Zarobki

Emerytury Unii Europejskiej - ile wynoszą i w jakim państwie można ją najszybciej uzyskać?

6 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

12 komentarzy
Emerytury Unii Europejskiej - ile wynoszą i w jakim państwie można ją najszybciej uzyskać?
Mogą być Państwo zaskoczeni jak kształtują się poziomy wysokości emerytur w krajach Unii Europejskiej. Najniższa i najwyższa emerytura w państwach członkowskich to kilkukrotna różnica. Wysokość emerytury w Danii wielokrotnie przekracza wysokość emerytury np. na Węgrzech. Emerytury w UE są - jak wszędzie indziej - uzależnione od wysokości zarobków w poszczególnych państwach. Polska na tle liderów pod tym względem wypada dość słabo. Powiemy o wysokości emerytur w całej UE.

Średnia emerytura w Polsce i w krajach Unii Europejskiej – ile wynosi?

Średnia emerytura w Polsce, w roku 2021, wynosiła nieco ponad 2500 PLN. Biorąc pod uwagę wskaźniki pokazujące koszty życia, ze średniej emerytury w Polsce można “wyżyć”, lecz - jeśli nie mamy dodatkowych źródeł dochodów - będzie to życie tylko nieznacznie przekraczające próg ubóstwa. Jednakże - trzymając się tego czynnika - można by powiedzieć, że polski emeryt jest w lepszej sytuacji niż emeryt irlandzki czy holenderski, ponieważ w tych krajach po odjęciu kosztów życia emerytura wydaje się niższa, choć netto jest ona znacznie wyższa. Ale takie twierdzenie byłoby nieuprawione, ponieważ np. Holendrzy odkładają “na stare lata” znacznie więcej z pensji niż Polacy.

Wysokość średniej emerytury w Niemczech czy Hiszpanii (średnie emerytury w Unii Europejskiej) - przekracza ponad dwukrotnie ten wskaźnik w Polsce i wynosi około 6500 PLN (w przeliczeniu na złotówki). Ponadto, gdy wyliczymy koszty życia w tych krajach, okazuje się, że emerytura (przy założeniu, że jest jedynym źródłem dochodu), wystarcza na więcej i na dłużej starcza.

Prawdziwymi lokomotywami w UE pod względem emerytur są Dania, Austria i Francja, w których to krajach emeryci netto otrzymują od państwa średni ponad 7500 PLN (w przeliczeniu na złotówki).

Przeciętny poziom jak na normy europejskie prezentują takie kraje jak Szwecja czy Finlandia, gdzie wysokość emerytury netto wynosi ponad 5000 PLN w przeliczeniu. W najgorszej sytuacji są kraje nadbałtyckie i Grecja, gdzie średnia emerytura nie pokrywa kosztów życia.

Gdzie w Unii Europejskiej najszybciej otrzymuje się emeryturę?

W zdecydowanej większości państw UE wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn jest taki sam. Wśród nielicznych wyjątków znajduje się również Polska, w której wiek emerytalny dla kobiet jest niższy od wieku emerytalnego dla mężczyzn o całe pięć lat. Poza tym w Polsce otrzymujemy emeryturę relatywnie szybko (abstrahujemy teraz od jej wysokości). Tak niski wiek emerytalny jak w Polsce występuje jeszcze tylko w Austrii i w Czechach (60 lat dla kobiet i 65 lub 63 dla mężczyzn). Większość krajów UE przewiduje możliwość uzyskania emerytury w wieku 65 lat zarówno dla kobiet i mężczyzn.

Ciekawi następujący fakt: zarówno Grecja (gdzie emerytury należą do najniższych) jak i Islandia (najwyższe emerytury) - mają podobne rozwiązania, które pozwalają przejść na emeryturę kobietom i mężczyznom w późnym wieku 67 lat. Tłumaczyć to należy następująco: Grecja była zmuszona po kryzysie ekonomicznym podwyższyć wiek emerytalny (więcej “rąk do pracy”), natomiast emerytury na Islandii mogą być tak wysokie, ponieważ Islandczycy pracują dość długo.

Szukasz pracy?
Dodana

Zbieracz zamówień (lekkie opakowania z sałatkami) - do €15,82 brutto/h

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
Dodana

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Bieruń
 • 30-31 zł / h
Dodana

Zbieracz zamówień w Jumbo

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
 • 62-65 zł / h
Dodana

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Jaworzno
 • 30-31 zł / h
Dodana

Poza tymi dwoma krajami najpóźniej otrzymuje się emerytury w Irlandii, Holandii i Portugalii - tam wiek emerytalny (znów: taki sam dla kobiet i mężczyzn) przekracza 65 lat.

Video

Najwyższa i najniższa emerytura w krajach Unii Europejskiej

Najniższe emerytury w UE wypłacane są przez kraje nadbałtyckie: Litwę, Łotwę i Estonię. Węgrzy także zaliczają się do krajów, gdzie występują najniższe emerytury w Unii Europejskiej. Większej różnicy nie czynią także emerytury w Czechach, na Słowacji, w Polsce i Portugalii. W wymienionych do tej pory krajach emerytury należą do najniższych w całej Unii. Ale zaraz potem mamy wielki skok w wysokości emerytur, który zapoczątkowuje Irlandia. Pozostałe kraje Unii Europejskiej mają już znacznie wyższe emerytury. Holandia, Hiszpania, Szwecja, Włochy - te kraje należą do państw wypłacających swoim obywatelom bardzo przyzwoite emerytury na poziomie mniej więcej średniej europejskiej. Wysokość emerytury w Niemczech możemy potraktować jako nieco przekraczającą przeciętną europejską emeryturę. Natomiast wysokość emerytury w Danii na wykresach graficznych państw według wysokości emerytur, jest już zapoczątkowaniem listy krajów o najwyższej emeryturze w UE. W samej czołówce znajdują się Austria i Dania. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, najwyższe emerytury w UE są wypłacane na Islandii.

Należy wyraźnie przy tym zaznaczyć, że kraje z najniższymi emeryturami (w tym Polska) różnią się pod względem ich wysokości z najwyżej notowanymi krajami Unii Europejskiej nawet pięciokrotnie. Np. wysokość emerytury w Danii jest kilkukrotnie wyższa niż na Węgrzech, na Litwie, czy w Polsce, czyli w krajach, które mają emerytury najniższe. Jakkolwiek liderzy (Islandia, Francja, Włochy) już nie tak bardzo różnią się od krajów ze średnią emeryturą, których przykładem może być wysokość emerytury w Niemczech. Różnią się znacznie tylko od krajów z najniższymi emeryturami.

Wysokość emerytur w Unii Europejskiej podlega we wszystkich państwach członkowskich uniwersalnym regułom ekonomii (zatem też odpowiedzialnej polityki świadczeń społecznych) - tam, gdzie wyższe są zarobki, tam też wyższe są emerytury.

Video

Wysokość emerytury w państwach Unii Europejskiej

Prawdziwa jest zasada, że im dłużej pracujemy, tym wyższa będzie nasza emerytura. Każdy ekonomista bez wyjątku uzna to znane twierdzenie: “bogactwo narodów bierze się z pracy”. Ale na wysokość emerytury wpływają także inne czynniki.

Takie kraje jak Szwecja czy Finlandia oferują swoim obywatelom emerytury na poziomie średniej europejskiej, ale np. fiński emeryt nie musi wydawać wiele pieniędzy ze swojej emerytury, ponieważ jest objęty licznymi programami przeznaczonymi specjalnie dla seniorów. Polska ma niski wiek emerytalny, a jednocześnie Polacy żyją krócej w porównaniu z obywatelami innych krajów. To już jest kwestia opieki zdrowotnej dla ludzi po 65 roku życia. Włochy postanowiły podnieść wiek emerytalny - i tym samym zwiększyć wysokość emerytur - gdyż obywatele tego kraju żyją długo. Liczy się też tzw. współczynnik “stopy zastąpienia”, czyli wyliczenia mówiące nam w jakim zakresie emerytura zastąpi nam zarobki z czasów, gdy byliśmy aktywni zawodowo. Okazuje się, że wysokie emerytury na Islandii mają małą stopę zastąpienia (choć są tam tak wysokie, że islandzki emeryt raczej będzie mógł żyć dostatnio). W Polsce stopa zastąpienia wynosi 0,6, a więc tyle z wypracowanego w życiu zawodowym kapitału otrzyma przeciętny polski emeryt. Pamiętajmy również, że emerytury wypłacane są przez państwa i stanowią pozycję w ich budżetach - w Polsce przeznacza się relatywnie dużo środków budżetowych na emerytury. Jakość życia emeryta - bo o to głównie tutaj chodzi - wynika także z kosztów życia w danym państwie, bez względu na wysokość emerytury. Nawet niskie emerytury przy niskich kosztach życia i zagwarantowaniu dodatkowych usług dla emerytów - nie są straszne. Problem zaczyna się wtedy, gdy wiek emerytalny jest niski, więc na rynku pracy nie ma wielu osób wpłacających na poczet PKB, a koszty życia są wysokie i usługi publiczne dla seniorów pozostawiają wiele do życzenia.

Podsumowanie:
 • Średnia emerytura w Polsce w porównaniu z krajami Unii Europejskiej jest o połowę niższa i wynosi około 6500 PLN.
 • Najwyższe emerytury w Unii Europejskiej otrzymują emeryci w Danii, Austrii i Francji, gdzie średnia emerytura netto wynosi ponad 7500 PLN.
 • Wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w większości krajów Unii Europejskiej wynosi 65 lat, jednak Polska wyróżnia się niższym wiekiem emerytalnym dla kobiet o 5 lat.
 • W krajach Unii Europejskiej wysokość emerytur zależy głównie od zarobków, ale istotne znaczenie mają też programy przeznaczone dla seniorów, np. w Finlandii.

Najczęściej zadawane pytania

Emerytura

Emerytura jest świadczeniem pieniężnym, wypłacanym osobom, które przestały być aktywne zawodowo, a które zachowały prawo do ubezpieczeń. Emerytury wypłacane są z budżetu państwa po osiągnięciu wieku emerytalnego (emerytury w Unii Europejskiej znacznie różnią się także pod tym względem). Systemy emerytalne w UE są zróżnicowane; por. np. wysokość emerytury w Danii i w Estonii.

Emerytury w Unii Europejskiej

Wysokość emerytur w Unii Europejskiej przedstawia duże różnice. Tak samo poszczególne kraje mają prawo o odmiennym wieku emerytalnym dla swoich obywateli. Najniższa emerytura w UE nie pozwala na pokrycie kosztów życia (kraje takie jak Węgry, Litwa, Łotwa), najwyższe emerytury w Unii Europejskiej (np. Islandia) niemalże dorównują wysokim zarobkom mieszkańców danych krajów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

12 komentarzy

Zdziwiony

Zdziwiony

Średnia emerytura w Polsce to 6500 zł??? Pani Ewo czyżby dzwoniła Pani do p. Kaczyńskiego?
patrycja

patrycja

Jako pracodawca w Polsce, często staję w obliczu wyzwań związanych z opłacalnością składek na ubezpieczenia społeczne. Jednocześnie, artykuł pokazuje, że nasza średnia emerytura jest niewiele warta w porównaniu z innymi krajami UE. Warto pomyśleć o tym, jak możemy poprawić system emerytalny i zabezpieczyć przyszłość naszych pracowników.
Romanek

Romanek

Czytając artykuł o emeryturach, nie mogę nie zastanowić się, czy kiedykolwiek uda mi się zbudować zabezpieczenie finansowe na starość. Będę musiał pracować ciężko, ale mam nadzieję, że w końcu uda mi się osiągnąć stabilną pozycję na rynku pracy.
mariusz

mariusz

Najwyższe emerytury w UE najwyższe w Danii i Islandii? Tyle, że Islandia nie jest w UE... Totalny nieprofesjonalizm autorki niestety...
Sobieraj

Sobieraj

Często słyszę, że praca to najważniejsza sprawa w życiu. Może to i prawda, ale chcę pracować po to, żeby mieć pieniądze na przyszłość i żeby nie musieć martwić się o swoją emeryturę. Ten artykuł pokazuje, że warto zainwestować w przyszłość, bo emerytury w innych krajach UE są naprawdę zadowalające.
Iska

Iska

W Unii Europejskiej są jeszcze co najmniej dwa kraje: Bułgaria i Rumunia...
Mirek

Mirek

Nie na temat wiem ,że nic nie wiem
Robert

Robert

Średnia emerytura w Polsce w porównaniu z krajami Unii Europejskiej jest o połowę niższa i wynosi około 6500 PLN. Powinno chyba być: Średnia emerytura w Polsce w porównaniu z krajami Unii Europejskiej gdzie emerytura to ok. 6500 zł jest o połowę niższa i wynosi około 3200 PLN.
zupa

zupa

Czytając ten artykuł, jestem bardziej przekonany, że muszę zacząć myśleć o swojej przyszłej emeryturze. Mimo, że w Polsce można ją otrzymać stosunkowo szybko, to widzę, że wysokość emerytur w Europie jest zdecydowanie wyższa niż u nas.
liryks4

liryks4

brak jakichkolwiek kontretów
kierownik szatni

kierownik szatni

a o so sie tutej roschozi to po ile te emerytury
Leo

Leo

Chciałem się dowiedzieć jaka jest średnia wysokość emerytury w UE , i nic ,nic ,nic ,piszecie pierdoły od których głowa boli .

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.