Twoje wsparcie w rekrutacji

Dobra atmosfera w pracy? Tych tematów lepiej nie poruszać...

Dobra atmosfera w pracy? Tych tematów lepiej nie poruszać...
Może miałeś szczęście i dotychczas zawsze w miejscach, w których pracowałeś panowała atmosfera sprzyjająca pracy. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszyscy mają tak mają – w sieci można znaleźć wiele wpisów na temat tego, jak niesprzyjająca atmosfera w miejscu pracy negatywnie wpłynęła na wykonywanie przez pracowników obowiązki zawodowe. Niektórzy nie wytrzymując negatywnych komentarzy, są zmuszeni się zwolnić.

Ogromy wpływ na atmosferę panującą w miejscu zatrudnienia ma pracodawca. To on powinien reagować, gdy zauważa, że pracownicy nie mogą się ze sobą porozumieć. Niestety, nie wszyscy szefowie o tym pamiętaj – niektórzy wychodzą z założenia, że pracownicy są dorosłymi ludźmi, którzy muszą się między sobą porozumieć. Co w takiej sytuacji? Jeżeli zdarzyło ci się odejść z pracy z uwagi na złą atmosferę lub też jesteś zapobiegliwy i nie chcesz, aby atmosfera w miejscu pracy się pogorszyła, powinieneś pamiętać, że są tematy, których lepiej nie poruszać…


Współpracownik to nie przyjaciel

Może zdarzyć się, że w firmie pracujesz razem ze swoim znajomym czy nawet przyjacielem. Pamiętaj jednak, że to przekroczeniu progu firmy jest to po prostu twój współpracownik. Prywatnych spraw lepiej nie poruszać w pomieszczeniach należących do firmy. Tej podstawowej zasady powinniśmy trzymać się zawsze – sprawy prywatne omawia się po opuszczeniu zakładu pracy.
Niezależnie z kim siedzisz w pokoju lub pracujesz przy taśmie produkcyjnej, jak ognia unikaj wszelkich plotek. Te niestety mogą spowodować, że w firmie zacznie źle się dziać. Ktoś będzie musiał za to odpowiedzieć i dlatego lepiej, abyś nie angażował się obgadywanie innych pracowników – nigdy nie wiesz, do kogo dotrą twoje słowa.


Tematy, których lepiej unikać

W firmie powinieneś skoncentrować się na obowiązkach zawodowych, rezygnując tym samym z rozmawiania o życiu prywatnym. Z pewnością nie warto poruszać tematów związanych z:

 • Polityką – ta może być przyczyną wielu sprzeczek. Zamiast marnować czas na szukanie odpowiedzi na pytanie, która partia lepiej rządzi lub wykonuje swój polityczny program, lepiej, abyś skoncentrował się na wykonaniu swoich obowiązków;
   
 • Imprezy i… alkohol – oczywiście, gdy ktoś cię zapyta, co robiłeś w weekend, możesz odpowiedzieć, że byłeś na ślubie i weselu, ale lepiej, abyś zrezygnował z chwalenia się, ile wypiłeś lub jak ostro imprezowałeś. Takie informacje mogą sprawić, że twój rozmówca poczuje się niezręcznie;
   
 • Zarobki – czy jesteś pewien, że wszyscy zarabiacie tyle samo? Być może pracodawca dostrzegł zaangażowanie jednego z pracowników i postanowił nagrodzić go premią. Pieniądze nie są najlepszym tematem rozmowy. Jeżeli okaże się, że – mimo podobnego zakresu obowiązków – macie różne pensje, może pojawić się wiele negatywnych uczuć. To nie jest potrzebne;
   
 • Z odejście z zakładu pracy – po co o tym mówić? Czego oczekujesz, informując współpracowników, że odchodzisz z zakładu pracy, nie mając przy tym żadnej alternatywy? Jeżeli rzeczywiście myślisz o zmianie miejsca zatrudnienia, w pierwszej kolejności znajdź inną pracę, a następnie poinformuj najpierw szefa, następnie swoich kolegów. Taka kolejność jest zdecydowanie właściwsza.
   

Powyższe tematy nie wyczerpują puli tematów zakazanych, których nie powinno się poruszać w miejscu pracy, ale z pewnością są jednymi z ważniejszych. Pamiętaj, że ludzie postrzegają cię nie tylko przez twój wygląd, lecz także czyny i słowa.

Oceń ten wpis
Dobra atmosfera w pracy? Tych tematów lepiej nie poruszać...
Ocena: 5.0, liczba głosów: 5

Opinie

pr. ALUPR
2020-02-13, 05:54
My w pracy z rana dyskutujemy głównie o sporcie i innych duperelach. Tematu polityki już nie podejmujemy, bo jesteśmy w tym temacie podzieleni. Jedni są za PO, inni za PIS, a dwóch za SLD. U nas jedni TVP- która nazywają telewizję prawdy - nie oglądają. Są i tacy co TVN nie oglądają w ogóle. Wiemy w naszym dziale kto jest za kim.
Olka
2020-01-11, 06:24
Atmosfera w pracy to okropnie ważna sprawa. Przyjemnie się pracuje, na pewno wydajniej, jakby był jakiś konflikt wśród pracowników.
Filip z konopii
2019-12-06, 09:52
Trzeba wiedzieć o czym nie powinno się rozmawiać. Polityka jak zwykle daje o sobie znać plus wiele innych świato poglądowych tematów. Zresztą z czasem każdy wie o czym nie gadać.
pracownik biurowy
2019-05-24, 17:24
Pracując w pracy powinna być świetna atmosfera. Wtedy praca jest przyjemna, na pewno wydajna. Aby taka zawsze była, najlepiej nie poruszać tematów politycznych...
Lord23
2019-05-02, 19:19
No ludzie muszą wiedzieć co i jak z kim rozmawiać. Atmosfera może się popsuć co źle wpłynie na każdy rodzaj pracy. Dobra atmosfera w pracy równa się wielki sukces.
Maciej Żolinas
2019-04-18, 18:22
Zepsucie na starcie jest łatwe. Istnieje również duża liczba takich osób, tylko niewielu z nich wie. Osobiście znam wiele podobnych niepowodzeń. Jednak atmosfera zawsze jest korzystna.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.