!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Oferta Urzędu Pracy w Żywcu

14 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

0 komentarzy

Oferta Urzędu Pracy w Żywcu
Wiele osób żyje w przeświadczeniu, że urząd pracy jest tylko miejscem rejestracji bezrobotnych oraz pozyskiwania zasiłków. Tymczasem placówki państwowych służb zatrudnienia świadczą znacznie więcej usług pozwalających bezrobotnym aktywizować się zawodowo. Nie inaczej jest w przypadku Powiatowego Urzędu Pracy w Żywcu.

PUP w Żywcu świadczy usługi pozwalające bezrobotnym nie tylko na znalezienie zatrudnienia. Osoby nieaktywne zawodowo mogą zdobyć umiejętności oraz informacje pomocne w prowadzeniu poszukiwań pracy. Mają one także możliwość zwiększenia kwalifikacji zawodowych czy też zdobycia finansowego wsparcia dla otwieranej działalności gospodarczej. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie Powiatowego Urzędu Pracy w Żywcu.

Poradnictwo grupowe i indywidualne w żywieckim Powiatowym Urzędzie Pracy

Osoby pozostające przez długi czas nieczynnymi zawodowo mają poważne problemy w znalezieniu pracy. Wynika to często z braku kwalifikacji, doświadczenia czy w końcu nieumiejętność odpowiedniego sprzedania swojej osoby na rozmowach kwalifikacyjnych. Bezrobotni mogą skorzystać z usługi poradnictwa zawodowego przyjmującego dwie formy.

  • Poradnictwo grupowe - ta forma pomocy przyjmuje najczęściej postać warsztatów poświęconych ważnym zagadnieniom w temacie poszukiwania pracy i planowania kariery. Bezrobotni w czasie spotkań mają okazję zdobyć wiedzę pozwalającą odpowiednio określić kompetencje oraz preferencje zawodowe. Warsztaty uczą przygotowania do rozmów rekrutacyjnych oraz pozwalają nabyć umiejętności sporządzania odpowiednich dokumentów do procesu rekrutacji. PUP w Żywcu organizuje również zajęcia poświęcone zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Bezrobotni zainteresowani poradnictwem grupowym muszą zgłosić chęć wzięcia udziału w warsztatach w urzędzie pracy bądź w centrum informacji i planowania kariery zawodowej.
  • Poradnictwo indywidualne - w tym wypadku petenci mogą skorzystać z osobistych spotkań z pracownikami urzędu bądź rozmów telefonicznych. Doradcy PUP pomagają w ustaleniu kwalifikacji oraz wyborze drogi zawodowej i konkretnego miejsca pracy. Doradztwo indywidualne skupia się na konkretnych potrzebach osób bezrobotnych, a także osób pracujących chcących zmienić miejsce zatrudnienia. Doradca może wskazać odpowiednie szkolenia i pomóc w procesie przebranżowienia. Osoby chcące skorzystać z poradnictwa indywidualnego powinny zgłosić ten fakt swojemu doradcy klienta.

Aktualne informacje na temat prowadzonych warsztatów i dostępnych usług Powiatowego Urzędu Pracy w Żywcu można znaleźć na stronie: https://zywiec.praca.gov.pl

Formy wsparcia osób bezrobotnych w Żywcu

Niepowodzenia podczas rozmów kwalifikacyjnych są często przyczyną braku odpowiedniego doświadczenia czy kwalifikacji, ale też duże znaczenie odgrywa długi okres bezczynności zawodowej. Powiatowy Urząd Pracy w Żywcu przygotował kilka form wsparcia dla osób bezrobotnych. Pozwalają one na zdobycie środków finansowych na życie i przetrwanie do czasu znalezienia stałego zatrudnienia.

Wsparcie osób bezrobotnych w Żywcu:

  • PUP w Żywcu zajmuje się organizacją prac interwencyjnych, robót publicznych oraz prac społecznie użytecznych. Najczęściej są to zajęcia tymczasowe finansowane przez kasy samorządów oraz z programów rządowych. Stanowią one tymczasowe źródło dochodu oraz pozwalają na aktywizację zawodową.
  • Urząd pracy w Żywcu oferuje także bony zatrudnieniowe, które stanowią gwarancję zrefundowania kosztów zatrudnienia posiadacza bonu. Ta forma pomocy jest przeznaczona dla osób w wieku poniżej 30 roku życia, które znalazły pracodawcę skłonnego na ich zatrudnienie na okres 18 miesięcy.
  • Osoby bezrobotne w wieku poniżej 30 roku życia mogą także starać się o bon na zasiedlenie. Ten stanowi gwarancję otrzymania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem pracy bądź rozpoczęciem działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Taka forma wsparcia przydaje się, gdy bezrobotny musi podjąć pracę daleko od miejsca zamieszkania. Warunkiem uzyskania bonu jest podjęcie pracy w miejscu odległym od miejsca zamieszkania o co najmniej 80 km.
  • PUP w Żywcu oferuje także różnego rodzaju dofinansowania oraz pożyczki dla bezrobotnych zakładających własną działalność gospodarczą. Trzeba jednak mieć świadomość, że takie wsparcie nie jest udzielane przez cały rok i zależy od budżetu przyznanego urzędowi. Oznacza to, że pomoc jest udzielana wąskiej grupie bezrobotnych.

Pomoc w podnoszeniu kwalifikacji

Brak odpowiednich kwalifikacji to bardzo poważny problem wielu bezrobotnych. Odpowiednich umiejętności nie da się zdobyć, nic nie robiąc, dlatego bardzo ważne jest zaangażowanie się w odpowiednie projekty.

Powiatowy Urząd Pracy w Żywcu świadczy liczne usługi z zakresu podnoszenia kwalifikacji:

  • Żywiecki PUP między innymi pośredniczy w organizowaniu staży, które dają możliwość edukowania się w konkretnych zawodach oraz zdobycia cennego doświadczenia. Co więcej, staż może się także przerodzić w stałe zatrudnienie u danego pracodawcy.
  • PUP pozwala również na skorzystanie z bonów stażowych finansujących staż u pracodawców wybranych przez bezrobotnego.
  • PUP w Żywcu organizuje również szkolenia i kursy zawodowe oraz kieruje na stosowne zajęcia podnoszące kwalifikacje i umożliwiające zdobycie odpowiednich certyfikatów.
  • Bony szkoleniowe pozwalają na sfinansowanie kursów zawodowych wybranych przez bezrobotnego. Starać o nie mogą się osoby w wieku poniżej 30 roku życia. Urząd pracy oferuje również dofinansowania studiów podyplomowych oraz finansowanie kosztów egzaminów zawodowych i licencji.

Oferty pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żywcu

Żywiecki urząd pracy regularnie monitoruje lokalny rynek pracy i gromadzi oferty z całego powiatu żywieckiego. Na stronach urzędu można znaleźć także oferty pracy z krajów europejskich dzięki przynależności do programu Europejskich Służb Zatrudnienia EURES.

Przeglądając oferty pracy dostępne w żywieckim PUP, można znaleźć najwięcej wakatów dla pracowników gastronomii, oraz branży budowlanej. Zdarzają się także ogłoszenia dla magazynierów czy prawników produkcyjnych. Przedsiębiorcy poszukują również mechaników samochodowych i piekarzy.

Bezrobotni mieszkający w Żywcu i okolicach powinni odwiedzić Powiatowy Urząd Pracy. Znajdą w nim pomoc związaną z aktywizacją zawodową. Odpowiednie przygotowanie do poszukiwania pracy może się okazać kluczem do sukcesu.

To może Cię również zainteresować

Praca Żywiec

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.