Szkolenia i rozwój

Work-life balance - praktyczne wskazówki do osiągnięcia równowagi

10 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

6 komentarzy
Work-life balance - praktyczne wskazówki do osiągnięcia równowagi
Odkryj, jak praktycznie osiągnąć work-life balance. Wprowadzić równowagę do swojego życia, zrozum rolę pracodawców w tym procesie i popraw swoją produktywność.

Ponad połowa społeczeństwa określa swoje życie jako „życie w ciągłym biegu”. Goniące nas terminy przy realizacji zawodowych projektów, brak czasu na przyjemności, a także ograniczony czas dla bliskich i przyjaciół. Ważne jest odnalezienie harmonii, która pozwoli na spokojne, pozbawione stresu życie. Odnalezienie spokoju i rozłożenie czasu na wszystkie aspekty życia powinno więc stać się naszym priorytetem. O tym, jak osiągnąć zdrową równowagę w życiu głosi koncepcja zarządzania czasem- work-life balance. Sprawdźmy co to takiego!

Na czym polega work-life balance?

Work-life balance to umiejętność połączenia pracy z innymi obszarami w życiu, czyli z domem, rodziną oraz własnymi zainteresowaniami. Koncepcja ta polega na tym, aby znaleźć harmonię, w tym co się robi, czyli uzyskać równowagę między życiem osobistym, a zawodowym.

Praca nie może zabierać czasu na życie prywatne oraz odwrotnie – nie można przekładać życia prywatnego ponad pracę. Często osoby, które pracują za dużo, mają wyrzuty sumienia, że nie poświęcają się wystarczająco dla rodziny, albo że nie dbają o swoje zdrowie. Popadają w dysonans, ponieważ z jednej strony chcą znaleźć czas na coś więcej, jednak z drugiej nie wiedzą jak to zrobić, aby się udało. Często pomimo tego, że jest się w pracy, ludzie rozpraszają się myśląc o tym, co powinni jeszcze zrobić w domu. Przez to nie przykładają się do wykonywanych obowiązków służbowych i odwrotnie – w domu zajmują się obowiązkami zawodowymi i zapominają o tym co najważniejsze, czyli należytym odpoczynku i bliskich.

Osoby, które wprowadziły do swojego życia idee work-life balance, są bardziej usatysfakcjonowane i dzięki jej stosowaniu, osiągają dużo korzyści. Zaletami stosowania się do koncepcji work-life balance są m.in.:

  • umiejętność gospodarowania czasem,
  • umiejętność odróżniania rzeczy ważnych od ważniejszych,
  • wydajniejszy czas pracy,
  • umiejętność relaksu,
  • lepsze samopoczucie,
  • lepsze zdrowie.

Takich przykładów zalet, jakie daje stosowanie koncepcji work-life balance jest wiele. Jednak to, co okaże się być najwartościowsze, zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Work-life-balance – idea, która jest dążeniem do perfekcji

Fakt, że żyjemy coraz szybciej, a firma często staje się naszym drugim domem nie jest domeną czasów współczesnych. Warto zauważyć, że idea work-life-balance zrodziła się na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. To właśnie wówczas specjaliści zauważyli, że praca może negatywnie wpływać nie tylko na nasze życie osobiste, lecz także leżeć u przyczyn szeregu chorób, np. wypalenia zawodowego. Ta jednostka chorobowa jest dotkliwa w skutkach nie tylko dla pracownika, lecz także jego najbliższego otoczenia.

Idea work-life-balance opiera się na założeniu, że każdy pracownik powinien znaleźć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. By tak się stało, niezbędne jest postawienie wyraźnej granicy między tymi płaszczyznami i zaakceptowanie jej. Warto przy tym zauważyć, że zgodnie z przedstawioną koncepcją, nie tylko pracownik powinien pamiętać o tej regule, lecz także każdy pracodawca myślący przyszłościowo o swojej firmie. Przepracowany podwładny jest nie tylko sfrustrowany, lecz także mało wydajny.

Podstawy osiągnięcia równowagi - cel i granica

Pracownik, który chce być aktywny zawodowo przez długie lata i czerpać przyjemność z wykonywanej pracy, powinien przede wszystkim wyznaczyć sobie cel. Dążenie do niego powinno być priorytetem, ale jednocześnie nie powinno mieć negatywnego wpływu na życie osobiste. Z wyznaczeniem celu konieczne jest opracowanie ścieżki. I właśnie na tej powinny zostać uwzględnione wszystkie potrzeby zainteresowanego – zarówno odpoczynek, jak i przebywanie z bliskimi czy rozwój duchowy.

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana
Aplikuj bez CV

Radca prawny

Urząd Lotnictwa Cywilnego

  • Warszawa
Dodana

Kierowca kat. B Kraków od zaraz

INNOVATIVE TRANSPORTS CARS sp. z o.o.

  • Kraków
  • 4 242-9 081 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV

Poza celem warto też wskazać granicę. Ta powinna być nieprzekraczalna. I choć początkowo pracownik może mieć problem, by nie zabierać pracy do domu, po kilku tygodniach lub miesiącach powinno udać się osiągnąć zamierzony cel wykonywania pracy wyłącznie w godzinach pracy. Warto przy tym sprawdzić, czy powodem tego, że służbowych zadań nie sposób wykonać w czasie dnia pracy, nie jest przypadkiem zły sposób organizacji pracy w firmie.

Każdy z nas pełni na co dzień wiele ról. Poza pracownikami jesteśmy również partnerami, dziećmi, rodzicami czy znajomymi. W jaki sposób zaplanować dzień, by móc wcielić się w każdą z tych ról i pod jego koniec nie mieć wyrzutów sumienia? Czy jest to w ogóle możliwe? Według specjalistów tak. Aby jednak rzeczywiście odnaleźć się w poszczególnych rolach, niezbędne jest ustalenie priorytetów i planowanie. To właśnie, według ekspertów, klucz do sukcesu i tego, by móc spróbować wszystkich ról każdego dnia. Czy wystarczy zatem zaopatrzyć się w kalendarz i skrupulatnie notować czynności do wykonania?

Poznaj strategie i metody osiągania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym

Rozdzielenie życia zawodowego od prywatnego nie zawsze jest łatwe, ale z pewnością nie jest niemożliwe. Specjaliści podkreślają, że ważne jest przede wszystkim ograniczenie ilości godzin spędzanych w miejscu pracy – w firmie nie powinniśmy przebywać dłużej niż 10 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Ważny jest też wypoczynek w weekend. Większość pracowników niestety zapomina o tym, że te dwa dni powinny zostać przeznaczone na regenerację organizmu.

Czym może skończyć się praca w weekendy? Poza wspomnianym wyżej wypaleniem zawodowym, nie można zapomnieć o syndromie poniedziałku, czyli lękiem przed tym, co może się wydarzyć w pierwszy dzień tygodnia. Bo wówczas, nawet jeżeli pracownik w niedzielę jest w domu, myślami jest już w pracy. W efekcie nie tylko nie wypoczywa, lecz także maleje jego produktywność. W praktyce zatem wypoczynek jest nieodłącznym elementem dobrego samopoczucia i zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Stwórz indywidualną skalę priorytetów dla lepszej równowagi

Gdy mowa o rozróżnianiu spraw, niezbędne jest też znalezienie kryterium, dzięki któremu będzie wiadomo, które ze spraw są ważne, a które nie. Stworzenie skali pozwala ułożyć rzeczy do załatwienia w pewnej kolejności. Wówczas wystarczy już tylko po kolei je realizować. Jednocześnie trzeba pamiętać o wyznaczeniu czasu na każde zadanie. Warto, odpowiednio wcześniej, zastanowić się, ile czasu będzie trzeba poświęcić na zamknięcie danej sprawy. Istotne może być też to, czy możemy liczyć na pomoc osób trzecich, czy też nie. Jeżeli tak, to w jakim zakresie? Te pytania mogą być pomocne na etapie planowania poszczególnych celów.

Wiele obowiązków i jeden cel

Każdego dnia pełnimy wiele różnych ról społecznych. By móc wcielić się w każdą z nich, konieczne jest ustalenie priorytetów. W praktyce oznacza to, że nigdy nie poświęca się im równej uwagi, lecz balansuje między nimi w poszukiwaniu równowagi. Jeżeli w pracy konieczne jest np. zamknięcie roku i sporządzenie bilansu, ważniejsze jest by wcielić się w pracownika. Wówczas pozostałe role trzeba zepchnąć na dalszy plan. W praktyce zatem znalezienie równowagi to ciągłe pytanie, co jeszcze jest do wykonania. Gdy pilnych zajęć brak, można bez wyrzutów sumienia poświęcić się np. swoim zainteresowaniom czy spotkaniom z przyjaciółmi. Prowadzenie kalendarza może być zatem pomocne, lecz nie jest koniecznością. Każdy powinien znaleźć własny sposób na to, by kontrolować rzeczy do zrobienia. Zobacz:  Kalendarz: dzienny, tygodniowy czy miesięczny?

Zmierz się z konfliktem - życie zawodowe kontra prywatne

Gdy mowa o work-life-balance, prawdopodobnie najtrudniejsze jest rozdzielenie życia zawodowego od prywatnego. Linia jest bardzo cienka i łatwo ją przekroczyć. Tak dzieje się choćby wówczas, gdy przynosimy niedokończone zadania do domu. Dochodzi wtedy do zatarcia granicy między życiem zawodowym i prywatnym. Tymczasem równowaga i na tym polu musi zostać zachowana. Warto pamiętać, że dom jest miejscem, w którym mamy odpoczywać, zakład pracy zaś to miejsce rozwoju zawodowego. Najtrudniejsze zadanie stoi przed osobami, które zdecydowały się na wykonywanie pracy w zaciszu własnego mieszkania. W takiej sytuacji pomóc może np. wydzielenie osobnej strefy, która przeznaczona jest wyłącznie do pracy.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o najnowszych ofertach pracy z Katowic? Wystarczy, że zarejestrujesz się w naszym serwisie! Przejdź do rejestracji

Czas na odpoczynek - ważna kwestia

Przy organizowaniu czasu nie można zapomnieć o wypoczynku. Ten jest niezwykle ważny, gdyż pozwala zachować m.in. zdrowie. Sen i relaks należy wziąć pod uwagę planując każdy dzień. Warto pamiętać, że bez dobrego samopoczucia każdy, nawet najbardziej precyzyjny plan po prostu się posypie – nie będziemy wystarczająco efektywni, będzie brakować nam energii, by wykonać wszystkie zaplanowane zadania. Z tego względu nie warto spychać na margines odpoczynku. To element, który powinien być traktowany jako stały niezależnie od tego, o jakim dniu tygodnia mowa. Przeczytaj także:  Przerwy Twojego pracownika

Work-life balance to nie tylko koncepcja, ale praktyczne podejście, które możesz zastosować w swoim codziennym życiu, aby poprawić jakość życia i satysfakcję z pracy. 

Work-life balance w oczach pracodawcy

Pracodawcy mają znaczący wpływ na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym swoich pracowników. Poprzez promowanie zdrowego stylu życia, oferowanie elastycznych godzin pracy czy możliwości pracy zdalnej, pracodawcy mogą pomóc swoim pracownikom w utrzymaniu równowagi. Coraz więcej firm w Polsce dostrzega znaczenie tych kwestii i wprowadza różnego rodzaju rozwiązania wspierające work life-balance.

Jak działa work-life balance w praktyce?

Nie istnieje jeden model, mówiący o tym, jak powinien wyglądać work-life balance. Dla każdego będzie to coś innego. Istotne jest jednak, aby pamiętać o zachowaniu harmonii, w tym, co się robi. Istnieją pewne zachowania, dzięki którym łatwiej będzie ludziom osiągnąć zdrową równowagę. Zachowania można podzielić na te, które robimy w pracy oraz na te poza nią.

W pracy ważna jest umiejętność określenia, które zadania są konieczne do zrobienia na teraz, a które mogą być zrobione później. Dzięki temu osoba skupia się na tym, co musi zrobić w danej chwili. Pomocne są tutaj narzędzia, takie jak lista obowiązków czy harmonogram. Skupiając się na jednej rzeczy, lepiej się ją wykona i w dodatku szybciej. Kolejną bardzo pomocną kwestią jest nauczenie się delegowania zadań (oczywiście, jeżeli wykonuje się pracę, w której jest to możliwe). Pomaga to zaoszczędzić czas, który może być przeznaczony na zadania, które tylko my możemy wykonać.

Poza pracą, ważne jest określenie swoich celów – wskazywanie na to, co jest istotne w życiu i co sprawia nam radość. W ciągu dnia trzeba znaleźć czas dla siebie. Może być to spotkanie ze znajomymi lub oddanie się swojemu hobby. Poza tym aktywność fizyczna jest niepodważalnie wartym uwagi elementem koncepcji work-life balance. Pomaga się zdystansować, wydobywa z nas endorfiny i sprawia, że mimo zmęczenia czujemy się znacznie lepiej. To szczególnie istotne, jeżeli wykonuje się pracę tzw. „siedzącą” i nie ma się czasu na ruch. Regularne uprawianie sportu zmniejsza stres i zwiększa koncentrację. Jeśli nie jesteś miłośnikiem siłowni, wystarczy wygospodarowanie kilkudziesięciu minut na ćwiczenia przed telewizorem albo godzinny spacer po parku!

Brak czasu dla najbliższych to kolejna kwestia, z którą borykają się osoby zapracowane. W momencie, gdy nie ma się czasu na wyjście do kina czy do restauracji, warto docenić małe momenty w trakcie dnia, które można wykonywać wspólnie z bliskimi – np. zjeść domowy obiad albo wspólnie obejrzeć film przed snem. Jest wtedy miejsce na rozmowy i planowanie wspólnego życia. To także doskonały moment na odstresowanie i zapomnienie o obowiązkach zawodowych. Celebrując rodzinne chwile, z powodzeniem można wyłączyć telefon, aby nic nie rozpraszało tego czasu.

W myśl, że nie samą pracą człowiek żyje, trzeba pamiętać o braniu urlopów i pozwoleniu sobie na odpoczynek. Właśnie dlatego należy wykorzystywać dni wolne zgodnie z przeznaczeniem – wypocząć i zregenerować organizm do pracy przez kolejne miesiące. W tym czasie nabiera się siły do dalszego działania i po powrocie do pracy, ma się więcej energii, aby ją wykonywać.

Jak zmienić swój tryb życia i jak wprowadzić równowagę między różnymi obszarami? Najlepiej czynić to wolno, stosując się do powyższych rad. Należy wyodrębnić te aspekty życia, które Cię uszczęśliwiają. Godzić je z obowiązkami i sumiennie stosować się do swoich założeń, aby konsekwentnie i małymi krokami osiągać życiowe cele. Na nasze szczęście, w wielu firmach stawia się na to, aby pracownik mógł zachowywać równowagę work-life balance i poprzez różne formy wsparcia umożliwia mu to. Sprawdź, na co możesz liczyć!

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest work-life balance?

Work-life balance to koncepcja równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, polegająca na umiejętnym balansowaniu pomiędzy różnymi wymaganiami, zadaniami i oczekiwaniami w obu tych obszarach.

Jakie są korzyści z praktykowania work-life balance?

Praktykowanie work-life balance przyczynia się do poprawy jakości życia, zadowolenia z pracy, zwiększa produktywność i pomaga w utrzymaniu zdrowia psychicznego.

Jakie są wyzwania w osiągnięciu work-life balance?

Wyzwaniami mogą być na przykład nadmierne wymagania w miejscu pracy, brak czasu na odpoczynek i relaks, trudności w odseparowaniu życia zawodowego od prywatnego.

Jak pracodawcy mogą wspierać work-life balance swoich pracowników?

Pracodawcy mogą wspierać swoich pracowników w utrzymaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, oferując na przykład elastyczne godziny pracy, możliwości pracy zdalnej czy programy wellness.

Czy praca zdalna pomaga w utrzymaniu work-life balance?

Praca zdalna może pomóc w utrzymaniu work-life balance, ale tylko wtedy, gdy są ustalone jasne granice między czasem pracy a czasem prywatnym. Kluczowe jest utrzymanie dyscypliny i regularnego trybu pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

6 komentarzy

Eugenia

Eugenia

Work-life balance - przyznaję, że tego pojęcia nie znałam. Artykuł ok. Dużo można się z niego dowiedzieć. Teraz wiem, że WLB) to koncepcja zarządzania czasem, stawiająca za cel odnalezienie równowagi pomiędzy „pracą” (kariera i ambicja) a życiem prywatnym (zdrowie, rozrywka, rodzina, duchowość). Powinna być równowaga pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Należy umiejętnie zarządzać czasem, aby mieć czas na rodzinę i wykonywać prawidłowo czynności wpracy.
Pracownik Dariusz

Pracownik Dariusz

Work-life balance (WLB) – koncepcja zarządzania czasem, stawiająca za cel odnalezienie równowagi pomiędzy "pracą" (kariera i ambicja) a życiem prywatnym. Tak brzmi skrótowo definicja, którą się posłużyłem. Praca nie powinna wpływać za bardzo na nasze życie osobiste. Należy umieć zarządzać praca, którą się wykonuje. Co to za życie, jak pracownik źle zarządza pracą, pozostaje w pracy, albo pracę bierze do domu.
Doncaster

Doncaster

Zamiast szkolić pracowników i oczekiwać ich doskonałego wykonania, daj im szansę na porażkę. Niech wykorzystają to, czego się nauczyli, bez obaw o konsekwencje, jeśli popełnią kilka błędów.
Dewian

Dewian

Szkolenie to program, który pomaga pracownikom uczyć się konkretnej wiedzy lub umiejętności w celu poprawy wydajności w ich obecnych rolach. Szkolenia i praca mogą być przyjemne.
Ada

Ada

Ciągłe doskonalenie jest dobre dla wszystkich w każdym wieku. Człowiek powiększając swoje możliwości zawodowe dzięki temu może zyskać w hierarchii. Czasami to wymóg.
Domen Prevc

Domen Prevc

Praca i kasa oraz gonitwa. Niestety tak to jest. Dobfra orghanizacja i pomysł pozwalają jednak wszystrko zorganizować. Nie wiem jak wy macie, ale liczy się też szczęście, przypadek. Można pracować lata i w sumie być szarym człowiekiem, a inni młodzi ot fuks i sukces na całe życie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.