Twoje wsparcie w rekrutacji

Drugi raz u tego samego pracodawcy

Drugi raz u tego samego pracodawcy
Powodów odejścia z zakładu pracy może być wiele. Czasem jednak pojawia się okazja powrotu do byłego już pracodawcy. Czy takie rozwiązanie jest dobre, czy może lepiej zdać się na stare przysłowie, które mówi, że dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki?

Powrót do firmy po jej uprzednim opuszczeniu to trudny temat. Wielu pracowników nie ma swojego zdania, część w ogóle nie dopuszcza do siebie takiej myśli, jeszcze inni uważają taki krok za regres. Rzeczywiście, najczęściej odchodzimy z zakładu pracy wówczas, gdy czujemy, że nasza kariera zatrzymała się w miejscu, my zaś chcemy rozwijać się dalej, zdobywać nowe kompetencje lub po prostu więcej zarabiać. Może się jednak okazać, że kolejne miejsce, zamiast być ukoronowaniem marzeń, nie spełnia nawet podstawowych oczekiwań. Wówczas część pracowników ponownie rozważa, czy decyzja o odejściu była na miejscu. Czy warto więc zdecydować się na powrót?

Start z innego punktu

Podstawową kwestią jest fakt, że współczesny rynek wymusza na właścicielach firm wdrażanie ciągłych zmian. Nowoczesne rozwiązania technologiczne idą w parze z różnymi strategiami zarządzania. Oznacza to, że nawet ?stary? zakład pracy może być zupełnie innym miejscem. Co więcej, powrót to zawsze ? nawet, gdy mowa o poprzednim pracodawcy ? wejście do nowego środowiska pracy. Oznacza to, że pracownik liczyć może nie tylko na nowe perspektywy, ale również na nowe wyzwania. Warto przy tym pamiętać, że dużo zależy od tego, czego dowiedzieliśmy się w międzyczasie. Jeżeli wzrosły nasze umiejętności, więcej wiemy, to również mamy szanse na negocjowanie warunków zatrudnienia i płacy.

Również dla pracodawcy zatrudnienie dawnego współpracownika może być cenne. Ten, co ważne, może wnieść do pracy zupełnie inne spojrzenie na sposób działania firmy i tym samym sprawić, że będzie ona lepiej niż dotychczas funkcjonowała. Ponadto, trzeba pamiętać o kosztach ? taki pracownik nie musi być szkolony od podstaw, wdroży się w swoje obowiązki w ciągu kilku godzin.

Powiedz mi, gdzie pracowałeś i co robiłeś

Powrót do byłego pracodawcy to konieczność właściwego zaprezentowania się. Pewne jest, że nasz były szef dokładnie prześledzi naszą historię zatrudnienia. Warto też pamiętać, że może podpytywać o wcześniejszych pracodawców w sytuacji, gdy to jego konkurencja. Z tego też względu należy dokładnie rozważyć ewentualne ponowne aplikowanie do byłej firmy. To zaś, czy zostaniemy zatrudnieni lub zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną może zależeć również od tego, w jaki sposób rozstaliśmy się z szefem. Bez wątpienia na dobrej pozycji są przede wszystkim te osoby, które pozostawiły po sobie dobre wrażenie i potrafiły pożegnać się z klasą. Jeżeli jednak nie obyło się bez trzaskania drzwiami, to lepiej sobie odpuścić.

Praca tymczasowa

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracy tymczasowej. Jeżeli pracownik był zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej, to musi pamiętać, że ponowne staranie się o pracę nie będzie zależało wyłącznie od pośrednika. Ten, z całą pewnością, w pierwszej kolejności zasięgnie opinii swojego kontrahenta. Jeżeli uzyska pozytywną odpowiedź, to aplikujący będzie miał szansę na otrzymanie kolejnej posady.

Pracownicy, którzy wykonują pracę sezonową lub właśnie przez agencję pracy nie powinni zapomnieć, że zawsze mogą poprosić o referencje pracodawcę lub przełożonego. W takim przypadku łatwiej będzie im rozmawiać z pracownikami w agencji pracy, oni zaś będą mieli w ręku informację, że ich kontrahent był zadowolony ze skierowanej osoby. To ponownie przekłada się na niższe koszty zatrudnienia ? aplikującego nie będzie trzeba dokładnie wdrażać w zakres jego obowiązków.

Oceń ten wpis
Drugi raz u tego samego pracodawcy
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Aga
2020-10-06, 11:13
Jeśli dobrze wspomina się byłą pracę, to warto jeszcze raz wrócić i pokazać sie z jak najlepszej strony.
Życie jest jedno. Warto podjąć to wyzwanie, niź potem żałować że sie nawet nie spróbowała.
Józek
2019-12-11, 16:11
Wiele sytuacji w życiu może się zdarzyć i dlatego chyba najważniejsze jest dbać o to by mieć zawsze dobre relacje, gdyż nigdy nie wiadomo gdy się do tej samej rzeki będzie wchodzić.
igor
2019-05-22, 11:04
Może się zdarzyć, że kiedyś się pracowało u pracodawcy takiego, że następuje powrót po paru latach do tego samego pracodawcy. Ma to plusy i minusy. Osobiście z taką sprawą, nie miałbym problemów.
Prodfq
2019-05-08, 10:29
W wielu sytuacjach jest to możliwe gdy nie wiem atmosfera poprzedniego odejścia nie była zła i obie strony rozumiały swoje decyzje. Jak dla mnie nie ma z tym problemów.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.