Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4199        SUBSKRYBUJE: 7520
Tematy, które interesują czytelników:  Co wpisać do CV, Prawa pracownika, Delegacja, Freelancer, Spóźnienie do pracy, Znajomość języków obcych, Motywacja, Marketing internetowy, Relokacja pracowników, Praca w IT, Kredyt, Kwestionariusz osobowy

Praca dla studentów i uczniów

Praca dla studentów i uczniów
Okres wakacyjny to czas, kiedy jest duże zapotrzebowanie na pracę, szczególnie wśród młodych ludzi. Absolwenci szkół wyższych są często po obronie pracy i szukają swojej pierwszej wymarzonej pracy. Nie brakuje także studentów i uczniów szukających możliwości dorobienia. Dla wielu z nich atrakcyjna pierwsza praca lub staż może być tym, czego oczekują. Pracodawcy mogą korzystać z ich zapału, jednocześnie optymalizując koszty zatrudnienia.


Młodzi ludzie posiadają wielką energię i zapał do działania. Wielu pracodawców widzi w tym korzyści, jednocześnie proponując im różne formy współpracy, często korzystne dla niego. Do form współpracy zaliczyć można umowę o pracę, ale przede wszystkim jak pokazuje praktyka - staż, umowa o dzieło i praktyka absolwencka. Wszyscy absolwenci i uczniowie szukający pracy powinni zaznajomić się z korzyściami związanymi z zawarcia takich umów. Podobnie pracodawcy powinni poznać profity z zatrudnienia młodych ludzi pełnych entuzjazmu.

Umowa zlecenie bardzo popularną formą

Umowy zlecenie, jakie zawierane są ze studentami (w wieku do 26 lat), uczniami szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zwalniają pracodawcę z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Dla ZUS-u do 31 sierpnia status ucznia utrzymują:

  • Osoba, która ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki.
  • Osoba, jaka kontynuuje naukę w danej szkole lub rozpoczyna naukę w następnej szkole, gdzie nauka rozpoczyna się 1 września.
  • Absolwent szkoły ponadgimnazjalnej, rozpoczynający studia. Każdy kandydat ubiegający się o pracę, który przedstawi zaświadczenie o przyjęciu na uczelnię przedłuży ten status do końca września.

Pracodawca płaci wyłącznie podatek dochodowy dla powyższych osób:

  • Od wynagrodzenia do 200 zł odprowadzany jest zryczałtowany 18% podatek dochodowy PIT-8AR. Podstawy do opodatkowania nie pomniejsza się o koszty uzyskania przychodów. Nie trzeba także przesyłać zleceniobiorcy PIT-11.
  • Umowa z wynagrodzeniem brutto powyżej 200 zł wiąże się ze standardowymi kosztami uzyskania przychodów. Na przykład przy wynagrodzeniu 250 zł brutto, po potrąceniu 20% kosztów uzyskania przychodów, zaliczka na podatek wynosić będzie 36 zł.

Umowa o praktykę absolwencką

Taką formę współpracy można nawiązać z każdą osobą, która ukończyła minimum gimnazjum i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30 lat. Umowa sporządzona na piśmie, jaka jest zawierana między pracodawcą i praktykantem nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz. U. z 2009, nr 127, poz. 1052) mówi, że wynagrodzenie maksymalne z tytułu tej umowy nie może przekraczać dwukrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ustawa także dopuszcza odbycie praktyk nieodpłatne.

To Cię powinno też zainteresować: Czy staż wlicza się do lat pracy?

Istotną korzyścią, jaka wynika z tej umowy jest fakt, że nie jest obciążona składkami ZUS. W tym przypadku odprowadza się tylko zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 18% od wynagrodzenia brutto. Każdy praktykant musi otrzymać informację PIT-11 w terminie nie przekraczalnym 28 lutego następnego roku. Praktykant może chcieć otrzymać od pracodawcy zaświadczenie o odbytej praktyce, które powinno zawierać opis umiejętności nabytych w czasie praktyk oraz obowiązków, jakie pełnił.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób bez doświadczenia zawodowego jest wolontariat. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Tak dla wolontariatu?

Oceń ten wpis
Praca dla studentów i uczniów
Ocena: 3.5, liczba głosów: 29

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.