Jak odnaleźć się w nowej pracy?

Jak odnaleźć się w nowej pracy?
Nowa praca to ekscytujący czas, któremu towarzyszy szereg wyzwań. Począwszy od zapoznania się ze swoimi obowiązkami, aż po nawiązanie relacji ze współpracownikami. To niezwykle istotne, by były one co najmniej poprawne, a nowe zadania nie przysporzyły nadmiernych problemów. Podpowiadamy jak poradzić sobie z nową rolą zawodową i zaaklimatyzować się w miejscu pracy.

Nowa praca zazwyczaj jest traktowana jak nowy rozdział w życiu. Mamy przed sobą czystą kartę i tylko od nas zależy, czym ją zapełnimy. Dawne niepowodzenia mogą odejść w niepamięć, co jest niewątpliwym atutem, ale pamiętajmy, że również nasze osiągnięcia i sukcesy z poprzednich stanowisk nie odgrywają tutaj głównych skrzypiec. Na wszystko zaczynamy pracować niemal od początku, tak, jakbyśmy tworzyli nową markę, sygnowaną naszym nazwiskiem.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Od początku powinniśmy jasno wyznaczyć sobie cele i do nich dążyć. Traktowanie pracy poważnie jest niewątpliwie wyznacznikiem tego, jak będziemy odbierani. Spóźnianie się, surfowanie po sieci we własnych celach, wydłużanie przerw obiadowych, czy lekceważące ziewanie podczas rozmów nigdzie nie jest dobrze odbierane, ale szczególnie w nowej pracy może negatywnie wpłynąć na nasz wizerunek.

Zadbanie o swój wygląd być może nie jest najistotniejsze w wypełnianiu obowiązków zawodowych, ale odgrywa znaczącą rolę w budowaniu swojej marki. Schludny wygląd, czy dostosowanie się do dress codu firmy będą dobrze odebrane przez szefostwo i współpracowników. Dzięki temu również ty poczujesz się atrakcyjniej i pewniej.

Pamiętaj, że ważne jest pozytywne nastawienie. Nie zniechęcaj się, gdy w pierwszych dniach nie wszystko jest zrozumiałe, a powierzone zadania nie udają się tak, jak ty lub przełożeni byście tego oczekiwali. Każdy potrzebuje czasu, by się wdrożyć. Złoszcząc się, okażesz swoją słabość innym. Lepiej nieco się zdystansować, dać sobie czas na naukę. Przyjęcie pierwszych słów krytyki z uśmiechem będzie lepiej odebrane przez szefa niż wybuch złości, kłótnia, czy popularny „foch”.

To Cię powinno też zainteresować: Pierwszy dzień w pracy. Jak go przeżyć?

Nawiąż relację

Wejście przebojowym krokiem być może nie jest najlepszym rozwiązaniem podczas pierwszego dnia pracy, ale nieśmiałość również może kiepsko wpłynąć na nasz wizerunek. Najważniejsze jednak, by być sobą. Udawanie szybko zostanie wychwycone przez współpracowników i z pewnością nie przysporzy nam dobrych opinii.

Przywitanie się z nowopoznanymi osobami, posłanie uśmiechu, wymiana kilku zdań – to z pewnością pomoże w przełamaniu pierwszych lodów. Szczególną uwagą powinieneś darzyć osobę, która jest odpowiedzialna za wdrożenie ciebie do firmy. Może bowiem zdradzić cenne wskazówki, np. kto jest kim, byś nie popełnił faux pas. Co więcej, osoba ta z pewnością będzie służyć ci pomocą w przypadku jakichkolwiek problemów. Okazuj jej więc szacunek i pokaż, że nie marnuje z tobą czasu.

Na początku powinieneś także dowidzieć się, jakie zwyczaje panują w firmie. W wielu bardzo popularne jest tzw. „wkupne”, gdzie po pierwszej wypłacie przynosi się słodkości lub organizuje imprezę integracyjną dla całej firmy, działu lub najbliższych współpracowników. W niektórych także panuje zasada, że jubilat przynosi ciasto albo raz w miesiącu organizowane są wspólne kręgle. Dzięki temu zyskasz niebywałą okazję, by lepiej poznać kolegów z nowej pracy, ale także dasz im szansę na poznanie ciebie z jak najlepszej strony.
Nowa praca to nowe możliwości

W początkowym okresie pracy zalecane jest wstrzymanie się od prób pokazywania, że jest się lepszym, mądrzejszym czy kreatywniejszym od pozostałych członków zespołu. Warto dostosować się do panujących norm i okazać szacunek innym. Najlepiej będzie wyjść z założenia, że ludzie tam pracujący są kompetentniejsi od ciebie, nawet jeśli tak nie jest. Postępuj zgodnie z ich radami, a swoje sugestie zachowaj na później lub przekazuj w sposób nienachalny.

Nie daj się poznać jako plotkarz. Nawet jeśli to nie jest cecha, która cię opisuje to każdemu może zdarzyć się gorszy dzień, lub wymknąć niepotrzebna uwaga. Zrób więc wszystko, by się tego wystrzegać. Nawet, jeśli nie spodoba Ci się czyjś pomysł, czy postępowanie – zachowaj to dla siebie lub powiedz wprost zainteresowanemu. Oczywiście w sposób grzeczny i kulturalny.

W nowej pracy masz wiele możliwości. To nie tylko kreowanie wizerunku i nawiązywanie kontaktów, ale przede wszystkim szansa na samorealizację. Im bardziej się zaangażujesz i skorzystasz ze wsparcia osób bardziej doświadczonych, tym większa szansa, że odniesiesz sukces. Pamiętaj, że już od pierwszego dnia pracujesz na swój rozwój i ewentualny awans. Nawet jeśli się potkniesz, to wstań i realizuj kolejne cele. Determinacja jest pożądaną cechą, która pomoże Ci dojść na szczyt.

Oceń ten wpis
Jak odnaleźć się w nowej pracy?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

kier.zmiany
2019-12-16, 14:42
"Jak Cię widzą, tak Cię piszą" fajnie napisaliście. W nowej pracy należy nie wywyższać się, być miłym, towarzyskim, grzecznym. Dowiedzieć się, jakie zwyczaje panują w pracy... Powinno być ok...
Leszek
2019-12-11, 12:15
Każdy jest inny i dla jednych takie coś to normalna rzecz. W końcu takie coś codziennie spotyka wielu ludzi. Według mnie da się do tego dostosować.
agent Jurek
2019-05-21, 12:34
Nowa praca- nie bać się jej. Wykonywać sumiennie swoje obowiązki. Nawiązać miłe kontakty z pracownikami. Nie podpaść przełożonemu. Nie stresować się. Nie spóźniać się do pracy. Wszystko przebiegnie dobrze. Jeszcze jedno- zapoznać się z regulaminem pracy i dobrze znać swoje obowiązki.
Tanika
2019-05-07, 17:13
Wielu pracowników idzie do pracy, spełnia wymagania swojej roli i to wszystko. Ci, którzy aktywnie pomagają swoim kolegom, wyróżniają się od poczatku mają dobry start.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.