Zarobki

Emerytura bez podatku - od kiedy będzie obowiązywać?

6 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

10 komentarzy
Emerytura bez podatku - od kiedy będzie obowiązywać?
Emerytura bez podatku to jeden z flagowych programów Polskiego Ładu. Pierwotnie reforma zakładała, że od emerytur i rent wynoszących do 2500 zł nie będzie odprowadzany podatek dochodowy. Od kiedy emerytura bez podatku weszła w życie, w przepisach zaszły już jednak pewne zmiany.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest i na czym polega emerytura bez podatku,
 • ile wynosi składka zdrowotna przy emeryturze bez podatku,
 • ile wynosi emerytura bez podatku po waloryzacji,
 • czy od trzynastej emerytury będzie odprowadzony podatek,
 • czy nowe przepisy są korzystne dla seniorów.

Przeczytaj też: Emerytury Unii Europejskiej – ile wynoszą i w jakim państwie można ją najszybciej uzyskać?

Emerytura bez podatku – kluczowa zmiana w ramach Polskiego Ładu

Zmiany w prawie podatkowym to jedno z kluczowych założeń Polskiego Ładu. Z punktu widzenia seniorów najważniejszą zmianą są emerytury bez podatku, które zostały uchwalone przez Sejm 1 października 2021 roku. Przepisy zakładają, że osoby, które otrzymują emerytury lub renty w wysokości do 2500 zł brutto, nie będą musiały odprowadzać podatku dochodowego. W praktyce przekłada się to na podwyższenie tych świadczeń. Z kolei osoby, które otrzymują wyższe emerytury lub renty, podatek zapłacą jedynie od kwoty przekraczającej 2500 zł brutto.

Od kiedy obowiązuje emerytura bez podatku? Przepisy weszły w życie 1 stycznia 2022 roku – wyższe świadczenia trafiły więc do emerytów i rencistów już w pierwszym miesiącu nowego roku. Aby otrzymać emeryturę bez podatku, nie trzeba było dopełniać żadnych dodatkowych formalności – podwyżka została uwzględniona automatycznie. Według szacunków rządzących, na reformie miało zyskać 90% emerytów i rencistów, a 2/3 z nich miało w ogóle nie zapłacić podatku.

Szukasz pracy?

Analityk Biznesowy

SMART-HR

 • Warszawa
Dodana
Dodana

Projektant Konstrukcji Budowlanych

SMART-HR

 • Mińsk Mazowiecki
Dodana
Dodana

Elektromechanik

SMART-HR

 • Lubliniec
Dodana

Sprawdź też: Dorabianie do emerytury. Jak nie stracić świadczenia emerytalnego?

Emerytura bez podatku a składka zdrowotna

Choć emerytury bez podatku miały przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej seniorów, w rzeczywistości nie zyskali oni tak wiele, jak można było przypuszczać. Dlaczego? Wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu, zmienił się sposób finansowania składki zdrowotnej. Składka zdrowotna wciąż wynosi 9%, jednak dotychczas 7,75% opłacane było z zaliczki na podatek dochodowy – z kwoty emerytury netto pobierano więc tylko 1,25%. Od kiedy emerytury bez podatku weszły w życie, świadczeniobiorcy zapłacą pełną stawkę w wysokości 9%.

Przeczytaj także: Zawieszenie prawa do emerytury z powodu kontynuowania zatrudnienia. W jaki sposób ZUS przeliczy emeryturę zawieszoną?

Video

Emerytura bez podatku a waloryzacja i trzynasta emerytura

Jak co roku, 1 marca 2022 nastąpiła waloryzacja emerytur, której wysokość przez długi okres była temat dyskusji wśród polityków i ekspertów. Podwyżka wynikająca z ustawy miała wynosić 5,7%, ale ostatecznie rząd zdecydował o zwiększeniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent do 7%. Jak zmieniły się emerytury bez podatku po waloryzacji?

Czy zmiany w zakresie emerytur będą korzystne dla seniorów?

Emerytura bez podatku to rozwiązanie korzystne przede wszystkim dla osób otrzymujących świadczenia do wspomnianej kwoty 2500 zł brutto. Zgodnie z pierwotnie przyjętymi przepisami, na wprowadzonych zmianach mieli jednak stracić emeryci, którym przysługują świadczenia w wysokości 5000 zł brutto lub więcej. W reakcji na powszechny sprzeciw i groźbę pozwu zbiorowego rząd podjął decyzję, że osoby, które pobierają emerytury do kwoty 12 800 zł brutto, będą rozliczać się na starych zasadach – ci, którzy początkowo stracili na zmianach, stosowne wyrównanie mieli otrzymać w lutym. Emerytura bez podatku to nie jedyna zapowiadana przez rząd zmiana – w ostatnim czasie znów głośno mówi się o wprowadzeniu emerytur stażowych.

Emerytura bez podatku jest jednym z kluczowych programów Polskiego Ładu, wraz z którym wprowadzono szereg zmian podatkowych. Na mocy nowych przepisów, od emerytur i rent do 2500 zł brutto nie będzie odprowadzany podatek dochodowy. Seniorzy, którzy pobierają wyższe świadczenia, podatek zapłacą od kwoty przekraczającej 2500 zł brutto.

Podsumowanie:
 • Emerytury bez podatku to kluczowa zmiana wprowadzona w ramach Polskiego Ładu, która zakłada, że osoby otrzymujące emerytury do 2500 zł brutto nie muszą odprowadzać podatku dochodowego, co przekłada się na podwyższenie świadczeń.
 • Przepisy weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, przy czym emerytom nie trzeba było dopełniać żadnych formalności, podwyżka została uwzględniona automatycznie.
 • Chociaż emerytury bez podatku przyczyniły się do poprawy sytuacji finansowej seniorów, wprowadzono też zmiany w finansowaniu składki zdrowotnej, która teraz wynosi pełną stawkę 9%.
 • Emerytura bez podatku to rozwiązanie korzystne przede wszystkim dla osób otrzymujących świadczenia do 2500 zł brutto, ale rząd podjął decyzję o wyrównaniu sytuacji dla emerytów, którym przysługują świadczenia w wysokości 5000 zł brutto lub więcej.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega emerytura bez podatku?

Emerytura bez podatku to program, który zakłada, że emeryci i renciści pobierający świadczenia w wysokości do 2500 zł brutto, nie będą musieli płacić podatku dochodowego. W przypadku wyższych emerytur i rent wyższych podatek zostanie odprowadzony od kwoty przekraczającej 2500 zł brutto.

Od kiedy obowiązuje emerytura bez podatku?

rzepisy regulujące emeryturę bez podatku weszły w życie wraz z Polskim Ładem i obowiązują od 1 stycznia 2022 roku – wyższe emerytury trafiły do świadczeniobiorców już w pierwszym miesiącu tego roku. Podwyżka została uwzględniona automatycznie – seniorzy nie musieli więc dopełniać żadnych formalności.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Tobiasz Kroczek

Tobiasz Kroczek

Fajnie, że są przynajmniej jakieś pozytywne zmiany. Mam nadzieję, że emerytury bez podatku to dopiero początek i w przyszłości będzie więcej takich propozycji.
Wiola

Wiola

Z jednej strony cieszę się z uchwalenia emerytur bez podatku, ale z drugiej - widzę, że składka zdrowotna wzrośnie dla seniorów.
roman

roman

Czekam na zmiany w zakresieemerytur stażowych - mam nadzieję, że to pomoże poprawić sytuację na rynku pracy.
ququ3

ququ3

Chociaż jestem jeszcze daleki od emerytury, to uważam, że to dobra zmiana - w końcu trzeba dbać o osoby starsze, które wiele w życiu już przeszły.
Mirek

Mirek

Cieszę się, że wprowadzono emerytury bez podatku. To ważne dla seniorów, a szczególnie dla tych o mniejszych dochodach.
yeti18

yeti18

Uważam, że emerytura bez podatku jest dobra, ale jeśli weźmiemy pod uwagę składkę zdrowotną, to tak naprawdę seniorzy nie zyskują tak dużo. Uważam, że rząd powinien bardziej poprawić system opieki zdrowotnej i zredukować koszty leków i badań, a nie skupiać się tylko na zwalnianiu seniorów z podatków.
Pytanie wazne

Pytanie wazne

Nie mam pojęcia, czy ta zmiana jest korzystna czy nie. Jednak myślę, że należy zawsze doceniać inicjatywy, które poprawiają jakość życia seniorów.
Jacuś

Jacuś

Nie wpływa to w żaden sposób na moją firmę. Być może dla seniorów jest to korzystna zmiana, ale dla mnie jako pracodawcy nic się tu nie zmienia.
baśka

baśka

Nie wiem, czy to dobry pomysł, bo wtedy w rękach seniorów jest więcej pieniędzy, ale koszty opieki zdrowotnej pozostają takie same. To może spowodować stres finansowy dla wielu seniorów i zmusić ich do szukania pracy na łamach internetu.
Hjubi

Hjubi

To dobra informacja dla seniorów, którzy otrzymują emerytury lub renty poniżej 2500 zł brutto. Jedynie szkoda, że składka zdrowotna pozostaje taka sama, a emerytury waloryzowane są co roku tak niewielko.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.