Zarobki

14 emerytura - nowy dodatek socjalny dla seniorów

4 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

4 komentarze
14 emerytura - nowy dodatek socjalny dla seniorów
W 2022 r. po raz kolejny seniorzy otrzymają 14. emeryturę. Jednak nie każda starsza osoba ma szansę na to świadczenie – obowiązują ograniczenia. Pobierasz emeryturę lub rentę? Sprawdź, czy 14. emerytura trafi również na Twój rachunek bankowy.

Z informacji zaprezentowanych na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że w 2022 r. na wypłatę 14. emerytury została przeznaczona kwota 11,4 mld zł. Pieniądze te trafią do ok. 9 mln emerytów i rencistów. Mimo że dla wielu seniorów zapowiedź otrzymania 14. emerytury oznacza dodatkowy zastrzyk finansowy, to wprowadzone zostało kryterium dochodowe. W praktyce część seniorów otrzyma niższe świadczenie, inni z kolei w ogóle go nie zobaczą.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest 14. emerytura
 • Kiedy 14. emerytura zostanie wypłacona
 • Komu przysługuje 14. emerytura
 • Ile wynosi 14. emerytura
 • Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać 14. emeryturę

Zbliża się moment końca Twojej aktywności zawodowej? Chcesz wiedzieć więcej o emeryturze? Przeczytaj nasz artykuł: Emerytura – co powinniśmy wiedzieć?

Kolejne świadczenie emerytalne dla seniorów

W 2022 r. 14. emerytura zostanie wypłacona po raz drugi – w 2021 r. osoby pobierające emerytury i renty otrzymały ją wraz z listopadowymi świadczeniami. Mimo że sformułowanie „14. emerytura” funkcjonuje powszechnie, to świadczenie to niewiele ma wspólnego z emeryturami – to po prostu dodatek socjalny skierowany do określonej grupy społecznej, czyli seniorów.

14. emerytura 2022 to bonus, który:

 • Nie jest uzależniony od liczby przepracowanych lat
 • Przyznawany jest przez rząd
 • Wypłacany jest przez organ emerytalno-rentowy
 • Zwolniony jest z podatku PIT
 • Nie jest zwolniony ze składki zdrowotnej
 • Zwolniony jest od potrąceń i egzekucji

Zgodnie z zapowiedziami rządu 14. emerytura to kolejne wsparcie seniorów, którego celem jest poprawa jakości ich życia. W 2022 r. emeryci i renciści otrzymali już 13. emeryturę, świadczenia zostały też zwaloryzowane na poziomie 7 proc.

14. emerytura – od kiedy będzie obowiązywać?

Kiedy 14. emerytura trafi do seniorów? Zgodnie z zapowiedziami rządu 14. emerytura będzie wypłacana w okresie od 25 sierpnia do 20 września 2022 r.

W praktyce oznacza to, że osoby uprawnione do tego świadczenia nie otrzymają go w tym samym terminie. Ma to związek z kwestiami technicznymi – konieczne jest przygotowanie systemów informatycznych, z których korzystają organy emerytalne odpowiedzialne za wypłatę emerytur, w tym 14. emerytury.

Chcesz wiedzieć więcej o planowanych pomysłach, które mogą zmienić obowiązujący w Polsce system emerytalno-rentowy? Sprawdź, czym są emerytury stażowe – przeczytaj również: Czym jest emerytura stażowa i kiedy można ją otrzymać?

Szukasz pracy?

Mechanik mobilny wózków widłowych - Toyota Material Handling

Toyota Material Handling Polska Sp. z o.o.

 • Wrocław
Dodana
Dodana

Mechanik mobilny wózków widłowych - Toyota Material Handling

Toyota Material Handling Polska Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Mechanik mobilny wózków widłowych - Toyota Material Handling

Toyota Material Handling Polska Sp. z o.o.

 • Legnica
Dodana

Mechanik Utrzymania Ruchu

LUDWIG CZEKOLADA SP. Z O.O.

 • Skoczów
Dodana

Video

Ile będzie wynosić 14. emerytura w 2022 roku?

Seniorzy pobierający emerytury i renty mogą zastanawiać się, ile wynosi 14. emerytura. Wysokość 14. emerytury została ustalona na kwotę najniższej emerytury, która obowiązuje od 1 marca 2022 r., czyli 1217,98 zł. Trzeba jednak pamiętać o wprowadzonych ograniczeniach.

Ile wynosi 14. emerytura – zasady wypłaty:

 • Seniorzy, których świadczenie nie przekracza kwoty 2900 zł brutto (przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń), otrzymają 1338,44 zł brutto (1217,98 zł netto)
 • Jeżeli senior pobiera świadczenie wyższe niż 2900 zł brutto, to obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę” – po przekroczeniu tego progu wypłacone świadczenie zostanie proporcjonalnie obniżone
 • Gdy kwota 14. emerytury ustalona w oparciu o zasady wskazane w poprzednim punkcie będzie niższa niż 50 zł, to nie zostanie ona seniorowi wypłacona

W praktyce oznacza to, że na 14. emeryturę może liczyć każdy senior, który uzyskuje świadczenie w kwocie do 4188,44 zł brutto. Według wyliczeń rządu do 14. emerytury prawa nie nabędzie ok. 18 proc. świadczeniobiorców.

Dorabianie do emerytury pozostaje bez wpływu na prawo do nabycia 14. emerytury – w tym przypadku pod uwagę brana jest jedynie wysokość świadczenia emerytalnego lub rentowego.

Kto może otrzymać 14. emeryturę i jakie warunki należy spełnić?

Seniorzy mogą zastanawiać się nie tylko, kiedy 14. emerytura zostanie wypłacona, ale również, kto może ją otrzymać. Grono beneficjentów to osoby, które nabyły prawo do świadczeń długoterminowych – emerytur i rent.

Zgodnie z ustawą o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów na liście osób, którym przysługuje 14. emerytura, znajdują się osoby pobierające:

 • Emerytury i renty z ZUS
 • Świadczenie emerytalne lub rentowe z KRUS
 • Emerytury i renty w związku z pracą w służbach mundurowych
 • Emerytury pomostowe
 • Świadczenia i zasiłki przedemerytalne
 • Renty socjalne
 • Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
 • Rodzicielskie świadczenia uzupełniające
 • Świadczenia przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych
 • Renty dla inwalidów wojennych i wojskowych

Co w przypadku zawieszonej emerytury? Dodatkowe świadczenie nie przysługuje osobom, których prawo do świadczeń zostanie zawieszone na dzień 24 sierpnia 2022 r.

Aby otrzymać 14. emeryturę, nie trzeba składać wniosku. Uprawnieni seniorzy otrzymają ten bonus wraz ze świadczeniem emerytalno-rentowym – 14. emerytura jest wypłacana z urzędu.

Video

Czy renciści również otrzymają świadczenie?

Jak wynika z powyższej listy, 14. emeryturę mogą uzyskać również osoby pobierające rentę. Warto jednak wiedzieć, jakie zasady obowiązują w przypadku renty rodzinnej, która może być wypłacana więcej niż jednej osobie.

Jeżeli do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej niż jedna osoba, to:

 • Przysługuje jedna 14. emerytura
 • emerytura podlega proporcjonalnemu podziałowi na osoby uprawnione do pobierania renty rodzinnej

Może też zdarzyć się, że do renty rodzinnej jest uprawnionych kilka osób, z których jedna ma też prawo do renty socjalnej. W takiej sytuacji 14. emerytura jest dzielona między te osoby, z wyjątkiem osoby uprawnionej do renty socjalnej.

Podsumowanie:
 • 14. emerytura to dodatek socjalny, nie mający bezpośredniego związku z emeryturami, skierowany do seniorów
 • W 2022 r. 14. emerytura zostanie wypłacona po raz drugi, jej wysokość wynosi najniższą emeryturę, czyli 1217,98 zł netto
 • Świadczenie to przysługuje osobom pobierającym emerytury i renty, których świadczenie nie przekracza kwoty 4188,44 zł brutto
 • Aby otrzymać 14. emeryturę, nie trzeba składać wniosku, jest ona wypłacana z urzędu razem ze świadczeniem emerytalno-rentowym

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy planowana jest wypłata 14 emerytury?

Terminy zostały wskazane w ustawie o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Pierwsze świadczenia zostaną wypłacone wraz z emeryturami i rentami w terminie 25 sierpnia 2022 r. Najpóźniej uprawnieni seniorzy 14. emeryturę otrzymają 20 września 2022 r.

Czy przy wypłacie 14 emerytury będzie miało zastosowanie kryterium dochodowe?

Tak, przy 14 emeryturze 2022 r. obowiązuje kryterium dochodowe. W praktyce oznacza to, że pełen bonus (w wysokości 1217,98 zł netto) otrzymają emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza kwoty 2900 zł brutto. Z kolei na 14. emeryturę nie mogą liczyć osoby uzyskujące świadczenie w kwocie przekraczającej 4188,44 zł brutto.

Czy trzeba złożyć wniosek o wypłatę 14 emerytury?

Nie, wniosek jest zbędny. Zgodnie z zapowiedziami 14. emerytura będzie wypłacana z urzędu. To dobra wiadomość dla seniorów – nie muszą oni składać żadnych dodatkowych dokumentów czy też kontaktować się z organem wypłacającym świadczenie emerytalne lub rentowe. Dodatkowe środki zostaną wypłacone wraz ze świadczeniem podstawowym.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Iwona

Iwona

Wydaje mi się, że 14. emerytura to dobry krok, ale nie jest to rozwiązanie problemu niskich emerytur w Polsce. Rząd powinien wprowadzić długoterminowe zmiany, które pozwolą na poprawę sytuacji emerytalnej dla wszystkich pracujących w Polsce.
Pablo

Pablo

Chociaż nie otrzymam 14. emerytury, to cieszę się, że rząd pomyślał o seniorach. Jest to z pewnością ważne wsparcie dla ludzi starszych, którzy często borykają się z problemami zdrowotnymi.
Fachman

Fachman

To niesprawiedliwe, że osoby bezrobotne nie są objęte takimi dodatkami, podczas gdy seniorzy otrzymują 14. emeryturę. Ludzie, którzy nie mają pracy także zmagają się z trudnościami finansowymi.
Zebra

Zebra

Cieszę się, że rząd zdecydował się na wypłatę 14. emerytury dla seniorów. To z pewnością poprawi ich jakość życia. Mam nadzieję, że to tylko początek działań mających na celu poprawę sytuacji emerytalnej w Polsce.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka