Pracownik - prawa i obowiązki

Pierwszy dzień w pracy. Jak go przeżyć?

21 stycznia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

9 komentarzy
Pierwszy dzień w pracy. Jak go przeżyć?
Rozpoczęcie pracy w nowej firmie jest szansą na zdobycie nowych doświadczeń, poznanie nowych ludzi, może być też kolejnym etapem rozwoju. Pierwszy dzień w zakładzie pracy najczęściej jednak wiąże się ze stresem i szeregiem pytań.

W zależności od stanowiska i branży, rozpoczęcie pracy w danym miejscu wiąże się z różnymi wyzwaniami. Pierwszy dzień pracy na produkcji będzie się znacznie różnił od pierwszego dnia np. przedszkolanki czy pracownika w biurze rachunkowym. Jednak bez względu na zawód wdrożenie się w obowiązki trwa, a współpracownicy nie zawsze muszą być zainteresowani pomocą „nowemu”. Z tego też powodu zdarza się, że pracownicy pierwszy dzień pracy w nowej firmie porównują do... pierwszego dnia w szkole. W jaki sposób pomóc sobie samemu?

Nowa praca

Poszukiwania nowej pracy zwykle nie stresują aż tak bardzo – tworzymy CV i poszukujemy odpowiednich ofert. Potem czeka nas stres związanym z poszczególnymi etapami rekrutacji i oczekiwaniem na odpowiedź. W końcu dowiadujemy się, że rekruter zdecydował się wybrać właśnie nas. Co zrobić, aby dzień próbny w pracy był udany? Jak się przedstawić i wywrzeć dobre wrażenie? Jak się zachować, aby zapunktować u przełożonych i współpracowników, by nas zaakceptowano i doceniono? Te i wiele innych pytań dręczą większość z nas przed pierwszym dniem w pracy.

Nowa praca to ekscytujące, ale i stresujące wydarzenie. Musimy zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu, wypełniać nowe obowiązki i polecenia pracodawcy, poznać nowych współpracowników i zrobić dobre wrażenie w środowisku. Pierwszy dzień pracy i dzień próbny są dużym wyzwaniem, obojętnie czy jest to pierwsze takie doświadczenie czy kolejne.

infografika wskazówki na pierwszy dzień w pracy

Obawy o pozytywne przyjęcie, dobrą opinię w towarzystwie współpracowników, udane pierwsze wrażenie i o oczekiwania pracodawcy towarzyszą każdemu na początku nowej drogi zawodowej. Obecnie dla wielu pracowników dużym motywatorem, aby z chęcią chodzić do pracy i spełniać swoje obowiązki, jest dobra atmosfera. Nic więc dziwnego, że kiedy zmieniamy pracę na nową i dołączamy do towarzystwa, które już od dawna się zna, obawiamy się, jak zostaniemy przyjęci. Pierwsze dni w nowej pracy to świetna okazja, żeby pokazać się od jak najlepszej strony i wywrzeć jak najlepsze wrażenie na przełożonych i współpracownikach.

Z pewnością o wiele łatwiejsza jest nowa praca w miejscu, gdzie zdążyliśmy już kogoś poznać. Taka osoba może nam pomóc się zaaklimatyzować, poznać innych współpracowników oraz wytłumaczyć zasady i obyczaje panujące w firmie. Często jednak idziemy do nowej pracy, która jest zupełnie nowym środowiskiem. Chociaż może się to wiązać z obawami, należy pamiętać, że mamy duży wpływ na kształtowanie naszego wizerunku i pierwszego wrażenia. Najważniejsze, aby rozpocząć nową pracę z pozytywnym nastawieniem.

Pierwszy dzień w nowej pracy

pracodawca może ustalić z Tobą oficjalny pierwszy dzień pracy, który będzie gwarantował, że już posiadasz dane stanowisko. Kolejną opcją jest zaproszenie przez pracodawcę najpierw na dzień próbny. Polega on na osadzeniu kandydata w roli potencjalnego pracownika i zleceniu mu do zrealizowania konkretnych obowiązków, które w przypadku zatrudnienia należałyby do zakresu jego zadań w codziennej pracy. Bez względu na to, którą opcję zaoferuje pracodawca, w obydwu przypadkach warto wywrzeć dobre wrażenie w pierwszym dniu pracy. Jak to zrobić?

Szukasz pracy?

Pracownik biurowy - staż

Serwis Personalny Poland

  • Gdańsk
Dodana

Młodszy Specjalista ds. Kwalifikacji i walidacji

Wörwag Pharma Operations Sp. z o.o.

  • Konstantynów Łódzki
Dodana

Budowlaniec - Dam Prace

Van Vugt Verhuur BV

  • Mazowieckie
Dodana
Aplikuj bez CV

Operator produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bolesławiec
Dodana

Sprzątaczka biurowa

Fiberlink

  • Kraków
Dodana

Z pomocą przyjdzie lista kilku wybranych wskazówek:

  • Przybądź punktualnie i wyglądaj schludnie

Spóźnienie się do pracy w pierwszy dzień może być bardzo negatywnie odebrane przez pracodawcę. Postaraj się więc przyjść punktualnie i być odpowiednio przygotowanym. Przed rozpoczęciem pracy zapytaj czy w firmie obowiązuje oficjalnie obowiązującydresscode. Postaraj się, aby strój był schludny i nie był zbyt wyzywający. Pamiętaj również o uśmiechu. Nawiązywanie relacje z ludźmi, którzy się uśmiechają jest znacznie szybsze i łatwiejsze, gdyż jest zachętą do rozmowy i kontaktu.

  • Zdobądź wiele informacji o miejscu pracy

Zaoszczędzimy wiele stresu w pierwszy dzień pracy, jeśli odpowiednio przygotujemy się na temat naszej nowej firmy. Jeśli zależy Ci na pracy w konkretnym przedsiębiorstwie, dobrze jest uprzednio zgromadzić jak najwięcej informacji o specyfice jego funkcjonowania. Poszukaj opinii, porozmawiaj z obecnymi lub byłymi pracownikami. Zapamiętaj również nazwiska kierowników, członków Zarządu itd. Takie informacje na pewno będą przydatne już w pierwszym dniu pracy.

  • Bądź skromny

Nawet jeśli jesteś bardzo doświadczonym pracownikiem, postaraj się nie sprawiać wrażenia wszystkowiedzącego eksperta. Z pewnością będzie zależało ci na tym, aby nowym współpracownikom zaimponować, ale w pierwszy dzień warto, aby słuchać i zadawać pytania, a niekoniecznie od razu prezentować i narzucać innym swoje pomysły i poglądy. Z pewnością przyjdzie jeszcze na to czas i miejsce. Kiedy przełożony lub współpracownicy oferują ci pomoc albo radę – skorzystaj z niej.

Nowa pracownica z kierowniczką w salonie optycznym
  • Bądź pomocny i aktywny

Jeśli w pracy jest do zrobienia coś, co nie wymaga wielkiego doświadczenia i może być wykonane przez nowego pracownika – zaoferuj pomoc. Odciążysz współpracowników i przełożonych i pokażesz, że jesteś osobą pracowitą i pozytywnie nastawioną do pracy. Bądź aktywny i staraj się wykazywać chęcią do zdobywania doświadczenia i informacji na temat firmy. W pierwszy dzień postaraj się także ograniczyć sprawy prywatne – na pewno nie zrobisz dobrego wrażenia, jeśli zamiast pracować, będziesz rozmawiać z przyjaciółmi na portalu społecznościowym.

  • Bądź sobą

Wiadomo, że pierwszy dzień w pracy jest stresujący i każdy chce wypaść jak najlepiej. Bądź uprzejmy, kłaniaj i przedstawiaj się wszystkim, ale nie próbuj usilnie kreować się na kogoś innego. Często z winy stresu staramy się dopasować do otoczenia, tracąc przy tym naturalność. Może to przynieść odwrotny skutek i zniechęcić do nas współpracowników.

  • Bądź otwarty na nowe znajomości

Dobra atmosfera wśród pracowników, to jeden z niezbędnych elementów efektywnego funkcjonowania w przedsiębiorstwie. Bądź otwarty na nowe znajomości, uśmiechnięty, chętny, aby powiedzieć coś o sobie i wysłuchać tego, co do powiedzenia mają inni. Twoi współpracownicy powinni widzieć, że zależy ci na kontaktach i dobrych relacjach w pracy. Na początku oczywiście może być niezręcznie, ale z biegiem czasu poznasz wszystkich członków zespołu i z pewnością się zaaklimatyzujesz.

  • Nie bądź dla siebie zbyt surowy

Z pewnością będziesz starać się, aby w pierwszy dzień pracy wypaść jak najlepiej, pamiętaj jednak, że nikt nie wymaga od Ciebie, że pierwszego dnia pracy będziesz duszą towarzystwa i ekspertem od wszystkiego. Od tego jest okres próbny, aby sprawdzić, czy obie strony są zadowolone ze współpracy.

Inicjatywa – daj się poznać

Częstszym błędem pracowników rozpoczynających pracę w nowej firmie jest natychmiastowe przystąpienie do swoich zadań. W praktyce brakuje czasu na poznanie współpracowników. Jeżeli szef lub bezpośredni przełożony nie przedstawia załogi, warto wyjść z inicjatywą. Przedstawienie się i przywitanie z innymi pracownikami pozwoli na przełamanie „pierwszym lodów”. To również krok do tego, by w zakładzie pracy czuć się komfortowo już od pierwszych godzin pracy.

Jeżeli pracownicy mają w zwyczaju np. spędzać przerwę na lunch wspólnie na mieście, warto przyłączyć się już pierwszego dnia. To pozwoli na lepsze poznanie załogi. Takie wyjście to również szansa na to, by dać się poznać jako osoba towarzyska, otwarta i życzliwa. Pozostanie w zakładzie pracy może zostać odczytane jako chęć odizolowania się od pozostałych zatrudnionych.

Pytaj, gdy nie wiesz

Na rynku funkcjonują dobrze zorganizowane firmy i takie, które z organizacją sobie nie radzą. Gdy pracownik trafia do tej pierwszej, może liczyć na konkretną pomoc, zwłaszcza w pierwszych dniach. Najczęściej do wdrożenia go w jego obowiązki zostaje oddelegowany pracownik z dłuższym stażem w firmie lub czas na przyuczenie poświęca przełożony.

Pracownicy, którzy nie mają tyle szczęścia i muszą od razu rozpocząć wykonywanie zadań, powinni pamiętać o tym, by nie obawiać się zadawania pytań. Warto pytać nie tylko współpracowników, lecz także przełożonych. Tylko rozwiewając wątpliwości, z powodzeniem można wykonywać swoje obowiązki w sposób zadowalający.

Video

Daj sobie czas

Rozpoczęcie pracy w nowym miejscu jest nie tylko stresujące, lecz także wymaga czasu na przystosowanie się. Dobrym rozwiązaniem jest podejście do swoich zadań z profesjonalizmem i jednocześnie spokojem. Nikt nie wdrożył się w swoje obowiązki pierwszego dnia. Nikt też nie jest nieomylny. Od pierwszego dnia warto podejść do swoich obowiązków rzetelnie i jednocześnie dać sobie czas na poznanie nowej firmy.

Większość pracowników popełnia na tym etapie ten sam błąd – za bardzo angażują się w wykonywane zadania służbowe. Z całą pewnością warto być dokładnym pracownikiem, ale nie można zapominać o poznaniu załogi i nawiązaniu z nią koleżeńskich kontaktów.

Gdy stajesz się szefem

Jeżeli jesteś pracownikiem obejmującym w firmie np. stanowisko kierownicze, również warto dać się poznać załodze. Obowiązują wszystkie powyższe zasady – nie tylko należy się przedstawić, lecz także od samego początku interesować się pracą swoich podwładnych. Dobrze spędzić trochę czasu na stanowisku każdego z nich. To nie tylko pozwoli lepiej poznać pracownika, lecz także zrozumieć, czym zajmuje się on na co dzień.

Osoby obejmujące stanowisko kierownicze powinny pamiętać o tym, by dać się poznać jako konkretny fachowiec. Od pierwszego dnia warto postawić stawiać na przyjacielskie relacje z podwładnymi. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie dystansu i jednocześnie poznanie organizacji pracy zespołu.

Mówi się, że trzy pierwsze miesiące nowej pracy są przedłużeniem rozmowy kwalifikacyjnej. To właśnie wtedy jesteś najuważniej oceniany i to właśnie wówczas kształtujesz opinię o swoim wizerunku. Dlatego też warto postarać się, aby wywrzeć jak najlepsze wrażenie i zbudować wokół siebie pozytywną atmosferę. Wówczas i Ty, i Twoi współpracownicy będą pracować chętniej i efektywniej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

9 komentarzy

Kornelia Migas

Kornelia Migas

Cieszę się, że natknąłem się na ten artykuł, ponieważ wkrótce rozpoczynam poszukiwania nowej pracy. Dzięki za dobre rady, na pewno spróbuję je wykorzystać.
Ulka

Ulka

Bardzo trafione wskazówki. Zwracam uwagę na punktualność, wygląd i kulturę osobistą w pierwszym dniu pracy. Cieszę się, że istnieją artykuły, które pomagają nowym pracownikom poczuć się lepiej w nowym miejscu pracy.
Alicja

Alicja

Bardzo pomocny artykuł dla osób, które szukają pracy lub właśnie ją zmieniają. Wskazówki na pewno mi się przydadzą, kiedy pojawi się okazja na nowe stanowisko.
Mika

Mika

Pierwszy dzień pracy....stres i ciekawość.
Niunias

Niunias

Miałem wiele różnych prac, ale zawsze pierwszy dzień w nowej firmie kojarzy mi się z niepewnością i stresem. Jednak po przeczytaniu tego artykułu, poczułem się trochę pewniej. Dobre wskazówki, które na pewno mi pomogą w kolejnym wyzwaniu.
Markus

Markus

Rzecz jaka każda, pierwszy dzień szkoły, pracy czy cokolwiek pierwsze.
Marika

Marika

Normalna sytuacja jak pierwszy egzamin, matura i całą reszta. Ludzie są różni i takie pierwsze dni potem idą w niepamięć. Wszystko z czasem powszednieje.
Klara F

Klara F

Kiedyś jak ktoś zacznie dopiero pracować, albo zmienił pracę- zawsze nastąpi ten pierwszy dzień w nowej pracy. Nie należy się go bać, ale ten dzień musi być wykorzystany właściwie. Należy wiedzieć co ma się wykonywać w pracy, znać swoje obowiązki, kiedy są przerwy i co gdzie znajduje się w zakładzie pracy.
Romik

Romik

Każdy kiedyś miał pierwszy raz w pracy i w sumie szybko on minie. Oczywiście wszystko zależy także od cech osobistych ludzi, jedni są bardziej kontaktowi, a inni mniej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.