Własna firma

4 wskazówki, które pomogą Ci skuteczniej nawiązywać kontakty biznesowe

9 września 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze
4 wskazówki, które pomogą Ci skuteczniej nawiązywać kontakty biznesowe
Skutecznie nawiązując kontakty biznesowe, możesz nie tylko poszerzyć swoje grono znajomych i stworzyć sobie okazję do ciekawych rozmów, ale przede wszystkim ułatwić sobie rozwój kariery czy biznesu. Warto nawiązać trwałe relacje z aktualnymi i potencjalnymi klientami, ale również kontrahentami, podwykonawcami i własnymi pracownikami. Pytanie tylko, co zrobić, żeby aktywnie poznawać osoby, które mogą nam pomóc? Jak nawiązywać kontakty biznesowe? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • jak umiejętnieje spotkanie spotkanie i powodzenia dla decyzji,
  • Wpływ na budowanie sieci jaka sieć,
  • czy aktywne jest Twoje konto na LinkedIn, aby każdego, kto chce na nowo zapoznać się,
  • co zrobić, by zachować ustawienia na dłużej.

Przeczytaj również:  Budowa sieci -jak do zrobienia ?

Spotkanie biznesowe i konferencje greye kluczem do sukcesu

konferencja nr 1: uczestnicz w spotkaniach i konferencjach branżowych

Nawet jeśli chcesz wziąć udział w firmowych kolacjach i branżowych konferencjach, warto się przełamać i wziąć udział w choćby kilku z nich. W takich miejscach  relacje nawiązują się bardzo swobodnie swobodnie i swobodnie . Wystarczy, że przymocujesz się do wyboru miejsca, a lub przymocujesz do grupy, która znajduje się w konkretnie, którą chcesz poznać. Podejdź, przedstaw się i zacznij brać aktywny udział w konwersacji. Umiejętość dialog szybko daję Ci do powiedzenia nieco więcej więcej bieżący temat, do nawiązania połączenia na juz bieżący.

Pamiętaj, by na tego rodzaju towarzystwach zawsze mieć przy sobie aktualne wizytówki, Twoje podstawowe dane kontaktowe. Wręczając się pielęgnując je nowo poznanym pieśni, masz pewność, że w razie piosenki, jak się z Tobą współpracuje. Działa również w drugą stronę —  spotkania i konferencje na dobrą okazję do wymiany wymiany . Aby w móc w przyszłości z nich. Dodać, aby od razu je uporządkować, na przykład poprzez załączenie wtyki telefonicznej. Ważne, poprzez wszystkie kontakty zapisywania według tego samego schematu, który jest używany w jednym miejscu i na jakiś czas aktualizować bazę, tworząc bazę, tworząc te bazy danych, które są już potrzebne. 

Szukasz pracy?
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Władysławowo
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Video

Networking jeden z najważniejszych elementów infrastruktury informacyjnej

Transmisja nr 2: zatroszcz się o networking

Warto zadbać również o networking biznesowy, czyli nawiązywanie kontaktów z osobami działającymi w różnych branżach i aktywną współpracę z nimi. Ważne, by obie strony czerpały realne korzyści z tej relacji, taka jest bowiem idea networkingu. Im szersze grono znajomych, tym więcej nowych kontaktów będziesz mógł zdobyć. Zastanów się, co cennego możesz zaoferować od siebie innym osobom i działaj.

Najprostszym sposobem na zbudowanie sieci relacji jest skorzystanie z oferty jednego z wielu klubów networkingowych. Uczestnictwo w tego typu grupach zwykle wiąże się z koniecznością uiszczenie stosownej opłaty, pamiętaj jednak, że jest to inwestycja w rozwój Twojej kariery czy biznesu, która powinna szybko zaprocentować. Sprawdź, jakie kluby działają w Twojej najbliższej okolicy i kto w nich uczestniczy. 

Obecność na LinkedIn i grupach eksperckich

Wskazówka nr 3: udzielaj się na portalach i w grupach eksperckich

Aktywnie prowadzony, profesjonalny profil na LinkedIn to świetny sposób na dotarcie do potencjalnych partnerów biznesowych czy pracodawców. Ten wyjątkowy portal społecznościowy skupia osoby, które poszukują kontaktów zawodowo-biznesowych. Coraz więcej firm prowadzi za jego pośrednictwem rekrutacje. Wielu ekspertów udziela się na nim, często za darmo dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Choćby dlatego warto założyć swoje konto na portalu, jeśli do tej pory jeszcze go nie miałeś, uzupełnić niezbędne dane i zacząć się udzielać. Nawet jeśli w najbliższym czasie nie zamierzasz zmieniać pracy, warto się na to zdecydować. Nigdy nie wiesz, kiedy wypracowane w ten sposób kontakty Ci się przydadzą. Coraz częściej zdarza się, że rekruterzy sami sprawdzają profile kandydatów do pracy na branżowych portalach, żeby sprawdzić, czy są na nich obecni, gdzie się udzielają i jaką opinię na swój temat budują w sieci.

Samo posiadanie profilu to jednak za mało, musisz również zadbać o to, by się pokazać osobom, z którymi chciałbyś nawiązać relację, na przykład poprzez uczestnictwo w dyskusjach. Z tego samego powodu warto udzielać się również na forach i grupach eksperckich poświęconych konkretnej branży. Aktywne komentowanie postów i zakładanie nowych wątków pozwoli Ci zostać zauważonym. Opinie i doświadczenia innych, które znajdziemy na forach, stanowią z kolei bardzo cenne źródło wiedzy. Nie musisz mieć dużego doświadczenia, ani szerokiej wiedzy, by uczestniczyć w rozmowach. To raczej szansa na uzupełnienie braków i rozwianie wątpliwości, w bardzo komfortowy, niewymagający zaangażowania sposób.

Video

Jak utrzymywać relację z partnerami biznesowymi?

Wskazówka nr 4: pielęgnuj nawiązane relacje

Kiedy wiesz już, jak budować kontakty biznesowe, przychodzi czas na to, by zadbać o ich trwałość. Jeśli tylko masz odpowiednio dużo czasu, warto co jakiś czas spotykać się osobiście z osobami, na których relacjach najbardziej Ci zależy. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji również cały szereg nowoczesnych, elektronicznych narzędzi, które pozwalają niemal równie dobrą jakość kontaktów, co rozmowy twarzą w twarz. Możesz korzystać z telefonu, e-maila, czy aplikacji umożliwiających rozmowy za pośrednictwem kamery. Co jakiś czas przejrzyj po prostu swoją bazę kontaktów i znajdź w niej osoby, z którymi dawno nie rozmawiałeś, czy to osobiście, czy za pomocą innych mediów. Czasem nawet krótki e-mail wystarczy, by o sobie przypomnieć i wzbudzić ciepłe uczucia w swoim rozmówcy. 

Ważne, by dbać o relacje nie tylko wtedy, gdy chcemy wykorzystać daną znajomość dla swoich korzyści. Takie wyjście na szybko zgubi i sprawi, że nie do końca. Pamiętaj też o wzajemnej wzajemności. Jeśli masz inną metodę, by uniknąć innej metody, z której chcesz skorzystać z niej. Dzięki temu w przyszłości w przyszłości będzie bardziej przychylna, kiedy to Ty zwrócisz się do niej z przyczynkiem. W kontaktach biznesowych jest każdy, kto chce się empatią i pełnymi wkładami. Nie zapominaj, że po drugiej stronie też jest człowiek, ze swoich słabościami i problemami. Nie zostanie również przesunięta z konkretną osobą. W aterarze razie może się ona już osaczona i zamiast sympatii wzbudziła w niej raczej niepewność. 

Podsumowanie:
  • Budowanie relacji biznesowych poprzez uczestnictwo w spotkaniach i konferencjach branżowych jest kluczem do sukcesu.
  • Networking biznesowy, czyli nawiązywanie kontaktów z osobami działającymi w różnych branżach, jest jednym z najważniejszych elementów infrastruktury informacyjnej.
  • Aktywna obecność na LinkedIn, udzielanie się na portalach i w grupach eksperckich oraz uczestnictwo w dyskusjach pozwala na zbudowanie sieci relacji biznesowych oraz dotarcie do potencjalnych partnerów biznesowych i pracodawców.
  • Pielęgnowanie nawiązanych relacji jest kluczowe, dlatego warto czasami spotykać się osobiście z osobami, na których relacjach najbardziej nam zależy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

moja firma

moja firma

Bardzo ważny artykuł dla każdego pracodawcy. Pokazuje, że networking i budowanie relacji biznesowych to klucz do sukcesu firmy. Polecam przeczytać pracownikom z działu sprzedaży i marketingu.
Casual

Casual

Bardzo dobry tekst dla osób, które chcą poznać sposoby nawiązania kontaktów biznesowych. Praktyczne porady są bardzo cenne i na pewno pomogą mi w przyszłości.
Arek

Arek

Interesujący artykuł dla mnie, jako osoby poszukującej pracy. Dowiedziałem się, jak ważne jest posiadanie profesjonalnego profilu na LinkedIn i uczestniczenie w grupach eksperckich.
Gosia

Gosia

Bardzo cenne wskazówki na temat budowania sieci kontaktów biznesowych. Już teraz wiem, jak powinienem podejść do przedstawienia siebie na spotkaniach i konferencjach branżowych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.