Dofinansowanie dla firm 2018 - jak je otrzymać?

Dofinansowanie dla firm 2018 - jak je otrzymać?
Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które cenią sobie niezależność i mają dość pracy na cudzy rachunek. Nowy przedsiębiorca musi mieć pomysł, ale nie tylko – niezbędny jest biznesplan, chęci i znajomość podstawowych wymogów formalnych. Niestety warunkiem koniecznym, jest także posiadanie kapitału. Na szczęście istnieją pogramy wsparcia, które w prosty sposób pomagają zdobyć przedsiębiorcom potrzebne środki na każdym etapie działalności. Sprawdź, jak je otrzymać!

 

Dofinansowanie na otwarcie firmy

Rozwój przedsiębiorczości wśród obywateli to jeden w wyznaczników efektywnej polityki ekonomicznej państwa. Jak podają badania, Polacy coraz chętniej sięgają po kreatywne rozwiązania i próbują swoich sił w biznesie. Niestety nawet pomysły z największym potencjałem mogą zostać zablokowane przez brak kapitału początkowego. Większość kosztów pojawia się już na starcie, dlatego każda nowa firma musi dysponować zapleczem finansowym.

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie posiada wystarczających oszczędności, nie chce dzielić własnej firmy pomiędzy wspólników, a pożyczka od rodziny lub znajomych nie wchodzi w grę? W takim przypadkach warto zapoznać się z aktualnymi programami pomocy finansowej dla otwierających się firm. Od wielu lat popularnym źródłem pieniędzy są dofinansowania unijne dla firm. Co jakiś czas analitycy sytuacji gospodarczej w pastwach członkowskich przygotowują optymalne oferty wsparcia przedsiębiorczości, zazwyczaj dedykowane dla określonych branż, rejonów czy grup beneficjentów. Warto zastanowić się, która z dotacji sprawdzi się w konkretnym przypadku.

Wszystkie informacje o dotacjach są regularnie podawane do publicznej wiadomości. Można je znaleźć w Powiatowych i Wojewódzkich Urzędach Pracy, Urzędzie Marszałkowskim, regionalnych jednostkach wdrażania programów unijnych, Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich oraz oczywiście na tematycznych stronach internetowych. Obecnie najpopularniejszym programem jest EUROPA2020, który w imię zrównoważonego rozwoju przeznaczył na przedsiębiorców dotacje w wysokości 20 mld euro. Innym korzystnym rozwiązaniem są organizacje pozarządowe, takie jak Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości i Fundusze pożyczkowe, a także wszechstronna pomoc z Powiatowego Urzędu Pracy.


Dofinansowanie firmy z urzędu pracy

Dużą rolę w świadczeniu pomocy finansowej dla przedsiębiorstw pełnią Powiatowe Urzędy Pracy. Dotacja z tego typu placówki musi dotyczyć kwestii poprawy sytuacji zatrudnienia w danym rejonie, zatem obejmuje mieszkańców konkretnego powiatu. Korzystając z takiej pomocy finansowej, przedsiębiorca może liczyć na szereg różnych profitów i to na każdym stadium prowadzenia działalności.

To Cię powinno też zainteresować: Kredyt dla firm - czy to dobre rozwiązanie?

Przede wszystkim Urzędy Pracy oferują dotację na otwarcie działalności, sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aby ją otrzymać, trzeba spełniać określone warunki – między innymi w ciągu minionych 12 miesięcy nie prowadzić żadnej działalności gospodarczej, być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna oraz nie figurować w rejestrach dłużników.

O środki może ubiegać się także firma, która istnieje na rynku już dłuższy czas. Powiatowe Urzędy Pracy chętnie przyznają dofinansowania dla przedsiębiorców w obszarze organizacji działu personalno-kadrowego. Programy dotyczą więc chęci do zawierania umów o zorganizowanie stażu i późniejsze przedłużenie umowy o pracę, stworzenia nowych miejsc pracy, doposażenia stanowiska dla osób niepełnosprawnych oraz gotowości do zatrudnienia obcokrajowców. Współpraca z urzędami pracy cieszy się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców i, według raportów, stanowi znaczny udział sukcesu efektywnej aktywizacji ludności w Polsce.


Dofinansowania dla firm

Dofinansowania dla firm to ważny element wpływający na wzrost przedsiębiorczości w Polsce. Każda działalność, bez względu na rozmiar, zasięg oraz branżę, podlega prawom rynkowym i trendom zachowań konsumenckich. Nawet niewielkie zmiany pociągają poważne konsekwencje dla mniej elastycznych firm, zwłaszcza w środowisku o dużej konkurencji.

Nie każdego przedsiębiorcę stać na regularne inwestycje i podnoszenie wartości rynkowej zakładu. Warto więc dowiedzieć się, jak zdobyć dofinansowanie na rozwój firmy w postaci środków na zatrudnienie nowych pracowników, specjalistyczne szkolenia, restrukturyzację miejsca pracy, zakup profesjonalnego sprzętu czy wzmocnienie działań marketingu operacyjnego.

Oprócz wspomnianego wsparcia oferowanego przez urzędy pracy i dotacje unijne, przedsiębiorcy mogą także skorzystać z pożyczek bankowych. W ciągu minionych lat, Polska znacznie podniosła standard kredytów biznesowych. Obecnie niemal każdy bank posiada w swojej ofercie preferencyjne kredyty dla przedsiębiorców, dopasowane do profilu działalności. Nie można zapomnieć o wkładzie państwa, które również inwestuje w przedsiębiorczość obywateli. Oprócz dotacji, dofinansowania i pożyczek, dostępne są także fundusze krajowe, przeznaczane na cel rozwoju określonych rejonów i branż.

W roku 2018, na szczególne wsparcie finansowe mogą liczyć mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ośrodki badawczo-rozwojowe, zwłaszcza prowadzące działalność na rzecz wzrostu informatyzacji i cyfryzacji gospodarki, dynamizacji obszarów wiejskich, a także ochrony środowiska i aktywności proekologicznej.

Chcesz rozwijać swoją firmę? Nie bój się sięgać po oferty zapomóg finansowych, jakie zapewnia państwo i jego poszczególne segmenty. Dofinansowania dla firm w 2018 roku są obiecujące i w niemal każdej branży można odnaleźć kanały finansowania, które pomogą Twojej firmie prężnie rozkwitać.

Oceń ten wpis
Dofinansowanie dla firm 2018 - jak je otrzymać?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Krystyna
2019-12-06, 08:57
Wszystkie możliwe sposoby na dofinansowanie firmy warto jest rozważyć, gdyż czasami można zyskać z funduszy z różnego tytułu. Spełnić jakieś wymagania z korzyścią dla rozwoju firmy.
Tadeeeeeusz
2019-05-24, 16:52
W 2018 roku dofinansowanie z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej wynosiło 20 000 złotych. Dobrze napisał widzę Jerzy...
Jerzy
2019-05-23, 07:19
Dostałem dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy - 20 000 złotych. Tak jak Ronna, wypełniłem wniosek, zrobiłem biznes plan .... i udało się. Bezzwrotne dotacje z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej są szczególną formą wsparcia dla osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą.
Ronna
2019-05-02, 16:07
Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, ważne jest zrozumienie rozumowania stojącego za Twoim pomysłem. Wszędzie trzeba zrobić wniosek, biznes plan i startować.
Oliwia
2019-04-18, 18:07
Kiedy kwota, którą znasz, musi znaleźć te pieniądze. To dobrze, jeśli je masz, ponieważ kategorycznie nie polecam rozpoczynania od kredytów. Możliwe jest opracowanie sprawdzonego działającego modelu biznesowego, ale nie radzę go uruchamiać.
Dominika
2019-04-16, 19:05
A jak w tym roku zdobyć dofinansowanie? W urzędzie pracy i innych instytucjach czasami znajdują się takie informacje pokazujące jak wykorzystać te opcje.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.