!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zarobki

14 emerytura - nowy dodatek socjalny dla seniorów

4 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

0 komentarzy

14 emerytura - nowy dodatek socjalny dla seniorów
W 2022 r. po raz kolejny seniorzy otrzymają 14. emeryturę. Jednak nie każda starsza osoba ma szansę na to świadczenie – obowiązują ograniczenia. Pobierasz emeryturę lub rentę? Sprawdź, czy 14. emerytura trafi również na Twój rachunek bankowy.

Z informacji zaprezentowanych na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że w 2022 r. na wypłatę 14. emerytury została przeznaczona kwota 11,4 mld zł. Pieniądze te trafią do ok. 9 mln emerytów i rencistów. Mimo że dla wielu seniorów zapowiedź otrzymania 14. emerytury oznacza dodatkowy zastrzyk finansowy, to wprowadzone zostało kryterium dochodowe. W praktyce część seniorów otrzyma niższe świadczenie, inni z kolei w ogóle go nie zobaczą.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest 14. emerytura
 • Kiedy 14. emerytura zostanie wypłacona
 • Komu przysługuje 14. emerytura
 • Ile wynosi 14. emerytura
 • Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać 14. emeryturę

Zbliża się moment końca Twojej aktywności zawodowej? Chcesz wiedzieć więcej o emeryturze? Przeczytaj nasz artykuł: Emerytura – co powinniśmy wiedzieć?

Kolejne świadczenie emerytalne dla seniorów

W 2022 r. 14. emerytura zostanie wypłacona po raz drugi – w 2021 r. osoby pobierające emerytury i renty otrzymały ją wraz z listopadowymi świadczeniami. Mimo że sformułowanie „14. emerytura” funkcjonuje powszechnie, to świadczenie to niewiele ma wspólnego z emeryturami – to po prostu dodatek socjalny skierowany do określonej grupy społecznej, czyli seniorów.

14. emerytura 2022 to bonus, który:

 • Nie jest uzależniony od liczby przepracowanych lat
 • Przyznawany jest przez rząd
 • Wypłacany jest przez organ emerytalno-rentowy
 • Zwolniony jest z podatku PIT
 • Nie jest zwolniony ze składki zdrowotnej
 • Zwolniony jest od potrąceń i egzekucji

Zgodnie z zapowiedziami rządu 14. emerytura to kolejne wsparcie seniorów, którego celem jest poprawa jakości ich życia. W 2022 r. emeryci i renciści otrzymali już 13. emeryturę, świadczenia zostały też zwaloryzowane na poziomie 7 proc.

14. emerytura – od kiedy będzie obowiązywać?

Kiedy 14. emerytura trafi do seniorów? Zgodnie z zapowiedziami rządu 14. emerytura będzie wypłacana w okresie od 25 sierpnia do 20 września 2022 r.

W praktyce oznacza to, że osoby uprawnione do tego świadczenia nie otrzymają go w tym samym terminie. Ma to związek z kwestiami technicznymi – konieczne jest przygotowanie systemów informatycznych, z których korzystają organy emerytalne odpowiedzialne za wypłatę emerytur, w tym 14. emerytury.

Chcesz wiedzieć więcej o planowanych pomysłach, które mogą zmienić obowiązujący w Polsce system emerytalno-rentowy? Sprawdź, czym są emerytury stażowe – przeczytaj również: Czym jest emerytura stażowa i kiedy można ją otrzymać?

Video

Ile będzie wynosić 14. emerytura w 2022 roku?

Seniorzy pobierający emerytury i renty mogą zastanawiać się, ile wynosi 14. emerytura. Wysokość 14. emerytury została ustalona na kwotę najniższej emerytury, która obowiązuje od 1 marca 2022 r., czyli 1217,98 zł. Trzeba jednak pamiętać o wprowadzonych ograniczeniach.

Ile wynosi 14. emerytura – zasady wypłaty:

 • Seniorzy, których świadczenie nie przekracza kwoty 2900 zł brutto (przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń), otrzymają 1338,44 zł brutto (1217,98 zł netto)
 • Jeżeli senior pobiera świadczenie wyższe niż 2900 zł brutto, to obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę” – po przekroczeniu tego progu wypłacone świadczenie zostanie proporcjonalnie obniżone
 • Gdy kwota 14. emerytury ustalona w oparciu o zasady wskazane w poprzednim punkcie będzie niższa niż 50 zł, to nie zostanie ona seniorowi wypłacona

W praktyce oznacza to, że na 14. emeryturę może liczyć każdy senior, który uzyskuje świadczenie w kwocie do 4188,44 zł brutto. Według wyliczeń rządu do 14. emerytury prawa nie nabędzie ok. 18 proc. świadczeniobiorców.

Dorabianie do emerytury pozostaje bez wpływu na prawo do nabycia 14. emerytury – w tym przypadku pod uwagę brana jest jedynie wysokość świadczenia emerytalnego lub rentowego.

Kto może otrzymać 14. emeryturę i jakie warunki należy spełnić?

Seniorzy mogą zastanawiać się nie tylko, kiedy 14. emerytura zostanie wypłacona, ale również, kto może ją otrzymać. Grono beneficjentów to osoby, które nabyły prawo do świadczeń długoterminowych – emerytur i rent.

Zgodnie z ustawą o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów na liście osób, którym przysługuje 14. emerytura, znajdują się osoby pobierające:

 • Emerytury i renty z ZUS
 • Świadczenie emerytalne lub rentowe z KRUS
 • Emerytury i renty w związku z pracą w służbach mundurowych
 • Emerytury pomostowe
 • Świadczenia i zasiłki przedemerytalne
 • Renty socjalne
 • Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
 • Rodzicielskie świadczenia uzupełniające
 • Świadczenia przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych
 • Renty dla inwalidów wojennych i wojskowych

Co w przypadku zawieszonej emerytury? Dodatkowe świadczenie nie przysługuje osobom, których prawo do świadczeń zostanie zawieszone na dzień 24 sierpnia 2022 r.

Aby otrzymać 14. emeryturę, nie trzeba składać wniosku. Uprawnieni seniorzy otrzymają ten bonus wraz ze świadczeniem emerytalno-rentowym – 14. emerytura jest wypłacana z urzędu.

Video

Czy renciści również otrzymają świadczenie?

Jak wynika z powyższej listy, 14. emeryturę mogą uzyskać również osoby pobierające rentę. Warto jednak wiedzieć, jakie zasady obowiązują w przypadku renty rodzinnej, która może być wypłacana więcej niż jednej osobie.

Jeżeli do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej niż jedna osoba, to:

 • Przysługuje jedna 14. emerytura
 • emerytura podlega proporcjonalnemu podziałowi na osoby uprawnione do pobierania renty rodzinnej

Może też zdarzyć się, że do renty rodzinnej jest uprawnionych kilka osób, z których jedna ma też prawo do renty socjalnej. W takiej sytuacji 14. emerytura jest dzielona między te osoby, z wyjątkiem osoby uprawnionej do renty socjalnej.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy planowana jest wypłata 14 emerytury?

Terminy zostały wskazane w ustawie o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Pierwsze świadczenia zostaną wypłacone wraz z emeryturami i rentami w terminie 25 sierpnia 2022 r. Najpóźniej uprawnieni seniorzy 14. emeryturę otrzymają 20 września 2022 r.

Czy przy wypłacie 14 emerytury będzie miało zastosowanie kryterium dochodowe?

Tak, przy 14 emeryturze 2022 r. obowiązuje kryterium dochodowe. W praktyce oznacza to, że pełen bonus (w wysokości 1217,98 zł netto) otrzymają emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza kwoty 2900 zł brutto. Z kolei na 14. emeryturę nie mogą liczyć osoby uzyskujące świadczenie w kwocie przekraczającej 4188,44 zł brutto.

Czy trzeba złożyć wniosek o wypłatę 14 emerytury?

Nie, wniosek jest zbędny. Zgodnie z zapowiedziami 14. emerytura będzie wypłacana z urzędu. To dobra wiadomość dla seniorów – nie muszą oni składać żadnych dodatkowych dokumentów czy też kontaktować się z organem wypłacającym świadczenie emerytalne lub rentowe. Dodatkowe środki zostaną wypłacone wraz ze świadczeniem podstawowym.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.