Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Dodatek osłonowy - czym jest i komu przysługuje?

9 września 2022

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 10 głosów

10 głosów

8 komentarzy
Dodatek osłonowy - czym jest i komu przysługuje?
Problem rosnącej inflacji i zagrożenie globalnym ociepleniem sprawia, że w ostatnim czasie borykamy się z drastycznym wzrostem cen. Drożeje nie tylko żywność czy środki chemiczne, ale również paliwo, prąd, opał i wiele innych. Rząd przeciwdziałając drożyźnie i starając się pomóc mieszkańcom naszego kraju, wprowadził dodatek osłonowy, z którego może skorzystać wiele osób. Czym on jest?

Zgo poniższego artykułu dowiesz się:

 • komu przysługuje dodatek dodatkowy;
 • jakie są rodzaje dodatków dodatków;
 • Ile wynosi osłonowy dodatek;
 • co należy zrobić, aby go przyjąć;
 • Przez kogo i kiedy wypłacany jest dodatek uzupełniający.

Zobacz również nasz inny artykuł:  Zasiłek opiekuńczy - ile wynosi i kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy .

Komu przysługuje osłonowy dodatek?

Masa wykupu  zasiłków wypłacanych w 2022 roku  , że można mieć problem z ich rozróżnieniem.  Dodatek uzupełniający jest nowym świadczeniem pieniężnym, jakie zostaną wprowadzone przez przepisy ustawowe w dniu 17 grudnia 2021 roku o dodatku wypełniającym. Jest to zrekompensowanie rosnących rosnących cen żywności i energii np. gazu, gazu i węgla.  Wiele osób zastanawia się dla kogo dodatek osłonowy. Jest na wypłacany przelewom domowym zarówno jednoosobowym, jak i wieloosobowym przy spełnieniu i spełnieniu dochodowego.  Do jednorazowego poświadczenia w powiększaniu grupy przyszłej jednostki od liczby obowiązków domowych.

Szukasz pracy?

Kierowca kat. B Kraków od zaraz

INNOVATIVE TRANSPORTS CARS sp. z o.o.

 • Kraków
 • 4 242-9 081 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Radca prawny

Urząd Lotnictwa Cywilnego

 • Warszawa
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Rodzaje dodatku osłonowego

Dodatek osłonowy to jednorazowe świadczenie, które przysługuje wielu osobom. Aby je otrzymać wystarczy złożyć wniosek wraz ze stosowną dokumentacją, a po jego pozytywnym rozpatrzeniu pieniądze powinny znaleźć się na koncie. Okazuje się, że istnieje podstawowy rodzaj świadczenia oraz podwyższony, z którego mogą skorzystać wszystkie osoby, które ogrzewają dom za pomocą paliw stałych, kozy, kominka, ogrzewacza powietrza, piecokuchni, trzonu kuchennego, kuchni węglowej, pieca kaflowego na paliwo stałe, węgiel, paliwa węglopodobne, które zostały wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Oznacza to, że wiele osób, które borykają się z rosnącymi cenami paliw do ogrzewania mogą skorzystać z większej pomocy.

Video

Ile wynosi dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy jest świadczeniem, które przysługuje w dwóch wysokościach. Pierwsza z nich to:

 • 400 złotych dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
 • 600 złotych dla gospodarstwa domowego, które składa się z 2-3 osób;
 • 850 złotych dla gospodarstwa domowego, które składa się z 4-5 osób;
 • 1150 złotych dla gospodarstwa domowego, które składa się z minimum 6 osób.

Występuje również drugi rodzaj dodatku osłonowego. Tak jak wspominaliśmy, przysługuje on w podwyższonej wysokości gospodarstwom domowym, które jako opał wykorzystują węgiel, paliwa węglopodobne i inne paliwa stałe. To: 

 • 500 zł dla gospodarstwa domowego, które składa się z jednej osoby;
 • 750 zł dla gospodarstwa domowego, które składa się z 2-3 osób;
 • 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego, które składa się z 4-5 osób;
 • 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego, które składa się z minimum 6 osób.

Aby otrzymać podwyższone świadczenie, należy we wniosku wskazać rodzaj stosowanego opału.

Co należy zrobić, aby otrzymać zasiłek osłonowy?

Wśród wielu zasiłków, jakie przysługują mieszkańcom naszego kraju np. zasiłek pielęgnacyjnyzasiłek dla bezrobotnych istnieją różne kryteria ich otrzymywania. Tak jest również w przypadku dodatku osłonowego, który wypłacany jest w 2022 roku. Aby otrzymać dodatek osłonowy, należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek o dodatek osłonowy. Dla kogo przysługuje to świadczenie? Dla gospodarstw domowych, które spełnią kryterium dochodowe dodatku osłonowego. Świadczenie to przysługuje osobom, którym przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają:

 • 2100 złotych w przypadku gospodarstwa jednoosobowego;
 • 1500 złotych w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Wiele osób zastanawia się, czy dodatek osłonowy to dochód netto czy brutto? Jest to dochód netto na osobę w przeliczeniu miesięcznym.

Warto wiedzieć, że wniosek o wypłatę zasiłku składa się na piśmie w Ośrodku Pomocy Społecznej właściwym dla miejsca zamieszkania lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez Profil Zaufany. Koniecznie należy złożyć go na urzędowym formularzu, który został określony w załączniku do Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska 3 stycznia 2022 roku w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego. Warto wiedzieć, że formularz ten zawiera objaśnienia, w jaki sposób należy go wypełniać.

Zdarza się, że konieczne może być dołączenie dokumentów np. odnośnie posiadanej ziemi czy otrzymywanych lub wypłacanych alimentów na rzecz innych osób.

Video

Przez kogo i kiedy jest wypłacany dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy jest świadczeniem, które wypłacane jest przez Urząd Gminy czy Miasta, a dokładanie przez ośrodki pomocy społecznej. Warto wiedzieć, że przyznanie świadczenia nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Decyzja jest zgodna z wypłatą świadczenia na podany rachunek bankowy wnioskodawcy. Ogromne znaczenie mają tu również terminy wypłaty świadczenia. Przysługuje ono na okres od 1 stycznia 2022 roku do dnia 31 grudnia 2022 roku i może być wypłacane w dwóch równych ratach do 31 marca 2022 r. lub 2 grudnia 2022 roku. Kiedy zostanie złożony po 31 października nie zostanie rozpatrzony. Warto, wiedzieć, że znaczenie dla terminów wypłaty ma ogromne znaczenie. Jeśli próbujesz naprawić klub, do 31 stycznia 2022 roku wypłaty klubowej lokacji, gdy nastąpi 31 marca. Kiedy jednak użytkownik zostanie naprawiony w terminie (nie później niż 31 października), zostanie wypłacony między 1 kwietnia, a 2 kwietnia 2022. Jak widać, każdy mieszkaniec naszego kraju, który ma kraj, który ma lepiej, może pomóc na rzecz zaktualizowanego cen .

Podsumowanie:
 • Dodatek osłonowy to jednorazowe świadczenie realizowane przez przepisy ustawowe, które ma na celu zrekompensowanie rosnących cen żywności i energii.
 • Świadczenie to przysługuje osobom, których miesięczne dochody nie przekraczają określonych kryteriów dochodowych.
 • W zależności od sytuacji, dodatkowe świadczenie może wynosić od 400 zł do 1437,50 zł, a wniosek o jego wypłatę należy złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej lub za pośrednictwem Profilu Zaufanego.
 • Dodatek osłonowy jest wypłacany przez Urząd Gminy lub Miasta lub ośrodki pomocy społecznej, a decyzja o przyznaniu świadczenia jest zgodna z wypłatą na podany rachunek bankowy wnioskodawcy.

Najczęściej zadawane pytania

Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwom domowym, zarówno jednoosobowym, jak wieloosobowym, które spełniają określone kryteria dochodowe. Jest do 2100 złotych dochodu miesięcznego netto dla gospodarstwa domowego jednoosobowego oraz 1500 złotych dochody netto na miesiąc dla gospodarstw wieloosobowych.

Ile wynosi dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy jest świadczeniem, które przysługuje w dwóch wysokościach. To 400 złotych dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 600 złotych dla gospodarstwa domowego 2-3 osób, 850 złotych dla gospodarstwa domowego 4-5 osób, 1150 złotych dla gospodarstwa domowego 6 osób i więcej. Występuje również podwyższona kwota świadczenia to: 500 zł dla gospodarstwa domowego jednej osoby, 750 zł dla gospodarstwa domowego 2-3 osób, 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego 4-5 osób, 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego minimum 6 osób.

Co zrobić, aby otrzymać dodatek osłonowy?

Aby otrzymać dodatek osłonowy, konieczne jest złożenie wniosku o jego wypłatę. Składa się go w urzędzie gminy czy miasta, właściwego dla miejsca zamieszkania. Można to zrobić zarówno elektronicznie, jak i pisemnie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Samuel

Samuel

Choć dodatek osłonowy to jednorazowe świadczenie, to jednak cieszę się, że będzie można skorzystać z niego w razie potrzeby. Miejmy nadzieję, że jego wprowadzenie przyniesie pozytywne efekty dla wielu osób.
Michał

Michał

Szkoda, że jako osoba bezrobotna nie mogę skorzystać z dodatku osłonowego. Mam nadzieję, że w przyszłości zostaną wprowadzone też inne rozwiązania, które pozwolą mi na poprawę sytuacji finansowej.
grafik komp.

grafik komp.

Cieszę się, że istnieją różne formy pomocy, na jakie mogą liczyć nasi pracownicy. Dodatek osłonowy z pewnością zwiększy ich motywację i poprawi sytuację finansową.
łodzianin

łodzianin

Przyznam szczerze, że nie bardzo rozumiem, kto może otrzymać wyższe świadczenie i w jakiej wysokości. Bardzo szczegółowe informacje, ale trochę trudno mi to ogarnąć.
Arek

Arek

Dodatek osłonowy to świetna inicjatywa, która pomoże wielu ludziom w trudnej sytuacji finansowej. Cieszę się, że rząd wprowadził takie świadczenie.
Kora

Kora

Jestem zadowolona, że przynajmniej niektóre osoby będą miały możliwość skorzystania z dodatku osłonowego. Dla mnie jednak sytuacja finansowa pozostaje niepewna, ponieważ nadal poszukuję pracy.
Larek

Larek

Muszę przyznać, że dodatek osłonowy z pewnością ułatwiłby mi życie. Niestety, jako bezrobotna nie spełniam kryteriów dochodowych, dlatego nie będę mogła z niego skorzystać.
Zua211

Zua211

Dodatek osłonowy to dobre rozwiązanie dla wielu naszych pracowników, którzy borykają się z rosnącymi kosztami ogrzewania w swoich domach. Cieszę się, że będą mieli dodatkową pomoc finansową.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.