Tradycyjne kontra nowoczesne formy pracy

Tradycyjne kontra nowoczesne formy pracy
Coraz więcej pracowników wcale nie marzy o pracy w pełnym wymiarze godzin. Do takiego stanu rzeczy przyczynia się migrowanie i obowiązki związane choćby z podjęciem nauki. Między innymi z tego powodu obok tradycyjnych form pracy wykształciły się również bardziej elastyczne. O jakich mowa?

Elastyczne formy zatrudnienia związane są z przeobrażeniami, jakie dokonują się na rynku pracy. Część specjalistów podkreśla, że są one niezbędne z uwagi na rosnące koszty pracy, część zaś skupia się na ukazaniu powiązania pomiędzy sposobem życia coraz większej części społeczeństwa a niedostosowaniem tradycyjnych, sztywnych form pracy. Niezależnie od tego, co jest powodem, dla którego powstały nowoczesne formy pracy faktem jest, że rozwijają się one niezwykle dynamicznie i pozwalają na indywidualne traktowanie osób zatrudnionych. Mowa tu o tym, że pracownicy są znacznie bardziej niezależni, zaś przy zatrudnianiu nie jest brana pod uwagę ich sytuacja zawodowa czy osobista (co niestety ma często miejsce w przypadku choćby umowy o pracę). Poza tym warto wskazać, że elastyczne zatrudnienie promuje ludzi kreatywnych, którzy nie zawsze chcą pracować w sztywnych godzinach.

 

Zadaniowy system pracy ? liczy się efekt

Gdy mowa o tak zwanym zadaniowym systemie pracy, to najważniejsze są dwa elementy ? efekt i praca pod presją czasu. Istotą takiego zatrudnienia jest fakt, że pracownik samodzielnie decyduje o kolejności wykonywanych zadań, przy tym obejmuje go ? w większości przypadków ? standardowy wymiar czasu pracy, czyli 40 godzin tygodniowo. Ważnym elementem takiego zatrudnienia jest fakt, że pracownik musi pozostawać do dyspozycji swojego przełożonego w zasadzie przez cały czas. Jest to rozwiązanie zdecydowanie dla tych osób, które są silnie zmotywowane i ukierunkowane na osiągnięcie sukcesu.

 

Skrócony tydzień pracy

Taki system pracy jest stosowany zwłaszcza dla pracowników, którzy podejmują się drugiej pracy. Pracując na dwa etaty nie są oni w stanie wykonywać zadań w pięciodniowym tygodniu pracy, zaś rozwiązaniem jest właśnie skrócony tydzień pracy przy jednoczesnym wydłużeniu godzin pracy.

 

Niepełny wymiar czasu pracy

Przy tej formie zatrudnienia najczęściej mowa o 1/2 lub 1/4 etatu, niemniej jednak możliwe jest świadczenie pracy w jeszcze innym wymiarze. Najważniejsze jest zaś to, że zawsze mowa o niższej ilości godzin niż 40 tygodniowo. Takie rozwiązanie jest zwłaszcza cenione przez młode matki, które muszą pogodzić życie zawodowe z rodzinnym, jak również przez studentów, którzy łączą pracę z nauką.

 

Samozatrudnienie, czyli bądź sobie szefem

To forma zatrudnienia, która wymaga od pracownika założenia działalności gospodarczej. Osoby, które decydują się na takie rozwiązanie, są zobowiązane odprowadzać za siebie samodzielnie wszelkie składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dbać muszą również o rozliczenia z fiskusem. Problemem jest tu ewentualny brak gwarancji minimalnego wynagrodzenia, choć z drugiej strony trzeba wskazać, że może być ono znacznie wyższe niż na etacie ? wszystko zależy od włożonej przez zainteresowanego pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Systemy czasu pracy w polskim ustawodawstwie

 

Freelancing dla kreatywnych

Ta forma zatrudnienia opiera się głównie na podpisywaniu przez zainteresowane strony umów o dzieło lub zlecenie. Najczęściej jest wykonywana przez kreatywną kadrę, między innymi informatyków, grafików czy dziennikarzy. Dodatkowo plusem takiej formy zatrudnienia mogą być luźne godziny pracy i praca zdalna. Minusami tej formy zatrudnienia może być brak ciągłości zleceń i tym samym wynagrodzenia.

 

Telepraca, czyli praca również w domu

Taka forma zatrudnienia charakteryzuje się tym, że nie przewidziane są tu stałe miejsca pracy. Pracownik może wykonywać powierzone mu obowiązki zarówno w domu, jak i siedzibie firmy ? wszystko zależy wyłącznie od umowy, jaką podpiszą zainteresowane strony. Telepraca jest elastyczna, gdyż pozwala pracownikowi zaoszczędzić czas choćby na dojazdach. Z punktu widzenia pracodawcy to również oszczędności ? szacuje się, że podmiot zatrudniający może liczyć na obniżenie kosztów o około 40% zlecając pracownikowi wykonywanie pracy w domu.

 

Work-sharing popularny na Zachodzie

Taka forma zatrudnienia jest popularna zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej. Istota work-sharingu polega na tym, że etat dzielony jest pomiędzy kilku pracowników. Dzięki temu mają oni możliwość skupienia się nie tylko na życiu zawodowym, ale również rodzinnym. Takie rozwiązanie pozwala też na zachowanie stanowiska pracy w czasach kryzysu, kiedy firmy zmuszone są likwidować stanowiska pracy, aby przetrwać.

 

Praca rotacyjna dla wymagających

Polega ona na tym, że pracownik może poruszać się między kilkoma stanowiskami. W ten sposób nie tylko można zapobiec stagnacji, ale również sam zatrudniony może określić, który rodzaj pracy odpowiada mu najbardziej. Bardzo często ten system pracy jest wykorzystywany, gdy do firmy wkraczają pracownicy tymczasowi, których należy przeszkolić choćby na czas urlopów pracowników stałych. 

Oceń ten wpis
Tradycyjne kontra nowoczesne formy pracy
Ocena: 5, liczba głosów: 5

Opinie

Kruczek
2019-12-17, 12:03
Różnice są czytelne. W jednym miejscu fajnie opisujecie to zatem dalej to tylko jeszcze bardziej szczegółowo dla chętnych znaleźć informacje.
Mariusz Fabijański
2019-12-05, 12:57
Najważniejsze by obie strony były zadowolone. W różnych sytuacjach pewne formy się ustala jakie są przecież podpisywane przez obie strony i dlatego tak z tym jest.
Gambler
2019-05-07, 16:00
Praktykanci mogą być zatrudnieni w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, mogą być w dowolnym wieku i mogą już posiadać kwalifikacje. Od czegoś trzeba zaczynać.
Idylla
2019-03-30, 19:05
Aż człowiek nie wyobraża ile jet możliwości związanych z pracą i jej wymiarem. Opcji jest dużo. W wielu przypadkach człowiek jednak nie ma opcji wybierania bo życie inaczej wskazuje.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.