Zawody i ich potencjał

Jaką pracę dostaniesz po studiach informatycznych?

17 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 28 głosów

28 głosów

10 komentarzy

Jaką pracę dostaniesz po studiach informatycznych?
Informatyka to obecnie jeden z najbardziej obleganych przez maturzystów kierunków studiów. Powód? Gwarancja zatrudnienia w coraz prężniej rozwijającej się branży IT oraz wysokie zarobki, które dwukrotnie przekraczają to, na co mogą liczyć choćby absolwenci wydziałów humanistycznych i filologicznych. Zastanawiasz się nad zapisaniem na te studia? Sprawdź, jakie zawody możesz wykonywać po informatyce.

Grafik komputerowy – zawód po studiach informatycznych

Dobrze radzisz sobie z obsługą programów graficznych? A może wielokrotnie mówiono Ci, że masz świetne wyczucie stylu i estetyki? Jeśli tak, to zapisując się na informatykę, szukaj uczelni, która w swojej ofercie ma specjalność graficzną. Dzięki temu poznasz podstawowe informacje z zakresu projektowania graficznego oraz posługiwania się narzędziami takimi jak Photoshop czy AutoCAD. Po tych studiach bez problemu poradzisz sobie też z metodami i algorytmami grafiki, technikami multimedialnymi, animacją (2D i 3D) oraz interfejsami graficznymi. Jako grafik, będziesz mógł w przyszłości zajmować się projektowaniem banerów w agencjach marketingowych i reklamowych oraz pracą na potrzeby przemysłu filmowego i rozrywkowego. Bardzo prężnie rozwija się aktualnie gałąź projektowania w zakresie UX, UI czy projektowania grafiki gier komputerowych. Możliwości jest na prawdę mnóstwo.

Decydując się na rozpoczęcie swojej przygody z grafiką komputerową, nie trzeba od razu wybierać konkretnej ścieżki kariery. Pewne umiejętności są uniwersalne i tylko od nas zależy, które z nich będziemy bardziej rozwijać, i które z nich zdeterminują w przyszłości nasz zawód. Dużą zaletą w pracy grafika czy projektanta jest to, że nie musisz pracować na etat i wiązać się z konkretną firmą na stałe. Możesz zdecydować się na założenie własnej działalności szukać zleceń jako freelancer, co daje dużo większą swobodę pracy, ale jak wszystko ma też swoje ciemne strony.

Video

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Informatyka
Dodana
Dodana

PROGRAMISTA PLC (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

  • Środa Wielkopolska
Dodana
Dodana
Dodana

Projektant gier – ciekawa praca dla osób po studiach

Polska branża gier komputerowych doskonale sobie radzi. Nie dziwi więc, że z roku na rok potrzeba coraz więcej specjalistów zajmujących się projektowaniem gier. Chcesz zostać jednym z nich? Wybierz specjalność game design (dostępna jest na studiach informatycznych w http://www.zpsb.pl/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/informatyka). Czego się nauczysz? Podobnie jak w przypadku grafika, nie obca Ci będzie animacja 2D i 3D oraz techniki multimedialne. Dowiesz się też nieco więcej na temat grywalizacji i gier w środowisku webowym, a także weźmiesz udział w praktycznych warsztatach z projektowania gier komputerowych.

Game Designer to bardzo odpowiedzialne i precyzyjne zajęcie. Osoba wykonująca ten zawód ma wpływ na niemal każdą sekcję, zwykle jednak odpowiedzialna jest za projektowanie poziomów i mechanizmów gry. Aby rozpocząć swoją przygodę z tym zawodem, warto być aktywnym graczem, znać trendy w projektowaniu i szukać nowych i coraz lepszych rozwiązań. Umiejętności takiej osoby na stanowisku seniorskim zwykle są o wiele bardziej rozległe niż początkującego projektanta. Doświadczony Game Designer wykorzystuje w swojej pracy wiedzę z zakresu m.in. grafiki, programowania, czasem również pisze skrypty, które służą do tworzenia szybkich prototypów, które znacząco ułatwiają komunikację w obrębie zespołu.

Video

Czy tacy specjaliści dużo zarabiają? W dużej mierze zależy to od doświadczenia i regionu, ale już początkowi testerzy zarabiają przynajmniej 2000 zł, a wraz ze stażem i uzupełnianiem kwalifikacji ich zarobki rosną. Senior Game Designer może zarobić nawet 8-10 tys. złotych.

Aktualna tendencja na rynku pracy pokazuje, że coraz więcej firm szuka designerów z precyzyjnym doświadczeniem, np. w tworzeniu konkretnego gatunku gier. Warto więc zastanowić się nad swoim ulubionym typem gier i w tym kierunku się rozwijać. To pozwoli na wykonywanie pracy z radością i niewątpliwie potrzebnym na tym stanowisku zaangażowaniem.

Inżynier systemów informatycznych - zawód IT

Grafika i gry komputerowe to nie do końca Twoja bajka? Możesz w takim razie zostać inżynierem systemów informatycznych. Co będzie należało do Twoich obowiązków? Decydując się na konkretną specjalizację, będziesz się zajmować m.in. projektowaniem aplikacji, stron internetowych czy architekturą testów. Możesz też próbować swoich sił jako programista w określonym języku programowania np. Java czy PHP lub jako konsultant e-usług, np. rynku e-commerce.

Jakie przedmioty będziesz realizować na studiach? Nie zabraknie zajęć z zakresu baz danych oraz badań systemów informatycznych, a także ćwiczeń z zastosowania symulacji komputerowych.

To się opłaca!
Przeciętny inżynier systemów informatycznych zarabia powyżej 4500 zł. W zależności od miasta i stanowiska, jego wynagrodzenie może wynieść nawet 8-9 tys. zł.

Programista

To bardzo rozwojowy kierunek, który zapewni Ci nie tylko wysokie zarobki, ale również ogromną satysfakcję z wykonywanej pracy. Jako programista możesz specjalizować się w konkretnym kierunku/języku programowania i oferować swoje usługi na rynku pracy zarówno jako pracownik etatowy, jak i freelancer. Praca na stanowisku programisty wymaga konkretnych umiejętności i wiedzy, którą można zdobyć zarówno na studiach informatycznych, jak i korzystając ze szkoleń i licznych kursów dostępnych online. W pracy zawodowej możesz być odpowiedzialny np. za tworzenie systemów księgowych, aplikacji mobilnych dla banków, czy oprogramowania dedykowanego dla konkretnej firmy z dowolnej branży, które ma spełniać ściśle określone funkcje. Programistą można zostać w każdym wieku, więc jeśli początkowo zdecydujesz się na nieco inny kierunek studiów, ale cechuje Cię zaangażowanie i konsekwentne dążenie do celu, to zawsze możesz zmienić swój zawód.

Administrator sieci komputerowych

To jedno z kluczowych i jednocześnie jedno z najbardziej prestiżowych stanowisk w branży IT. Ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie gwarantuje regularny wzrost wynagrodzeń, a co za tym idzie również wzrost statusu społecznego. Zatem wybierając się na studia informatyczne, na pewno warto rozważyć właśnie tę specjalizację. Administrator sieci komputerowych bez problemu znajdzie pracę, ponieważ w niemal każdym przedsiębiorstwie czy urzędzie mamy do czynienia z siecią komputerową. Nieodzowną częścią pracy Administratora sieci komputerowych jest ciągły rozwój. Zagadnienia związane z zagrożeniami zewnętrznymi i nowinkami, które regularnie pojawiają się na rynku, wymagają od takiego specjalisty regularnego dokształcania się.

Zawody informatyczne – jaki wybrać zawód po studiach informatycznych?

Studenci po studiach informatycznych bardzo często zastanawiają się, jakie zawody IT w ich przypadku byłyby najlepsze, w jakim kierunku powinni się dalej rozwijać. Na początku warto podkreślić, ze zawody informatyczne są różne i na każde z nich jest wciąż ogromne zapotrzebowanie w Polsce. Można być pewnym, że ta tendencja się utrzyma, bowiem zwody związane z projektowaniem w sieci i obsługą programów wymieniane są wśród zawodów przyszłości jako podstawa do rozwojowych specjalizacji.

Najpopularniejsze zawody związane z informatyką to przede wszystkim grafik, administrator, tester, programista czy pracownik help desk. Zapotrzebowanie na tego typu pracowników jest duże głównie w średnich i dużych firmach, ale nie tylko. Grafik może być potrzebny nawet w kilkuosobowym biurze prowadzącym serwis internetowy.

Praca po studiach informatycznych nie zawsze wiąże się z zatrudnieniem typowo na etacie, choć takich ofert oczywiście nie brakuje, a nawet jest ich nadmiar, przez co coraz częściej sprowadza się pracowników z zagranicy, np. z Ukrainy. Warto jednak wiedzieć, że wielu absolwentów studiów informatycznych decyduje się na pracę na własny rachunek. Nie zawsze zakładają oni od razu działalność gospodarczą. Najczęściej na początku działają jako freelancerzy.

Plusy pracy informatyka

Zaletą pracy na stanowiskach związanych z informatyką jest przede wszystkim to, że nie zawsze występuje konieczność, aby pracownik pokazał się w siedzibie firmy i tam wykonywał swoje obowiązki. Praca zdalna jest jak najbardziej możliwa, zarówno od czasu do czasu, jak i na stałe, bo nie brakuje ofert pracy dla informatyków, którzy głównie będą wykonywać swoją pracę na zasadzie Home Office.

Kolejną zaletą pracy na stanowiskach związanych z branżą informatyczną jest możliwość uzyskania wysokich zarobków. Dodatkowo, pracownicy zazwyczaj mają szereg dodatków pozapłacowych, jak np. bony na Święta, wyprawki dla dzieci, karty sportowe upoważniające do darmowego korzystania z klubów fitness, prywatne pakiety medyczne czy różne polisy ubezpieczeniowe. Nie bez znaczenia jest także to, że warunki pracy w firmach informatycznych są wyjątkowo dobre, bo zazwyczaj siedziby mieszczą się w nowych, nowoczesnych biurowcach.

To może Cię również zainteresować

Branża IT - zapotrzebowanie na specjalistów rośnie

Podziel się

10 komentarzy

yung blols

yung blols

hej pozdrawiam ze szkoły
young leosia

young leosia

pozdrawiam z torunia moi kochani!
ugi bugi

ugi bugi

pozdrawiam z rodzinką bardzo przydało mi się na pracę z informatyki
Izydor

Izydor

Z pewnością pewne zawody wymagają by posiadać ukończone studia tego typu ale wszystko też zależy od specjalizacji.
fabian

fabian

beka pozdrawiam z rodzxinką i psem aha i jeszcze z olgą i jej psem
XYZ

XYZ

Co ty pieprzysz człowieku, programista to jak najbardziej informatyk. Samo określenie informatyk jest zbyt ogólne, lecz programista wchodzi w zbiór informatyka. Już prędzej grafik nie jest informatykiem, a tylko grafikiem, którym zresztą powinien zostać po jakichś studiach artystycznych, a nie informatycznych.
wsimeqyt

wsimeqyt

programista to nie informatyk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hsbsusjd

Hsbsusjd

Idbsisbsg jdhsisnsh
Myćko

Myćko

Mnóstwo możliwości ale trzeba się specjalizować oraz cały czas za trendami podążać i ulepszać się jak najbardziej. Wtedy będą c znanym jest dużo opcji.
studentka UW

studentka UW

Jakie zawody możesz wykonywać po studiach informatycznych - przydatne informacje w tym artykule. Osobiście uważam, że każdy w obecnych czasach po takich studiach pracę znajdzie bez problemu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka