Motywowanie pracowników

Jakie odzwierciedlenie w biznesie ma piramida Maslowa?

22 września 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

4 komentarze
Jakie odzwierciedlenie w biznesie ma piramida Maslowa?
Piramida potrzeb Maslowa to teoria, która od lat jest przedmiotem badań wielu naukowców. Choć została napisana wiele lat temu, nadal ma odzwierciedlenie rzeczywistości. Inspiruje wiele osób do poszukiwania motywatorów dla poszczególnych grup pracowników. O ile trudno jest badać osobno wszystkich pracowników i ich wymagania oraz potrzeby, można zastosować w praktyce model piramidy Maslowa.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • co to jest Piramida Maslowa;
 • jakie są rodzaje potrzeb w piramidzie potrzeb Maslowa;
 • jak można wprowadzić w życie firmy piramidę Maslowa;
 • jaki wpływ na motywację pracowników ma zaspakajanie ich potrzeb.

Zobacz również inny nasz artykuł: Zarobki w krajach Unii Europejskiej - gdzie zarabia się najwięcej?

Co to jest piramida Maslowa?

Piramida Maslowa, określana inaczej jako hierarchia potrzeb, czy piramida potrzeb, została opracowana przez Abrahama Maslowa - amerykańskiego psychologa. Jest to jedna z najbardziej znanych teorii odnośnie potrzeb człowieka i jego motywacji. Według Abrahama Maslowa, istnieje pięć rodzajów potrzeb człowieka, które ustawione są w piramidzie według konkretnej hierarchii. Warto wiedzieć, że piramida Maslowa została opisana już w 1943 roku, jednak dopiero jedenaście lat później, w 1954 roku Maslow wydał książkę, w której dokładnie opisuje swoją teorię.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik produkcyjny

Domczar sp. z o.o.

 • Kolno
Dodana

MAGAZYNIER

Alfa Poland Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Jakie są rodzaje potrzeb w piramidzie Maslowa?

Abraham Maslow swoją teorię stworzył poprzez wyróżnienie pięciu potrzeb człowieka.

Od dołu piramidy występują potrzeby:

 • fizjologiczne;
 • bezpieczeństwa;
 • miłości i przynależności;
 • uznania;
 • samorealizacji.

Ogromne znaczenie ma tu interpretacja teorii piramidy potrzeb ludzkich według Maslowa. Sądził on, że poszczególne potrzeby przedstawione w jego teorii powinny być spełniane w odpowiedniej kolejności, od dołu do góry. Braki w zaspokojeniu podstawowych potrzeb sprawiają, że człowiek nie jest w stanie sięgnąć wyżej. Motywacja każdego człowieka jest wynikiem napięcia, które jest związane z brakiem czegoś. Motywuje go ono do zredukowania tego braku, czyli zaspokojenia potrzeby.

Przykłady rodzaju potrzeb występujących w piramidzie Maslowa są następujące:

 • Potrzeby fizjologiczne, czyli te związane z funkcjonowaniem człowieka. To pragnienie, głód, sen, potrzeba prokreacji, a także dach nad głową, dostęp do odzieży. Zaspokajając potrzeby fizjologiczne, można sięgać po te ustawione w wyższej hierarchii.
 • Potrzeby bezpieczeństwa - istnieje kilka rodzajów bezpieczeństwa np. ekonomiczne (praca, dochody, ubezpieczenie), fizyczne (brak wojen czy kataklizmów), zdrowotne (dostęp do służby zdrowia, leków).
 • Potrzeba miłości i przynależności - każdy człowiek potrzebuje tworzyć związki, chce kochać i być kochanym. Chodzi tu nie tylko o relacje miłosne, ale również rodzinne i przyjacielskie. Warto wiedzieć, że potrzeba przynależności to chęć akceptacji w różnych grupach społecznych np. w firmie, w rodzinie czy wśród przyjaciół.
 • Potrzeba szacunku - jest to szacunek do własnej osoby, czyli poczucie własnej wartości, a także potrzeba uznania innych osób, prestiżu, awansu uzyskania nagrody czy pochwały. 
 • Potrzeba samorealizacji - pojawia się dopiero w sytuacji, kiedy zostaną spełnione wszystkie cztery potrzeby niższego rzędu. Potrzeba samorealizacji to chęć zdobywania wiedzy, rozwoju duchowego i osobistego, a także doskonalenie siebie i rozwój talentów.

Jak można przełożyć piramidę Maslowa na działanie firmy?

Motywacja jest kluczem do sukcesu każdej firmy. Jedynie odpowiednio zmotywowani pracownicy są w stanie dążyć do sukcesu i realizować cele przedsiębiorstwa. Kluczem do motywowania pracowników jest dbałość o realizację ich potrzeb. Jeżeli w firmie możliwe będzie zaspokojenie potrzeb w odpowiedniej hierarchii, takiej jak wskazuje piramida potrzeb Maslowa, można osiągnąć sukces w postaci dobrze zmotywowanych pracowników do działania i realizowania założonych celów organizacji. Teoria ta sprawdza się niezwykle dobrze w przełożeniu na działanie firmy, gdyż pozwala określić kolejność zaspokajania potrzeb wszystkich pracowników.

Jaki wpływ na motywację do pracy ma zaspokojenie potrzeb pracownika?

Zaspokajanie potrzeb pracownika według kolejności określonej w piramidzie Maslowa ma ogromny wpływ na jego motywację. Pracownik, który będzie miał terminowo wypłacane wynagrodzenie, umowę o pracę, zapewniona będzie mu odzież ochronna, czas na posiłek, kawa i toaleta będzie miał spełnione potrzeby fizjologiczne i potrzeby bezpieczeństwa, czyli podstawę z piramidy Maslowa. Dzięki temu będzie mógł zająć się realizacją zadań, być wydajny i zaangażowany w zadania. Kolejnym punktem jest potrzeba przynależności, pracownik mając zaspokojone dwie najniższe potrzeby w hierarchii, będzie dążył do zaspokojenia potrzeby przynależności. Chodzi tu o dobrą atmosferę w pracy, przyjacielskie relacje, jasny podział zadań, a także o relacje między podwładnym a pracodawcą. Im lepsza atmosfera tym większe zaangażowanie w pracę u pracowników. Kolejna potrzeba piramidy Maslowa to uznanie. Każdy chce, aby jego praca i wysiłek wiązał się z nagrodą czy pochwałą. Warto wiedzieć, że człowiek, którego potrzeba uznania zostanie zaspokojona, będzie dążył do realizacji ostatniej potrzeby, która znajduje się na czubku piramidy. Jest to samorealizacja, czyli nauka, zdobywanie doświadczenia rozwijania swoich talentów i umiejętności, a także dążenie do awansu.

Warto wiedzieć, że potrzeby ludzkie zawarte w piramidzie Maslowa odnoszą się nie tylko do środowiska pracy, ale również życia ludzkiego. Przykładowo, emeryt nie mając zapewnionej wypłaty emerytury na czas, nie może czuć się bezpieczny i dążyć do swojej samorealizacji. Dodatkowo osoba zamożna podpisując intercyzę, może zapewnić sobie bezpieczeństwo i realizować inne swoje potrzeby. Warto wiedzieć, że hierarchia potrzeb jest często zależna od aktualnej sytuacji czy wieku, dlatego jest dość elastyczną teorią, która od lat stanowi przedmiot badań.

Podsumowanie:
  • Piramida Maslowa, czyli hierarchia potrzeb, opracowana przez Abrahama Maslowa, jest jedną z najbardziej znanych teorii odnośnie potrzeb człowieka i jego motywacji.
  • Piramida Maslowa składa się z pięciu rodzajów potrzeb człowieka, ustawionych w odpowiedniej hierarchii.
  • Zaspokajanie potrzeb pracowników w odpowiedniej hierarchii zgodnie z piramidą Maslowa ma ogromny wpływ na ich motywację, a motywacja jest kluczem do sukcesu każdej firmy.
  • Potrzeby ludzkie opisane w teorii Maslowa odnoszą się nie tylko do środowiska pracy, ale również do życia codziennego, zależą od aktualnej sytuacji i wieku człowieka.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest piramida Maslowa?

Piramida Maslowa to zebrana hierarchia potrzeb ludzkich, stworzona według spostrzeżeń przez Abrahama Maslowa w 1943 roku. Teoria ta odnosi się do potrzeb człowieka i jego motywacji. Według Abrahama Maslowa istnieje pięć rodzajów potrzeb człowieka.

Jakie są rodzaje potrzeb w piramidzie Maslowa?

Amerykański psycholog Abraham Maslow stworzył piramidę potrzeb, w której określił pięć potrzeb, które powinny być zaspokajane w odpowiedniej hierarchii. Tylko wtedy będzie on chciał sięgać po więcej. Wśród potrzeb tych wyróżnia się: fizjologiczne, bezpieczeństwa, miłości i przynależności, szacunku oraz samorealizacji.

Jaki wpływ na motywację do pracy ma zaspokojenie potrzeb pracownika?

Zaspokojenie potrzeb określonych w piramidzie Maslowa i według ich kolejności pozwoli wpłynąć pozytywnie na motywacje zatrudnionych pracowników. Przykładowo, jeśli pracownik nie otrzymuje na czas wynagrodzenia, nie może mieć zaspokojonej potrzeby bezpieczeństwa i potrzeby fizjologicznej, Dodatkowo nie może myśleć o dążeniu do zaspokojenia kolejnych potrzeb ustawionych w hierarchii potrzeb piramidy Maslowa.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Elwira

Elwira

Interesujący artykuł, który pomógł mi zrozumieć, co jest dla mnie ważne przy poszukiwaniu pracy. Teraz wiem, co powinien spełniać mój przyszły pracodawca, aby móc być zmotywowanym do pracy.
Benzema

Benzema

Bardzo ważne jest, aby moje potrzeby były zaspokojone w odpowiedniej kolejności, aby móc skutecznie działać na stanowisku. Firma powinna dbać o moją motywację, a wtedy będzie można osiągnąć sukces.
Hania

Hania

Bardzo ciekawy artykuł na temat hierarchii potrzeb w pracy. Dzięki niemu mam większe pojęcie na temat tego, co jest dla mnie ważne i czego oczekuję od przyszłego pracodawcy.
Magdalena

Magdalena

Teoria piramidy Maslowa jest bardzo ważna dla funkcjonowania firmy, gdyż pozwala odpowiednio zmotywować pracowników i osiągnąć cele przedsiębiorstwa. Musimy dbać o realizację potrzeb naszych pracowników, aby osiągnęli sukces.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka