Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4143        SUBSKRYBUJE: 7518
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa na czas określony, Mobbing i dyskryminacja, Umowa zlecenie, Karta Multisport, Mobbing, Przerwa w pracy

Pożegnanie w pracy - czyli jak podziękować za dotychczasową współpracę?

Pożegnanie w pracy - czyli jak podziękować za dotychczasową współpracę?
Sytuacja na rynku pracy zachęca, szczególnie osoby młode, do zmiany miejsca zatrudnienia, które oferuje im szerszy rozwój czy lepsze warunki płacowe. Jak więc powiedzieć pracodawcy, że zmienia się pracę, aby nie pozostał niesmak? Jednym ze sposobów jest organizacja pożegnania w pracy, które jest również popularną praktyką przy odchodzeniu na emeryturę. Sprawdź, jak może wyglądać i kiedy je zorganizować!

Bez względu na to, czy w danym miejscu zatrudnienia było się wyłącznie na wakacyjnym stażu, świadczyło się pracę przez kilka lat, czy też pozostawało zatrudnionym kilkadziesiąt lat, warto zakończyć współpracę z klasą. Można to uczynić na wiele sposobów – począwszy od złożenia wypowiedzenia w terminie i rozmowy z przełożonym, aż po organizację pożegnania w pracy, podczas którego możliwe jest podziękowanie za dotychczasową współpracę nie tyko przełożonym, ale też kolegom z pracy, z którymi z pewnością łączyły Cię bardziej zażyłe relacje. Podpowiadamy, jak uczynić to w sposób, który będzie najbardziej odpowiedni do danej sytuacji.

Pożegnanie w pracy – jak odejść z klasą?
 

Pożegnanie w pracy zależne jest od okoliczności. Oto kilka sytuacji, jakie mogą zaistnieć oraz podpowiedzi, jak w takich sytuacjach pozostawić za sobą dobre wrażenie.

  • Zakończenie praktyk lub stażu

W tym przypadku nie oczekuje się od Ciebie żadnych kosztownych pożegnań, ponieważ prawdopodobnie świadczyłeś swoją pracę za darmo albo za niewielkie wynagrodzenie, w dodatku przez niedługi czas. Niemniej, mogło się zdarzyć, że nawiązane zostały przyjazne relacje z innymi zatrudnionymi, szef był wyjątkowo zaangażowany we wdrożenie Cię podczas stażu, albo praktyk, bądź też wiążesz przyszłość z pracą w tej firmie.

Wówczas w dobrym guście jest odpowiednie podziękowanie za współpracę. Możesz to uczynić na wiele sposobów. Najbardziej popularnym jest przyniesienie w ostatnim dniu pracy słodkości. Mogą to być czekoladki, ciasto z piekarni albo upieczone przez Ciebie muffinki. Innym rozwiązaniem jest zaproszenie współpracowników po pracy na kawę bądź do pubu. Ostatnim, najbardziej formalnym, jest wysłanie (bądź osobiste wręczenie) do pracodawcy podziękowań w formie listu, w których zaznaczysz swoją wdzięczność za okazane zaufanie, wsparcie itp. Ta opcja jest najbardziej adekwatna do sytuacji, kiedy masz nadzieję na dalszy rozwój w tej firmie – np. po zakończeniu studiów.

  • Zmiana miejsca zatrudnienia

Najczęstszy powód odejścia z pracy to właśnie przejście do nowej firmy. Powodów może być wiele – począwszy od atrakcyjniejszego wynagrodzenia, przez wyjazd do innego miasta, aż po osobiste potrzeby. W zależności od tego, jakie relacje panują w firmie pomiędzy Tobą a pracodawcą i innymi zatrudnionymi, możesz wybrać albo pożegnanie formalne – np. drobny poczęstunek czy złożenie listu z podziękowaniami, albo nieco zabawniejszą formę – imprezę pożegnalną, np. w lokalu albo ognisko w plenerze. Taka impreza wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów, jednak najczęściej uczestnicy składają się, aby część wydatków pokryć lub obdarowują organizatora ciekawym upominkiem.

Zmieniając miejsce zatrudnienia i jednocześnie chcąc odejść z klasą, warto podczas składania wypowiedzenia uprzedzić obecnego pracodawcę o prawdziwych powodach swojej decyzji. Być może ten będzie miał do zaoferowania korzystniejsze warunki zatrudnienia, albo w inny sposób zachęci Cię, abyś pozostał w przedsiębiorstwie. Jeśli zdecydujesz się nie mówić o swoich powodach odejścia, a oczywiście masz do tego prawo, możesz się tej ewentualności pozbawić. Niemniej nie stawia Cię to w niekorzystnym świetle i nie stoi na przeszkodzie, aby podziękować za współpracę z klasą.

  • Przejście na emeryturę

Wraz z ukończeniem wieku, który uprawnia Cię do przejścia na emeryturę, możesz podjąć taki krok. Możesz też pracować dłużej, o ile stan zdrowia oraz pracodawca Ci na to pozwolą. Odchodząc na emeryturę, podziękowanie za współpracę jest niezwykle popularną formą pożegnania się z firmą. Szczególnie, gdy przepracowało się w niej wiele lat.

Pożegnanie w pracy przy przejściu na emeryturę często przybiera obrót wystawnego przyjęcia. Urzędnicy, nauczyciele, kadra managerska i kierownicza decydują się na przyjęcia w restauracjach. Z kolei pracownicy fizyczni, górnicy, budowlańcy i inni chętnie organizują takie wydarzenia z dozą szaleństwa – na przykład gra w paintball a następnie ognisko albo jazda gokartami, wspinaczka czy grill. Takiemu pożegnaniu z pracą towarzyszą często liczne zabawy, ale też chwile nostalgiczne – wspominanie wspólnych przygód, oglądanie zdjęć czy filmików.

Przechodząc na emeryturę można też pożegnanie w pracy urządzić w mniej wystawny sposób – na przykład przygotowując niewielki poczęstunek, zapraszając najbliższych współpracowników na piwo, albo po prostu oficjalnie dziękując wszystkim podczas zebrania.
 

Podziękowania za współpracę – warto zostawić za sobą dobre wrażenie
 

Podziękowania za współpracę to forma okazania wdzięczności za to wszystko, co działo się w okresie zatrudnienia. Mogą dotyczyć zarówno samego pracodawcy, jak i innych współpracowników. W pierwszym przypadku, podziękowanie może przybrać kształt listu z podziękowaniami albo osobistej rozmowy z szefem. W drugim przypadku, podziękowania za współpracę mogą być wyrażone na wiele sposobów, które omówiliśmy powyżej – na przykład poczęstunku, wspólnego wyjścia do pubu, czy zorganizowanej imprezy dla całej firmy.

Bez względu na to, jak przebiegało Twoje zatrudnienie w danej firmie, ile czasu przepracowałeś i jaki jest Twój szef – warto odejść z klasą. Co to oznacza? Przede wszystkim to, aby do samego końca zachować się w porządku – wobec zespołu i wobec pracodawcy. Nawet jeśli odchodzisz z firmy z powodu nienajlepszych relacji z szefem, lepiej jest zachować swoje zdanie dla siebie – bez rozpowiadania innym pracownikom o powodach konfliktu ani tym bardziej obgadywania przełożonego. Będzie to świadczyło o Twoim profesjonalizmie i kulturze osobistej, a przecież i tak już decyzja o odejściu z firmy zapadła.

Dlaczego warto pozostawić po sobie dobre wrażenie, nawet jeśli w firmie nie panowały odpowiednie relacje? Otóż warto pamiętać, że różne w życiu realizują się scenariusze. Nie jest powiedziane, że w nowej firmie za jakiś czas Twoim przełożonym nie zostanie obecny szef czy współpracownik. Nie jest też powiedziane, że za jakiś czas w obecnej firmie zmienią się układy kadrowe i będziesz mógł wrócić na swoje stanowisko – wówczas dobrze jest mieć dobrą opinię w oczach innych pracowników. Nie daj się więc ponieść emocjom, trzymaj je na wodzy i pożegnaj się z firmą w godny i kulturalny sposób.

To od Ciebie zależy, jak chcesz zakończyć swoją współpracę z daną firmą, ale ważne jest, aby zrobić to z klasą – bez niepotrzebnych spięć czy kłótni. Pożegnanie w pracy może być bowiem hucznym wydarzeniem, ale też kulturalnym podziękowaniem – wybierz tę opcję, która najlepiej Tobie odpowiada!
Oceń ten wpis
Pożegnanie w pracy - czyli jak podziękować za dotychczasową współpracę?
Ocena: 4.0, liczba głosów: 29

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.