Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Rozliczenie PIT po rozwodzie - jak należy prawidłowo sporządzić deklarację?

9 września 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

3 komentarze
Rozliczenie PIT po rozwodzie - jak należy prawidłowo sporządzić deklarację?
Rozwód to bez wątpienia ogromna rewolucja w życiu. Wpływa nie tylko na ogólne funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie, ale także na podatki. Jednym z najczęściej spotykanych utrudnień jest brak możliwości wspólnego rozliczenia, co może wiązać się z koniecznością zapłaty wyższego podatku. Jakie znaczenie dla podatków ma rozwód?

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • jak prawidłowo rozliczyć PIT po rozwodzie;
 • jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia PIT po rozwodzie;
 • kiedy należy rozliczyć PIT po rozwodzie;
 • jak uniknąć błędów podczas rozliczania PIT po rozwodzie;
 • jak rozliczyć opiekę nad dziećmi po rozwodzie;
 • jakie zmiany należy zgłosić urzędowi podczas rozliczania PIT po rozwodzie.

Zobacz także nasz inny artykuł: Umowy i dokumenty pracownicze a zmiana nazwiska

Jak prawidłowo rozliczyć PIT po rozwodzie?

Rozliczenie PIT po rozwodzie stanowi często dla wielu osób jedną wielką niewiadomą. Przepisy jednak jasno wskazują, że wspólnie opodatkowani mogą być jedynie małżonkowie, którzy przez cały rok pozostawali w związku małżeńskim. Co istotne, musi zachodzić między nimi wspólność majątkowa. Ta wspólność ustaje (rozdzielność majątkowa) poprzez rozwód, separację, orzeczenie sądu czy umowę między małżonkami. Nawet jeśli rozwód zostanie orzeczony w trakcie roku podatkowego, a małżeństwo trwało nawet 11 miesięcy, małżonkowie tracą prawo do wspólnego rozliczenia. Dlatego małżonkowie rozliczenie pit po rozwodzie powinni złożyć indywidualnie, bez względu na to z jakimi kosztami będzie się to wiązał. Przepisy jasno wskazują, że rozdzielność majątkowa wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia.

Ważne! Warto wiedzieć, że wspólność majątkowa powstaje już w momencie zawarcia związku małżeńskiego. Nie powstaje jedynie w sytuacji, gdy małżonkowie zawarli intercyzę bądź jedno z małżonków jest ubezwłasnowolnione. Oczywiście rozdzielność majątkowa może zostać ustanowiona także w trakcie trwania małżeństwa.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Sortowanie paczek - zmiana nocna - tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana
Dodana

Sortowanie paczek**Czechowice-Dziedzice**Tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia PIT po rozwodzie?

Do rozliczenia PIT po rozwodzie potrzebne są dokumenty, które udowadniają osiągnięcie przychodu. Są to wszystkie PIT wystawiane przez płatników np. PIT-11. W przypadku prowadzenia firmy konieczne jest wskazanie przychodu i kosztów z ewidencji firmowych. Warto widzieć, że każda osoba, które chce odliczyć ulgi w zeznaniu podatkowym musi przygotować odpowiednią dokumentacje. Jeśli jest to ulga rehabilitacyjna konieczne jest przedstawienie faktur zakupu leków czy udziału w turnusach rehabilitacji. Kiedy chcemy odliczyć ulgę termomodernizacyjną, również należy przygotować faktury zakupu np. paneli fotowoltaicznych czy pieca gazowego. W sytuacji, kiedy jesteśmy uprawnieni do odliczenia ulgi dla dawców krwi, konieczne jest zaświadczenie o ilości oddanej krwi, którą wystawia Centrum Krwiodawstwa.

Kiedy należy rozliczyć PIT po rozwodzie?

Rozliczenie deklaracji PIT po rozwodzie odbywa się w takim samym terminie, w jakim muszą rozliczyć się inni podatnicy. Najczęściej termin ten wypada 30 kwietnia, jednak kiedy w danym roku podatkowym wypada w sobotę lub niedzielę bądź święto, termin ten przesuwa się na kolejny dzień roboczy. Każdy podatnik ma możliwość już od 15 lutego składać deklarację podatkowe. Nie warto się spóźniać, gdyż może się to wiązać z nałożeniem grzywny przez Urząd Skarbowy.

Jak uniknąć błędów podczas rozliczania PIT po rozwodzie?

Podatki a rozwód - ta kwestia spędza sen z powiek osobom, które podjęły decyzje o rozwodzie. Okazuje się, że kwestie prawne nie są tak trudne i możliwe jest łatwe i prawidłowe rozliczenie. W sytuacji, kiedy napotykamy problemy ze sporządzeniem rozliczenia, można skorzystać z pomocy księgowej czy intuicyjnych programów, które wręcz same prowadzą przez proces wypełniania PIT. Urząd Skarbowy przygotowuje również co roku gotowe rozliczenie, które dostępne jest od 15 lutego każdego roku podatkowego na platformie podatkowej. Wystarczy je zaakceptować bądź dodać przysługujące ulgi.

Warto wiedzieć, że konieczność złożenia osobnego zeznania podatkowego po rozwodzie, może wiązać się z koniecznością zapłaty wyższych kwot podatku, szczególnie jeśli jeden z małżonków samodzielnie wchodzi w drugi próg podatkowy.

Video

Jak rozliczyć opiekę nad dziećmi po rozwodzie?

Rozliczenie ulgi prorodzinnej w deklaracji podatkowej to jedna z najważniejszych kwestii, jaka interesuje rozwiedzionych rodziców. Okazuje się, że przysługuje ona osobie, która faktycznie zajmuje się dzieckiem i wykonuje władzę rodzicielską. Warto wiedzieć, że samo posiadanie władzy rodzicielskiej nie jest tożsame z jej wykonywaniem. Nie wystarczy również płacić alimentów. Rodzice, mimo rozwodu mają prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Może być ono zastosowana w dowolnej, ustalonej wspólnie proporcji. Pamiętajmy jednak, że łączna kwota odliczenia w obu deklaracjach podatkowych nie może przekraczać określonego limitu ustawie tj. 1112,04 na jedno dziecko. W przypadku, kiedy rodzice wykonują władzę rodzicielską wspólnie i nie mogą zgodzić się odnośnie kwot odliczenia, przysługuje im ulga po połowie tj. 556,02 na jedno dziecko.

Jakie zmiany należy zgłosić urzędowi podczas rozliczania PIT po rozwodzie?

Czy podział majątku trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego? Okazuje się, że współmałżonkowie mając równy udział w zgromadzonym majątku podczas trwania małżeństwa, mogą rozdzielić go poprzez orzeczenie sądu czy poprzez umowę zawartą między sobą. Warto wiedzieć, że podział majątku i przychód związany z wyrównaniem dorobków jest wyłączony spod opodatkowania podatkiem dochodowym. Nie ma również konieczności zapłaty podatku od spłaty. Skoro dochody osiągnięte w wyniku podziału majątku są nieopodatkowane nie ma obowiązku zgłaszania tego faktu do Urzędu Skarbowego, nie wykazuje się ich również w sporządzanej deklaracji podatkowej.

Podsumowanie:
 • Rozliczenie PIT po rozwodzie jest możliwe tylko indywidualnie, bez względu na czas trwania małżeństwa i koszty z tym związane.
 • Do rozliczenia PIT po rozwodzie potrzebne są dokumenty dowodzące osiągnięcia przychodu oraz dokumenty uprawniające do odliczenia ulg podatkowych.
 • Rozliczenie PIT po rozwodzie odbywa się w tym samym terminie co dla innych podatników, najczęściej 30 kwietnia, a zaległości mogą skutkować nałożeniem grzywny przez Urząd Skarbowy.
 • Ulga prorodzinna w deklaracji podatkowej przysługuje osobie, która faktycznie zajmuje się dzieckiem i wykonuje władzę rodzicielską, a jej łączna kwota nie może przekroczyć limitu ustawowego.

Najczęściej zadawane pytania

Jak rozliczyć PIT po rozwodzie?

Orzeczenie rozwodu sprawia, że małżonkowie nie posiadają wspólności majątkowej. Według ustawy o podatkach małżonkowie, którzy mają orzeczony rozwód posiadają rozdzielność majątkową, dlatego nie mogą dokonać wspólnego rozliczenia, a jedynie każde z nich powinno rozliczyć się indywidualnie, bez względu na konsekwencje, jeśli chodzi o konieczność dopłaty podatku.

Jak rozliczyć opiekę nad dziećmi pod rozwodzie?

Opieka nad dziećmi pod rozwodzie pozwala rodzicom na skorzystanie z ulgi prorodzinnej. Okazuje się, że do otrzymania zwrotu na dziecko uprawnione są osoby, które faktycznie sprawują opiekę nad dzieckiem. Nie wystarczy jedynie płacenie alimentów.

Kiedy należy rozliczyć PIT po rozwodzie?

Rozliczenie deklaracji PIT po rozwodzie odbywa się w takim samym terminie, w jakim rozliczają się inni podatnicy. Ustawowo termin ten wypada 30 kwietnia, kiedy jednak w danym roku podatkowym 30 kwietnia wypada w sobotę, niedzielę lub święto termin ten przesuwany jest na kolejny dzień roboczy. Składać PIT można już od 15 lutego każdego roku podatkowego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

3 komentarze

Tadek

Tadek

Bardzo cenna wiedza! Zastanawiałem się, czy w przypadku rozwodu muszę rozliczać PIT osobno. Teraz już wiem, że tak i będę mógł przygotować się do tego odpowiednio wcześniej.
Kinga

Kinga

Nie spodziewałam się, że rozliczenie PIT po rozwodzie może być tak skomplikowane. Chyba będę musiała skorzystać z pomocy księgowej, bo sama nie dam rady sobie z tym zadaniem.
rodo

rodo

Ten artykuł jest bardzo pomocny dla moich pracowników, którzy niedawno przeszli przez rozwód i mają problemy z rozliczeniem PIT. Dzięki niemu będą wiedzieć, co muszą zrobić, aby prawidłowo rozliczyć swoje podatki.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka