Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31820        SUBSKRYBUJE: 7433

Pożegnanie kolegi z pracy

Pożegnanie kolegi z pracy
Powodów odejścia z pracy jest wiele. Do najpopularniejszych należą nowa praca, zmiana miejsca zamieszkania oraz przejście na emeryturę. Jeśli pracownik żegna się z firmą w poprawnych stosunkach, częstą praktyką jest urządzenie pożegnania. To ma na celu podziękowanie mu za wkład włożony w rozwój firmy, a ze strony pracownika okazanie wdzięczności współpracownikom za udaną współpracę. Jak takie pożegnanie kolegi z pracy przebiega? Sprawdźmy!

Wieloletnie spędzanie z kimś czasu w jednym zakładzie pracy to wystarczający powód, aby daną osobę należycie pożegnać, kiedy z tej pracy odchodzi. Jeśli do tego dołączyć owocną współpracę, pomoc w wielu sytuacjach, wielokrotne zaparzenie kawy, wspólne wyjścia po pracy, czy setki wspomnień związanych z codziennym pełnieniem obowiązków zawodowych, nie powinno to wręcz ulegać wątpliwościom. Najczęstszą sytuacją w tym wypadku jest ta, kiedy mowa o pożegnaniu emeryta. Niemniej, zdarza się również, że przyjęcie urządza się także wówczas, gdy dana osoba zmienia pracę z jakichkolwiek innych powodów.
 

Pożegnanie kolegi z pracy – okazja do wręczenia prezentu
 

Zakończenie współpracy poprzez urządzenie pożegnania kolegi z pracy to zwieńczenie wspólnie spędzanego czasu. Dla pracownika to zakończenie pewnego ważnego rozdziału w życiu i wkroczenie w kolejny. Bez względu na motywacje, jakie mu towarzyszą podczas tej decyzji, z pewnością jest to ekscytujący, czasem nostalgiczny okres. Warto go wesprzeć, okazać poparcie w tej decyzji i podziękować za wszystko, co dla nas i dla firmy uczynił. Jak można to zrobić? Oto kilka sposobów.

Po pierwsze – zorganizujcie przyjęcie. Poczęstunek w biurze, wspólne wyjście do restauracji albo pubu, ognisko albo impreza w wynajętym lokalu to najczęstsze praktyki. W zależności od predyspozycji kolegi i pozostałej części zespołu, do imprezy pożegnalnej można dołączyć inne aktywności – grę w kręgle, paintball albo wycieczkę ze spływem kajakowym.

Po drugie – wybierzcie prezent. Ten może przybrać różny wymiar i formę. Możecie wspólnie z pozostałymi kolegami z pracy złożyć się na upominek albo wziąć na niego pieniądze z budżetu firmy, przeznaczonego na takie właśnie sytuacje. Nie zawsze jednak prezent musi być kosztowny. Czasem wspólnymi siłami i poświęcając trochę czasu można stworzyć naprawdę ciekawy prezent, który odchodzącemu z pracy bardziej przypadnie do gustu. Może to być ramka z Waszymi zdjęciami, ręcznie robiona figurka związana z jego osobą, a nawet zwykła kartka z życzeniami powodzenia i podpisami całego zespołu. Świetnym prezentem są także wypieki czy inne smakołyki – ręcznie zrobiony tort z pewnością spodoba się obdarowanemu.

Po trzecie – pamiętajcie o wspomnieniu miłych chwil. Może to nastąpić na wiele różnych sposobów. Od opowiadania historii i anegdot, przez oglądanie zdjęć, aż po zmontowany filmik. W tym ostatnim mogą znaleźć się nagrania z wyjazdów służbowych, imprez integracyjnych, wspólne fotografie czy żarty związane z kolegą, który żegna się z pracą. Taki pokaz slajdów czy video to doskonały prezent i pamiątka jednocześnie.

Jeśli stało się tak, że pożegnanie kolegi z pracy nie może odbyć się stacjonarnie z różnych względów, wówczas możecie przygotować je w sposób zdalny. Przykładowo montując wcześniej wspomniany filmik, wysyłając upominek kurierem, kartkę z podziękowaniami pocztą albo organizując wideo konferencję, podczas której każdy z zespołu powie kilka ciepłych słów koledze. Dzisiejsza technologia oferuje wiele możliwości na zorganizowanie pożegnania kolegi z pracy, dlatego jeśli tylko uważacie, że warto go docenić i wesprzeć, odległość czy brak czasu nie muszą stać na przeszkodzie.
 

Pożegnanie emeryta – na wesoło lub nostalgicznie
 

Przejście na emeryturę to szczególny czas. Dla jednych trudny i dość smutny, ponieważ kojarzy się ze starością i brakiem zajęć, dla innych upragniony i długo wyczekiwany. Bez względu na to, do której grupy przyszły emeryt z Waszego zespołu się zalicza, warto uczcić jego wkład w rozwój firmy i należycie podziękować. To doskonała okazja na urządzenie pożegnania emeryta, gdzie wspólnie powspominacie miłe i zabawne chwile.

Jaką formę może przybrać pożegnanie emeryta? To już zależy od jego indywidualnych preferencji, Waszych relacji, oraz budżetu. Decydując się na nostalgiczną opcję, warto przygotować odpowiednie materiały, które przywołają na myśl pożądane wspomnienia. Wspólne wyjazdy służbowe, szkolenia, kursy czy imprezy firmowe, ale także codzienne sytuacje z pewnością wielokrotnie zapady Wam w pamięci. Jeśli dysponujecie fotografiami albo filmikami, ich wykorzystanie podczas pożegnania emeryta będzie strzałem w dziesiątkę. W tego typu wydarzeniu nie powinno zabraknąć podziękowań, przemówień, ale też żartów, bo nostalgiczne pożegnanie wcale nie oznacza, że musi być smutno i poważnie.

Dla osób, które są zwolennikami pożegnania emeryta na wesoło mamy kilka propozycji. Taka uroczystość może mieć różną formę. Biorąc pod uwagę, że odbywa się po godzinach pracy w lokalu czy w plenerze, możecie pozwolić sobie na dozę szaleństwa. Osoba odpowiedzialna za organizację takiego wydarzenia może zaangażować innych współpracowników i wspólnie wymyślić różnego rodzaju zabawy – od tańców, po zabawy związane z danym zawodem czy pasją osoby przechodzącej na emeryturę. Takie popularne zabawy są okazją do pośmiania się, aktywnego spędzenia czasu, ale też lepszego poznania się, co jest ważne szczególnie w przypadku pozostałej załogi, która wciąż będzie ze sobą współpracowała.

Pożegnanie emeryta na wesoło to nie tylko dobra zabawa podczas uroczystości, ale często także zabawne, spersonalizowane prezenty. Te powinny być dopasowane do danej osoby. W sieci nie brakuje ofert, gdzie z łatwością można wykonać na przykład koszulkę z wizerunkiem danej osoby i zabawnym napisem czy różnego rodzaju dyplomów, kubków czy poduszek. Na taką okoliczność niejednokrotnie współpracownicy przygotowują różne zabawne piosenki, które opowiadają historie przyszłego emeryta oraz rozbawiające do łez skecze.

To, jak będzie wyglądało pożegnanie kolegi z pracy zależy wyłącznie od tego, jakie tradycje i relacje panują w danej firmie. Czasem to sam zainteresowany zaprasza współpracowników na spotkanie czy imprezę, a czasem to jego koledzy organizują taką uroczystość. Ważną kwestią, którą obowiązkowo należy wziąć pod uwagę jest budżet oraz poczucie humoru uczestników. Jeśli panują między częścią pracowników formalne stosunki, a w wydarzeniu będzie uczestniczyło szefostwo, wówczas lepiej odpuścić sprośne i wulgarne zabawy na rzecz tych łagodniejszych. W dobrym guście są oficjalne podziękowania, gratulacje czy wręczenie prezentu. Może się jednak zdarzyć, że w Waszej firmie nie są organizowane takie wydarzenia i wówczas zamiast wystawnego pożegnania kolegi z pracy, wystarczy skromne podziękowanie i wspólne zjedzenie tortu z tej okazji.

Podsumowując, pożegnanie emeryta czy pożegnanie kolegi z pracy, który wyjeżdża lub odchodzi do innej firmy to popularna praktyka. Głownie cieszy się uznaniem w dużych firmach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet w kilkuosobowym przedsiębiorstwie pożegnać daną osobę. To miły gest i okazanie wdzięczności za to, co dla nas uczynił. A z pewnością przez lata pracy trochę się tego nazbierało!

Oceń ten wpis
Pożegnanie kolegi z pracy
Ocena: 5.0, liczba głosów: 16
Tematy, które interesują czytelników:  Referencje, Emerytura

Zobacz inne porady

Opinie

Viola
2019-05-02, 14:21
Kierownictwo nie może oczekiwać, że pracownicy zostawią swoje emocje w drzwiach, kiedy przyjdą do pracy. Muszą przyjąć poczucie straty ludzi i pomóc im dostosować się do nich, jeśli chcą, aby zmiany odniosły sukces.
Joanna
2019-04-17, 08:32
Profesjonalną rzeczą jest kulturalne pożegnanie osoby z jaką się pracowało. Najlepiej jak jest to robione w pracy chociaż jest to także realizowane na stopie prywatnej.
Magnus
2019-04-16, 16:05
Warto jest coś zorganizować w końcu ludzie w pracy przebywają jedną trzecią dnia i dlatego jakaś forma pożegnania w większości przypadków jest odpowiednio wskazana.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.