Twoje wsparcie w rekrutacji

Zatrudniaj elastycznie

Zatrudniaj elastycznie
Współcześnie na rynku pracy wyróżnić można przynajmniej kilka form umów, na podstawie których mogą świadczyć pracę pracownicy. Prawdziwą rewolucję wprowadziły jednak tak zwane ?elastyczne umowy?, które bardzo często pojawiają się w mediach pod pojęciem ?umowy śmieciowe?. Dla niektórych to symbol naszych czasów, dla innych patologia na rynku pracy. A prawda leży pośrodku?

Stabilność kontra elastyczność ? tak można by było określić to, co dzieje się aktualnie na rynku pracy. Niestety, większość zmian w zakresie poszerzenia właśnie elastyczności forma zatrudniania, odbywa się kosztem pracowników. Pracodawca ? działając nie zawsze do końca zgodnie z prawem ? ma szansę zminimalizować koszty utrzymania stanowiska pracy, zaś pracownik traci wiele możliwych praw, gdyż umowy cywilnoprawne regulowane są w Kodeksie cywilnym nie zaś Kodeksie pracy. A czym w praktyce może wybierać pracodawca?   Umowa o pracę Umowa o pracę uchodzi za swoistego rodzaju luksus. Marzy o niej każdy pracownik, podpisało ją jednak niewielu. W ocenie aktywnych na rynku pracy to nie tylko stabilizacja, ale również szereg przywilejów, choćby płatny urlop czy możliwość skorzystania z lekarza i ewentualnego zwolnienia lekarskiego. Z punktu widzenia pracodawcy, umowa o pracę to przede wszystkim generator wszelkich możliwych kosztów.  Pracownikowi zapewnić trzeba odpowiednie zaplecze socjalne, nie tak łatwo go zwolnić, gdyż trzeba liczyć się z okresem wypowiedzenia. Z drugiej jednak strony, nie wszystkie umowy o prace, dają tak samo szerokie przywileje i prawa. Zgodnie z Kodeksem pracy, umowa o pracę może przybierać rozmaite formy, zaś z najpopularniejszych należy wymienić:

 • umowę na czas nieokreślony,
 • umowę na czas określony,
 • umowa na cały etat,
 • umowa na część etatu.

Forma zatrudnienia w każdym przypadku zależy praktycznie od pracodawcy. Informacja o tym, na jakie zatrudnienia można liczyć, jest zazwyczaj określona już w ogłoszeniu o pracę. Warto przy tym podkreślić, że w większości anonsów zawarta jest jednak informacja o tak zwanej elastycznej formie zatrudnienia. Dlaczego? Takie pytanie zadają sobie jedynie szukający, gdyż pracodawcy wiedzą doskonale!   Na pewno elastyczna? Termin ?elastyczne zatrudnienia? nie znajduje swojego odzwierciedlenia w żadnym przepisie prawa pracy, niemniej popularny jest zwłaszcza w literaturze przedmiotu. Dodatkowo naprzeciw takiemu pojęciu wychodzi również Komisja Europejska, która promuje tak zwany model flexicurity. W tym przypadku mowa o strategii, która promować ma jednocześnie bezpieczeństwa i elastyczność. Dalej, zwolennicy ?elastycznych umów? podkreślają, że są one dużą pomocą dla firm zwłaszcza w czasach kryzysów, gdyż pozwalają odciążyć budżet. Czy rzeczywiście? Do najczęściej wymienianych elastycznych forma zatrudnienia aktualnie należą:

 • umowy cywilnoprawne,
 • wypożyczanie pracowników,
 • praca nakładcza,
 • telepraca,
 • work-sharing,
 • praca tymczasowa.

Wszystkie powyżej wskazane formy zatrudnienia umożliwiają pracownikowi dostosowywanie liczby pracowników do zmieniających się realiów, jakie panują w firmie choćby z uwagi na zamówienia. W ten sposób możliwe jest utrzymanie wysokiej jakości ? dla przykładu ? produkowanych wyrobów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów zatrudnienia poszczególnych osób.   Zlecaj z głową Tak, jak każda forma zatrudnienia ma swoje zalety, jak i wady, tak też istnieją umowy, po której pracodawcy sięgają częściej niż po inne. Mowa przede wszystkim o umowie zlecenie i umowie o dzieło. Należą one do najpopularniejszych form i ? w niektórych przynajmniej przypadkach ? są też korzystne dla samego pracownika. Tak dzieje się na przykład wówczas, gdy chce on wykonywać pracę zdalną lub wcale nie marzy mu się własne biurko w korporacyjnym wieżowcu. Wtedy też warto zastanowić się, o której umowie z potencjalnym pracownikiem rozmawiać. W zależności od wyboru, inaczej kształtuje się bilans możliwych zysków i strat. Przy umowie zlecenie należy pamiętać, że:

 • jest odprowadzana składka do ZUS,
 • jest odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne,
 • istnieje możliwość skorzystania z 20% lub 50% kosztów uzyskania przychodu,
 • istnieje możliwość uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Inaczej jeszcze przy umowie o dzieło, do której przypisać można jedynie punkt 3 z powyższego wyszczególnienia.   Finanse, zapotrzebowanie, wiek ? czym kierować się przy wyborze? Wielu pracodawców może wskazać, że ich wybór jest zawsze podyktowany względami ekonomicznymi, niemniej nie tylko sytuacja na rynku determinuje do wyboru elastycznych form zatrudnienia. Większość zatrudniających, decydując się na umowę zlecenie lub o dzieło, bierze pod uwagę również wiek potencjalnego pracodawcy. W przypadku osób do 26-go roku życia, forma w postaci umowy zlecenie jest równie korzysta dla obu stron. Wielu pracodawców nie chce zaprzątać sobie głowy umowami o pracę tedy, gdy mowa o pracy sezonowej lub tymczasowej. Wówczas umowa zlecenie czy umowa o działo sprawdza się wyśmienicie i w żaden sposób nie narusza przepisów obowiązującego prawa. Ponadto, co również warto podkreślić, część pracodawców traktuje taką formę zatrudnienia jako swoistego rodzaju sprawdzian. W przypadku, gdy kandydat sprawdzi się, otrzymuje umowę o pracę. Wówczas możemy mówić o swoistego rodzaju zachęcie do wydajnego pracowania.

To Cię powinno też zainteresować: Umowa zlecenie a umowa o pracę - poznaj różnice

Oceń ten wpis
Zatrudniaj elastycznie
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Dorota
2019-12-12, 12:37
Fajnie napisali Barbara, Roman Trojak. Zatrudniaj elastycznie - artykuł napisany na wysokim poziomie. Nic dodać, nic ująć.
Roman Trojak
2019-05-21, 11:27
Różne są umowy. Najlepiej mieć umowę o pracę i to na czas nieokreślony. Pracodawcy często stosują umowę zlecenie. W ostatnich latach pracodawcy stosują tzw. elastyczne umowy ( umowy śmieciowe). Umowy elastyczne to m.in. umowy cywilnoprawne, wypożyczanie pracowników.... Proponuję więcej wiedzieć i dlatego przeczytajcie sobie ten artykuł.
Barbara
2019-05-08, 14:33
Dobrze znać także opcje dotyczące zwolnienia. Przestrzeganie prawa w przypadku rozwiązania stosunku pracy jest kluczowe dla zapewnienia, że ​​roszczenie o niesłuszne zwolnienie nie zostanie wniesione przeciwko tobie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.