!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Dobra atmosfera w pracy? Tych tematów lepiej nie poruszać...

17 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

8 komentarzy

Dobra atmosfera w pracy? Tych tematów lepiej nie poruszać...
Może miałeś szczęście i dotychczas zawsze w miejscach, w których pracowałeś panowała atmosfera sprzyjająca pracy. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszyscy mają tak mają – w sieci można znaleźć wiele wpisów na temat tego, jak niesprzyjająca atmosfera w miejscu pracy negatywnie wpłynęła na wykonywanie przez pracowników obowiązki zawodowe. Niektórzy nie wytrzymując negatywnych komentarzy, są zmuszeni się zwolnić.

Ogromny wpływ na atmosferę panującą w miejscu zatrudnienia ma pracodawca. To on powinien reagować, gdy zauważa, że pracownicy nie mogą się ze sobą porozumieć. Niestety, nie wszyscy szefowie o tym pamiętaj – niektórzy wychodzą z założenia, że pracownicy są dorosłymi ludźmi, którzy muszą się między sobą porozumieć. Co w takiej sytuacji? Jeżeli zdarzyło złożyć wypowiedzenie z uwagi na złą atmosferę w pracy lub też jesteś zapobiegliwy i nie chcesz, aby atmosfera w miejscu pracy się pogorszyła, powinieneś pamiętać, że są tematy, których lepiej nie poruszać…

Współpracownik to nie przyjaciel

Może zdarzyć się, że w firmie pracujesz razem ze swoim znajomym czy nawet przyjacielem. Pamiętaj jednak, że to przekroczeniu progu firmy jest to po prostu Twój współpracownik. Prywatnych spraw lepiej nie poruszać w pomieszczeniach należących do firmy. Tej podstawowej zasady powinniśmy trzymać się zawsze – sprawy prywatne omawia się po opuszczeniu zakładu pracy.

Choć nie jest wskazane przesadne spoufalanie się ze współpracownikami, dobra atmosfera w pracy jest na wagę złota, a szczególnie warto zadbać nowozatrudnionych. Dla nowego pracownika wszystko jest nieznane i dobrze jest oprócz przeprowadzenia szkolenia zapoznać go z innymi, oprowadzić po firmie i potraktować z wyrozumiałością.

Czego oczekuje nowy pracownik od pracodawcy - statystyki

Źródło: fakt.pl

Niezależnie z kim siedzisz w pokoju lub pracujesz przy taśmie produkcyjnej, jak ognia unikaj wszelkich plotek. Te niestety mogą spowodować, że w firmie zacznie źle się dziać. Ktoś będzie musiał za to odpowiedzieć i dlatego lepiej, abyś nie angażował się obgadywanie innych pracowników – nigdy nie wiesz, do kogo dotrą Twoje słowa. Najbardziej toksyczna atmosfera w pracy powstaje właśnie wtedy, kiedy niewiele jest jasnej i bezpośredniej komunikacji, a wiele domysłów, narzekań „za plecami” i niedomówień.

Tematy, których lepiej unikać

W firmie powinieneś skoncentrować się na obowiązkach zawodowych, rezygnując tym samym z rozmawiania o życiu prywatnym. Z pewnością nie warto poruszać tematów związanych z:

  • Polityką – ta może być przyczyną wielu sprzeczek. Zamiast marnować czas na szukanie odpowiedzi na pytanie, która partia lepiej rządzi lub wykonuje swój polityczny program, lepiej, abyś skoncentrował się na wykonaniu swoich obowiązków. Dyskusje niezwiązane z pracą skutkują nie tylko stratą czasu, ale i sprzeczkami, które mogą pogorszyć atmosferę w pracy;
     
  • Imprezami i… alkoholem – oczywiście, gdy ktoś cię zapyta, co robiłeś w weekend, możesz odpowiedzieć, że byłeś na ślubie i weselu, ale lepiej, abyś zrezygnował z chwalenia się, ile wypiłeś lub jak ostro imprezowałeś. Takie informacje mogą sprawić, że twój rozmówca poczuje się niezręcznie;
     
  • Zarobkami – czy jesteś pewien, że wszyscy zarabiacie tyle samo? Być może pracodawca dostrzegł zaangażowanie jednego z pracowników i postanowił nagrodzić go premią. Pieniądze nie są najlepszym tematem rozmowy. Jeżeli okaże się, że – mimo podobnego zakresu obowiązków – macie różne pensje, może pojawić się wiele negatywnych uczuć. To nie jest potrzebne;

​​​​​​​

Video

  • Odejściem z zakładu pracy – po co o tym mówić? Czego oczekujesz, informując współpracowników, że odchodzisz z zakładu pracy, nie mając przy tym żadnej alternatywy? Jeżeli rzeczywiście myślisz o zmianie miejsca zatrudnienia, w pierwszej kolejności znajdź inną pracę, a następnie poinformuj najpierw szefa, następnie swoich kolegów. Taka kolejność jest zdecydowanie właściwsza.

Powyższe tematy nie wyczerpują puli tematów zakazanych, których nie powinno się poruszać w miejscu pracy, ale z pewnością są jednymi z ważniejszych. Pamiętaj, że ludzie postrzegają cię nie tylko przez twój wygląd, lecz także czyny i słowa.

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracownika

Podziel się

8 komentarzy

Jakub

Jakub

Atmosfera w pracy pozwala na bardziej wydajną pracę. To można osiągnąć przez motywację ale i też inne działania.
Renia

Renia

Jednym z najważniejszych składników udanego pomysłu na biznes jest pasja. Pasja będzie konsekwentnie motywować Cię do ulepszania procesów, dzięki czemu Twoja firma się rozwija. Atmosfera to ważna rzecz już gdy się działa z zespołem.
pr. ALUPR

pr. ALUPR

My w pracy z rana dyskutujemy głównie o sporcie i innych duperelach. Tematu polityki już nie podejmujemy, bo jesteśmy w tym temacie podzieleni. Jedni są za PO, inni za PIS, a dwóch za SLD. U nas jedni TVP- która nazywają telewizję prawdy - nie oglądają. Są i tacy co TVN nie oglądają w ogóle. Wiemy w naszym dziale kto jest za kim.
Olka

Olka

Atmosfera w pracy to okropnie ważna sprawa. Przyjemnie się pracuje, na pewno wydajniej, jakby był jakiś konflikt wśród pracowników.
Filip z konopii

Filip z konopii

Trzeba wiedzieć o czym nie powinno się rozmawiać. Polityka jak zwykle daje o sobie znać plus wiele innych świato poglądowych tematów. Zresztą z czasem każdy wie o czym nie gadać.
pracownik biurowy

pracownik biurowy

Pracując w pracy powinna być świetna atmosfera. Wtedy praca jest przyjemna, na pewno wydajna. Aby taka zawsze była, najlepiej nie poruszać tematów politycznych...
Lord23

Lord23

No ludzie muszą wiedzieć co i jak z kim rozmawiać. Atmosfera może się popsuć co źle wpłynie na każdy rodzaj pracy. Dobra atmosfera w pracy równa się wielki sukces.
Maciej Żolinas

Maciej Żolinas

Zepsucie na starcie jest łatwe. Istnieje również duża liczba takich osób, tylko niewielu z nich wie. Osobiście znam wiele podobnych niepowodzeń. Jednak atmosfera zawsze jest korzystna.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.