. Nosimy go w torebce, teczce lub korzystamy z tego, który jest dostępny w smartfonie. Kalendarz, bo o nim mowa, to produkt ułatwiający organizację.

Im jesteśmy starsi, tym więcej przybywa nam obowiązków. Szczytowym momentem, gdy trzeba pamiętać o wielu rzeczach jednocześnie, jest chwila podjęcia pracy. Właśnie wówczas większość z nas ma problem ze zorganizowaniem się. Bo poza rodzinnymi obowiązkami musimy pamiętać również o spotkaniach z klientami czy wykonywaniu kolejnych zadań. W takiej sytuacji kalendarz się po prostu sprawdza, choć jego wybór wcale nie jest prosty i oczywisty.

Początkowo pracownicy mogli wybierać wyłącznie w papierowych produktach, różniących się najczęściej okładką. Dziś sprawa wygląda zupełnie inaczej, a tradycyjne kalendarze mają konkurencję w postaci tych on-line. Wybór należy do pracownika, by jednak zdecydować dobrze, warto przeanalizować zarówno zalety, jak i wady każdego rozwiązania.

Zawsze przy sobie

Kalendarz pracowniczy jest jedną z niewielu rzeczy, którą powinniśmy mieć zawsze przy sobie. Gdy mowa o takich, z których można korzystać np. na smartfonie, z mobilnością nie ma większego problemu. W przypadku kalendarzy tradycyjnych również, choć tu znaczenie może mieć to, jaki format wybierze osoba zainteresowana. Tygodniowe są dość ciężkie i nieporęczne. Zakupienie kalendarza mniejszego i lżejszego może z kolei spowodować, że nie wszystkie notatki będzie można w nim zmieścić.

Kiedy kalendarz to podstawa
Choć w wielu pracach oczywiście nie ma potrzeby częstego notowania w kalendarzu określonych zadań i zaznaczania terminów (np. w pracy na produkcji), istnieją zawody, w których nie sposób się bez tego obejść.

Dziennikarz, organizator eventów, rekruter – to tylko kilka przykładów profesji, w których codzienne korzystanie z kalendarza jest nieodzowne.

Posiadanie kalendarza w pracy biurowej i nie tylko zawsze przy sobie jest koniecznością, bo tylko systematyczne zapisywanie nadaje mu sens bytu. Gdy użytkownik zaprzestaje robienia notatek, musi liczyć się z tym, że w konsekwencji będzie zapominał o wielu szczegółach. To, zwłaszcza w życiu zawodowym, może skończyć się szeregiem problemów.

Zalety kalendarza tradycyjnego

Kalendarz tradycyjny jest niezawodny – dostęp do niego ma się niezależnie od dostępności sieci czy telefonu lub tabletu. Z drugiej jednak strony, nie każda osoba zainteresowana posiadaniem i prowadzeniem kalendarza może być zadowolona z konieczności ręcznego wykonywania notatek. To szczególnie uciążliwe dla tych pracowników, którzy na co dzień pracują przy komputerze.

Szukasz pracy?

Pielęgniarka Hemodynamiczna,

American Heart of Poland Spółka Akcyjna

  • Sztum
Dodana

Mobilny Serwisant

Rekord Hale Namiotowe Sp. z o.o.

  • Wrocław
Dodana
Dodana

Magazynier

Rekord Hale Namiotowe Sp. z o.o.

  • Jelcz-Laskowice
Dodana

Przedstawiciel handlowy/ usługi cateringowe

American Heart of Poland Spółka Akcyjna

  • Ustroń
Dodana

Korzystanie z kalendarza tradycyjnego jest dedykowane głównie tym osobom, które zawsze mają przy sobie długopis, a ręcznego sporządzania notatek nie uważają za marnowanie czasu.

Kiedy sięgnąć po kalendarz on-line?

Poza tradycyjnymi kalendarzami użytkownik może zdecydować się również na korzystanie z kalendarza on-line. Główną zaletą takich jest niemożność ich zgubienia i nieograniczona przestrzeń. W praktyce oznacza to, że nie zabraknie miejsca na notatki, niezależnie od tego, jak długie one będą. Sięgając po taki kalendarz, można także ustawiać przypomnienia. W praktyce nie zawsze nawet trzeba przeglądać wpisy – o ważnych rzeczach przypominać może sama aplikacja.

Video

Niezależnie od wyboru

Czy zdecydujesz się na prowadzenie tradycyjnego kalendarza, czy też postanowisz, że będziesz użytkować kalendarz elektroniczny, musisz pamiętać o tym, że korzystanie z takiego to sztuka. Liczy się systematyczność. A tego należy się nauczyć – początki współpracy z kalendarzem wcale nie muszą należeć do łatwych. Trud z całą pewnością zostanie wynagrodzony, gdy zauważysz, że Twoja organizacja jest coraz lepsza, a ważne informacje o terminach i ustaleniach zawsze masz pod ręką.

Kalendarze dzienne – gdy masz mnóstwo spotkań

Wśród kalendarzy dostępnych w księgarniach najpopularniejszymi są kalendarze dziennie. W ich przypadku każda strona to inny dzień roku. Poręczne i bez problemu mieszczące się do plecaka, torebki czy aktówki są kalendarze formatu A5. W zależności od producenta, kalendarz dzienny może posiadać dodatkowy notes, skorowidz teleadresowy czy część informacyjną.

Komu przyda się kalendarz dzienny? Powinieneś po taki sięgnąć, jeżeli twój dzień pracy jest wypełniony spotkaniami lub prowadzisz wirtualne biuro i musisz zadbać o sprawy swoich klientów. Wówczas strona A5 powinna być wystarczają, by zanotować wszystkie spotkania i tym samym o żadnym nie zapomnieć.


Kalendarze tygodniowe – gdy lubisz planować

Poza kalendarzami dziennymi na rynku można znaleźć kalendarze tygodniowe. Podstawową różnicą w stosunku do wyżej omówionych jest to, że są one znacznie cieńsze – zawierają najczęściej ok. 100 stron. Tydzień w takim kalendarzu znajduje się na dwóch stron, dzięki czemu możesz sporządzać notatki na cały tydzień i tuż po otworzeniu kalendarza przeczytasz, co zrobiłeś i co jeszcze na ciebie czeka.

Po kalendarz tygodniowy powinieneś sięgnąć wówczas, gdy lubisz planować cały tydzień już w poniedziałek. Z uwagi jednak na mniejszą ilość miejsca na notatki, będziesz musiał ograniczyć się do zapisywania tylko najważniejszych informacji.


Kalendarze miesięczne również się przydają

Ten rodzaj kalendarzy najczęściej jest dostępny jako kalendarz na ścianę, choć na rynku są firmy, które oferują zakup takich w postaci książkowej. Kalendarze miesięczne pozwalają zaplanować cały miesiąc z góry. W przypadku kalendarzy w wersji książkowej, miesiąc jest przedstawiony na dwóch stronach – na zapiski nie ma wiele miejsca, dzięki czemu zapiszesz tylko to, co najważniejsze.

Miesięczne kalendarze możesz wykorzystać m.in. do tego, by zapisywać istotne dla siebie wydarzenia, np. spotkania zawodowe, spotkania ze znajomymi czy imieniny. Prowadzenie takiego kalendarza, choćby z uwagi na możliwość zapisywania tylko najważniejszych informacji, nie zajmuje wiele czasu.

kalendarz online dla pracowników


A może fotokalendarz?

W ostatnich latach drukarnie prześcigają się w pomysłach na nowoczesne, interesujące kalendarze. Przykładem są fotokalendarze. To terminarze w formie książkowej (lub do postawienia na biurko czy powieszenia na ścianę), które poza miejscem na notatki przy konkretnych datach zawierają również kolorowe zdjęcia twoich bliskich.

Fotokalendarze są droższe niż tradycyjne kalendarze, bo spersonalizowane. Idealnie nadają się na prezent, pozwalają na prowadzenie zapisków w miejscu, które wyróżnia się choćby przez zdjęcia bliskich.

Poza wyborem formatu kalendarza i rozkładu musisz zdecydować również, czy chcesz kalendarz szyty czy też na spirali.

To może Cię również zainteresować

Biurko - jak powinno wyglądać twoje?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

8 komentarzy

naucz. z inform

naucz. z inform

Kiedy ja zaczynałem swoją karierę, każdy miał kalendarz papierowy u siebie i nikt wtedy nie narzekał. Dzisiaj jednak, chcąc sprostać wymaganiom dzisiejszego rynku pracy, trzeba postawić na nowoczesne rozwiązania, takie jak kalendarze on-line. Dzięki temu można korzystać z wielu funkcji ułatwiających życie w pracy.
MAdzia

MAdzia

Prowadząc aktywny i intensywny tryb życia, potrzebuję kalendarza, który będzie ze mną wszędzie i zawsze. Dlatego wybieram kalendarz elektroniczny, bo dzięki niemu nie zapomnę o żadnym ważnym spotkaniu czy rozmowie kwalifikacyjnej. To dla mnie niezwykle ważne w kontekście mojej poszukiwania pracy.
Olimpia2

Olimpia2

Choć nie pracuję, to wciąż uważam, że warto mieć kalendarz, by nie zapomnieć o ważnych spotkaniach czy szkoleniach, a także ważnych urodzinach czy rocznicach. Dlatego też, wybierając kalendarz, zdecydowałabym się na kalendarz on-line, by nie stracić żadnej ważnej informacji.
Jadzia Pilch

Jadzia Pilch

Ja osobiście wole tradycyjny kalendarz, bo czuje się z nim bardziej związany. Co prawda, muszę go mieć zawsze przy sobie, ale wolę ręcznie zapisywać notatki, bo wtedy są dla mnie bardziej czytelne i łatwiejsze do zapamiętania.
Dorian

Dorian

Chyba obie opcje są wskazane i bardzo pomocne.
Piter

Piter

Tradycyjny jest najlepszy i lepiej jest pracować z jakimś organizerem nie elektronicznym. Może młodzi ludzie inaczej podchodzą ale chyba zawsze to zależy od upodobań.
Felek

Felek

Zeryx dobrze napisał. Ja nie mam żądnego, ale kupię chyba kalendarz tradycyjny.
Zeryx

Zeryx

Jednak i tak dobrym rozwiązaniem jest posiadanie jednego i drugiego. W elektronicznym mogą być dobre jakieś powiadomienia i to może być na kompie bardzo dobre.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.