Własna firma

Dofinansowanie dla firm 2018 - jak je otrzymać?

19 maja 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

12 komentarzy
Dofinansowanie dla firm 2018 - jak je otrzymać?
Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które cenią sobie niezależność i mają dość pracy na cudzy rachunek. Nowy przedsiębiorca musi mieć pomysł, ale nie tylko – niezbędny jest biznesplan, chęci i znajomość podstawowych wymogów formalnych. Niestety warunkiem koniecznym, jest także posiadanie kapitału. Na szczęście istnieją pogramy wsparcia, które w prosty sposób pomagają zdobyć przedsiębiorcom potrzebne środki na każdym etapie działalności. Sprawdź, jak je otrzymać!

Bycie na swoim i praca dla siebie to plan na życie coraz popularniejszy wśród Polaków. Niewątpliwie jesteśmy społeczeństwem przedsiębiorczym i chętnie zakładamy firmy i prowadzimy działalność gospodarczą. Największym wyzwaniem na starcie lub przy skalowaniu biznesu jest pozyskanie na to środków finansowych. Na rynku jednak istnieje wiele możliwości zdobycia finansowania dla swojej działalności Warto je znać by wybrać najkorzystniejsze dla swojej firmy.

Dofinansowanie na otwarcie własnej firmy - jak zadbać o finansowanie?

Rozwój przedsiębiorczości wśród obywateli to jeden w wyznaczników efektywnej polityki ekonomicznej państwa. Jak podają badania, Polacy coraz chętniej sięgają po kreatywne rozwiązania i próbują swoich sił w biznesie. Niestety nawet pomysły z największym potencjałem mogą zostać zablokowane przez brak kapitału początkowego. Większość kosztów pojawia się już na starcie, dlatego każda nowa firma musi dysponować zapleczem finansowym.

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie posiada wystarczających oszczędności, nie chce dzielić własnej firmy pomiędzy wspólników, a pożyczka od rodziny lub znajomych nie wchodzi w grę? W takim przypadkach warto zapoznać się z aktualnymi programami pomocy finansowej dla otwierających się firm. Od wielu lat popularnym źródłem pieniędzy są dofinansowania unijne dla firm. Co jakiś czas analitycy sytuacji gospodarczej w pastwach członkowskich przygotowują optymalne oferty wsparcia przedsiębiorczości, zazwyczaj dedykowane dla określonych branż, rejonów czy grup beneficjentów. Warto zastanowić się, która z dotacji sprawdzi się w konkretnym przypadku.

Dofinansowanie do firmy

Wszystkie informacje o dotacjach są regularnie podawane do publicznej wiadomości. Można je znaleźć w Powiatowych i Wojewódzkich Urzędach Pracy, Urzędzie Marszałkowskim, regionalnych jednostkach wdrażania programów unijnych, Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich oraz oczywiście na tematycznych stronach internetowych. Obecnie najpopularniejszym programem jest EUROPA2020, który w imię zrównoważonego rozwoju przeznaczył na przedsiębiorców dotacje w wysokości 20 mld euro. Innym korzystnym rozwiązaniem są organizacje pozarządowe, takie jak Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości i Fundusze pożyczkowe, a także wszechstronna pomoc z Powiatowego Urzędu Pracy.

Dofinansowanie firmy z urzędu pracy

Dużą rolę w świadczeniu pomocy finansowej dla przedsiębiorstw pełnią Powiatowe Urzędy Pracy. Dotacja z tego typu placówki musi dotyczyć kwestii poprawy sytuacji zatrudnienia w danym rejonie, zatem obejmuje mieszkańców konkretnego powiatu. Korzystając z takiej pomocy finansowej, przedsiębiorca może liczyć na szereg różnych profitów i to na każdym stadium prowadzenia działalności.

Przede wszystkim Urzędy Pracy oferują dotację na otwarcie działalności, sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aby ją otrzymać, trzeba spełniać określone warunki – między innymi w ciągu minionych 12 miesięcy nie prowadzić żadnej działalności gospodarczej, być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna oraz nie figurować w rejestrach dłużników.

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • 4 500-5 500 zł / mc
  • Skierniewice
Dodana

Montaż -> na wakacje, bądź na dłużej!

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 4 550-6 000 zł / mc
  • Łódź
Dodana

Team Leader poszukiwany! Praca od zaraz!

GRUPA CONTRAIN

  • 9 000-12 500 zł / mc
  • Niemcy
Dodana

O środki może ubiegać się także firma, która istnieje na rynku już dłuższy czas. Powiatowe Urzędy Pracy chętnie przyznają dofinansowania dla przedsiębiorców w obszarze organizacji działu personalno-kadrowego. Programy dotyczą więc chęci do zawierania umów o zorganizowanie stażu i późniejsze przedłużenie umowy o pracę, stworzenia nowych miejsc pracy, doposażenia stanowiska dla osób niepełnosprawnych oraz gotowości do zatrudnienia obcokrajowców. Współpraca z urzędami pracy cieszy się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców i, według raportów, stanowi znaczny udział sukcesu efektywnej aktywizacji ludności w Polsce.

Video

Dofinansowania dla firm - jak dostać dofinansowanie do firmy? - możliwości

Dofinansowania dla firm to ważny element wpływający na wzrost przedsiębiorczości w Polsce. Każda działalność, bez względu na rozmiar, zasięg oraz branżę, podlega prawom rynkowym i trendom zachowań konsumenckich. Nawet niewielkie zmiany pociągają poważne konsekwencje dla mniej elastycznych firm, zwłaszcza w środowisku o dużej konkurencji.

Nie każdego przedsiębiorcę stać na regularne inwestycje i podnoszenie wartości rynkowej zakładu. Warto więc dowiedzieć się, jak zdobyć dofinansowanie na rozwój firmy w postaci środków na zatrudnienie nowych pracowników, specjalistyczne szkolenia, restrukturyzację miejsca pracy, zakup profesjonalnego sprzętu czy wzmocnienie działań marketingu operacyjnego.

Oprócz wspomnianego wsparcia oferowanego przez urzędy pracy i dotacje unijne, przedsiębiorcy mogą także skorzystać z pożyczek bankowych. W ciągu minionych lat, Polska znacznie podniosła standard kredytów biznesowych. Obecnie niemal każdy bank posiada w swojej ofercie preferencyjne kredyty dla przedsiębiorców, dopasowane do profilu działalności. Nie można zapomnieć o wkładzie państwa, które również inwestuje w przedsiębiorczość obywateli. Oprócz dotacji, dofinansowania i pożyczek, dostępne są także fundusze krajowe, przeznaczane na cel rozwoju określonych rejonów i branż.

Finansowanie firmy

W roku 2018, na szczególne wsparcie finansowe mogą liczyć mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ośrodki badawczo-rozwojowe, zwłaszcza prowadzące działalność na rzecz wzrostu informatyzacji i cyfryzacji gospodarki, dynamizacji obszarów wiejskich, a także ochrony środowiska i aktywności proekologicznej.

Wsparcie dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorców ...

Ubiegając się o środki na prowadzenie działalności gospodarczej warto wiedzieć jakiego rodzaju firmą jesteśmy. Wiele z programów jest dedykowanych właśnie konkretnym segmentom runku, a więc mikro, małym lub średnim firmom. Mikro przedsiębiorstwa to najczęściej jednoosobowe działalności gospodarcze lub rodzinne firmy. Zgodnie z prawem status mikro przedsiębiorcy posiada firma zatrudniające mniej niż 10 pracowników i z rocznym obrotem poniże 2 mln euro. Z kolei mała firma, zatrudnia do 50 osób i nie przekracza obrotu na poziomie 10 mln euro rocznie. Średnie przedsiębiorstwa natomiast to podmioty w których pracuje nie więcej niż 250 osób i roczny obrót wynosi nie więcej niż 50 mln euro.

Video

Dotacje z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności 2021

Pierwszym miejscem gdzie warto skierować swoje kroki w poszukiwaniu finansowania dla firm jest Powiatowy Urząd Pracy. Tutaj najwięcej środków czeka na osoby otwierające biznes i z myślą by prowadzić go na terenie danego powiatu i zatrudniać jego mieszkańców. Dotacje z Urzędu Pracy mogą sięgnąć dla nowych firm nawet kilkudziesięciu tysięcy zł. W wielu programach trzeba jednak spełnić określone warunki: nie prowadzić wcześniej żadnej działalności gospodarczej, mieć status osoby bezrobotnej i nie figurować w rejestrze dłużników.

Dotacje z Unii na otwarcie firmy i rozpoczęcie działalności

Ubieganie się o środki z Unii Europejskiej dla naszej działalności daje znacznie więcej możliwości ale wiąże się też ze spełnieniem większej ilości warunków. Po pierwsze należy odnaleźć konkretny prowadzony aktualnie program z którego puli środków chcemy skorzystać. Następnie należy dokładnie sprawdzić jakie warunki należy spełnić by ubiegać się o te środki. Składając wniosek należy go dobrze umotywować i spełnić wszystkie wymogi formalne. Programu unijne bardzo często są formę konkursu, więc środki przydzielane są tylko podmiotom, których wnioski zostały ocenione najwyżej.

Dofinansowanie do firmy jak dostać?

Pożyczki i kredyty bankowe dla małych firm oraz dofinansowanie z samorządu

Innym i pewnie mniej sformalizowanym sposobem jest pozyskanie środków z banku. Mamy tutaj do wyboru takie instrumenty jak pożyczka, kredyt czy limit w rachunku. Należy pamiętać jednak, iż są to środki oprocentowane, które musimy zwrócić wraz z odsetkami. Górna granic nie jest tutaj określona. I w zależności od profilu naszego biznesu, skali działania i form zabezpieczeń możemy ubiegać się o każda kwotę kredytu. Bank oceni szanse powodzenia naszego pomysłu i zdecyduje czy udzieli nam finansowania. Alternatywą są programy prowadzone przez samorządy. Często maja one charakter do podobny do tych prowadzonych przez Powiatowe urzędy Pracy. Środki przyznawane przez gminy dotyczą zwykle firm działających na ich renie i prowadzących konkretny rodzaj działalności.

Inkubator przedsiębiorczości na dobry start firmy

Ciekawą formą wsparcia nowych biznesów są inkubatory przedsiębiorczości. Są to podmioty, które oferują swoją osobowość prawną tym którzy mają pomysł na biznes ale nie mają możliwości lub nie chcą od razu zakładać własnej działalności gospodarczej. Po podpisaniu umowy z inkubatorem stajemy się jego odrębnym działem i prowadzimy swoją działalność. Ale stroną na umowach i fakturach jest właśnie inkubator przedsiębiorczości. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób młodych lub tych, którzy chcą swój pomysł dopiero przetestować na rynku. Nie niesie ze sobą dużego ryzyka, a ze strony Inkubatora możemy liczyć na wsparcie formalne, prawne, organizacyjne a nawet finansowe.

Chcesz rozwijać swoją firmę? Nie bój się sięgać po oferty zapomóg finansowych, jakie zapewnia państwo i jego poszczególne segmenty. Dofinansowania dla firm w 2018 roku są obiecujące i w niemal każdej branży można odnaleźć kanały finansowania, które pomogą Twojej firmie prężnie rozkwitać.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie mogę obiegać się o dofinansowanie dla mojej firmy?

Programów takich można szukać w Powiatowym Urzędzie Pracy, w gminie lub aplikując o środki w którymś z programów Unii Europejskiej

Które środki będę musiał zwrócić a które nie?

O tym czy pomoc jest zwrotna czy bezzwrotna decyduje charakter samego programu, warto więc dokładnie sprawdzić warunki. Natomiast ubiegając się o kredyt lub pożyczkę bankową będziemy musieli zwrócić je zgodnie z podpisaną umową.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

12 komentarzy

Kazo

Kazo

Jako pracodawca wiem, jak ważne jest ciągłe wdrażanie nowych pomysłów i inwestycji w rozwój firmy. Dofinansowania i programy wsparcia dla przedsiębiorców są nieocenione w tym procesie. Pozwalają na zachowanie konkurencyjności na rynku i przyciąganie nowych klientów.
Ulop

Ulop

Planuję założyć swoją własną firmę, ale brak finansów jest dużą przeszkodą. Dlatego cieszę się, że istnieją programy dofinansowania dla otwierających się przedsiębiorstw. Pozwolą mi one na zrealizowanie mojego celu i działanie na własną rękę.
Dziadunio

Dziadunio

Jako osoba bezrobotna szukająca pracy, uważam, że programy dofinansowania dla firm są świetnym rozwiązaniem nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla osób poszukujących zatrudnienia. Przyciągają one inwestycje i tworzą nowe miejsca pracy. Mam nadzieję, że tych programów będzie coraz więcej.
przełożony PO

przełożony PO

Jako osoba zatrudniona w firmie od lat mogę powiedzieć, że dofinansowanie i wsparcie dla przedsiębiorców jest bardzo potrzebne. Pomaga to w rozwoju i utrzymaniu miejsca pracy. Cieszę się, że w Polsce istnieją programy, które umożliwiają otwarcie własnej firmy, nawet dla osób z mniejszym kapitałem początkowym.
2021 -2018

2021 -2018

Trzeba się interesować jak na rynku działają takie formy.
Manuela

Manuela

Jak na historyczny artykuł dobrze jest porównać jak to było kiedyś, a jak to wygląda obecnie. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie.
Krystyna

Krystyna

Wszystkie możliwe sposoby na dofinansowanie firmy warto jest rozważyć, gdyż czasami można zyskać z funduszy z różnego tytułu. Spełnić jakieś wymagania z korzyścią dla rozwoju firmy.
Tadeeeeeusz

Tadeeeeeusz

W 2018 roku dofinansowanie z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej wynosiło 20 000 złotych. Dobrze napisał widzę Jerzy...
Jerzy

Jerzy

Dostałem dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy - 20 000 złotych. Tak jak Ronna, wypełniłem wniosek, zrobiłem biznes plan .... i udało się. Bezzwrotne dotacje z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej są szczególną formą wsparcia dla osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą.
Ronna

Ronna

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, ważne jest zrozumienie rozumowania stojącego za Twoim pomysłem. Wszędzie trzeba zrobić wniosek, biznes plan i startować.
Oliwia

Oliwia

Kiedy kwota, którą znasz, musi znaleźć te pieniądze. To dobrze, jeśli je masz, ponieważ kategorycznie nie polecam rozpoczynania od kredytów. Możliwe jest opracowanie sprawdzonego działającego modelu biznesowego, ale nie radzę go uruchamiać.
Dominika

Dominika

A jak w tym roku zdobyć dofinansowanie? W urzędzie pracy i innych instytucjach czasami znajdują się takie informacje pokazujące jak wykorzystać te opcje.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.