Praca dla studenta

Gap year - czym jest rok przerwy i jak go wykorzystać?

31 sierpnia 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

6 komentarzy
Gap year - czym jest rok przerwy i jak go wykorzystać?
Gap year cieszy się sporą popularnością w innych krajach. Coraz większe zainteresowanie wzbudza jednak również w Polsce, gdzie na roczną przerwę najczęściej decydują się osoby po szkole średniej lub w trakcie studiów. Gap year to świetny sposób na regenerację i zastanowienie się nad przyszłością, choć nie jest to rozwiązanie zupełnie pozbawione wad.

Przeczytaj też: Studia czy praca? Czy również masz ten problem?

Czym tak właściwie jest popularny za granicą gap year?

Gap year to inaczej zaplanowana przerwa pomiędzy pewnymi etapami w życiu. Nie musi ona trwać rok, na co wskazuje jej nazwa, ale jest to najczęściej wybierany okres przerwy. Na gap year chętnie decydują się zwłaszcza osoby po ukończeniu szkoły średniej, które jeszcze nie wiedzą, co chcą studiować i czym zajmować się w życiu. Gap year jest często wykorzystywany także przez studentów oraz osoby aktywne zawodowo, które szukają wytchnienia od obowiązków służbowych lub złożyły wypowiedzenie umowy o pracę i chcą się przebranżowić.

Jeszcze stosunkowo niedawno gap year był kojarzony z lenistwem, jednak teraz spojrzenie na roczną przerwę zaczyna się zmieniać. Gap year to nie urlop wypoczynkowy – obecnie jest on postrzegany jako racjonalne podejście do edukacji lub kariery zawodowej. Pozwala na podjęcie świadomych i odpowiedzialnych decyzji, które nie są poparte emocjami czy naciskami ze strony otoczenia.

Jakie są najlepsze sposoby na spędzenie gap year?

Gap year można spędzić na wiele sposobów. Wbrew pozorom roczna przerwa upłynie szybciej, niż może się komukolwiek wydawać, dlatego warto wcześniej zastanowić się, jak właściwie wykorzystać ten czas. Gap year można przeznaczyć między innymi na zastanowienie się nad przyszłością. Okazuje się bowiem, że wiele osób tak naprawdę nie wie, co chce robić w życiu – i dotyczy to nie tylko licealistów czy maturzystów. Takie rozmyślania nie są też obce absolwentom studiów, a nawet osobom aktywnym zawodowo, których dopadły wątpliwości związane z ich dalszą ścieżką kariery. Gap year może być więc dobrym momentem, by wyznaczyć sobie nowe cele.

Szukasz pracy?

Kucharz śniadaniowy, pomoc kuchenna

FHU KARAT Adam Rajpold

 • Kraków
 • 35-40 zł / h
Dodana

Praca na sortowni paczek - Kraków PODGÓRZE OD ZARAZ

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Kraków
 • 29-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik budowlany

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Opole
 • 6 100-8 500 zł / mc
Dodana

Pracownik budowlany

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Brzeg
 • 6 100-8 500 zł / mc
Dodana

(PS) Sprzedawca do cukierni

SGP APT Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Kolejnym pomysłem na spędzenie gap year jest przebranżowienie się. Na takie rozwiązanie zwykle decydują się pracownicy, którzy czują wypalenie zawodowe lub odkryli w sobie pasję do zupełnie innej, nowej dziedziny. Jednak o zmianie branży nierzadko myślą także osoby po ukończeniu studiów, które doszły do wniosku, że oferty pracy w ich zawodzie nie spełniają ich oczekiwań. Niezależnie od aktualnego położenia, w takiej sytuacji gap year można wykorzystać na szkolenia w danym kierunku, rozwijanie posiadanych umiejętności oraz zdobywanie niezbędnych kwalifikacji, pomocnych przy wkraczaniu na nowej ścieżce kariery.

Osoby, które dysponują odpowiednimi środkami, mogą przeznaczyć gap year na podróżowanie. Jeśli dotychczasowe obowiązki zawodowe uniemożliwiały spełnianie marzeń o zwiedzaniu świata, roczna przerwa z pewnością na to pozwoli. To świetna propozycja również dla osób, które pragną zmienić otoczenie i potrzebują wytchnienia zarówno od obowiązków, jak i codzienności. Jednak podróże stwarzają znacznie więcej perspektyw – zwiedzając, można nauczyć się nowego języka, poznać nowe kultury, zdobyć niecodzienne umiejętności, a nawet wpaść na pomysł na biznes.

Ciekawym sposobem na spędzenie gap year może być też udział w programie typu work & travel. Jego założeniem jest wyjazd za granicę w celu podjęcia pracy połączonej ze zwiedzaniem danego kraju. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza programy work & travel organizowane w odległych – z polskiego punktu widzenia – zakątkach świata, takich jak Australia, Stany Zjednoczone czy Kanada. Co prawda koszt takiego wyjazdu bywa dość wysoki, a oferowane zarobki nie są najwyższe, lecz zdobyte doświadczenie i wspomnienia pozostają na całe życie.

Gap year – programy studenckie

Jako że na gap year chętnie decydują się studenci lub absolwenci, coraz częściej można spotkać się z ofertą programów stworzonych z myślą o nich. Częściowo mogą one pokrywać się z niektórymi, wymienionymi wyżej pomysłami – studenci mogą wykorzystać roczną przerwę między innymi na udział w specjalistycznych kursach lub uczestnictwo w programie work & travel.

Wśród innych propozycji wymienia się także wymiany kulturowe au-pair. Polegają one na możliwości wyjazdu do innego kraju w zamian za opiekę nad dzieckiem przyjmujących daną osobę rodzin. W ten sposób w trakcie gap year można nie tylko zwiedzić nowy kraj czy poznać inną kulturę, ale również poprawić umiejętności językowe i zdobyć zupełnie nowe doświadczenia.

Osobom, które nie odnajdują się w opiece nad dziećmi, może spodobać się pomysł spędzenia gap year na kursie językowym. W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych, a zwłaszcza angielskiego, jest pożądania niemal w każdej branży, niezależnie od stanowiska. Kursy językowe pozwalają więc zarówno podszkolić posiadane umiejętności, jak i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Jaki jest najlepszy okres na gap year?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy najlepiej zdecydować się na gap year. Choć najczęściej roczną przerwę robią sobie świeżo upieczeni maturzyści i absolwenci studiów, nie można powiedzieć, że jest to jedyny moment, w którym można sobie na nią pozwolić. Dobry okres na gap year będzie bowiem zawsze wtedy, gdy dana osoba znajdzie się pomiędzy ważnymi etapami w życiu – i nie musi być nim ukończenie szkoły. Gap year może też pomóc rozwinąć skrzydła pracownikowi z kilkuletnim stażem, który potrzebuje wytchnienia lub zastanawia się nad obraniem nowej drogi zawodowej.

Video

Gap year – zalety i wady

Gap year ma wiele niekwestionowanych zalet. Są one dość oczywiste – w trakcie rocznej przerwy można zastanowić się nad swoją przyszłością, wyznaczyć ścieżkę kariery, zdobyć nowe umiejętności, niezbędne do wykonywania wymarzonego zawodu czy w końcu wypocząć.

Stosunkowo łatwo można jednak wpaść w pułapkę gap year i mimo wielkich planów dać się ponieść lenistwu. Choć odpoczynek jest ważny i potrzebny, nie należy spędzać w ten sposób całej przerwy – w przeciwnym razie rok ten najpewniej będzie stracony. Istotnym zagrożeniem związanym z gap year mogą być także trudności w powrocie do rzeczywistości – obowiązków na uczelni czy w pracy. Ponadto w przypadku niektórych, szybko rozwijających się branż roczna przerwa może oznaczać spore zaległości, co utrudni ponowne wejście na rynek pracy.

Gap year cieszy się sporą popularnością za granicą, ale również w Polsce przestaje być pojęciem zupełnie nieznanym. Roczna przerwa to z pewnością warty rozważenia pomysł zwłaszcza dla osób, które jeszcze nie wiedzą, w jakim kierunku ma podążyć ich życie zawodowe, lub zastanawiają się nad jego zupełną zmianą.

Podsumowanie:
 • Gap year to odpowiednio zaplanowana przerwa w życiu, która umożliwia podjęcie świadomych i odpowiedzialnych decyzji dotyczących kariery zawodowej i edukacji.
 • Popularnym sposobem na spędzenie gap year są podróże, zwiedzanie świata, udział w programach typu work & travel lub przebranżowienie się.
 • Programy studenckie i kursy językowe są również dobrym rozwiązaniem na spędzenie gap year.
 • Nie ma idealnego momentu na gap year, ważne aby znaleźć się pomiędzy ważnymi etapami w życiu, a przerwa nie musi trwać rok.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest gap year?

Gap year to przerwa między ważnymi etapami w życiu, najczęściej trwająca rok. Na gap year często decydują się absolwenci liceów i studiów wyższych, jednak roczną przerwą coraz częściej interesują się też osoby aktywne zawodowo, które potrzebują odpoczynku od obowiązków służbowych lub chcą zmienić ścieżkę kariery.

Jak można spędzić gap year?

Gap year z założenia powinien być czasem spędzonym produktywnie. Warto więc przeznaczyć go na przemyślenie własnej przyszłości zawodowej i podjęcie kroków w kierunku realizacji opracowanego planu. Roczna przerwa to dobry moment na przebranżowienie się i uczestnictwo w specjalistycznych kursach lub szkoleniach językowych, niezbędnych na danym stanowisku. Gap year można także spędzić na podróżowaniu lub uczestnictwie w programach typu work & travel.

Gap year – czy warto zdecydować się na roczną przerwę?

Gap year niewątpliwie ma wiele zalet – pozwala na złapanie oddechu, zastanowienie się nad dalszą ścieżką kariery czy inwestycję we własny rozwój. Przerwa powinna być jednak odpowiednio zaplanowana – choć warto przeznaczyć trochę czasu na odpoczynek, trzeba uważać, by nie wpaść w pułapkę i nie spędzić w ten sposób całego roku.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Szechna

Szechna

Gap year jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla pracowników, którzy szukają chwili wytchnienia lub chcą zmienić swoją karierę. Być może nie każdej firmie jest to na rękę, ale jeśli pracownik wróci z nowymi umiejętnościami i nową energią, to to tylko korzystnie wpłynie na jego pracę.
Wiwi2

Wiwi2

Byłam w podobnej sytuacji - szukałam pracy w swojej branży, ale poczułam, że potrzebuję przerwy. Zdecydowałam się na gap year i uważam, że to była bardzo dobra decyzja. Udało mi się znaleźć nowe zainteresowania i nabrać energii przed podjęciem nowych wyzwań zawodowych.
Jadźka

Jadźka

Słyszałam o gap year, ale niestety jest to dla mnie zbyt luksusowe rozwiązanie. Kiedy jest się bezrobotnym nie ma się takiej możliwości. Trzeba skupić się na szukaniu pracy, a nie na spędzaniu roku na nauce języków czy podróżowaniu.
Kubas

Kubas

Moim zdaniem gap year to bardzo dobry pomysł. Często po ukończeniu szkoły brakuje nam jeszcze pewności co do wyboru naszej przyszłej ścieżki zawodowej czy planów na przyszłość. Dająca nam wolność przerwa może pomóc nam w rozwinięciu swoich zainteresowań, poszukiwaniu nowych pasji lub zdobyciu dodatkowych kwalifikacji.
Oliwia

Oliwia

Takie czasy są, że można sobie na o pozwolić. Oczywiście nie wszyscy lecz wiele się czasu nie traci przecież.
Tytus

Tytus

Pół biedy jak się jest studentem, można wtedy coś wykorzystać gdy się jest na lepszej uczelni. Jednak powiedzmy sobie prawdę, że to korzyści tylko dla nielicznych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.