Rodzaje umów o pracę i wymiar czasu

Umowa o pracę czy kontrakt B2B? Dlaczego powinieneś rozważyć samozatrudnienie?

9 września 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

4 komentarze
Umowa o pracę czy kontrakt B2B? Dlaczego powinieneś rozważyć samozatrudnienie?
Umowa o pracę czy kontrakt B2B? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które nie chcą wiązać się etatem, lecz z drugiej strony nie są pewne, czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej przyniesie im oczekiwane korzyści. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie posiada wiele zalet, lecz zarazem nie jest wolne od wad. Które z nich warto wybrać - umowę o pracę czy kontrakt biznesowy?

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są wady i zalety umowy o pracę,
 • jakie są wady i zalety kontraktów B2B,
 • kiedy bardziej opłaca się umowa o pracę, a kiedy kontrakt biznesowy,
 • jak obliczyć wynagrodzenie na kontrakcie biznesowym?

Czytaj także: Praca bez etatu? Uważaj na odpowiedzialność materialną

Wady i zalety umowy o pracę

Umowa o pracę to jedna z najpopularniejszych form zatrudnienie. Posiada wiele zalet, lecz jednocześnie nie jest wolna od wad. Do głównych zalet umowy o pracę można zaliczyć:

 • stabilność - zwłaszcza w kontekście umowy o pracę na czas nieokreślony,
 • brak obowiązku samodzielnego rozliczania się z ZUS i US,
 • brak odpowiedzialności wobec organów skarbowych,
 • możliwość korzystania z wszelkich praw pracowniczych, w tym urlopów, ekwiwalentów za niewykorzystany urlop czy premii.

Wśród wad umowy o pracę można natomiast wymienić:

 • konieczność wykonywania pracy pod nadzorem przełożonego,
 • ograniczone możliwości samorozwoju,
 • konieczność dopasowania się do warunków panujących w zakładzie,
 • duże ograniczenia na przykład w kontekście czasu pracy.

Wady i zalety kontraktu B2B

Na początek warto wyjaśnić, co to znaczy kontrakt B2B i dlaczego mówi się o nim w kontekście zatrudnienia? Otóż kontrakt B2B to umowa nawiązywana pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Na jej mocy nie powstaje stosunek pracy, a relacja stricte biznesowa. Jeden podmiot świadczy usługi na rzecz drugiego, który mu za to płaci. Zalety kontraktu B2B to przede wszystkim:

 • możliwość elastycznego zarządzania czasem pracy,
 • możliwość optymalizowania płaconych podatków i składek ZUS,
 • większe możliwości rozwoju - przedsiębiorca może nawiązywać relacje biznesowe z różnymi podmiotami,
 • możliwość budowania marki własnej.

Niestety, umowa B2B nie jest wolna od wad, a wśród ich najczęściej wymienia się:

 • konieczność samodzielnego odprowadzania składek ZUS i podatków,
 • odpowiedzialność za ewentualne błędy w rozliczeniach podatkowych,
 • brak urlopu i innych przywilejów pracowniczych,
 • brak poczucia stabilności - umowa pomiędzy stronami może zostać rozwiązana w dowolnym momencie.

Video

Szukasz pracy?

Technik Montażu

RADIOTECHNIKA MARKETING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Pietrzykowice
Dodana

Technik Montażu (wiązki światłowodowe)

RADIOTECHNIKA MARKETING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Pietrzykowice
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Monter nawierzchni kolejowej

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Zbąszynek
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Kiedy bardziej opłaca się umowa o pracę, a kiedy kontrakt B2B?

Wiadomo już, jakie są wady i zalety B2B, a jakie umowy o pracę. Pozostaje pytanie, kiedy bardziej opłaca się być pracownikiem, a kiedy przedsiębiorcą? Nie ulega wątpliwości, że w Polsce podstawową formą zatrudnienia jest umowa o pracę - niewiele osób, bez istotnych powodów, decyduje się założyć własną działalność gospodarczą. Umowa o pracę opłaca się, jeśli zależy nam na poczuciu stabilności i chcemy korzystać ze wszystkich przywilejów pracowniczych, których nie mamy na B2B. Umowa o pracę to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą budować marki własnej bądź zwyczajnie boją się zaryzykować. Tymczasem kontrakt biznesowy będzie dobrym wyborem w przypadku dobrze zarabiających, gdyż pozwala optymalizować wysokość płaconych podatków. Ponadto, chętnie decydują się na niego ci, którzy chcą pracować z większą ilością podmiotów, a nie wyłącznie dla jednego pracodawcy. Często firmę zakładają wieloletni pracownicy, którzy czują, że umowa o pracę nie pozwala im na efektywny rozwój zawodowy, postanawiając wziąć swoją karierę we własne ręce.

Osiągasz duże zarobki? B2B może Ci się bardziej opłacać!

Jak wspominano powyżej, kontrakt B2B może okazać się bardzo opłacalny dla osób najlepiej zarabiających. Od jakiej kwoty warto go rozważyć? Przede wszystkim w sytuacji, gdy wpadamy w drugi próg podatkowyBędąc na umowie o pracę, musimy zapłacić podatek w wysokości 32%, podczas gdy na kontrakcie B2B możemy zdecydować się na podatek liniowy, wynoszący 19%. Ponadto, mamy prawo odliczać różnego typu koszty, które dodatkowo zmniejszają podstawę opodatkowania. Obecnie drugi próg podatkowy wynosi 120 000 zł w skali roku, zatem jeśli nasze zarobki sprawiają, że w niego wpadamy, warto rozważyć B2B. Zwróćmy też uwagę na fakt, iż pracownicy dobrze zarabiający płacą bardzo wysokie składki ZUS - mowa tutaj nie tylko o składkach na ubezpieczenie społeczne, ale przede wszystkim o składce zdrowotnej. Tymczasem, pracując w ramach umowy B2B, można zadeklarować o wiele niższą podstawę, przez co płacimy niższe składki. Oczywiście, przekłada się to na wysokość emerytury, renty czy zasiłku chorobowego, jednak dla wielu osób takie rozwiązanie na dłuższą metę okazuje się bardzo korzystne. Pamiętajmy jednak, że umowa o pracę a B2B nie zawsze zależy wyłącznie od zarobków. Warto we własnym zakresie przeanalizować swoją sytuację podatkową, uwzględniając wszelkie czynniki, tak aby dokonać właściwego wyboru.

Video

Jak obliczyć zarobki na B2B? Jakie koszty należy wziąć pod uwagę?

Obliczanie zarobków na B2B nie jest tak proste, jak przy umowie o pracę. Nie ma tutaj jednego wzoru, z którego można by było korzystać, choć w Internecie dostępne są różnego rodzaju kalkulatory. Należy jednak mieć świadomość, że przedsiębiorca we własnym zakresie oblicza i odprowadza zarówno składki ZUS, jak i podatek dochodowy czy VAT. Wysokość miesięcznych zarobków zależy w dużej mierze od wybranego sposobu opodatkowania dochodów. Podatnicy mają do wyboru:

 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
 • skalę podatkową,
 • podatek liniowy.

Najpopularniejszy wśród osób, które ze względów podatkowych decydują się założyć działalność gospodarczą, jest podatek liniowy. Umożliwia on odliczanie kosztów (w przeciwieństwie do ryczałtu), a jednocześnie zmniejszanie obciążeń podatkowych. Jakie koszty może wziąć pod uwagę osoba na B2B? Przede wszystkim są to wydatki związane z:

 • opłaceniem składek ZUS,
 • zakupem niezbędnych do pracy materiałów,
 • eksploatowaniem samochodu, jeśli został zakupiony na firmę bądź wprowadzony do jej majątku,
 • zakupem sprzętu, na którym pracujemy (komputer, drukarka i tym podobne),
 • opłaceniem rachunków za ogrzewanie, gaz czy energię elektryczną, jeśli pracę wykonujemy w domu bądź we własnym biurze.

Przekrój kosztów w dużej mierze uzależniony jest od branży, w jakiej działamy oraz od miejsca, w którym świadczymy usługi. Pamiętajmy, że na ostateczne wynagrodzenie składa się przychód (z wystawionych faktur) pomniejszony o poniesione w danym miesiącu koszty.

Podsumowanie:
  1. Umowa o pracę ma wiele zalet, takich jak stabilność zatrudnienia, brak obowiązku rozliczania się z ZUS i US oraz możliwość korzystania z praw pracowniczych. Wadami umowy o pracę są m.in. konieczność pracy pod nadzorem przełożonego i duże ograniczenia w czasie pracy.
  2. Kontrakt B2B to umowa biznesowa pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Zaletami kontraktu B2B są m.in. elastyczne zarządzanie czasem pracy, optymalizacja płatności podatkowych i większe możliwości rozwoju biznesowego. Wady to m.in. brak urlopów i poczucia stabilności.
  3. Umowa o pracę jest dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie poczucie stabliności i chcą skorzystać z praw pracowniczych. Kontrakt biznesowy jest dobrym wyborem dla dobrze zarabiających osób, które chcą pracować dla wielu podmiotów i optymalizować podatki.
  4. Przy zarabianiu dużej kwoty, warto rozważyć kontrakt B2B, ponieważ pozwala na płacenie mniejszych składek ZUS oraz na odliczenie różnych kosztów, co zmniejsza podstawę opodatkowania. Warto jednak samodzielnie przeanalizować swoją sytuację podatkową, uwzględniając każdy czynnik.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy B2B okazuje się bardziej opłacalne?

Na kontrakt B2B warto zdecydować się przede wszystkim ze względów podatkowych, gdy nasze zarobki przekraczają rocznie drugi próg według skali podatkowej. Często wybierają go też osoby, które chcą mieć większą swobodę kierowania swoją karierą czy zarządzania czasem pracy.

Dla kogo umowa o pracę będzie lepszym wyborem?

Umowa o pracę to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie stabilizację i chcą mieć pewność zatrudnienia. Decydują się na nią także ci, którzy chcą korzystać z pełni praw pracowniczych, takich jak urlopy, premie czy ekwiwalenty.

Czy na B2B przysługuje urlop?

Kontrakt B2B nie polega na nawiązywaniu stosunku pracy, zatem osobie, która go zawrze, nie przysługuje urlop. Niemniej jednak może ona zarządzać swoim czasem pracy tak, aby móc pozwolić sobie na kilka dni wolnego w roku.nn

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Patryk

Patryk

Jako pracodawca uważam, że wolę korzystać z kontraktów B2B. Daje mi to większą swobodę w zarządzaniu czasem pracy i korzystaniu z elastycznych rozwiązań. Oczywiście, wiem, że trzeba samodzielnie odprowadzać składki i podatki, ale warto to zrobić, aby móc optymalizować swoje koszty.
Realnie liczacy

Realnie liczacy

Jestem osobą poszukującą pracy i uważam, że umowa o pracę na czas nieokreślony jest dla mnie najlepszym rozwiązaniem. Mam wtedy stabilne źródło dochodu i te wszystkie przywileje pracownicze. Choć kontrakt B2B też mnie kusi z uwagi na większe zarobki, to jednak jest to dla mnie zbyt ryzykowne.
Fabian

Fabian

Jako osoba bezrobotna widzę, że zarówno umowa o pracę, jak i kontrakt B2B mają swoje wady i zalety. Zależy to od sytuacji życiowej i finansowej każdego z nas. Na pewno warto dokładnie się zastanowić, przed podjęciem decyzji.
Danka

Danka

Jestem pracownikiem i uważam, że umowa o pracę jest dla mnie najlepszym rozwiązaniem. W końcu daje mi poczucie stabilności i otrzymuję wszelkie pracownicze przywileje, takie jak urlop czy premie. Na pewno nie decyduję się na kontrakt B2B, bo nie chcę odprowadzać sam składek i podatków.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka