Zmiana i utrata pracy

Pożegnanie kolegi z pracy

15 listopada 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

13 komentarzy
Pożegnanie kolegi z pracy
Powodów odejścia z pracy może być wiele. Do najpopularniejszych należą nowa praca, zmiana miejsca zamieszkania oraz przejście na emeryturę. Jeśli pracownik żegna się z firmą w poprawnych stosunkach, częstą praktyką jest urządzenie pożegnania. To ma na celu podziękowanie za wkład włożony w rozwój firmy, a ze strony pracownika okazanie wdzięczności współpracownikom za udaną współpracę.Jak wygląda pożegnanie pracownika? Co kupić na odejście z pracy? Co powiedzieć na pożegnanie w pracy? Sprawdźmy!

Wieloletnie spędzanie z kimś czasu w jednym zakładzie pracy to wystarczający powód, aby daną osobę należycie pożegnać, kiedy z tej pracy odchodzi. Jeśli do tego dołączyć owocną współpracę, pomoc w wielu sytuacjach, wielokrotne zaparzenie kawy, wspólne wyjścia po pracy, czy setki wspomnień związanych z codziennym pełnieniem obowiązków zawodowych, nie powinno to wręcz ulegać wątpliwościom. Najczęstszą sytuacją w tym wypadku jest ta, kiedy mowa o pożegnaniu emeryta. Niemniej, zdarza się również, że przyjęcie urządza się także wówczas, gdy dana osoba zmienia pracę z jakichkolwiek innych powodów.

Pożegnanie pracownika – ostatni dzień w pracy

Zakończenie współpracy poprzez urządzenie pożegnania kolegi z pracy to zwieńczenie wspólnie spędzanego czasu. Dla pracownika to zakończenie pewnego ważnego rozdziału w życiu i wkroczenie w kolejny. Bez względu na motywacje, jakie mu towarzyszą podczas tej decyzji, z pewnością jest to ekscytujący, czasem nostalgiczny okres. Warto go wesprzeć, okazać poparcie w tej decyzji i podziękować za wszystko, co dla nas i dla firmy uczynił. Jak można uczcić ostatni dzień w pracy? Oto kilka sposobów.

Zorganizujcie przyjęcie. Poczęstunek w biurze, wspólne wyjście do restauracji albo pubu, ognisko albo impreza w wynajętym lokalu to najczęstsze praktyki. W zależności od predyspozycji kolegi i pozostałej części zespołu, do imprezy pożegnalnej można dołączyć inne aktywności – grę w kręgle, paintball albo wycieczkę ze spływem kajakowym.

Co kupić na odejście z pracy? Prezent może przybrać różny wymiar i formę. Możecie wspólnie z pozostałymi kolegami z pracy złożyć się na upominek albo wziąć na niego pieniądze z budżetu firmy, przeznaczonego na takie właśnie sytuacje. Nie zawsze jednak prezent musi być kosztowny. Czasem wspólnymi siłami i poświęcając trochę czasu, można stworzyć naprawdę ciekawy prezent, który odchodzącemu z pracy bardziej przypadnie do gustu.

Co kupić na odejście z pracy?
Może to być ramka z Waszymi zdjęciami, ręcznie robiona figurka związana z jego osobą, a nawet zwykła kartka z życzeniami powodzenia i podpisami całego zespołu. Świetnym prezentem są także wypieki czy inne smakołyki – ręcznie zrobiony tort z pewnością spodoba się obdarowanemu.

Jeśli stało się tak, że pożegnanie pracownika nie może odbyć się stacjonarnie z różnych względów, wówczas możecie przygotować je w sposób zdalny. Przykładowo warto to zrobić, montując wcześniej wspomniany filmik, wysyłając upominek kurierem, kartkę z podziękowaniami pocztą albo organizując wideokonferencję, podczas której każdy z zespołu powie kilka ciepłych słów koledze. Współczesne technologie oferują wiele możliwości na zorganizowanie pożegnania kolegi z pracy, dlatego, jeśli tylko uważacie, że warto go docenić i wesprzeć, odległość czy brak czasu nie muszą stać na przeszkodzie.

Szukasz pracy?

Wykładanie towaru w sklepie kosmetycznym

Work&Profit sp. z o.o.

  • Kraków
Dodana

Wsparcie Doradcy Obsługi Klienta - Chrzanów

ZoltOs.pl Agencja Pracy Tymczasowej i Pośrednictwa Pracy

  • Chrzanów
Dodana

Kasjer w sklepie kosmetycznym Pruszków

Work&Profit sp. z o.o.

  • Pruszków
Dodana
Dodana

Co powiedzieć na pożegnanie w pracy?

Pamiętajcie o wspomnieniu miłych chwil. Warto powiedzieć kilka słów na pożegnanie kolegi lub koleżanki z pracy. Może to nastąpić na wiele różnych sposobów. Od opowiadania historii i anegdot, przez oglądanie zdjęć, aż po zmontowany filmik. W tym ostatnim mogą znaleźć się nagrania z wyjazdów służbowych, imprez integracyjnych, wspólne fotografie czy żarty związane z kolegą, który żegna się z pracą. Taki pokaz slajdów czy video to doskonały prezent i pamiątka jednocześnie.

Jeśli zastanawiasz się, co powiedzieć na pożegnanie w pracy, zastanów się, jakie były twoje relacje z byłym pracownikiem. Warto powiedzieć od serca kilka słów na pożegnanie kolegi lub koleżanki i wspominać miłe chwile. Złóż znajomemu szczerze życzenia!

Mail pożegnalny w pracy – co napisać?

W mailu pożegnalnym można zawrzeć podziękowania za współpracę oraz krótkie życzenia. Mail pożegnalny w pracy może być oficjalny lub humorystyczny – jego formę warto dopasować do atmosfery panującej w firmie. Pisząc wiadomość, można wspomnieć o wspólnie realizowanych projektach czy zabawnych sytuacjach. Obecnie wysyłanie maili pożegnalnych jest bardzo na czasie. Bardzo miłe może być wysłanie spersonalizowanej wiadomości do każdego pracownika – bliskich kolegów i koleżanek z firmy, a także dalszych znajomych. Posłuchaj, jak o odchodzeniu z pracy z klasą opowiada wideoblogerka:

Video

Twoi współpracownicy na pewno odbiorą ten gest jako szczery i życzliwy, a to sprawi, że zapamiętają Cię jako osobę ciepłą i autentyczną. Warto zdecydować się na kulturalny i indywidualny gest w stosunku do znajomych, pomimo że Wasza współpraca zawodowa dobiega końca. Pamiętaj, że możesz zaproponować niektórym podtrzymanie relacji, dzieląc się z nimi swoim prywatnym numerem telefonu, adresem poczty internetowej lub innym komunikatorem.

Jeśli w Twojej firmie panowała napięta i nieprzyjemna atmosfera między pracownikami, warto kierować się profesjonalizmem i napisać krótką wiadomość do współpracowników, nie odnosząc się w niej do sporów – wystarczy podziękować za współpracę, nie podchodząc zbyt emocjonalnie do sytuacji. Taki gest oznacza, że okazujemy szacunek wszystkim.

Pożegnanie emeryta – na wesoło lub nostalgicznie

Przejście na emeryturę to szczególny czas. Dla jednych trudny i dość smutny, ponieważ kojarzy się ze starością i brakiem zajęć, dla innych upragniony i długo wyczekiwany. Bez względu na to, do której grupy przyszły emeryt z Waszego zespołu się zalicza, warto uczcić jego wkład w rozwój firmy i należycie podziękować oraz uczcić ostatni dzień w pracy. To doskonała okazja na urządzenie pożegnania emeryta, gdzie wspólnie powspominacie miłe i zabawne chwile.

Jaką formę może przybrać pożegnanie emeryta? To już zależy od jego indywidualnych preferencji, Waszych relacji, oraz budżetu. Decydując się na nostalgiczną opcję, warto przygotować odpowiednie materiały, które przywołają na myśl pożądane wspomnienia. Wspólne wyjazdy służbowe, szkolenia, kursy czy imprezy firmowe, ale także codzienne sytuacje z pewnością wielokrotnie zapady Wam w pamięci. Jeśli dysponujecie fotografiami albo filmikami, ich wykorzystanie podczas pożegnania emeryta będzie strzałem w dziesiątkę. W tego typu wydarzeniu nie powinno zabraknąć podziękowań, przemówień, ale też żartów, bo nostalgiczne pożegnanie pracownika wcale nie oznacza, że musi być smutno i poważnie. Poniżej podpowiadamy, jak ułożyć przemówienie na pożegnanie emeryta.

Przemówienie na pożegnanie emeryta
Chociaż przemówienia mogą wydawać się stresujące, warto powiedzieć kilka miłych słów o współpracowniku, jeśli ten przechodzi na emeryturę. Znajomemu bez wątpienia miło będzie usłyszeć szczere życzenia, które mogą dotyczyć szczęśliwego czasu wolnego, licznych wyjazdów czy częstych spotkań z bliskimi.

Dla osób, które są zwolennikami pożegnania emeryta na wesoło, mamy kilka propozycji. Taka uroczystość może mieć różną formę. Biorąc pod uwagę, że odbywa się po godzinach pracy w lokalu czy w plenerze, możecie pozwolić sobie na dozę szaleństwa. Osoba odpowiedzialna za organizację takiego wydarzenia może zaangażować innych współpracowników i wspólnie wymyślić różnego rodzaju zabawy – od tańców, po te związane z danym zawodem czy pasją osoby przechodzącej na emeryturę. Takie popularne gry są okazją do pośmiania się, aktywnego spędzenia czasu, ale też do integracji, co jest ważne szczególnie w przypadku pozostałej załogi, która wciąż będzie ze sobą współpracowała.

Pożegnanie emeryta na wesoło to nie tylko dobra zabawa podczas uroczystości, ale często także zabawne, spersonalizowane prezenty. Te powinny być dopasowane do danej osoby. W sieci nie brakuje ofert, gdzie z łatwością można wykonać na przykład koszulkę z wizerunkiem danej osoby i zabawnym napisem czy różnego rodzaju dyplomów, kubków czy poduszek. Na taką okoliczność niejednokrotnie współpracownicy przygotowują różne zabawne piosenki, które opowiadają historie przyszłego emeryta oraz rozbawiające do łez skecze.

To, jak będzie wyglądało pożegnanie pracownika, zależy wyłącznie od tego, jakie tradycje i relacje panują w danej firmie. Czasem to sam zainteresowany zaprasza współpracowników na spotkanie czy imprezę, a czasem to jego koledzy organizują taką uroczystość. Ważną kwestią, którą obowiązkowo należy wziąć pod uwagę, jest budżet oraz poczucie humoru uczestników. Jeśli panują między częścią pracowników formalne stosunki, a w wydarzeniu będzie uczestniczyło szefostwo, wówczas lepiej odpuścić sprośne i wulgarne zabawy na rzecz tych łagodniejszych. W dobrym guście są oficjalne podziękowania, gratulacje czy wręczenie prezentu. Może się jednak zdarzyć, że w Waszej firmie nie są organizowane takie wydarzenia i wówczas zamiast wystawnego pożegnania kolegi z pracy, wystarczy skromne podziękowanie i wspólne zjedzenie tortu z tej okazji.

Podsumowując, pożegnanie emeryta czy pożegnanie kolegi z pracy, który wyjeżdża lub odchodzi do innej firmy to popularna praktyka. Głownie cieszy się uznaniem w dużych firmach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet w kilkuosobowym przedsiębiorstwie pożegnać daną osobę. To miły gest i okazanie wdzięczności za to, co dla nas uczynił. A z pewnością przez lata pracy trochę się tego nazbierało!

To może Cię również zainteresować

Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

13 komentarzy

Thumb12

Thumb12

Fajnie, że zwracacie uwagę na to, że pożegnanie z pracą nie musi być smutne. To dobrze, że można to uczcić w pozytywny sposób.
Jerzy Kocielski

Jerzy Kocielski

To zawsze trudne pożegnanie, ale warto docenić wysiłek i zaangażowanie pracowników. Świetne pomysły na pożegnanie i pamiątki na dalszą drogę.
bankowiec

bankowiec

Bardzo fajne pomysły na pożegnanie z pracą. Mam nadzieję, że będzie mi dane doświadczyć czegoś takiego, gdy znajdę swoją wymarzoną pracę.
Paweł

Paweł

Chciałbym, aby każde moje pożegnanie z pracą wyglądało tak pozytywnie. To naprawdę miłe, jak ludzie doceniają i szanują swój wkład w firmę.
Rodak

Rodak

Cieszę się, że mogłem spędzić te lata wśród tak wspaniałych ludzi. Szkoda, że już muszę odchodzić, ale mam nadzieję, że pozostaniemy w kontakcie.
Elisabeth

Elisabeth

A ci ja mam zrobić jak jest covid , są ograniczenia . Jak mam pożegnać koleżanki ?
Aaaaaa

Aaaaaa

Wcale mi ta osoba nie pomogła z filmiku mówi ale sama nie wie o czym i ja nadal nie wiem jak pożegnać kolegę z pracy .
pogoda

pogoda

Ta osoba z video w żaden sposób mi nie pomogła-pogoda mówi i mówi ale o czym mówi to nie wiem. Oczekiwałam konkretnej porady ja się pożegnac, a nie jak wykonywałam pracę. W tej kwestii juz nic sie nie da zmienić
Kasia

Kasia

U nas w pracy kolega zmienia pracę. Wszystko zrobił zgodnie z przepisami. Zaprosił nas do kawiarni na kawę i ciasto (lampkę wina też). Był to rodzynek w naszym dziale, miły, życzliwy facet. Myśmy mu kupili książkę z naszymi podpisami. Wymieniliśmy się numerami telefonicznymi. W ostatni dzień pracy zaskoczył nas. Każda z nas dostała kwiaty i w dodatku zaś przyniósł ciastka na pożegnanie. Pożegnał się z przełożonymi/
Romuald

Romuald

U nas normalnie był bankiet, prezenty i jakieś tam gadanie. Czasami pożegnania takie s, że ktoś coś zmienia i wcale to jest sytuacja jakaś tam konfliktowa.
Viola

Viola

Kierownictwo nie może oczekiwać, że pracownicy zostawią swoje emocje w drzwiach, kiedy przyjdą do pracy. Muszą przyjąć poczucie straty ludzi i pomóc im dostosować się do nich, jeśli chcą, aby zmiany odniosły sukces.
Joanna

Joanna

Profesjonalną rzeczą jest kulturalne pożegnanie osoby z jaką się pracowało. Najlepiej jak jest to robione w pracy chociaż jest to także realizowane na stopie prywatnej.
Magnus

Magnus

Warto jest coś zorganizować w końcu ludzie w pracy przebywają jedną trzecią dnia i dlatego jakaś forma pożegnania w większości przypadków jest odpowiednio wskazana.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka