Pożegnanie w pracy - czyli jak podziękować za dotychczasową współpracę?

Pożegnanie w pracy - czyli jak podziękować za dotychczasową współpracę?
Sytuacja na rynku pracy zachęca, szczególnie osoby młode, do zmiany miejsca zatrudnienia, które oferuje im szerszy rozwój czy lepsze warunki płacowe. Jak więc powiedzieć pracodawcy, że zmienia się pracę, aby nie pozostał niesmak? Jednym ze sposobów jest organizacja pożegnania w pracy, które jest również popularną praktyką przy odchodzeniu na emeryturę. Sprawdź, jak może wyglądać i kiedy je zorganizować!

Sytuacja na rynku pracy zachęca, szczególnie osoby młode, do zmiany miejsca zatrudnienia, które oferuje im szerszy rozwój czy lepsze warunki płacowe. Jak więc powiedzieć pracodawcy, że zmienia się pracę, aby nie pozostał niesmak? Jednym ze sposobów jest organizacja pożegnania w pracy, które jest również popularną praktyką przy odchodzeniu na emeryturę. Sprawdź, jak może wyglądać i kiedy je zorganizować!

Bez względu na to, czy w danym miejscu zatrudnienia było się wyłącznie na wakacyjnym stażu, świadczyło się pracę przez kilka lat, czy też pozostawało zatrudnionym kilkadziesiąt lat, warto zakończyć współpracę z klasą. Można to uczynić na wiele sposobów – począwszy od złożenia wypowiedzenia w terminie i rozmowy z przełożonym, aż po organizację pożegnania w pracy, podczas którego możliwe jest podziękowanie za dotychczasową współpracę nie tylko przełożonym, ale też kolegom z pracy, z którymi z pewnością łączyły Cię bardziej zażyłe relacje. Podpowiadamy, jak uczynić to w sposób, który będzie najbardziej odpowiedni do danej sytuacji.

Pożegnanie w pracy – jak odejść z klasą?

Pożegnanie w pracy zależne jest od okoliczności. Oto kilka sytuacji, w jakich możemy się znaleźć oraz podpowiedzi, jak wobec nich pozostawić za sobą dobre wrażenie.

Zakończenie praktyk lub stażu

W tym przypadku nie oczekuje się od Ciebie żadnych kosztownych pożegnań, ponieważ prawdopodobnie świadczyłeś swoją pracę za darmo albo za niewielkie wynagrodzenie, w dodatku przez niedługi czas. Niemniej, mogło się zdarzyć, że nawiązane zostały przyjazne relacje z innymi zatrudnionymi, szef był wyjątkowo zaangażowany we wdrożenie Cię podczas stażu, albo praktyk, bądź też wiążesz przyszłość z pracą w tej firmie. Wówczas w dobrym guście jest odpowiednie podziękowanie za współpracę. Możesz to uczynić na wiele sposobów, od poczęstunku po pisemne wyrażenie swojej wdzięczności.

Jak okazać wdzięczność za współpracę?Możesz to zrobić drobnym gestem lub przygotować coś szczególnego – wszystko zależy od tego, jaki masz stosunek do sytuacji oraz jak udane i zażyłe były Twoje relacje ze współpracownikami. Oto garść popularnych rozwiązań:
  • przyniesienie słodkości – mogą to być czekoladki, ciasto z piekarni czy upieczone samodzielnie muffinki,
  • zaproszenie po pracy na kawę lub do pubu – będzie odpowiednie, jeśli współpraca z zespołem była naprawdę udana i długotrwała,
  • pismo z podziękowaniem – najbardziej formalne, idealne w przypadku, gdy byłeś w pracy krótko, np. po stażu lub praktyce. Adekwatne zwłaszcza wtedy, gdy masz chęć i nadzieję na dalszy rozwój w tej firmie.

Zmiana miejsca zatrudnienia

Najczęstszy powód odejścia z pracy to właśnie przejście do nowej firmy. Powodów może być wiele – począwszy od atrakcyjniejszego wynagrodzenia, przez wyjazd do innego miasta, aż po osobiste potrzeby. W zależności od tego, jakie relacje panują w firmie pomiędzy Tobą a pracodawcą i innymi zatrudnionymi, możesz wybrać albo pożegnanie formalne – np. drobny poczęstunek czy złożenie listu z podziękowaniami, albo nieco zabawniejszą formę – imprezę pożegnalną, np. w lokalu albo ognisko w plenerze. Taka impreza wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów, jednak najczęściej uczestnicy składają się, aby część wydatków pokryć lub obdarowują organizatora ciekawym upominkiem.

Zmieniając miejsce zatrudnienia i jednocześnie chcąc odejść z klasą, warto podczas składania wypowiedzenia uprzedzić obecnego pracodawcę i powiedzieć o prawdziwych powodach swojej decyzji. Być może ten będzie miał do zaoferowania korzystniejsze warunki zatrudnienia, albo w inny sposób zachęci Cię, abyś pozostał w przedsiębiorstwie. Jeśli zdecydujesz się nie mówić o swoich powodach odejścia, a oczywiście masz do tego prawo, możesz się tej ewentualności pozbawić. Niemniej nie stawia Cię to w niekorzystnym świetle i nie stoi na przeszkodzie, aby podziękować za współpracę z klasą.

Przejście na emeryturę

Wraz z ukończeniem wieku, który uprawnia Cię do przejścia na emeryturę, możesz podjąć taki krok. Możesz też pracować dłużej, o ile stan zdrowia oraz pracodawca Ci na to pozwolą. Odchodząc na emeryturę, podziękowanie za współpracę jest niezwykle popularną formą pożegnania się z firmą. Szczególnie gdy przepracowało się w niej wiele lat.

Pożegnanie w pracy przy przejściu na emeryturę często przybiera obrót wystawnego przyjęcia. Urzędnicy, nauczyciele, kadra managerska i kierownicza decydują się na przyjęcia w restauracjach. Z kolei pracownicy fizyczni, górnicy, budowlańcy i inni chętnie organizują takie wydarzenia z dozą szaleństwa – na przykład gra w paintball, a następnie ognisko albo jazda gokartami, wspinaczka czy grill. Takiemu pożegnaniu z pracą towarzyszą często liczne zabawy, ale też chwile nostalgiczne – wspominanie wspólnych przygód, oglądanie zdjęć czy filmików.

Na zdjęciu przyjęcie pożegnalne współpracownika odchodzącego na emeryturę

Przechodząc na emeryturę, można też pożegnanie w pracy urządzić w mniej wystawny sposób – na przykład, przygotowując niewielki poczęstunek, zapraszając najbliższych współpracowników na piwo albo po prostu oficjalnie dziękując wszystkim podczas zebrania.

Podziękowania za współpracę – warto zostawić po sobie dobre wrażenie

Podziękowania za współpracę to forma okazania wdzięczności za to wszystko, co działo się w okresie zatrudnienia. Mogą dotyczyć zarówno samego pracodawcy, jak i innych współpracowników. W pierwszym przypadku podziękowanie może przybrać kształt listu z podziękowaniami albo osobistej rozmowy z szefem. W drugim przypadku, podziękowania za współpracę mogą być wyrażone na wiele sposobów, które omówiliśmy powyżej – na przykład poczęstunku, wspólnego wyjścia do pubu, czy zorganizowanej imprezy dla całej firmy.

Dlaczego warto pozostawić po sobie dobre wrażenie, nawet jeśli w firmie nie panowały odpowiednie relacje? Ponieważ życie może się potoczyć różnie. Nigdy nie masz pewności, czy w nowej firmie za jakiś czas Twoim przełożonym nie zostanie obecny szef czy współpracownik. Nie jest też powiedziane, że za jakiś czas w obecnej firmie zmienią się układy kadrowe i będziesz mógł wrócić na swoje stanowisko – wówczas dobrze jest mieć dobrą opinię w oczach innych pracowników. Nie daj się więc ponieść emocjom, trzymaj je na wodzy i pożegnaj się z firmą w godny i kulturalny sposób.

Nie bój się zmiany

Odejście z pracy niemal zawsze wiąże się ze stresem, zwłaszcza jeśli przyczyną jest zmiana pracodawcy i mamy przed sobą wyzwanie odnalezienia się w nowym miejscu. Ważne, aby decyzję o zmianie zatrudnienia podejmować rozważnie, by wyjść na tym korzystnie. Wiąże się to z negocjacją odpowiedniej wysokości zarobków, ustaleniem szczegółów formalnych i terminu początku pracy w nowym miejscu w taki sposób, by zapewnić sobie dobre warunki zatrudnienia i zachować płynność finansową. Więcej o ekonomicznym aspekcie zmiany pracy usłyszycie w poniższym podcaście:

To od Ciebie zależy, jak chcesz zakończyć swoją współpracę z daną firmą, ale ważne jest, aby zrobić to z klasą – bez niepotrzebnych spięć czy kłótni. Pożegnanie w pracy może być bowiem hucznym wydarzeniem, ale też kulturalnym podziękowaniem – wybierz tę opcję, która najlepiej Tobie odpowiada!

Najczęściej zadawane pytania

Jak podziękować za współpracę?

Warto pamiętać by pożegnanie w pracy było przeprowadzone z klasą, w dobrej atmosferze. Można zorganizować symboliczne pożegnanie dla współpracowników.

Jaka powinna być forma pożegnania w pracy?

W dobrym tonie będzie e-mail z pożegnaniem wystosowany do Szefa oraz współpracowników. Treść e-maila powinna być pozytywną wizytówką dla kończącego współpracę pracownika.

Jak zorganizować pożegnanie w pracy?

Istnieje kilka sposobów na zorganizowanie pożegnania. Należą do nich: mały poczęstunek w firmie lub impreza w lokalu.
Oceń ten wpis
Pożegnanie w pracy - czyli jak podziękować za dotychczasową współpracę?
Ocena: 3.6, liczba głosów: 42

Opinie

Judyta
2019-12-05, 13:54
Możliwości jest wiele i tutaj nie potrzeba jakiejś wielkiej burzy mózgu, tylko trzeba to zrobić we właściwej formie w stosunku do danej sytuacji i osoby.
Roman
2019-05-30, 11:22
Pożegnanie w pracy - czyli jak podziękować za dotychczasową współpracę? Ja jak skończyłem pracę, to żona mi upiekła ciasto. Zrobiłem mały poczęstunek. Pożegnałem się mile z pracownikami i dyrekcją pracy. Miałem na oku inna pracę i pracuję w niej do teraz.
Fama
2019-05-02, 14:19
W większości głęboko odczuwane straty emocjonalne są ignorowane w przypadku zmian lub debat na temat oporu przed zmianą. Dobre pożegnanie jednak jest profesjonalne ze strony firmy.
Słupsk
2019-04-17, 08:22
Dobrze jest to zorganizować na poziomie. Wiadomo, że pewnie w jakiejś olbrzymiej firmie czegoś takiego się zwykle na stopie oficjalnej nie planuje, ale w biurze mniejszym owszem.
Zenon223
2019-04-16, 16:00
Pożegnania u nas w pracy zawsze są. Jeżeli ktoś odchodzi to dostaje zwykle prezent. Jest zawsze organizowane krótkie spotkaie z najbliższymi współpracownikami.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.