Własna firma

Firma w inkubatorze - plusy i minusy jej prowadzenia

16 grudnia 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

4 komentarze
Firma w inkubatorze - plusy i minusy jej prowadzenia
Osoby, które myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej, mogą skorzystać z wielu narzędzi wsparcia, dzięki którym na samym starcie prowadzenie biznesu będzie znacznie łatwiejsze. Ogromną popularnością cieszą się w Polsce inkubatory przedsiębiorczości. Czym dokładnie one są? Jakie są plusy i minusy prowadzenia działalności w takiej formule? Sprawdzamy to w poniższym artykule.

Zobacz też: Firma. A może w inkubatorze? 

Czym są inkubatory?

Początkującym biznesmanom dedykowanych jest mnóstwo rozwiązań i narzędzi, dzięki którym ich inicjatywy mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu. Mowa tutaj o specjalnych dofinansowaniach czy o programie Pierwszy Biznes. W ostatnim czasie sporo mówi się o inkubatorach przedsiębiorczości. To właśnie je omawiamy w tym poradniku.

Za prowadzenie inkubatorów odpowiedzialne są zazwyczaj fundacje. Ich celem jest wspieranie początkujących przedsiębiorców, którzy chcieliby przetestować możliwość prowadzenia biznesu. W ramach inkubatora nowi biznesmani mogą otrzymać niezbędną pomoc oraz szereg usług. Dużym powodzeniem cieszą się na przykład akademickie inkubatory przedsiębiorczości. 

Gdy podpisujemy umowę z podmiotem prowadzącym inkubator, udostępnia on nam swoją osobowość prawną. Nie jest to jednak usługa bezpłatna. Zazwyczaj inkubatory pobierają opłatę w wysokości około 300 - 500 złotych miesięcznie. 

Udostępnienie przez inkubator osobowości prawnej polega na tym, że w myśl przepisów prawa jesteśmy osobnym działem danego przedsiębiorstwa (inkubatora) z osobną nazwą, którą świadczy swoje usługi i sprzedaje produkty, wystawia faktury oraz obsługuje klientów. Firma w inkubatorach działa na nieco innych zasadach niż w ramach klasycznej działalności gospodarczej, co ma zarówno zalety jak i wady. 

Kto może założyć firmę w inkubatorze?

Firmę w ramach inkubatora przedsiębiorczości może założyć każda osoba, która ma pomysł na swoją pierwszą własną firmę bądź chcąca utworzyć swój pierwszy start-up. Obecnie w Polsce na założenie firmy w inkubatorze przedsiębiorczości decydują się przede wszystkim osoby, które ukończyły studia wyższe, jednak w rzeczywistości wiek nie ma tutaj większego znaczenia. Najważniejsze jest to, aby był to pierwszy samodzielny biznes danej osoby. 

Szukasz pracy?

Kierowca| pracownik w transporcie na produkcji | premie do 1025zł brutto/mies.

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 5 850-6 500 zł / mc
  • Trzebnica
Dodana

Specjalista ds. czasu pracy

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Legnica
Dodana
Dodana

Inżynier procesu w dziale baterii

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Jawor
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Ponadto trzeba pamiętać o tym, że poszczególne inkubatory przedsiębiorczości mogą ustalać swoje własne wytyczne dla osób, z którymi miałyby nawiązać współpracę. W przypadku akademickich inkubatorów przedsiębiorczości są one zazwyczaj dedykowane studentom, doktorantom bądź absolwentom. Z kolei pozostałe inkubatory działające poprzez fundacje mogą stawiać wyłącznie na firmy pochodzące z określonych branż. Warto jednak wiedzieć, że liczba inkubatorów przedsiębiorczości w Polsce jest bardzo duża, dlatego znalezienie takiego podmiotu nie powinno być trudne. 

Video

Jakie są plusy prowadzenia działalności w inkubatorze?

Jakie są plusy założenia firmy w inkubatorach? Podstawowym atutem tego rozwiązania jest możliwość przetestowania biznesu bez konieczności ponoszenia dużego ryzyka. Bardzo istotną zaletą są również mocno ograniczone koszty - właściciele firm, którzy działają poprzez inkubator przedsiębiorczości, nie płacą składek ZUS-owskich oraz uiszczają mniejsze daniny podatkowe do US. 

Ze strony inkubatora początkujący przedsiębiorcy uzyskują także fachowe doradztwo księgowe. Zawsze, gdy pojawiają się jakieś wątpliwości, mogą liczyć na merytoryczne wsparcie. Prowadzenie firmy poprzez inkubator to szansa na zyskanie wielu doświadczeń i nawiązanie ważnych kontaktów biznesowych. Prowadzący działalność przez inkubator mogą zazwyczaj zrezygnować w dowolnym momencie, co jest dodatkowym plusem. 

Jakie są minusy prowadzenia działalności w inkubatorze?

Każde rozwiązanie ma zarówno zalety jak i wady. Jakie są najważniejsze minusy prowadzenia firmy w inkubatorach? Prowadząc działalność w tej formule zachodzi ryzyko, że młody przedsiębiorca niewiele się nauczy w trakcie takiej współpracy, a gdy przejdzie na "normalną działalność", nie poradzi sobie z podstawowymi obowiązkami, takimi jak wyliczanie składek ZUS, podatków itd. 

Drugim minusem prowadzenia działalności w inkubatorze jest obniżenie prestiżu - nasza firma nie ma osobowości prawnej, a transakcje zawiera się w imieniu inkubatora. Na każdej fakturze widnieją dane fundacji, a nie naszej firmy.

Okazuje się, że prowadzenie działalności poprzez inkubator wiąże się także z dość problematyczną biurokracją. Mianowicie: każda umowa musi być zaakceptowana przez konsultantów. Na zaaprobowanie dokumentów trzeba czasem oczekiwać nawet kilka dni. Inne minusy działania w inkubatorze to brak możliwości odliczania poczynionych kosztów od podatku oraz trudności z uzyskaniem kredytu w banku na realizację firmowych inwestycji.

Czy warto założyć pierwszą firmę w inkubatorach?

To, czy założenie firmy w inkubatorze przedsiębiorczości będzie dobrą decyzją, zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji każdego człowieka. Z pewnością jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które niedawno zostały absolwentami studiów wyższych oraz mają ciekawy pomysł na biznes i nie chcą pracować na etacie. Na inkubator przedsiębiorczości powinni również postawić ci, którzy wcześniej podejmowali próby wejścia w różne biznesy, które kończyły się fiaskiem. 

Podsumowanie:
  • Inkubatory przedsiębiorczości to instytucje mające na celu wspieranie początkujących przedsiębiorców poprzez udostępnienie im osobowości prawnej oraz pomoc w prowadzeniu działalności.
  • Założenie firmy w ramach inkubatora może być atrakcyjne dla osób, które chcą przetestować własne pomysły biznesowe bez ponoszenia dużego ryzyka, a jednocześnie korzystać z ograniczonych kosztów, doradztwa i wsparcia.
  • Wadami prowadzenia działalności w inkubatorach są m.in. obniżenie prestiżu, trudności z biurokracją, niemożność odliczenia kosztów od podatku oraz problemy z uzyskaniem kredytów na firmowe inwestycje.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest inkubator przedsiębiorczości?

To określenie dla specjalnej fundacji prowadzącej działalność gospodarczą, która współpracuje z osobami chcącymi przetestować swój biznes. Przekazuje im ona osobowość prawną oraz pomaga załatwiać rozmaite formalności.

Jakie są plusy skorzystania z inkubatora przedsiębiorczości?

Podstawową zaletą skorzystania z inkubatora przedsiębiorczości jest znaczne ograniczenie kosztów. Znika obowiązek płacenia składek ZUS, a daniny podatkowe są znacznie obniżone. Ponadto osoba prowadząca biznes w takiej formule może zrezygnować w dowolnym momencie.

Ile kosztuje współpraca z inkubatorem przedsiębiorczości?

Inkubatory przedsiębiorczości pobierają niewielkie opłaty, których wysokość wynosi zazwyczaj około 300 - 500 złotych miesięcznie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Suchy

Suchy

Jako pracownik korporacji nie znam się za bardzo na prowadzeniu własnej firmy, ale uważam, że inkubatory przedsiębiorczości to świetna opcja dla początkujących biznesmenów. Mniejsze koszty, fachowe doradztwo i możliwość nawiązania kontaktów biznesowych na pewno pomogą w rozwoju firmy.
Aztek

Aztek

Nie ukrywam, że jako osoba poszukująca pracy, myśl o założeniu własnej firmy jest bardzo kusząca. Inkubatory przedsiębiorczości to na pewno ciekawa propozycja, ponieważ oferują możliwość przetestowania biznesu bez ponoszenia dużego ryzyka.
barman RT

barman RT

Jako osoba bezrobotna, która zawsze marzyła o własnej firmie, uważam, że inkubatory przedsiębiorczości to świetne rozwiązanie. Ograniczenie kosztów i fachowe doradztwo na pewno pomogą mi w realizacji swojego pomysłu.
Zofia

Zofia

Jestem przekonany, że inkubatory przedsiębiorczości to świetne rozwiązanie dla początkujących biznesmenów. Oferują one szereg usług i fachowe doradztwo księgowe, co na pewno ułatwia założenie i prowadzenie własnej firmy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.